Καλές σχολές 1ου πεδίου

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Πάνω κάτω το ίδιο μπορούμε να πούμε και για το ιστορικό αρχαιολογικό τότε. Τα αρχαία και τα λατινικά που -λένε- ότι κάνουν δεν έχουν καμμία σχέση με αυτά που θα κάνεις στη φιλολογία και ιδιαίτερα στον κλασικό τομέα. Ωστόσο κι αυτοί ως φιλόλογοι αναγνωρίζονται. Υπάρχει περίπτωση ένας απόφοιτος του φπψ ή του ιστορικού να ξέρει πολύ καλύτερα αρχαία από κάποιον απόφοιτο φιλολογίας, επειδή έκανε δουλειά από μόνος του. Οπότε ας μη γενικεύουμε. Το καλύτερο δε θα ήταν, νομίζω, να πάψουν να λογίζονται ως φιλόλογοι (καθηγητές) απόφοιτοι του φπψ ή του ιστορικού, αλλά να γίνει ολόκληρη η φιλοσοφική μία σχολή -με τις αντίστοιχες ειδικεύσεις και κοινά μαθήματα κορμού- και όχι να έχει 1002 ξεχωριστά τμήματα.

+1!

Επίσης, νομίζω πως είναι τραγικό το ότι βγαίνεις Φιλόλογος από 15-16++ τμήματα ανά το Ελλάντα.

Ταπεινή μου γνώμη είναι ότι το ΦΠΨ, απλούστατα, δεν έχει λόγο ύπαρξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Πάνω κάτω το ίδιο μπορούμε να πούμε και για το ιστορικό αρχαιολογικό τότε. Τα αρχαία και τα λατινικά που -λένε- ότι κάνουν δεν έχουν καμμία σχέση με αυτά που θα κάνεις στη φιλολογία και ιδιαίτερα στον κλασικό τομέα. Ωστόσο κι αυτοί ως φιλόλογοι αναγνωρίζονται. Υπάρχει περίπτωση ένας απόφοιτος του φπψ ή του ιστορικού να ξέρει πολύ καλύτερα αρχαία από κάποιον απόφοιτο φιλολογίας, επειδή έκανε δουλειά από μόνος του. Οπότε ας μη γενικεύουμε. Το καλύτερο δε θα ήταν, νομίζω, να πάψουν να λογίζονται ως φιλόλογοι (καθηγητές) απόφοιτοι του φπψ ή του ιστορικού, αλλά να γίνει ολόκληρη η φιλοσοφική μία σχολή -με τις αντίστοιχες ειδικεύσεις και κοινά μαθήματα κορμού- και όχι να έχει 1002 ξεχωριστά τμήματα.
Από τότε που τριχοτομήθηκε η φιλοσοφική σχολή είναι αλήθεια ότι συναντούμε αυτά τα προβλήματα.... Γενικά κανένας απόφοιτος φιλολογίας-ιστορικού-φπψ δεν είναι ολοκληρώμενος. Πχ. ιστορικοί-φπψ μόνο με αυτά που τους δίνει η σχολή υστερούν στην λογοτεχνία-λατινικά, οι φιλόλογοι υστερούν στην ιστορία και το φπψ όμως υπερτερεί στα παιδαγωγικά μαθήματα που είναι σημαντικό εφόδιο για οποιοδήποτε καθηγητή. Όπως λες καλύτερα να επιστρέφαμε στο 1984 όπου η φιλοσοφική σχολή χορηγούσε ενιαίο πτυχίο και ο καθένας διάλεγε την κατεύθυνση που θέλει. Τώρα έχουν ιδρυθεί άπειρα τμήματα που ''δυνητικά'' οι απόφοιτοι τους μπορούν να εργαστούν ως φιλόλογοι και εντείνουν την ήδη μεγάλη ανεργία του κλάδου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Από τότε που τριχοτομήθηκε η φιλοσοφική σχολή είναι αλήθεια ότι συναντούμε αυτά τα προβλήματα.... Γενικά κανένας απόφοιτος φιλολογίας-ιστορικού-φπψ δεν είναι ολοκληρώμενος. Πχ. ιστορικοί-φπψ μόνο με αυτά που τους δίνει η σχολή υστερούν στην λογοτεχνία-λατινικά, οι φιλόλογοι υστερούν στην ιστορία και το φπψ όμως υπερτερεί στα παιδαγωγικά μαθήματα που είναι σημαντικό εφόδιο για οποιοδήποτε καθηγητή. Όπως λες καλύτερα να επιστρέφαμε στο 1984 όπου η φιλοσοφική σχολή χορηγούσε ενιαίο πτυχίο και ο καθένας διάλεγε την κατεύθυνση που θέλει. Τώρα έχουν ιδρυθεί άπειρα τμήματα που ''δυνητικά'' οι απόφοιτοι τους μπορούν να εργαστούν ως φιλόλογοι και εντείνουν την ήδη μεγάλη ανεργία του κλάδου....

