Καλές σχολές 1ου πεδίου

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου πολύ φαντασία έχεις τότε. Διότι από τη στιγμή που μίλαγα με επιχειρήματα και με συγκεκριμένες προοπτικές που υπάρχουν από τη Νομική, δε βλέπω γιατί να μην το έχω ψάξει εγώ το θέμα αλλά να "με έχει πείσει η μαμάκα". Αν δεν έβλεπες ότι είμαι 16 χρονών θα έλεγες το ίδιο? Κοίτα την ωριμότητα που έχει κάποιος εντός διαλόγου, όχι την ηλικία του εκτός διαλόγου. Επίσης τα συμπεράσματά σου καλό θα ήταν να μην είναι προσβλητικά όταν ένας συνομιλητής σου παρουσιάζει κάποιο επίπεδο, έστω και αν διαφωνείς μαζί του. Κι εσύ παρουσίασες αρχικά κάποιο επίπεδο, αν και διαφωνούσα με τις απόψεις σου. Βέβαια όταν μπήκε μέσα στη συζήτηση η ωραία φράση με την ειρωνεία περί "μαμάκας", καταλαβαίνεις πως όποιο επίπεδο φαινόταν να έχεις μάλλον εξαφανίστηκε.
Όπως και να'χει, ελπίζω στις επόμενες συζητήσεις σου να μη βγάζεις τέτοιου τύπου συμπεράσματα για τους συνομιλητές σου και να μην τους ειρωνεύεσαι με τέτοιο τρόπο. Ειδικότερα όταν σου μιλάνε με αντικειμενικά στοιχεία και όχι γενικά και αόριστα.
Από εκεί και πέρα, δε βλέπω λόγο συνέχισης της συζητήσεως με την τροπή που είχε πάρει στις τελευταίες δημοσιεύσεις.

Ποτε θα καταλαβεις οτι δεν εχει τιποτα το προσβλητικο,το να λες σε καποιον οτι επελεξε την συγκεκριμενη σχολη λογω γονιων?Προσβλητικο ειναι μια βρισια,οπως το Νεατερνταλ,αλλα δεν θα παιξουμε την κολοκυθια τωρα.
Και αν σε πειραξε τοσο πολυ,μπορεις να το αντικρουσεις με επιχειρηματα.:)
Δεν ειπα οτι δεν το εχεις ψαξει,απλως οταν μου παρουσιαζεις την νομικη σχολη like ''the best of the best's'' θελω και αποδειξεις.Δηλαδη,εσυ βλεπεις ως μοναδικο κριτηριο για μια σχολη την απορροφηση,και οχι τα μαθηματα της?Τοτε γιατι δεν επελεξες αστυνομια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Ποτε θα καταλαβεις οτι δεν εχει τιποτα το προσβλητικο,το να λες σε καποιον οτι επελεξε την συγκεκριμενη σχολη λογω γονιων?Προσβλητικο ειναι μια βρισια,οπως το Νεατερνταλ,αλλα δεν θα παιξουμε την κολοκυθια τωρα.
Και αν σε πειραξε τοσο πολυ,μπορεις να το αντικρουσεις με επιχειρηματα.:)
Δεν ειπα οτι δεν το εχεις ψαξει,απλως οταν μου παρουσιαζεις την νομικη σχολη like ''the best of the best's'' θελω και αποδειξεις.Δηλαδη,εσυ βλεπεις ως μοναδικο κριτηριο για μια σχολη την απορροφηση,και οχι τα μαθηματα της?Τοτε γιατι δεν επελεξες αστυνομια?

