Καλές σχολές 1ου πεδίου

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
πολύ καλή σχολή είναι πάντα η νομική γιατί έχει διεξόδους όπως δικάστης ,εισαγγελέας εγώ που θέλω κοινωνιολογία ή μεσογειακών σπουδών τι να επιλέξω μου αρέσουν και τα δύο το ίδιο αλλά πιο έχει μέλλον?
νομική by far εκτος απο δικηγόρος,δικαστής,εισαγγελέας μπορείς να γίνεις συμβολαιογράφος,διπλωμάτης,ειρηνοδίκης,εμπειρογνώμονας,να εργαστείς ως υποθηκοφύλακας,καιθως και ως νομικός σύμβουλος σε εταιρία,μεχρι και στις εκλογές να είσαι δικαστικός αντιπρόσωπος ενω κοινωνιολογια =διορισμος στο δημόσιο... τουλάχιστον στην Ελλάδα οσο για το μεσογειακών σπουδών don 't know
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
νομική by far εκτος απο δικηγόρος,δικαστής,εισαγγελέας μπορείς να γίνεις συμβολαιογράφος,διπλωμάτης,ειρηνοδίκης,εμπειρογνώμονας,να εργαστείς ως υποθηκοφύλακας,καιθως και ως νομικός σύμβουλος σε εταιρία,μεχρι και στις εκλογές να είσαι δικαστικός αντιπρόσωπος ενω κοινωνιολογια =διορισμος στο δημόσιο... τουλάχιστον στην Ελλάδα οσο για το μεσογειακών σπουδών don 't know

τι ειναι ο εμπειρογνωμονας?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
τι ειναι ο εμπειρογνωμονας?:P
έχει σχέση με τον ασφαλιστή δουλεύει σε ιδιωτικές επιχειρησεις καθώς και στο δημόσιο γίνονται προκυρήξεις σε διάφορα υπουργεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
έχει σχέση με τον ασφαλιστή δουλεύει σε ιδιωτικές επιχειρησεις καθώς και στο δημόσιο γίνονται προκυρήξεις σε διάφορα υπουργεία
ααα μαλιστα!θα το χω υποψη μου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_vi_ra

Νεοφερμένος

Η el_vi_ra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Οι σχολές ειδικής αγωγής, τα ξενογλώσσα τμήματα και για όσους θέλουν άμεση και οριστική αποκατάσταση οι 2 στρατιωτικές....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Οι σχολές ειδικής αγωγής, τα ξενογλώσσα τμήματα και για όσους θέλουν άμεση και οριστική αποκατάσταση οι 2 στρατιωτικές....
αν παμε καπου για αμεση αποκατασταση μονο καηκαμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
εχω ενα προβληματισμο ως προς ποια σχολη ειναι η καλυτερη το φπψ η φιλοloγιας?
Καλύτερη είναι αυτή που βρίσκεται πιο κοντά σ' αυτό που σ' αρέσει, σ' αυτό που σε ενδιαφέρει. Δες τον οδηγό σπουδών και των δύο τμημάτων, τι μαθήματα κάνουν κτλ.

Γιατί όπως είθισται να λένε: "σιγά όλοι φιλόλογοι θα γίνουμε..." :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Καλύτερη είναι αυτή που βρίσκεται πιο κοντά σ' αυτό που σ' αρέσει, σ' αυτό που σε ενδιαφέρει. Δες τον οδηγό σπουδών και των δύο τμημάτων, τι μαθήματα κάνουν κτλ.

Γιατί όπως είθισται να λένε: "σιγά όλοι φιλόλογοι θα γίνουμε..." :/:
Ακριβώς αυτό.....:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Καλύτερη είναι αυτή που βρίσκεται πιο κοντά σ' αυτό που σ' αρέσει, σ' αυτό που σε ενδιαφέρει. Δες τον οδηγό σπουδών και των δύο τμημάτων, τι μαθήματα κάνουν κτλ.

