[23/5/2012] Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

Πως θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 102)
  • [B]Άριστα[/B] 18-20

    Ψήφοι: 60 58.8%
  • [B]Πολύ καλά[/B] 15-18

    Ψήφοι: 19 18.6%
  • [B]Καλά[/B] 12-15

    Ψήφοι: 9 8.8%
  • [B]Μέτρια[/B] 10-12

    Ψήφοι: 7 6.9%
  • [B]Όχι καλά[/B] 5-10

    Ψήφοι: 3 2.9%
  • [B]Καθόλου καλά[/B] 0-5

    Ψήφοι: 4 3.9%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Για αυτο περσυ επεσαν τοσο οι βασεις;;; Ναι συμφωνω δεν εχουν σχεση μονο τα θεματα αλλα περισσοτερο πως γραφει ο καθενας. Απλως το ποσοστο που θα εγραφε πανω απο 15 σαφως και θα μειωθει με την δυσκολια των θεματων.(Για τις βασεις ειναι λιγο νωρις να ξερουμε τι θα κανουνε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwrgossp

Νεοφερμένος

Ο giwrgossp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
ειναι σαν να σου λενε ''διαλεξες θεωρητικη; δεν εχεις θεση στα οικονομικα ή τεχνολογικα τμηματα''.

Oχι είναι λες και σου λένε θες τέτοια κατεύθυνση? χρειάζεσαι γνώσεις πάνω στα μαθηματικά . Αυτό θα στο έλεγαν άμα δεν επιτρεπόταν το πέρασμα από την θεωρητική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TreStOr

Νεοφερμένος

Ο TreStOr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Όπως το κόβω θα γράψω 10 μαθηματικά κατεύθυνσης και κάνα 8αρι στην γενική παιδεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Ρε παιδια κοιταξτε τα θεματα μεχρι το 2009 μαθηματικα γενικης ενας θεωρητικο εφθανε χαλαρα μεχρι 3ο θεμα και οι καλυτεροι ελυναν και 4ο. Ενας θετικο-τεχνολογικος δεν ειχε δικαιολογια να γραψει κατω απο 15. Αλλα 2010-2012 βαζουν πολυ πιο δυσκολα θεματα(σε συγκριση με τα προηγουμενα) με πολυ μαθηματικη σκεψη και με αρκετες παγιδες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwrgossp

Νεοφερμένος

Ο giwrgossp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Ρε παιδια κοιταξτε τα θεματα μεχρι το 2009 μαθηματικα γενικης ενας θεωρητικο εφθανε χαλαρα μεχρι 3ο θεμα και οι καλυτεροι ελυναν και 4ο. Ενας θετικο-τεχνολογικος δεν ειχε δικαιολογια να γραψει κατω απο 15. Αλλα 2010-2012 βαζουν πολυ πιο δυσκολα θεματα(σε συγκριση με τα προηγουμενα) με πολυ μαθηματικη σκεψη και με αρκετες παγιδες!

Ακριβως αυτο, με απλα λογια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Για καλά προετοιμασμένους θετικούς και τεχνολογικούς, θεωρώ ότι ήταν βατά.Δε μπορώ να ξέρω τι γίνεται με τους θεωρητικούς βέβαια, υποθέτω πως στο τέταρτο πολλοί θα ίσιωσαν τη γραβάτα τους και θα αποχώρησαν με αργά πηδηματάκια.

Πολλοί έχασαν το Δ3 πάντως, από το σχολείο μου.Και η πλάκα είναι ότι το συντελεστή μεταβλητότητας τον ΟΡΙΣΑΝ ΣΩΣΤΑ στο Ατόσο.Ένα γαμημένο απόλυτο έχει όλη η ύλη ρε πούστη...(οι 2 κολλητοί μου την έκαναν τη μαλακία, για αυτό το λέω).