Ακριβώς.

Ας μειωθούν κιόλας αυτοί οι εισακτέοι στις Φιλολογίες.
Η χώρα μας δεν έχει ανάγκη από 850.000 ακόμη Φιλολόγους.

Είναι πολύ κρίμα κι άδικο όλο αυτό που γίνεται με τις Φιλολογίες. Είναι μια από τις καλύτερες σχολές - αν όχι η καλύτερη- κατ' εμέ.
Κρίμα να υπάρχει τέτοιος κορεσμός, κι επομένως να διώχνεται ο υποψήφιος από αυτά τα τμήματα, και, γενικώς, να περνάει η σάρα και η μάρα, που δεν έχει μάθει να κλίνει το λύω, φερ' ειπείν, ή που ξέπεσε εκεί, επειδή δεν έπιασε τη Νομική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
δεν αποτελειται απο 1002 αλλα απο 3 ξεχωριστα τμηματα.φιλολογικα μαθηματα υπαρχουν και στα αλλα 2 τμηματα.αλλα απο τη στιγμη που καποιος θελει να σπουδασει αρχαιολογια για παραδειγμα δεν μπορει να κανει 4 φιλολογικα μαθηματα και 2 μαθηματα αρχαιολογιας.το καλυτερο θα ηταν βελτιωθουν τα προγραμματα σπουδων
Σαφώς και δεν αποτελείται από 1002, ήταν ειρωνικό για την όλη κατάσταση που επικρατεί. Το ότι βγαίνουν όλοι φιλόλογοι από -ναι- 1002 σχολές (δεν αναφέρομαι μόνο σ' αυτές της φιλοσοφικής!) είναι απλώς τραγικό. Η κατάσταση θα πρέπει να αλλάξει γιατί δεν πάει άλλο. Πιστεύω ότι όντως θα απέβαινε σε κάτι καλό η "ένωση" των επιμέρους τμημάτων και απλώς οι ειδικεύσεις να μην είναι 3 αλλά να προστεθούν και αυτές από το φπψ και το ιστορικό αρχαιολογικό και να έχεις να επιλέξεις περισσότερα με βάση αυτά που σε ενδιαφέρουν. Ο φιλόλογος και ιστορία θα πρέπει να ξέρει και ο αρχαιολόγος λατινικά και αρχαία. Έπειτα θα σταματήσει και αυτό το πραγματικά αστείο φαινόμενο των 7 φιλολογιών που παίρνουν 300 περίπου φοιτητές το χρόνο η κάθε μία, και των άλλων τόσων ιστορικών-αρχαιολογικών και ΦΠΨ και ΦΚΣ και πάει λέγοντας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Ακριβώς.

Ας μειωθούν κιόλας αυτοί οι εισακτέοι στις Φιλολογίες.
Η χώρα μας δεν έχει ανάγκη από 850.000 ακόμη Φιλολόγους.