Γιατί όπως είθισται να λένε: "σιγά όλοι φιλόλογοι θα γίνουμε..." :/:

ναι απλα η φιλολογια εχει πολυ μεγαλυτερη σχεση συγκριτικα με το ΦΠΨ με αυτο που θα κανεις στη συνεχεια... στο ΦΠΨ διδασκεσαι καποια πραγματα εντελως περιττα, που κλινουν πιο πολυ προς ψυχολογια...ωστοσο δε μπορει κανεις αποφοιτος του ΦΠΨ να παρει αδεια ψυχολογου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LYDIAG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LYDIAG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
οπως και λεει και συγγενης μου που τελειωσε το ΦΠΨ: περιορισμενες οι γνωσεις που αποκτας. σε επιλεγουν μονο για λογοτεχνια και εκθεση :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Η ξαδέρφη μου που έχει τελειώσει το ΦΠΨ προσπαθεί, αλλα δεν μπορεί να βρεί δουλειά πάνω στο αντικείμενο! Ενω βλέπω αρκετούς φιλολόγους να βρίσκουν δουλειά ή ιδιαίτερο ή σε φροντιστήριο.. Και αν κρίνω απο μια καθηγήτρια που είχαμε και είχε τελειώσει το ΦΠΨ, θα προτιμούσα κάποιον που να έχει τελειώσει φιλολογία.. Προσωπική μου άποψη βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Η ξαδέρφη μου που έχει τελειώσει το ΦΠΨ προσπαθεί, αλλα δεν μπορεί να βρεί δουλειά πάνω στο αντικείμενο! Ενω βλέπω αρκετούς φιλολόγους να βρίσκουν δουλειά ή ιδιαίτερο ή σε φροντιστήριο.. Και αν κρίνω απο μια καθηγήτρια που είχαμε και είχε τελειώσει το ΦΠΨ, θα προτιμούσα κάποιον που να έχει τελειώσει φιλολογία.. Προσωπική μου άποψη βέβαια.
Προσωπικά, δε θα επέλεγα για ιδιαίτερο κάποιον απόφοιτο του ΦΠΨ. Τα ιδιαίτερα τραβάνε κυρίως αρχαία, κάτι που οι απόφοιτοι του τμήματος αυτού, αν δεν εξελιχθούν περαιτέρω, «δεν το έχουν».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Προσωπικά, δε θα επέλεγα για ιδιαίτερο κάποιον απόφοιτο του ΦΠΨ. Τα ιδιαίτερα τραβάνε κυρίως αρχαία, κάτι που οι απόφοιτοι του τμήματος αυτού, αν δεν εξελιχθούν περαιτέρω, «δεν το έχουν».
ισχυει...γενικα το ΦΠΨ με τη μορφη που εχει σημερα ειναι για οσους αποτυγχανουν να περασουν στη φιλολογια..σκληρο αλλα αληθες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Μα νομίζω πως η σύγκριση φιλολογία ή φπψ γίνεται ως προς την διδασκαλία και τις γνώσεις που μπορούν να προσφέρουν στους μαθητές.. Όσον αφορά το κομμάτι της ψυχολογίας του φπψ , δεν γνωρίζω περισσότερα για να εκφέρω γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Εγω αν ειχα παει θεωρητικη κ δεν μπορουσα να πιασω νομικη θα διαλεγα το τμημα θεωριας και ιστοριας της τεχνης της Καλων Τεχνων....Εκει μπαινεις μονο με πανελλαδικες κ δεν ειναι σαν των εικαστικων τεχνων που δινεις ειδικες εξετασεις για να μπεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Εγω αν ειχα παει θεωρητικη κ δεν μπορουσα να πιασω νομικη θα διαλεγα το τμημα θεωριας και ιστοριας της τεχνης της Καλων Τεχνων....Εκει μπαινεις μονο με πανελλαδικες κ δεν ειναι σαν των εικαστικων τεχνων που δινεις ειδικες εξετασεις για να μπεις....

