[23/5/2012] Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

Πως θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 102)
  • [B]Άριστα[/B] 18-20

    Ψήφοι: 60 58.8%
  • [B]Πολύ καλά[/B] 15-18

    Ψήφοι: 19 18.6%
  • [B]Καλά[/B] 12-15

    Ψήφοι: 9 8.8%
  • [B]Μέτρια[/B] 10-12

    Ψήφοι: 7 6.9%
  • [B]Όχι καλά[/B] 5-10

    Ψήφοι: 3 2.9%
  • [B]Καθόλου καλά[/B] 0-5

    Ψήφοι: 4 3.9%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Και γω παραλιγο να την πατησω με την διαμεσο,αλλα την υπολογισα στο προχειρο μεσω αθροιστικης συχνοτητας για επαληθευση και εβγαινε 25 οποτε ξε-αγχωθηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Για καλά προετοιμασμένους θετικούς και τεχνολογικούς, θεωρώ ότι ήταν βατά.Δε μπορώ να ξέρω τι γίνεται με τους θεωρητικούς βέβαια, υποθέτω πως στο τέταρτο πολλοί θα ίσιωσαν τη γραβάτα τους και θα αποχώρησαν με αργά πηδηματάκια.

Πολλοί έχασαν το Δ3 πάντως, από το σχολείο μου.Και η πλάκα είναι ότι το συντελεστή μεταβλητότητας τον ΟΡΙΣΑΝ ΣΩΣΤΑ στο Ατόσο.Ένα γαμημένο απόλυτο έχει όλη η ύλη ρε πούστη...(οι 2 κολλητοί μου την έκαναν τη μαλακία, για αυτό το λέω).

Προσωπικά, 100% περιμένω, και τη θεωρία κομπλέ την έγραψα έτσι όπως τα είδα τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marialena!

Νεοφερμένος

Η Μαριαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι δεν εχω κανει καποιο λαθος. Τα ελυσα ολα σε 2μιση ωρες χωρις σταματημο και με 14 σελιδες γραπτο. Πραγματικα εγραφα σαν να απευθυνομουν σε τριχρονο (αν μπορουσαμε να μιλησουμε σε τριχρονο για στατιστικη). Η διακυμανση που ηθελε 84 δε μου εβγαινε με τον απλο τυπο οποτε εκανα τον δυσκολο και επρεπε να βρω το τετραγωνο του 14400 (γτφ) το κανα κι αυτο... Αμα δε μου κοψει ο εξεταστης γιατι θα με περασει για μαζοχα, θα μου το βαλει το 100ρακι!! Τα θεματα παντως δεν ηταν ευκολα ο,τι και να λεμε τωρα. Ολοι ξεφυσουσαμε και οι μισοι τα κεφαλια τους βαρουσαν μολις ειδαν το Δ3... Τι να πω...κριμα για τα παιδια της θεωρητικης που τα χαντακωσανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Και γω παραλιγο να την πατησω με την διαμεσο,αλλα την υπολογισα στο προχειρο μεσω αθροιστικης συχνοτητας για επαληθευση και εβγαινε 25 οποτε ξε-αγχωθηκα

Εγω που βρηκα την διαμεσο μεσω του πολυγωνου και οχι του ιστογραμματος, λετε να μου κοψουν? γιατι η ασκηση λεει με βαση το ιστογραμμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παραλογικός

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Α και στο ποσοστο, ξεχασα να το αφαιρεσω...
Αυτό το ξέχασα κ γω...:( όλοι λένε ότι ήταν τα δυσκολότερα θέματα που έχουν μπει..Γενικά δεν νομίζω ότι ήταν κ πολύ δύσκολα..απλά ήθελε ψυχραιμία κ να μην βιάζεσαι (αλλά ίσως να ήθελαν περισσότερο χρόνο)..από βλακεία μου έχασα κ το Δ2...:( όπως επίσης κ το Δ4..που βασικά όσο χρόνο κ να είχα δν νομίζω τελικά να το έβγαζα..Έκανα την κλασσική αντικατάσταση..:wall: (όπως κ οι περισσότεροι που το έκαναν λάθος..) Γενικά βασιζόμουν σ'αυτόν το βαθμό..περίμενα το λιγότερο 17 κ τελικά είμαι γύρω στο 15...:'( Που σημαίνει ότι την ξεχνάμε την ΑΣΟΕΕ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Από πέρυσι τα τσιμπάνε τα γενικής, κάτι θα' χουν πάθει μάλλον :P

