Πώς φαντάζεστε το ιδανικό εκπαιδευτικό σύστημα;

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Καλός καθηγητής ειναι αυτός που βάζει κακούς βαθμούς

Να υποθέσω ότι έτσι δικαιολογείς τους δικούς σου κακούς βαθμούς στα πανάρχαια χρόνια που ήσουν Λύκειο?
Τι σημασία έχει αν πήρες 12 Χημεία -ο καθηγητής το έκανε επειδή ήτανε καλός! :D Για 20 άξιζες αλλά επειδή ήτανε καλός έβαλε 12! :D
*τυχαία η Χημεία, επειδή ο Τασούλης την αναφέρει όλη την ώρα :P *

Στην ηλικία που είναι, ας αγχώνονται και ας χαζοχαίρονται με τους βαθμούς. 16 χρονών είναι, άλλες οι προτεραιότητές τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Καλός καθηγητής ειναι αυτός που βάζει κακούς βαθμούς

Θα διαφωνήσω και θα πω ότι καλός καθηγητής είναι εκείνος που βάζει σε κάθε μαθητή το βαθμό που του αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Να υποθέσω ότι έτσι δικαιολογείς τους δικούς σου κακούς βαθμούς στα πανάρχαια χρόνια που ήσουν Λύκειο?
Τι σημασία έχει αν πήρες 12 Χημεία -ο καθηγητής το έκανε επειδή ήτανε καλός! :D Για 20 άξιζες αλλά επειδή ήτανε καλός έβαλε 12! :D
*τυχαία η Χημεία, επειδή ο Τασούλης την αναφέρει όλη την ώρα :P *
Στην ηλικία που είναι, ας αγχώνονται και ας χαζοχαίρονται με τους βαθμούς. 16 χρονών είναι, άλλες οι προτεραιότητές τους.
Νομιζω πως αν το εννοει σωστα, εννοει πως καθε καθηγητης ειναι καλος οταν βαζει κακους βαθμους. Αν πας σε εν μαθητη και δεις ξερω γω 16 θα σου πει οτι ειναι κακος βαθμος αλλα στην ουσια αυτον αξιζε. Αρα μηπως εννοει πως ο καλος καθηγητης ειναι εκεινος που αξιολογει σωστα;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Να υποθέσω ότι έτσι δικαιολογείς τους δικούς σου κακούς βαθμούς στα πανάρχαια χρόνια που ήσουν Λύκειο?
Τι σημασία έχει αν πήρες 12 Χημεία -ο καθηγητής το έκανε επειδή ήτανε καλός! :D Για 20 άξιζες αλλά επειδή ήτανε καλός έβαλε 12! :D
*τυχαία η Χημεία, επειδή ο Τασούλης την αναφέρει όλη την ώρα :P *

Στην ηλικία που είναι, ας αγχώνονται και ας χαζοχαίρονται με τους βαθμούς. 16 χρονών είναι, άλλες οι προτεραιότητές τους.

:P
2004 δεν είναι πανάρχαια χρονια :P

Εγω δεν έπαιρνα καλούς βαθμούς γιατι δεν ήμουν καλός μαθητής απλα οι κακοί βαθμοί με βάζανε να διαβάζω παραπάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Γιατί δίνετε τόση σημασία σε έναν έλεγχο; Ας πούμε στη Φινλανδία όπου οι έλεγχοι δεν είναι απαραίτητοι (παρά μόνο τα τελευταία χρόνια), το επίπεδο των μαθητών είναι ιδιαίτερα υψηλό. Όταν παίρνουν βέβαια έλεγχο, φουσκώνουν λίγο τους βαθμούς για να αποκτήσουν λίγη αυτοπεποίθηση. Επίσης δεν υπάρχει καν ανταγωνισμός μεταξύ των μαθητών. Μάλιστα, στο Pinewood της Θεσσαλονίκης από φέτος σταμάτησαν να δίνουν βαθμούς στους μαθητές του δημοτικού. Άλλωστε, και βαθμούς που δίνουμε (στην Ελλάδα) δεν είναι πλήρως αντικειμενικοί. Οι "τουρίστες" πάντα έπαιρναν 8+. Αν θέλουμε να ακολουθήσουμε το Φινλανδικό μοντέλο, να το κάνουμε σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Οταν βάζεις σε ενα παιδι βαθμο πάνω απο 19 - 20 το ωθεις στο να μη διαβάζει όταν του βάλεις 18 το ωθεις να διαβάσει για να βγάλει το 19