εμενα με πορωνε αυτο το "οινολογιας και τεχνολογιας ποτων" αλλα δε μπορουσα να το ανοιξω ρε γαμωτοοοο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
ναι απλα η φιλολογια εχει πολυ μεγαλυτερη σχεση συγκριτικα με το ΦΠΨ με αυτο που θα κανεις στη συνεχεια... στο ΦΠΨ διδασκεσαι καποια πραγματα εντελως περιττα, που κλινουν πιο πολυ προς ψυχολογια...ωστοσο δε μπορει κανεις αποφοιτος του ΦΠΨ να παρει αδεια ψυχολογου
Πάνω κάτω το ίδιο μπορούμε να πούμε και για το ιστορικό αρχαιολογικό τότε. Τα αρχαία και τα λατινικά που -λένε- ότι κάνουν δεν έχουν καμμία σχέση με αυτά που θα κάνεις στη φιλολογία και ιδιαίτερα στον κλασικό τομέα. Ωστόσο κι αυτοί ως φιλόλογοι αναγνωρίζονται. Υπάρχει περίπτωση ένας απόφοιτος του φπψ ή του ιστορικού να ξέρει πολύ καλύτερα αρχαία από κάποιον απόφοιτο φιλολογίας, επειδή έκανε δουλειά από μόνος του. Οπότε ας μη γενικεύουμε. Το καλύτερο δε θα ήταν, νομίζω, να πάψουν να λογίζονται ως φιλόλογοι (καθηγητές) απόφοιτοι του φπψ ή του ιστορικού, αλλά να γίνει ολόκληρη η φιλοσοφική μία σχολή -με τις αντίστοιχες ειδικεύσεις και κοινά μαθήματα κορμού- και όχι να έχει 1002 ξεχωριστά τμήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
νομική by far εκτος απο δικηγόρος,δικαστής,εισαγγελέας μπορείς να γίνεις συμβολαιογράφος,διπλωμάτης,ειρηνοδίκης,εμπειρογνώμονας,να εργαστείς ως υποθηκοφύλακας,καιθως και ως νομικός σύμβουλος σε εταιρία,μεχρι και στις εκλογές να είσαι δικαστικός αντιπρόσωπος

Ενδιαφέρον.
Μπορείς να αποδείξεις με απτά παραδείγματα τους ισχυρισμούς σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Πάνω κάτω το ίδιο μπορούμε να πούμε και για το ιστορικό αρχαιολογικό τότε. Τα αρχαία και τα λατινικά που -λένε- ότι κάνουν δεν έχουν καμμία σχέση με αυτά που θα κάνεις στη φιλολογία και ιδιαίτερα στον κλασικό τομέα. Ωστόσο κι αυτοί ως φιλόλογοι αναγνωρίζονται. Υπάρχει περίπτωση ένας απόφοιτος του φπψ ή του ιστορικού να ξέρει πολύ καλύτερα αρχαία από κάποιον απόφοιτο φιλολογίας, επειδή έκανε δουλειά από μόνος του. Οπότε ας μη γενικεύουμε. Το καλύτερο δε θα ήταν, νομίζω, να πάψουν να λογίζονται ως φιλόλογοι (καθηγητές) απόφοιτοι του φπψ ή του ιστορικού, αλλά να γίνει ολόκληρη η φιλοσοφική μία σχολή -με τις αντίστοιχες ειδικεύσεις και κοινά μαθήματα κορμού- και όχι να έχει 1002 ξεχωριστά τμήματα.
δεν αποτελειται απο 1002 αλλα απο 3 ξεχωριστα τμηματα.φιλολογικα μαθηματα υπαρχουν και στα αλλα 2 τμηματα.αλλα απο τη στιγμη που καποιος θελει να σπουδασει αρχαιολογια για παραδειγμα δεν μπορει να κανει 4 φιλολογικα μαθηματα και 2 μαθηματα αρχαιολογιας.το καλυτερο θα ηταν βελτιωθουν τα προγραμματα σπουδων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top