Προσωπικά, 100% περιμένω, και τη θεωρία κομπλέ την έγραψα έτσι όπως τα είδα τώρα.
Εγώ την τσαλάκωσα περσσότερο, γοργόνα μου! Ούτε καθαριστήριο δεν τη σώζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TreStOr

Νεοφερμένος

Ο TreStOr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ρε παιδια κοιταξτε τα θεματα μεχρι το 2009 μαθηματικα γενικης ενας θεωρητικο εφθανε χαλαρα μεχρι 3ο θεμα και οι καλυτεροι ελυναν και 4ο. Ενας θετικο-τεχνολογικος δεν ειχε δικαιολογια να γραψει κατω απο 15. Αλλα 2010-2012 βαζουν πολυ πιο δυσκολα θεματα(σε συγκριση με τα προηγουμενα) με πολυ μαθηματικη σκεψη και με αρκετες παγιδες!

Μια διόρθωση.Τα φετινά θέλανε ναι μεν να έχεις μυαλό αλλά μας μαμησαν στις πράξεις.Τελειώνοντας το 2o αποκόμισα ένα πονοκέφαλο και μια θολούρα που κόντεψα να τα παρατήσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Μην κλαίγεστε μωρέ, καιρός ήταν οι σοβάδες της θεωρητικής να βγούνε από τις οικονομικές σχολές.Αυτοί οι ΛΙΓΟΙ που έχουν μια κάποια μαθηματική ικανότητα, ας γράψουν, οι άλλοι μπούλο.Για να μη νομίζουν και μερικοί ότι το μάθημα είναι δύσκολο.Με το συμπάθειο, κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavroulamath

Νεοφερμένος

Η stavroulamath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδια έχω μια απορία..Τα έχω ολα σωστά αλλά έχω μια απορία και θα ήθελα να με βοηθήσετε να μου πείτε την άποψή σας.
Στο 3ο θέμα στο Γ3 ζητάει το P{(A-B)(ενωση)(B-A)} αν Α={ο μαθητης Γαλλικά} και Β={ο μαθητής Ισπανικά}, οπότε επειδή η τομή τους είναι το κενό, από τον απλό προσθετικο νόμο τα αθροίζεις.
Εγω πήγα και βρήκα το Ρ(Α-Β) και το Ρ(Β-Α) αλλά μετά ξέχασα να τα προσθέσω.......:mad::(
Το ερώτημα πιάνει 6 μονάδες στα 100, πόσο λέτε να μου κόψουν????????

please, πείτε μου.....

πανω απο 3 μοναδες δεν νομιζω να σου κοψουν, καταλαβες τι ζητουσαν..φανταζομαι το Ρ((Α-Β)U(Β-Α)) δεν το εγραψες ε?γιατι αν το εγραψες και δεν εκανες απλα την προσθεση μπορει να σου κοψουν και 1 μοριο..ειναι στην κριση τους..καλα αποτελεσματα σε ολους σας..και μη στεναχωριεστε..αυτο που θα πετυχετε θα ειναι το καλυτερο για σας..θα το δειτε αργοτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Εγώ την τσαλάκωσα περσσότερο, γοργόνα μου! Ούτε καθαριστήριο δεν τη σώζει!

Έγραψες καλά ρε γκει;Άιντε, καλή συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τελικά πέταξα μια ψιλομαλακία.
Στο Δ4, αντί για να πω φθίνουσα στο (0,1], έγραψα πάνω από το συνεπάγεται "f γν. φθινούσα στο [0,1]".Υπάρχει περίπτωση να μου κόψει πάνω από 1 μόριο;

Δεν χρειαζόταν καν να πεις το διάστημα, η f είναι γνησίως φθίνουσα σε όλο το Df απο το πρώτο ερώτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Θεωρώ πως τα φετινά θέματα ήταν απαιτητικά! Δεν ξέρω αν ήταν πιο δύσκολα από τα περσινά αλλά σίγουρα δεν έγραφες εύκολα. 1ο-2ο και 3ο θέμα θεωρώ πως ήταν κανονικά, δε θα τα έλεγα εύκολα γιατί είχαν και πράξεις αρκετές αλλά γενικά δε νομίζω να υπήρχε υποψήφιος που δεν είχε συναντήσει ανάλογα, οπότε νομίζω πως το 15 μπορούσε κάποιος να το πιάσει . Όσο για το 4ο θέμα, μέχρι το 3ο ερώτημα, αν δεν τα χεις παίξει από άγχος και τις πράξεις που έχεις ήδη κάνει παλεύεται. Όσο για το Δ4 θεωρώ πως τα παιδιά της θεωρητικής πρέπει να δυσκολεύτηκαν πολύ!