Είναι πολύ κρίμα κι άδικο όλο αυτό που γίνεται με τις Φιλολογίες. Είναι μια από τις καλύτερες σχολές - αν όχι η καλύτερη- κατ' εμέ.
Κρίμα να υπάρχει τέτοιος κορεσμός, κι επομένως να διώχνεται ο υποψήφιος από αυτά τα τμήματα, και, γενικώς, να περνάει η σάρα και η μάρα, που δεν έχει μάθει να κλίνει το λύω, φερ' ειπείν, ή που ξέπεσε εκεί, επειδή δεν έπιασε τη Νομική.
Εντάξει παιδιά δεν θέλουν όλοι οι υποψήφιοι του 1ου πεδίου την Νομική.... Αυτό αποδεικνύουν οι βαθμοί του πρώτου εισακτέου στην φιλολογία-ιστορικό. Η πρώτη κοπέλα της σχολής μου πέρυσι είχε 18900 μόρια νομίζω. Έχεις δίκιο που λες ότι πρέπει αυτές οι σχολές να επιστρέψουν στην θέση που τους αξίζει. Προσφέρουν σημαντικές γνώσεις, πολύ ενδιαφέρουσες. Εγώ πέρυσι που πέρασα με 17.000 μόρια στην σχολή μου-γιατί δεν είχα τη δυνατότητα να πάω στη φιλολογία ιωαννίννων- είδα συμμαθητές μου με 12000 μόρια και βαθμούς κάτω από την βάση, να μπαίνουν ιστορικό κέρκυρας, μια πολύ καλή και ποιοτική σχολή ειλικρινά.Εντάξει δεν είχα και τους τέλειους βαθμούς αλλά ήταν αξιοπρεπής προσπάθεια.:) Ας ελπίσουμε κάτι καλύτερο για τους αποφοίτιους των φιλοσοφικών σχολών και να μην είναι το μέλλον τους τόσο δυσοίωνο όσο φαίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Εντάξει παιδιά δεν θέλουν όλοι οι υποψήφιοι του 1ου πεδίου την Νομική.... Αυτό αποδεικνύουν οι βαθμοί του πρώτου εισακτέου στην φιλολογία-ιστορικό. Η πρώτη κοπέλα της σχολής μου πέρυσι είχε 18900 μόρια νομίζω. Έχεις δίκιο που λες ότι πρέπει αυτές οι σχολές να επιστρέψουν στην θέση που τους αξίζει. Προσφέρουν σημαντικές γνώσεις, πολύ ενδιαφέρουσες. Εγώ πέρυσι που πέρασα με 17.000 μόρια στην σχολή μου-γιατί δεν είχα τη δυνατότητα να πάω στη φιλολογία ιωαννίννων- είδα συμμαθητές μου με 12000 μόρια και βαθμούς κάτω από την βάση, να μπαίνουν ιστορικό κέρκυρας, μια πολύ καλή και ποιοτική σχολή ειλικρινά.Εντάξει δεν είχα και τους τέλειους βαθμούς αλλά ήταν αξιοπρεπής προσπάθεια.:) Ας ελπίσουμε κάτι καλύτερο για τους αποφοίτιους των φιλοσοφικών σχολών και να μην είναι το μέλλον τους τόσο δυσοίωνο όσο φαίνεται...

Μα προφανώς και δε θέλουν όλοι, αλλά θέλουν οι περισσότεροι, και, κυρίως, οι αριστούχοι.

Πέρυσι, π.χ., η πρώτη πανελλαδικά πέρασε φιλολογία Αθήνας με 19800 κάτι. Μεγάλη μαγκιά.