Μου θυμίζουν στυλ κατεύθυνσης προσωπικά.
Ειδικά το ψαρωτικό (αλλά κατά τη γνώμη μου όχι ιδιαίτερα δύσκολο αν έπιανες την ιδέα) τελευταίο ερώτημα του 4ου θέματος!

Καλή συνέχεια παιδιά και καλώς να δεχτείτε τα κατεύθυνσης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Εγω που βρηκα την διαμεσο μεσω του πολυγωνου και οχι του ιστογραμματος, λετε να μου κοψουν? γιατι η ασκηση λεει με βαση το ιστογραμμα...
Οχι δεν θα κοψουν,απλα εγω την υπολογισα και μεσω αθροιστικης συχνοτητας για σιγουρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3faki

Νεοφερμένος

Η 3faki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καιρος να σοβαρευτουμε λιγο!!!!!!!!!!!!!!! Οποιος απο την επιτροπη που εθεσε τα θεματα νομιζει οτι ενας μαθητης θεωρητικης κατευθυνσης μπορουσε να ανταπεξελθει σε αυτης της δυσκολιας τις ασκησεις νομιζω οτι ειναι για δεσιμο. Μιλαω ως μαθηματικος. Ειναι παρα πολυ δυσκολο (εως απιθανο ) σε μια μονο χρονια ο μαθητης της Θεωρ. κατευθυνσης να καταφερει να προετοιμαστει σε ικανοποιητικο βαθμο για τετοιου ειδους θεματα. Σε αντιθεση ενας μαθητης της Τεχνολογικης πιστευω οτι μινιμουμ πρεπει να παρει 15 .

κύριε αποστολάκη σύμφωνο με όσα λέτε για το επίπεδο τον θεμάτων , αλλα θεωρώ πως το όλο σύστημα είναι σχετικά δίκαιο,εφόσον δίνεται το δικαίωμα στη θεωρητική να μπει σε οικονομικές σχολες,οι υποψήφιοι θα πρέπει να έχουν ένα σχετικά καλο επίπεδο ώστε να μπορούν να ανταπεξέλθουν και στις σχολες που θέλουν να περάσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Οχι δεν θα κοψουν,απλα εγω την υπολογισα και μεσω αθροιστικης συχνοτητας για σιγουρια
αυτο εκανα και γω, εφτιαξα κανονικα το πολυγωνο αθροιστικων σχετικων συχνοτητων στο καθαρο, απλα φοβαμαι μην το κοψουν επειδη η εκφωνηση ελεγε απο το ιστογραμμα, και απτις λυσεις που ειδα μεχρι τωρα, δεν κανουν αναφορα καθολου για το πολυγωνο αθροιστικων συχνοτητων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ε ρε πουστη μου να ξερεις τις απαντησεις αλλα να μην σου φτανει ο χρονος...Τα Δ3 και Δ4 ηταν παρομοια με κατι ασκησεις απο οεφε/επαναληπτικες/study4exams δεν θυμαμαι απο που ακριβως που ειχα δει εχθες...Παντως για τους θεωρητικους τα θεματα ηταν απαγορευτικα.Ελπιζω στο 5ο πεδιο να πεσουν οι βασεις!

Και εγώ από θεωρητική, μου φάνηκαν αρκετά απαιτητικά αλλά νομίζω ευκολότερα από τα περσινά. Το άτιμο το απόλυτο... το έγραψα στον τύπο αλλά δεν το αντικατέστησα μετά ! Η πίεση του χρόνου νομίζω τα δυσκόλευε πιο πολύ τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paladin_k20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Πιο ευκολα απο τα περσινα θεωρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Στο πρωτο θεμα, στον κλασικο ορισμο της πιθανοτητας, μονο τον τυπο δεν επρεπε να γραψουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Όχι... και το από πάνω. 4 μόρια για έναν τύπο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Limoncello

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
κύριε αποστολάκη σύμφωνο με όσα λέτε για το επίπεδο τον θεμάτων , αλλα θεωρώ πως το όλο σύστημα είναι σχετικά δίκαιο,εφόσον δίνεται το δικαίωμα στη θεωρητική να μπει σε οικονομικές σχολες,οι υποψήφιοι θα πρέπει να έχουν ένα σχετικά καλο επίπεδο ώστε να μπορούν να ανταπεξέλθουν και στις σχολες που θέλουν να περάσουν.