Παιδιά ό,τι έγινε έγινε τώρα... Γενικά η εικόνα που έχω εγώ είναι πως οι περισσότεροι δυσκολεύτηκαν και οι βαθμοί θα κυμανθούν στα περσινά επίπεδα οπότε μην απογοητεύεστε! Πάμε για τα υπόλοιπα τώρα. Έχετε πολλές ευκαιρίες να αλλάξετε το όποιο κακό αποτέλεσμα. :) Καλή συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas-p

Νεοφερμένος

Ο (no way) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Μην κλαίγεστε μωρέ, καιρός ήταν οι σοβάδες της θεωρητικής να βγούνε από τις οικονομικές σχολές.Αυτοί οι ΛΙΓΟΙ που έχουν μια κάποια μαθηματική ικανότητα, ας γράψουν, οι άλλοι μπούλο.Για να μη νομίζουν και μερικοί ότι το μάθημα είναι δύσκολο.Με το συμπάθειο, κιόλας.
Λίγο σκληρή η αλήθεια για τους θεωρητικούς αλλά τα πράγματα έχουν έτσι ακριβώς όπως τα λες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Λίγο σκληρή η αλήθεια για τους θεωρητικούς αλλά τα πράγματα έχουν έτσι ακριβώς όπως τα λες

Μην κλαίγεστε μωρέ, καιρός ήταν οι σοβάδες της θεωρητικής να βγούνε από τις οικονομικές σχολές.Αυτοί οι ΛΙΓΟΙ που έχουν μια κάποια μαθηματική ικανότητα, ας γράψουν, οι άλλοι μπούλο.Για να μη νομίζουν και μερικοί ότι το μάθημα είναι δύσκολο.Με το συμπάθειο, κιόλας.

Σιγά ρε μαθηματικά μυαλά εσείς! Επειδή ασχοληθήκατε 2 χρονιές παραπάνω με τα μαθηματικά λόγο κατεύθυνσης θεωρείστε έξυπνοι και οι της θεωρητικής σοβάδες; Ποιός σας τα λέει αυτά και χαίρεστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xarakas

Νεοφερμένος

Ο Xarakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
χαλαρωσε ρε.. γινατε ολοι μαθηματικοι...


Δεν ειπα ποτε οτι ειμαι μαθηματικος, δεν ειμαι καλος και δεν μου αρεσουν και ιδιαιτερα. Ποσο πιστευω οτι εγραψα ειπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tabarly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
εγώ τελείωσα στο τρίωρο just, ίσα που δεν με τράβηξε πάνω από το γραπτό μια επιτηρήτρια, και να της λέω συνέχεια μισο λεπτό, μισό λεπτό!
καλά πρέπει να έγραψα, αν και εντόπισα κάτι χαζολαθάκια, αλλά πιστεύω έχω γράψει από 18.5-19.5, ανάλογα πόσο αυστηροί θα είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Δεν χρειαζόταν καν να πεις το διάστημα, η f είναι γνησίως φθίνουσα σε όλο το Df απο το πρώτο ερώτημα.
Χρειαζόταν, νομίζω.
Σιγά ρε μαθηματικά μυαλά εσείς! Επειδή ασχοληθήκατε 2 χρονιές παραπάνω με τα μαθηματικά λόγο κατεύθυνσης θεωρείστε έξυπνοι και οι της θεωρητικής σοβάδες; Ποιός σας τα λέει αυτά και χαίρεστε;