Απλώς, είναι τραγικό το ότι εισάγονται στις φιλολογίες μαθητές που δεν αγαπάνε το αντικείμενο, ή που τους είναι αδιάφορο.
Σε αυτή τη σχολή, όπως και στις άλλες, αλλά κυρίως σε αυτή, θεωρώ ότι ο οποιοσδήποτε πρέπει να εισάγεται συνειδητά.
Κακά τα ψέματα, δεν είναι διοίκηση επιχειρήσεων. Φιλολογία είναι. Πώς να το κάνουμε;

Μακάρι, πράγματι, να καλυτερεύσουν τα πράγματα για τους Φιλολόγους. Το εύχομαι ολόψυχα, όπως εύχομαι να μειωθούν ΠΟΛΥ οι εισακτέοι στο εξής.

Είναι η ωραιότερη επιστήμη για εμένα, και πολλοί μαθητές, λόγω της κατάστασης, απωθούνται από εκεί. :(

Ένιγουει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Μα προφανώς και δε θέλουν όλοι, αλλά θέλουν οι περισσότεροι, και, κυρίως, οι αριστούχοι.

Πέρυσι, π.χ., η πρώτη πανελλαδικά πέρασε φιλολογία Αθήνας με 19800 κάτι. Μεγάλη μαγκιά.

Απλώς, είναι τραγικό το ότι εισάγονται στις φιλολογίες μαθητές που δεν αγαπάνε το αντικείμενο, ή που τους είναι αδιάφορο.
Σε αυτή τη σχολή, όπως και στις άλλες, αλλά κυρίως σε αυτή, θεωρώ ότι ο οποιοσδήποτε πρέπει να εισάγεται συνειδητά.
Κακά τα ψέματα, δεν είναι διοίκηση επιχειρήσεων. Φιλολογία είναι. Πώς να το κάνουμε;

Μακάρι, πράγματι, να καλυτερεύσουν τα πράγματα για τους Φιλολόγους. Το εύχομαι ολόψυχα, όπως εύχομαι να μειωθούν ΠΟΛΥ οι εισακτέοι στο εξής.

Είναι η ωραιότερη επιστήμη για εμένα, και πολλοί μαθητές λόγω της κατάστασης απωθούνται από εκεί. :(

Ένιγουει.
Τι να πω....μακάρι. Πάντως για πολλά ακόμη χρόνια θα έχουμε πρόβλημα στην απασχόληση στον κλάδο των φιλολόγων... η κοπέλα που λες που μπήκε στην Αθήνα με 19800 μόρια στο φιλογικό αθηνών την είχαν συνέντευξη στην νετ. Ο διπλανός μου στο σχολείο πέρυσι πέρασε πρώτος Ιστορικό Βόλου με 18.740 μόρια. Αυτή ήταν η σχολή που ήθελε και μαγκιά του που πήγε. Το υποστήριξε ως το τέλος. Όσα μόρια και να έβγαζε εκεί θα πήγαινε όπως έλεγε,,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Τι να πω....μακάρι. Πάντως για πολλά ακόμη χρόνια θα έχουμε πρόβλημα στην απασχόληση στον κλάδο των φιλολόγων... η κοπέλα που λες που μπήκε στην Αθήνα με 19800 μόρια στο φιλογικό αθηνών την είχαν συνέντευξη στην νετ. Ο διπλανός μου στο σχολείο πέρυσι πέρασε πρώτος Ιστορικό Βόλου με 18.740 μόρια. Αυτή ήταν η σχολή που ήθελε και μαγκιά του που πήγε. Το υποστήριξε ως το τέλος. Όσα μόρια και να έβγαζε εκεί θα πήγαινε όπως έλεγε,,,

Ναι από εκεί το είχα μάθει για αυτή την κοπέλα.:P
Θυμάμαι ότι είναι δίδυμη, και ότι τα είχε πάει πολύ καλά και η αδερφή της.

Απλώς, πολλοί τρομοκρατούμαστε με την κατάσταση που επικρατεί στον κλάδο των Φιλολόγων, και, τελικά, στρεφόμαστε κάπου «καλύτερα».