Δεν είναι προσβλητική η φράση "Επειδη η μαμακα σε εχει πεισει να βγαλεις αυτη την σχολη για να κοκορευεται,δεν εστι οτι ειναι και η καλυτερη"? Τι να πω, πιστεύω πως αντικειμενικά είναι απολύτως προσβλητική. Και δεν μπορείς να αντικρούσεις μια προσβολή με επιχειρήματα. Το μόνο που μπορώ να πω πάνω σε αυτό είναι ότι επιθυμώ να εισαχθώ στη Νομική λόγο δικών μου στόχων για το μέλλον και κανενός άλλου.
Δεν παρουσιάζω έτσι τη νομική σχολή. Είπα πως όλους τους κλάδους τους επηρεάζει η κρίση κλπ. Δεν είπα πουθενά ότι η νομική είναι από άλλον πλανήτη. Απλώς είπα ότι έχει τις περισσότερες επαγγελματικές προοπτικές από το 1ο επιστημονικό πεδίο, και μίλησα και συγκεκριμένα! Τι άλλο να κάνω?
Το σημαντικότερο κριτήριο επιλογής μιας σχολής είναι τα ενδιαφέροντα κάποιου τόσο στα μαθήματα της σχολής, όσο πολύ περισσότερο επαγγελματικά. Η απορρόφηση από δημόσιο και ιδιωτικό τομέα απλώς είναι ένα μεγάλο θετικό που έχει η νομική σχολή. Η αστυνομία απευθύνεται σε άτομα με διαφορετικά ενδιαφέροντα της νομικής, δεν επέλεξα με βάση την απορρόφηση αλλά με βάση τα επαγγελματικά ενδιαφέροντα. Απλώς λέω πως από το 1ο πεδίο η Νομική σχολή έχει τις περισσότερες προοπτικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Το μόνο που μπορώ να πω πάνω σε αυτό είναι ότι επιθυμώ να εισαχθώ στη Νομική λόγο δικών μου στόχων για το μέλλον και κανενός άλλου.
Δεν παρουσιάζω έτσι τη νομική σχολή. Είπα πως όλους τους κλάδους τους επηρεάζει η κρίση κλπ. Δεν είπα πουθενά ότι η νομική είναι από άλλον πλανήτη. Απλώς είπα ότι έχει τις περισσότερες επαγγελματικές προοπτικές από το 1ο επιστημονικό πεδίο, και μίλησα και συγκεκριμένα! Τι άλλο να κάνω?
Το σημαντικότερο κριτήριο επιλογής μιας σχολής είναι τα ενδιαφέροντα κάποιου τόσο στα μαθήματα της σχολής, όσο πολύ περισσότερο επαγγελματικά. Η απορρόφηση από δημόσιο και ιδιωτικό τομέα απλώς είναι ένα μεγάλο θετικό που έχει η νομική σχολή. Η αστυνομία απευθύνεται σε άτομα με διαφορετικά ενδιαφέροντα της νομικής, δεν επέλεξα με βάση την απορρόφηση αλλά με βάση τα επαγγελματικά ενδιαφέροντα. Απλώς λέω πως από το 1ο πεδίο η Νομική σχολή έχει τις περισσότερες προοπτικές.

Αμα εισαι καλος στον κλαδο σου,θα απορροφηθεις.Δεν γινεται καποιος να ειναι αριστος και να μεινει απ'εξω επειδη ο κλαδος του ειναι κορεσμενος.
ΓΙα μενα,η αποκατασταση της νομικης ειναι μυθος,και η αποκατασταση καθε σχολης,εκτος μπατσων και στρατιωτικων,ποσο μαλλον να εχει τα πρωτια στο 1ο πεδιο...ολα τα πεδια ειναι κορεσμενα στις εποχες μας.Γιαυτο και θα ξαναπω,με τετοιον ανταγωνισμο,μονο οι καλυτεροι με τον τομεα τους θα προκοψουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Αμα εισαι καλος στον κλαδο σου,θα απορροφηθεις.Δεν γινεται καποιος να ειναι αριστος και να μεινει απ'εξω επειδη ο κλαδος του ειναι κορεσμενος.
ΓΙα μενα,η αποκατασταση της νομικης ειναι μυθος,και η αποκατασταση καθε σχολης,εκτος μπατσων και στρατιωτικων,ποσο μαλλον να εχει τα πρωτια στο 1ο πεδιο...ολα τα πεδια ειναι κορεσμενα στις εποχες μας.Γιαυτο και θα ξαναπω,με τετοιον ανταγωνισμο,μονο οι καλυτεροι με τον τομεα τους θα προκοψουν.