Τα παιδια στην εποχή μου και κυρίως πιο παλια δε παίρναν άριστους βαθμούς για αυτόν τον λόγο δεν ήταν λιγοτερο αποδοτικά απο τα παιδια τώρα οι καθηγητές ήταν πιο καλοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Οταν βάζεις σε ενα παιδι βαθμο πάνω απο 19 το ωθεις στο να μη διαβάζει όταν του βάλεις 18 το ωθεις να διαβάσει για να βγάλει το 19

Ποιος το λέει αυτό;; Δηλαδή όλοι οι 19άρηδες κάηκαν στο τέλος; Προσωπικά εγώ έβγαλα στην Α' Λυκείου 18+κάτι ψιλά και στην Β' διάβαζα μόνο 5 μαθήματα και τα άλλα τα έγραφα και έβγαλα 16 (τεμπέλιαζα και άπειρα). Ούτε απογοητεύτηκα στην Β', ούτε ενθουσιάστηκα στην Α'. Μία απλή αξιολόγηση είναι.

Φακ. Τι θέλω και σου απαντάω; Λες και δεν ξέρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Οταν βάζεις σε ενα παιδι βαθμο πάνω απο 19 το ωθεις στο να μη διαβάζει όταν του βάλεις 18 το ωθεις να διαβάσει για να βγάλει το 19

Βάλε του στο πρώτο τρίμηνο (για γυμνάσιο) 19 (φυσικά αν το αξίζει), και αν δεν προσπαθήσει να το διατηρήσει ή να το κάνει 20, ρίξτο και στο 17. Να δεις τι ωραία που θα στρωθεί μετά να παλέψει για το 20ρι.
Και στο Λύκειο κάνε το ίδιο με τα 2 τετράμηνα, να δεις τι ωραία που θα παλέψει να ανεβάσει τον Μ.Ο. στις τελικές εξετάσεις.
Είναι πολύ μνησίκακο ο άλλος να αξίζει για 19 και να του βάλεις 17-18 "για να προσπαθήσει παραπάνω και να μην τα παρατήσει". Μικρά παιδιά είναι, 15-16 χρονών, και οι βαθμοί που παίρνουν, αν γι' αυτά είναι σημαντικοί, γενικά δεν είναι για να το παίζεις τόσο αυστηρός ως εκπαιδευτικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ποιος το λέει αυτό;; Δηλαδή όλοι οι 19άρηδες κάηκαν στο τέλος; Προσωπικά εγώ έβγαλα στην Α' Λυκείου 18+κάτι ψιλά και στην Β' διάβαζα μόνο 5 μαθήματα και τα άλλα τα έγραφα και έβγαλα 16 (τεμπέλιαζα και άπειρα). Ούτε απογοητεύτηκα στην Β', ούτε ενθουσιάστηκα στην Α'. Μία απλή αξιολόγηση είναι.

Φακ. Τι θέλω και σου απαντάω; Λες και δεν ξέρω...

Όλοι οσοι πήραν βαθμούς πάνω απο αυτο που αξίζουν (π.χ 17 στο γυμνασιο ενω εναιι για 13)

Δεν το κανείς ίσως εσύ αλλα το κάνουν άλλοι (αυτοι που γράφουν σε θέματα τυπου πως θα γίνω απουσίολογος)

Εγω τον ίδιο βαθμο που πήρα στην πρώτη γυμνασίου τον ίδιο έγραψα και στις Πανελλαδικές αν μου βάζανε 19 -20 στο γυμνασιο το σίγουρο είναι ότι θα ήμουν πολυ πιο κάτω στις Πανελλαδικές αυτη είναι σωστή αξιολόγηση.