Πάντα υπάρχουν τα 2α πτυχία, και η προσωπική θέληση για ενασχόληση, πάντως, αν υπάρχει πάθος.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Ενδιαφέρον.
Μπορείς να αποδείξεις με απτά παραδείγματα τους ισχυρισμούς σου;

ΚΆΘΕ χρόνο γίνονται εξετάσεις για εισαγωγή στη σχολή δικαστών , όπως και στη σχολή διπλωματών σε αντίθεση με τους κοινωνιολόγους που ξέρουμε κάθε πόσο τους περνούν, επίσης έχω αδερφή που τέλειωσε νομική και άνοιξε γραφείο. τον πρώτο χρόνο δεν πατούσε κανένας σταδιακά άρχισαν να έρχονται πελάτες και τώρα βγάζει καλά λεφτά επίσης έδωσε εξετάσεις για ειρηνοδίκης και περιμένει τον διορισμο της, η φίλη της που επισης τέλειωσε νομικη πέρασε κάτι εξετάσεις και μπήκε στο λιμενικό σωμα υπάρχουν τόσα πράγματα να κάνεις απ τη νομική τοσο σε Ελλάδα οσο και σε εξωτερικό και δεν είναι ανάγκη να είσαι βιζματομένος ,αν αξίζεις διακρίνεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Ναι από εκεί το είχα μάθει για αυτή την κοπέλα.:P
Θυμάμαι ότι είναι δίδυμη, και ότι τα είχε πάει πολύ καλά και η αδερφή της.

Απλώς, πολλοί τρομοκρατούμαστε με την κατάσταση που επικρατεί στον κλάδο των Φιλολόγων, και, τελικά, στρεφόμαστε κάπου «καλύτερα».

Πάντα υπάρχουν τα 2α πτυχία, και η προσωπική θέληση για ενασχόληση, πάντως, αν υπάρχει πάθος.:)
Εντάξει και η Νομική δεν είναι καλύτερα ως αποκατάσταση. Απλά το πτυχίο δεν σε περιορίζει τόσο αυστήρα όσα τα φιλολογικά πτυχία και οι απόφοιτοι της δεν βγαίνουν από 21 σχολές.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Εντάξει και η Νομική δεν είναι καλύτερα ως αποκατάσταση. Απλά το πτυχίο δεν σε περιορίζει τόσο αυστήρα όσα τα φιλολογικά πτυχία και οι απόφοιτοι της δεν βγαίνουν από 21 σχολές.....

Ένας από τους λόγους που είναι ακόμη καλύτερη στον τομέα της κατάστασης, συγκριτικά πάντα. :/:

Βγαίνοντας από τη Νομική, πιστεύω, σίγουρα ( ή σιγουρότερα :P ) θα βρεις κάπου, κάπως να δουλέψεις. Έστω και με λίγα χρήματα.
Βγαίνοντας από τη Φιλολογία οι πιθανότητες είναι πολύ λιγότερες, και οι δρόμοι πιο περιορισμένοι.