Αν είσαι ο καλύτερος στον κλάδο σου, ναι θα απορροφηθείς. Όμως ρεαλιστικά προσπαθούμε να στοχεύουμε σε κλάδους που έχουν μεγαλύτερη απορρόφηση από την απορρόφηση μόνο των καλύτερων. Αν, φυσικά, συμπίπτουν με τα ενδιαφέροντα μας.
Δε συμφωνώ ότι η αποκατάσταση της νομικής είναι μύθος, αν το ψάξεις και δε μείνεις στάσιμος στο "δικηγόρος" πιστεύω έχεις πολλές προοπτικές. Αλλά οκ, γνώμη σου. Επίσης προσωπικά δε μου αρέσει η ονομασία "μπάτσος". Για να σε αποτρέψω από... συμπεράσματα, δεν έχω κανέναν συγγενή ή κοντινό αστυνόμο. Και κάποιοι πραγματικά είναι μπάτσοι. Όμως σε πάρα πολλούς δεν αξίζει αυτή η ονομασία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Αν είσαι ο καλύτερος στον κλάδο σου, ναι θα απορροφηθείς. Όμως ρεαλιστικά προσπαθούμε να στοχεύουμε σε κλάδους που έχουν μεγαλύτερη απορρόφηση από την απορρόφηση μόνο των καλύτερων. Αν, φυσικά, συμπίπτουν με τα ενδιαφέροντα μας.
Δε συμφωνώ ότι η αποκατάσταση της νομικής είναι μύθος, αν το ψάξεις και δε μείνεις στάσιμος στο "δικηγόρος" πιστεύω έχεις πολλές προοπτικές. Αλλά οκ, γνώμη σου. Επίσης προσωπικά δε μου αρέσει η ονομασία "μπάτσος". Για να σε αποτρέψω από... συμπεράσματα, δεν έχω κανέναν συγγενή ή κοντινό αστυνόμο. Και κάποιοι πραγματικά είναι μπάτσοι. Όμως σε πάρα πολλούς δεν αξίζει αυτή η ονομασία :)


Δυστυχως,εγω βλεπω γυρω μου ατομα που στοχευουν μονο σε κλαδους με μεγαλυτερη απορροφηση,χωρις να συμπιπτουν με τα ενδιαφεροντα τους.Γιαυτο και εχουμε φτασει εδω που ειμαστε.
Μιλησα για την αποκατασταση σε ολες τις σχολες.Απο την νομικη,αμα καποιος γουσταρει,μπορει να ξεπερασει και το επιπεδο του δικηγορου,και να γινει ανωτερο στελεχος του δικαστικου σωματος.Αλλα προυποθετει ''καυλα''...να το πω απλα :P

Για την ονομασια μπατσος,θα βγουμε οφφ.Πολλα σχολια πανω σε αυτο το θεμα μπορεις να δεις στο ''Αστυνομια,φταιει για ολα?'' :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Το έχω πει αρκετές φορές, θα το πω ξανά.

Δεν ξέρετε πώς θα είναι η οικονομία σε 10 χρόνια από τώρα, οπότε θα τελειώσετε τις σπουδές σας. Ναι, βρισκόμαστε σε περίοδο κρίσης, όμως τα πράγματα είναι πραγματικά ρευστά. Γι' αυτό, οποιοδήποτε επάγγελμα θέλετε να ακολουθήσετε καντε το όχι επειδή έχει επαγγελματική αποκατάσταση, αλλά επειδή σας αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Αμα εισαι καλος στον κλαδο σου,θα απορροφηθεις.Δεν γινεται καποιος να ειναι αριστος και να μεινει απ'εξω επειδη ο κλαδος του ειναι κορεσμενος.
ΓΙα μενα,η αποκατασταση της νομικης ειναι μυθος,και η αποκατασταση καθε σχολης,εκτος μπατσων και στρατιωτικων,ποσο μαλλον να εχει τα πρωτια στο 1ο πεδιο...ολα τα πεδια ειναι κορεσμενα στις εποχες μας.Γιαυτο και θα ξαναπω,με τετοιον ανταγωνισμο,μονο οι καλυτεροι με τον τομεα τους θα προκοψουν.

Έχεις βγει στην αγορά εργασίας ως πτυχιούχος και γνωρίζεις;

Ξαναζητάω, λοιπόν, να μας εξηγήσεις με επιχειρήματα την όποια άποψή σου για τη Νομική.

Υγ. Αν παρατήρησες, φάσκεις και αντιφάσκεις (βλ. Το προηγούμενο μήνυμα που μου απάντησες κι αυτό).