Οι περισσότεροι θεωρητικοί είναι σοβάδες στα μαθηματικά, και αυτό είναι γεγονός.Όταν όμως διεκδικούν οικονομικές σχολές να δείξουν τουλάχιστον ότι μπορούν να βγάλουν μια εύκολη άσκηση στατιστικής, ήμαρτον.Ο καθένας ασχολείται όσο θέλει και ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ, δεσποινίς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εγώ τα έλυσα όλα τα θέματα και το 4ο αγαπητέ alchemist. Κατηγορώ τον εαυτό μου φυσικά που από πανικό μήπως δεν προλάβω βιάστηκα στο ερώτημα με τον συντελεστή μεταβολής και το έχασα. Δηλαδή δεν έχω δικαίωμα πρόσβασης σε μια οικονομική σχολή επειδή θεωρούμαι παπαγάλος της θεωρητικής; Λες και όλοι μας ξέρουμε τι θέλουμε να γίνουμε και που να πάμε από τα 16. Δεύτερη ευκαιρία καμία ε; Είμαι περήφανη για το 17 και κάτι που υπολογίζω ότι έγραψα ως θεωρητικού που όλη τη χρονιά έλυσα του κόσμου τις ασκήσεις.

Ευχαριστούμε για τη γενίκευση ως προς τους σοβάδες. Μαζί με μένα τη μοναδική που δίνει για 5ο πεδίο στο σχολείο μου, ίδρωναν και πολλές αυθεντίες των άλλων κατευθύνσεων. Το "οι περισσότεροι" δεν μου λέεει τίποτα.

Πάντως αυτό το ερώτημα με το CV ήταν ακριβώς το ίδιο με ένα που υπάρχει σε τεύχος του Ευκλείδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Σιγά ρε μαθηματικά μυαλά εσείς! Επειδή ασχοληθήκατε 2 χρονιές παραπάνω με τα μαθηματικά λόγο κατεύθυνσης θεωρείστε έξυπνοι και οι της θεωρητικής σοβάδες; Ποιός σας τα λέει αυτά και χαίρεστε;
Δεν θα διαφωνησω μαζι σου.Ωστοσο ενας μαθητης θετικης-τεχνολογικης κατευθυνσης,μπορει πιο ανετα να αντεπεξερχεται.Ωστο αυτο δεν ειναι κανονας.Περσι στο σχολειο μου ενα κοριτσι ειχε γραψει μονο 20 στη γενικη απο θεωρητικη.Και εννοειται οτι κανεις απο εμας δεν ειναι μαθηματικος,αλλα καποιοι τα αντιμετωπιζουν με μεγαλυτερη ευκολια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Οι περισσότεροι θεωρητικοί είναι σοβάδες στα μαθηματικά, και αυτό είναι γεγονός.Όταν όμως διεκδικούν οικονομικές σχολές να δείξουν τουλάχιστον ότι μπορούν να βγάλουν μια εύκολη άσκηση στατιστικής, ήμαρτον.Ο καθένας ασχολείται όσο θέλει και ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ, δεσποινίς.

Έχει δίκιο πάντως. Αν θέλετε Οικονομικές σχολές να έχετε τον κώλο να αντιμετωπίσετε και δύσκολα μαθηματικά. Είναι αναμενόμενο να μην είναι και γελοία. :ermm:

Εγώ τα έλυσα όλα τα θέματα και το 4ο αγαπητέ alchemist. Κατηγορώ τον εαυτό μου φυσικά που από πανικό μήπως δεν προλάβω βιάστηκα στο ερώτημα με τον συντελεστή μεταβολής και το έχασα. Δηλαδή δεν έχω δικαίωμα πρόσβασης σε μια οικονομική σχολή επειδή θεωρούμαι παπαγάλος της θεωρητικής; Λες και όλοι μας ξέρουμε τι θέλουμε να γίνουμε και που να πάμε από τα 16. Δεύτερη ευκαιρία καμία ε; Είμαι περήφανη για το 17 που υπολογίζω ότι έγραψα ως θεωρητικού που όλη τη χρονιά έλυσα του κόσμου τις ασκήσεις.

Ευχαριστούμε για τη γενίκευση ως προς τους σοβάδες.

Πάντως αυτό το ερώτημα με το CV ήταν ακριβώς το ίδιο με ένα που υπάρχει σε τεύχος του Ευκλείδη.

Οι περισσότεροι είπε. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top