Ανοίγουμε άλλο θέμα τώρα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
κατα τ γνωμη θα πρεπει να υπαρχει αξιολογηση τν φοιτητων μεσα στ πανεπιστημια...περσι δλδ αν ειναι δυνατον και μονο π τ σκεφτομαι τρελαινομαι περασε ενασ στ φιλολογια με 1.8 επειδη ανηκε σ ειδικη κατηγορια...αυτοσ γ να εγραψε 1.8 ρε παιδια σημαινει οτι δν ξερει ποσο κανει 3+2 δλδ...και αλλοι π αγαπουν κπ επιστημεσ πραγματικα μενουν εκτοσ σχολησ γ λιγα μορια!!!ωραια αξιοκρατιααα συγχαρητηρια στ ελληνικο συστημα παιδειασ γ ακομα μια φορα!!!θεωρω φυσικα τ φιλολογια ωσ κορυφαιαο τμημα τ φιλοσοφικησ ειδικοτερα τ αθηνασ αφου εχει κ μια ιστορια ασ μν ξεχναμε αλλα και τ φπψ εχει πολυ καλο και ανανεωμενο προγραμμα σπουδων!!κακωσ δν τ δινεται η αξια π τ ταιριαζει ωσ τμημα!!!!!!!!!!:clapup:ααα και ελεοσ πια αυτη η μανια μ τ νομικη...ε οχι κυριοσ αμα γουσταρω ν παω ιστορικο η και τει ακομα ενω εχω βγαλει 19000 θα τ κανω κ δν θα μ πει κ κανεισ τπτ...τερμα η αποψη οτι αφου εβγαλε κπσ υψηλη βαθμολογια θα παει σ σχολη αναλογη τ μοριων τ...βλακειεσ οπου αγαπαμε πραγματικα θα παμε και τελοσ...γτ μονο ετσι θα μειωθει και λιγο εστω τ 23% τ ανεργιασ μασ!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
...ααα και ελεοσ πια αυτη η μανια μ τ νομικη...ε οχι κυριοσ αμα γουσταρω ν παω ιστορικο η και τει ακομα ενω εχω βγαλει 19000 θα τ κανω κ δν θα μ πει κ κανεισ τπτ...τερμα η αποψη οτι αφου εβγαλε κπσ υψηλη βαθμολογια θα παει σ σχολη αναλογη τ μοριων τ...βλακειεσ οπου αγαπαμε πραγματικα θα παμε και τελοσ...γτ μονο ετσι θα μειωθει και λιγο εστω τ 23% τ ανεργιασ μασ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ποιος μίλησε για σχολή ανάλογη των μορίων;
Τα πολλά μόρια, μόνο, σου δίνουν πολλές επιλογές.
Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
οι περισσοτεροι πιστευουν πολλα μορια=υψηλοβαθμη σχολη κ ασ μν τ θελουν........ασε εχουν δει πολλα τ ματια μ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
ΚΆΘΕ χρόνο γίνονται εξετάσεις για εισαγωγή στη σχολή δικαστών , όπως και στη σχολή διπλωματών σε αντίθεση με τους κοινωνιολόγους που ξέρουμε κάθε πόσο τους περνούν, επίσης έχω αδερφή που τέλειωσε νομική και άνοιξε γραφείο. τον πρώτο χρόνο δεν πατούσε κανένας σταδιακά άρχισαν να έρχονται πελάτες και τώρα βγάζει καλά λεφτά επίσης έδωσε εξετάσεις για ειρηνοδίκης και περιμένει τον διορισμο της, η φίλη της που επισης τέλειωσε νομικη πέρασε κάτι εξετάσεις και μπήκε στο λιμενικό σωμα υπάρχουν τόσα πράγματα να κάνεις απ τη νομική τοσο σε Ελλάδα οσο και σε εξωτερικό και δεν είναι ανάγκη να είσαι βιζματομένος ,αν αξίζεις διακρίνεσαι

Έχεις υπ' όψιν τι μέλλει γενέσθαι με τη σχολή δικαστών; Ξέρεις από πότε έχει να γίνει διαγωνισμός στο διπλωματικό; Το γραφείο δεν είναι πανάκεια. Ειδικά με αυτά που έρχονται. Λιμενικό, αν λέμε το ίδιο, ζητάνε γενικά πτυχιούχους.
Όσον αφορά το να μην είσαι βυσματομένος στα νομικά. Μόλις μου έφτιαξες το βράδυ. :D

Μη ρεαλιστικές οι θέσεις σου. Η αδυσώπητη πραγματικότητα θα στο δείξει με την πάροδο του χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Έχεις υπ' όψιν τι μέλλει γενέσθαι με τη σχολή δικαστών; Ξέρεις από πότε έχει να γίνει διαγωνισμός στο δικαστικό; Το γραφείο δεν είναι πανάκεια. Ειδικά με αυτά που έρχονται. Λιμενικό, αν λέμε το ίδιο, ζητάνε γενικά πτυχιούχους.
Όσον αφορά το να μην είσαι βυσματομένος στα νομικά. Μόλις μου έφτιαξες το βράδυ. :D