Προφανώς, για να μη γίνει κάποιος μπάτσος, αλλά δικηγόρος, σημαίνει ότι έχει μια συκεκριμένη θεώρηση κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Έχεις βγει στην αγορά εργασίας ως πτυχιούχος και γνωρίζεις;

Ξαναζητάω, λοιπόν, να μας εξηγήσεις με επιχειρήματα την όποια άποψή σου για τη Νομική.

Υγ. Αν παρατήρησες, φάσκεις και αντιφάσκεις (βλ. Το προηγούμενο μήνυμα που μου απάντησες κι αυτό).

Προφανώς, για να μη γίνει κάποιος μπάτσος, αλλά δικηγόρος, σημαίνει ότι έχει μια συκεκριμένη θεώρηση κλπ.

Δεν χρειαζεται να βγει καποιος στην αγορα εργασιας για να υποστηριξει αυτο που ειπα παραπανω.

Ειπα,οτι υπαρχει μια γενικευμενος κορεσμενος εντος των πανεπιστημιακων κλαδων,και πιστευω ολοι συμφωνουμε σε αυτο.Εκτος 2 κλαδων,που προανεφερα.

Ετσι και η νομικη,ειναι κορεσμενη αλλα οχι και στον πατο,οπως καποιες αλλες σχολες(πχ ανθρωπολογια,κοινωνιολογια,οχι λογω περιεχομενου,αλλα λογω αδιαφοριας απο μεριας των πολιτων,και της ελλαδας ως ερευνητικο κεντρο.)
Μετα,ανεφερα οπως πολλακις εχω κανει,οτι η επιλογη σχολων με υψηλη βαση,εδω και χρονια,δεν γινεται συνηθως απο ατομα με συγκεκριμενο μενος προς την σχολη αλλα απο το το κυρος που εχει αποκτησει στην κοινωνια.Ετσι,ειδικα σε περιοδους κρισης,που απο παντου οι νεοι βομβαρδιζονται με μηνυματα τυπου {επελεξε ''καλη'' σχολη,επελεξε σχολη με κυρος,γινε γιατρος,γινε δικηγορος''} ε,παρασυρονται και ετσι η επιλογη περναει μεσα απο αυτο το τρυπακι.
Εξαλλου,ελαχιστοι ειναι αυτοι που επιλεγουν ενσυνεεδητα μια χ σχολη,ανεξαρτητα απο βασεις και κοινωνικες θεσεις.:hmm:
Αυτο προσπαθησα να εξηγησω.

Τωρα,στο δευτερο που ειπες.
Οταν εχω ενα ατομο που κρινει καθαρα την πανεπιστημιακη του επιλογη απο μερια αποκαταστασης,και οχι περιεχομενου σχολης,ε ναι,θετω το εξης ερωτημα-->αφου ρε φιλε θες βολεμα,γιατι δεν γινεσαι μπατσος,που εχει σιγουρη αποκατασταση? :hmm:
Δηλαδη,δεν αξιζει να παλεψουμε για αυτο που θελουμε?Ακομη και οι σπουδες μας,πρεπει να μην ειναι ''δικες μας''?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Τωρα,στο δευτερο που ειπες.
Οταν εχω ενα ατομο που κρινει καθαρα την πανεπιστημιακη του επιλογη απο μερια αποκαταστασης,και οχι περιεχομενου σχολης,ε ναι,θετω το εξης ερωτημα-->αφου ρε φιλε θες βολεμα,γιατι δεν γινεσαι μπατσος,που εχει σιγουρη αποκατασταση? :hmm:

Σε μένα αναφέρεσαι ή γενικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Δεν χρειαζεται να βγει καποιος στην αγορα εργασιας για να υποστηριξει αυτο που ειπα παραπανω.

Ειπα,οτι υπαρχει μια γενικευμενος κορεσμενος εντος των πανεπιστημιακων κλαδων,και πιστευω ολοι συμφωνουμε σε αυτο.Εκτος 2 κλαδων,που προανεφερα.