Τώρα 1η γυμνασίου τα 20ρια πέφτουμε βροχή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Δεν το κανείς εσύ αλλα το κάνουν άλλοι

Εγω τον ίδιο βαθμο που πήρα στην πρώτη γυμνασίου τον ίδιο και λιγο παραπανω έγραψα και στις Πανελλαδικές αν μου βάζανε 19 -20 στο γυμνασιο το σίγουρο είναι ότι θα ήμουν πολυ πιο κάτω στις Πανελλαδικές

Τι θες να πεις;;
Και πλιζ, μην συγκρίνεις τις Πανελλήνιες με τους βαθμούς του Γυμνασίου! Είναι τραγικό, ετ λίστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Καλός καθηγητής ειναι αυτός που βάζει κακούς βαθμούς
καλός καθηγητής είναι εκείνος που βάζει σε κάθε μαθητή το βαθμό που του αξίζει.
όταν ο καθηγητής βάζει αυτό που αξίζει στον μαθητή, θεωρείται πως βαθμολογεί χαμηλά.

Θα προσπαθήσω να βρω τη συνισταμένη των παραπάνω απόψεων:
Καλός καθηγητής είναι αυτός που κάνει σωστά τη δουλειά του, αλλά βάζει και πολύ μικρούς και πολύ μεγάλους βαθμούς, έχοντας αξιολογήσει σωστά τους μαθητές, με διαγωνίσματα, τακτικά τεστ και συχνές προφορικές εξετάσεις.
Σε έναν τέτοιο καθηγητή κανένας δεν θα διαμαρτυρηθεί για το βαθμό που πήρε. Παράπονα θα υπάρχουν για αυτόν που θα βάλει χαμηλούς βαθμούς χωρίς επαρκή αιτιολόγηση. Έτσι ο ανίκανος καθηγητής βάζει σε ολους μεγάλους βαθμούς για να έχει το κεφάλι του ήσυχο.


Γιατί δίνετε τόση σημασία σε έναν έλεγχο; Ας πούμε στη Φινλανδία όπου οι έλεγχοι δεν είναι απαραίτητοι (παρά μόνο τα τελευταία χρόνια), το επίπεδο των μαθητών είναι ιδιαίτερα υψηλό...........Αν θέλουμε να ακολουθήσουμε το Φινλανδικό μοντέλο, να το κάνουμε σωστά.
Ας απομυθοποιήσουμε λίγο την Φινλανδία: Εκεί μόλις το 45% των μαθητών του γυμνασίου πηγαίνει στο γενικό λύκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Ας απομυθοποιήσουμε λίγο την Φινλανδία: Εκεί μόλις το 45% των μαθητών του γυμνασίου πηγαίνει στο γενικό λύκειο.

Link? Επίσημο στατιστικό του υπουργείου παιδείας της Φινλανδίας; Nothin'?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Link? Επίσημο στατιστικό του υπουργείου παιδείας της Φινλανδίας; Nothin'?
Βάλε στον Γκούγκλη "Φινλανδία τεχνική εκπαίδευση" και θα βρεις όχι μία, αλλά 125.000 πηγές που επιβεβαιώνουν αυτό για το οποίο αμφιβάλεις.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Είναι η πρώτη χρονιά που σκίζω τους βαθμούς μου, στο σχολείο.Δεν τους έσκισα επειδή πήρα 20άρια που δεν άξιζα, αλλά για παραδειγματισμό.
Αυτό το αστειάκι με τον "έλεγχο προόδου", πρέπει κάποια στιγμή να τελειώσει.

Ή θα βάζουν βαθμούς και θα το κάνουν σωστά ή δεν θα βάζουν καθόλου.
Δεν είναι δυνατόν να βλέπω μέσο όρο τάξης π.χ. στα μαθηματικά κατεύθυνσης 17+ και τα 2/3 να μην μπορούν να λύσουν τριγωνομετρική εξίσωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Βάλε στον Γκούγκλη "Φινλανδία τεχνική εκπαίδευση" και θα βρεις όχι μία, αλλά 125.000 πηγές που επιβεβαιώνουν αυτό για το οποίο αμφιβάλεις.