Μη ρεαλιστικές οι θέσεις σου. Η αδυσώπητη πραγματικότητα θα στο δείξει με την πάροδο του χρόνου.
1 ΑΠΟ ΠΈΡΥΣΙ ΈΧΕΙ ΝΑ ΓΊΝΕΙ Διαγωνισμός 2 το γραφείο δεν είναι πανάκεια αλλα είναι πολυ καλύτερα απ τα ψίχουλα που παίρνουν κάποιοι κάποιοι στα φροντιστήρια οντως πτυχιούχοι μπαίνουν στο λιμενικό αλλα για τον συγκεκριμένο διαγωνισμό ήταν ΜΟΝΟ για απόφοιτους νομικής ,βρασε στο ζουμί σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
βρασε στο ζουμί σου

Αλλιώς τα ξέρω. Εν πάση περιπτώσει, εγώ μία χαρά βράζω. Σε περιμένω, να μου κάνεις παρέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Αλλιώς τα ξέρω. Εν πάση περιπτώση, εγώ μία χαρά βράζω. Σε περιμένω, να μου κάνεις παρέα.

τα ξέρεις αλλιώς επειδη ισως δεν τα ξέρεις καλά οι εισαγωγικές εξετασεις για τη σχολή δικαστων γινονται συνηθως κάθε χρόνο τα προφορικα με τα γραπτα εχουν καποιους μήνες διαφορά αν εχεις συμπληρώσει το 28 έτος της ηλικίας διάβασε και πέρνα φυσικά μαζι σου θα μπούν και οι βιζματίες αλλα αμα είσαι καλός θα περάσεις και σε καλή θεση για παράδειγμα σε αυτόν τον διαγωνισμό με τους ειρηνοδίκες που έδωσε η αδερφή μου μια γνωστή της περάσε ανάμεσα στις πρώτες θέσεις και την οποία την ήξερε απ το πανεπιστήμιο η οποια οπως λέει"η αδερφή μου" στο πανεπιστήμιο ήταν ντιπ άσχετη αλλα είναι παντρεμενη με εισαγγελέα βλέπεις;) επίσης μια άλλη γνωστή της που φυσούσε στο πανεπιστήμιο πέρασε και αυτη ανάμεσα στις πρώτες θέσεις αλλα η συγκεκριμένη το άξιζε αυτο που θέλω να πω έιναι αμα έισαι καλός θα τα καταφέρεις με μοιρολατρείες και πεσιμισμό δεν καταφέρνεις τιποτα, τιποτά δεν είναι ρόδινο στη ζωή αλλά πρέπει να βλέπεις και τη θετική πλευρά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Θεωρητικέ διάβασε ξανά τα μηνυματά μου, τα διόρθωσα. Ο δαίμων του τυπογραφίου βλέπεις. Στο δικαστικό συμφωνούμε, μέχρι πρότινος κάθε χρόνο, μέχρι πότε όμως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Θεωρητικέ διάβασε ξανά τα μηνυματά μου, τα διόρθωσα. Ο δαίμων του τυπογραφίου βλέπεις. Στο δικαστικό συμφωνούμε, μέχρι πρότινος κάθε χρόνο, μέχρι πότε όμως;
sorry παρασύρθηκα το διπλωματικό μπορέι να έχει καιρό αλλα αυτο έχει να κάνει με την κατάσταση της χώρας σε λίγο θα επανέλθει , οσο για τους δικάστες ο λόγος που γίνονται ακόμα διαγωνισμοί(παρόλο που οικονομικά η χώρα βουλιάζει και δεν μπορεί να τους πληρώνει) είναι γιατι είναι τόσες πολλές(αμέτρητες) οι υποθέσεις που εκκρεμούν και μετατίθενται σε επόμενα χρόνια ,που έτσι που λειτουργεί η ΘέμΙς στην Ελλάδα το βλέπω να έιναι ετσι για πάντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top