Ετσι και η νομικη,ειναι κορεσμενη αλλα οχι και στον πατο,οπως καποιες αλλες σχολες(πχ ανθρωπολογια,κοινωνιολογια,οχι λογω περιεχομενου,αλλα λογω αδιαφοριας απο μεριας των πολιτων,και της ελλαδας ως ερευνητικο κεντρο.)
Μετα,ανεφερα οπως πολλακις εχω κανει,οτι η επιλογη σχολων με υψηλη βαση,εδω και χρονια,δεν γινεται συνηθως απο ατομα με συγκεκριμενο μενος προς την σχολη αλλα απο το το κυρος που εχει αποκτησει στην κοινωνια.Ετσι,ειδικα σε περιοδους κρισης,που απο παντου οι νεοι βομβαρδιζονται με μηνυματα τυπου {επελεξε ''καλη'' σχολη,επελεξε σχολη με κυρος,γινε γιατρος,γινε δικηγορος''} ε,παρασυρονται και ετσι η επιλογη περναει μεσα απο αυτο το τρυπακι.
Εξαλλου,ελαχιστοι ειναι αυτοι που επιλεγουν ενσυνεεδητα μια χ σχολη,ανεξαρτητα απο βασεις και κοινωνικες θεσεις.:hmm:
Αυτο προσπαθησα να εξηγησω.

Τωρα,στο δευτερο που ειπες.
Οταν εχω ενα ατομο που κρινει καθαρα την πανεπιστημιακη του επιλογη απο μερια αποκαταστασης,και οχι περιεχομενου σχολης,ε ναι,θετω το εξης ερωτημα-->αφου ρε φιλε θες βολεμα,γιατι δεν γινεσαι μπατσος,που εχει σιγουρη αποκατασταση? :hmm:
Δηλαδη,δεν αξιζει να παλεψουμε για αυτο που θελουμε?Ακομη και οι σπουδες μας,πρεπει να μην ειναι ''δικες μας''?


Δε μου απάντησες σε αυτό που ρώτησα

Η επιλογή σχολής, επειδή εκεί πήγε το θέμα, είναι αποτέλεσμα ζυγίσματος πολλών παραγόντων. Μετράς τις επιθυμίες, τις ευκαιρίες και τη σκέψη σου για την επαγγελματική πορεία κ.ά. και κρίνεις ανάλογα.

Νομίζω πως κανείς δεν επέλεξε κάτι που απεχθάνεται. Απλώς, δεδομένων των συνθηκών κάποιοι αστάθμητοι παράγοντες μεταβάλλονται.
Ακόμη, μια επιλογή που κάνει κάποιος στα 18 του, δεν είναι τελεσδικη. Πάντα μπορούμε να αλλάξουμε άποψη και να κάνουμε κάτι άλλο.

Αυτά από εμένα.

Υγ. Συγγνώμη για τυχόν τυπογραφικά, αλλά είμαι από κινητό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Δε μου απάντησες σε αυτό που ρώτησα

Η επιλογή σχολής, επειδή εκεί πήγε το θέμα, είναι αποτέλεσμα ζυγίσματος πολλών παραγόντων. Μετράς τις επιθυμίες, τις ευκαιρίες και τη σκέψη σου για την επαγγελματική πορεία κ.ά. και κρίνεις ανάλογα.

Νομίζω πως κανείς δεν επέλεξε κάτι που απεχθάνεται. Απλώς, δεδομένων των συνθηκών κάποιοι αστάθμητοι παράγοντες μεταβάλλονται.
Ακόμη, μια επιλογή που κάνει κάποιος στα 18 του, δεν είναι τελεσδικη. Πάντα μπορούμε να αλλάξουμε άποψη και να κάνουμε κάτι άλλο.

Αυτά από εμένα.

Υγ. Συγγνώμη για τυχόν τυπογραφικά, αλλά είμαι από κινητό.

Τι αλλο να πω δηλαδη?Να παρουσιασω διδακτορικη διατριβη για τις επιλογες απο την Νομικη Σχολη?Αυτη ειναι η φτωχη αποψη μου.