Ισχύει αυτό που λες.Αλλά ξέρεις γιατί δεν θα το κάνω; Γιατί:
i)Αύριο δίνω και θέλω να τελειώσω
ii)Από τις 10^23 πηγές που θα βρω,τουλάχιστον οι μισές θα είναι του τύπου: orthodoxiekpaideusi.blogspot.com
iii)Θέλω να δω από που το είδες εσύ και το λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Είναι η πρώτη χρονιά που σκίζω τους βαθμούς μου, στο σχολείο.Δεν τους έσκισα επειδή πήρα 20άρια που δεν άξιζα, αλλά για παραδειγματισμό.
Αυτό το αστειάκι με τον "έλεγχο προόδου", πρέπει κάποια στιγμή να τελειώσει.

Ή θα βάζουν βαθμούς και θα το κάνουν σωστά ή δεν θα βάζουν καθόλου.
Δεν είναι δυνατόν να βλέπω μέσο όρο τάξης π.χ. στα μαθηματικά κατεύθυνσης 17+ και τα 2/3 να μην μπορούν να λύσουν τριγωνομετρική εξίσωση.

:worry: Μπορεί να είμαι ο μόνος αλλά δεν κατάλαβα αν το "σκίζω" το λες κυριολεκτικά ή μεταφορικά. :P

Σε όλα τα άλλα συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
:worry: Μπορεί να είμαι ο μόνος αλλά δεν κατάλαβα αν το "σκίζω" το λες κυριολεκτικά ή μεταφορικά. :P

Σε όλα τα άλλα συμφωνώ.

Κυριολεκτικά. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Ας απομυθοποιήσουμε λίγο την Φινλανδία: Εκεί μόλις το 45% των μαθητών του γυμνασίου πηγαίνει στο γενικό λύκειο.

Γιατί να το απομυθοποιήσουμε αγαπητέ, αυτό είναι το φυσιολογικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ας απομυθοποιήσουμε λίγο την Φινλανδία: Εκεί μόλις το 45% των μαθητών του γυμνασίου πηγαίνει στο γενικό λύκειο.

Δεν κατάλαβα. Που είναι το κακό; :confused: Πάντως σίγουρα το 4% μόνο παρατά το σχολείο σε αντίθεση με κάτι τρελά νούμερα στην Ελλάδα. 67,4% σε νομό Ροδόπης και 64,6 % σε νομό Ευρυτανίας, και το πιο τρελό 43,5% στο νομό Ρεθύμνου που έχουν μόνο απολυτήριο Γυμνασίου ή ούτε καν δημοτικού.
Γενικότερα, στην Ευρώπη είμαστε 8οι, με τη Μάλτα να κατέχει την πρωτιά (4/10 στο σύνολο της χώρας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Δεν είναι δυνατόν να βλέπω μέσο όρο τάξης π.χ. στα μαθηματικά κατεύθυνσης 17+ και τα 2/3 να μην μπορούν να λύσουν τριγωνομετρική εξίσωση.
Αααα, εσύ ζητάς δύσκολα. Ποιο ποσοστό μαθητών Γ λυκείου, πιστεύεις ότι δεν μπορεί να λύσει ούτε πρωτοβάθμια εξίσωση?

Γιατί να το απομυθοποιήσουμε αγαπητέ, αυτό είναι το φυσιολογικό...
Δεν κατάλαβα. Που είναι το κακό;
Κανένα κακό, αυτό είναι το φυσιολογικό. Μίλησα για απομυθοποίηση, καθώς σε πολλούς τα ΜΜΕ έχουν περάσει την εικόνα ότι το λύκειο εκεί είναι μόνο για ...χορό και αναρρίχηση, οπότε η Φινλανδία αποτελεί το ....όνειρο του κάθε λουφαδόρου μαθητή.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top