Και αυτοι οι παραγοντες που μεταβαλλονται,μπορουν να οδηγησουν σε λανθασμενη επιλογη σχολης.Ποσα παιδια εχουν αναγκαστει να επιλεξουν αστυνομικες σχολες για αμεση επαγγελματικη αποκατασταση,ενω προηγουμενως ηθελαν να ασχοληθουν με αλλον τομεα.Ποιος εχει ονειρο γινει ενας αγραμματος ενστολος?Και ομως,οι υποψηφιοι αυτων των σχολων,τα τελευταια χρονια παρουσιαζουν δραματικη αυξηση.Σε λιγο η σχολη αξιωματικων θα παει σε βαση υψηλοτερα και απο τις Ιατρικες. :hmm:

Και φυσικα εννοειται οτι καθε επιλογη απο τα 18 δεν ειναι τελεσιδικη :)

ΥΓ:Μπαινει και απο κινητο?Δεν το εχω δοκιμασει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Απλώς, όταν εκφέρεις "άποψη" επί παντός επιστητού να μην είσαι απόλυτος.

Τα λοιπά συζητώνται εδώ και πολύ καιρό. Μην επαναλαμβανόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
τη γλωσσολογια σαν επιστημη με την οποια μπορει να ασχοληθει ενας φιλολογος πως τη βλεπετε?ξερετε τι ακριβως ει ναι η επιστημη αυτη?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
τη γλωσσολογια σαν επιστημη με την οποια μπορει να ασχοληθει ενας φιλολογος πως τη βλεπετε?ξερετε τι ακριβως ει ναι η επιστημη αυτη?:)
https://el.wikipedia.org/wiki/Γλωσσολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria s.

Νεοφερμένος

Η maria s. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
πολύ καλή σχολή είναι πάντα η νομική γιατί έχει διεξόδους όπως δικάστης ,εισαγγελέας εγώ που θέλω κοινωνιολογία ή μεσογειακών σπουδών τι να επιλέξω μου αρέσουν και τα δύο το ίδιο αλλά πιο έχει μέλλον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Hey hey hey,το οτι μια σχολη εχει μεγαλη ζητηση,δεν εστι οτι εχει και πολλες προοπτικες εργασιας.Πχ η νομικη,δεν ειναι οτι εχει απειρες προοπτικες εργασιας,απλως εχει επικρατησει ανα τις κοινωνιες το λανθασμενο προτυπο του ''ανωτερου'' επαγγελματος του δικηγορου,γιαυτο και επιλεγεται απο ανιδεους νεους,περιμενοντας να γινουν μεσα απο την Νομικη ''καποιοι''.Πολλες φορες,μια σχολη την διαμορφωνουν και οι κοινωνικες επιδρασεις που αντηχουν πανω της,σε θεμα ζητησης.

Δηλαδη θες να πεις,οτι οσοι δινουν πανελληνιες θελουν να μπουν σε μια υψηλη σχολη?Μαλλον εχεις μπερδεψει το θεμα και εξισωνεις υψηλες βασεις με υψηλες προοπτικες,κατι εντελως λαθος.
Να ξερεις οτι πριν 20 χρονια,η φιλολογια ηταν πιο ψηλα σε βαση,απο την Νομικη (Μας το ειχε πει η καθηγητρια στο σχολειο μας,επειδη ειχε περασει πρωτα νομικη και μετα ξαναεδωσε για φιλολογια.)
Αυτο το συμπερασμα σου,ηταν αυθαιρετο και μαλλον επαφιεται πανω στις δικες σου επιδιωξεις.
αυτο το ισοπεδωτικο δν το καταλαβαινω επισης επειδη θελουν να γινουν καποιοι ξεσκιζωνται στο διαβασμα για να πιασουν την βαση της νομικης, εννοειται οτι οποια σχολη και αν τελειωσεις σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση δν υπαρχει αυτα ειναι φουμαρα αλλα οι επιλογες π.χ. απο την νομικη ειναι περισσοτερες απο οποιαδηποτε αλλη σχολη στο πρωτο πεδιο γιατι να το αρνιωμαστε αυτο και προσεξε αν και νομιζω το ξερεις νομικη δν ισουται με δικηγορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_vi_ra

Νεοφερμένος

Η el_vi_ra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
εχω ενα προβληματισμο ως προς ποια σχολη ειναι η καλυτερη το φπψ η φιλοloγιας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
εχω ενα προβληματισμο ως προς ποια σχολη ειναι η καλυτερη το φπψ η φιλοloγιας?
φιλολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
κι εγώ πιστεύω πως η φιλολογία είναι καλύτερη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top