Σαφώς να έχουν καλό επίπεδο αλλά με θέματα νοοτροπίας γενικής και όχι κατεύθυνσης.Από όποια σκοπιά και να το δεις τα μαθηματικά γενικής ΔΕΝ ήταν εύκολα,ήταν παρόμοιας δυσκολίας με τα περσινά.Υπήρχε μια σχετική πίεση χρόνου και είχαν "παγιδούλες" χωρίς να εξετάζεις ουσιαστική στατιστική.Ή μη μου πείς οτι στην Οικονομική σχολή θα κάνουν πράξεις μόνοι τους και όχι με κομπιουτεράκι!Απλά έχει αλλάξει η νοοτροπία των Πανελλαδικών τα τελευταία χρόνια και δεν εξετάζουν τα απλά και τα τετριμμένα!:)

Εγω που βρηκα την διαμεσο μεσω του πολυγωνου και οχι του ιστογραμματος, λετε να μου κοψουν? γιατι η ασκηση λεει με βαση το ιστογραμμα...

Είναι αντιπαιδαγωγικό να σου υποδεικνύει κάποιος πως να λύσεις μια άσκηση.Με τη βοήθεια του ιστογράμματος άρα και του πολυγώνου.Κάθε επιστημονικά τεκμηριωμένη λύση είναι αποδεκτή:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Ή μη μου πείς οτι στην Οικονομική σχολή θα κάνουν πράξεις μόνοι τους και όχι με κομπιουτεράκι!

Δεν είναι θέμα για το κομπιουτεράκι, είναι γενικότερα θέμα αντίληψης της ύλης των συναρτήσεων και της στατιστικής. Ένας μαθητής που γνωρίζει μέτρια όλα αυτά τα πράγματα, δεν μπορεί να σταθεί. Και στα σημερινά θέματα, δεν τέθηκε θέμα δύσκολων πράξεων, αλλά εμβάθυνσης της ύλης και χρήσης του σωστού μαθηματικού ενστίκτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TreStOr

Νεοφερμένος

Ο TreStOr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
"Ευκολότερα από τις προηγούμενες χρονιές ήταν τα θέματα στα Μαθηματικά" https://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4723441 -.-

Να τους κοπούν τα πόδια από τη ρίζα άκου εύκολα...Μια (καμπάνα) έλειπε στο δεύτερο και θα τρώγαμε μεσημεριανό στα θρανία.Κατά την άποψη μου χρονοβόρες πολύ οι πράξεις και 0 εξέταση πάνω σε θέματα στατιστικής.Πιο πολύ μου φάνηκε ότι θέλανε να μας εξετάσουν στις πράξεις..:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Να ρωτησω στο Γ1 χρειαζεται αποδειξη για να αποδειξουμε οτι το ενδεχομενο ειναι βεβαιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios1994-4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στελιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Μου θυμίζουν στυλ κατεύθυνσης προσωπικά.
Ειδικά το ψαρωτικό (αλλά κατά τη γνώμη μου όχι ιδιαίτερα δύσκολο αν έπιανες την ιδέα) τελευταίο ερώτημα του 4ου θέματος!
Πλάκα κάνεις? Μόλις είδα το Δ4 κατευθείαν ΘΜΤ σκέφτηκα :P

Για το δεύτερο:
Το Β3 έπιανε 6 μονάδες απ ότι θυμάμαι. Πόσες χάνω που βρήκα λάθος αποτέλεσμα στην απόκλιση?
Για το τέταρτο:
Δείτε λίγο πως το έλυσα να μ πείτε άμα είναι σωστό. Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πως δεν είδα την κανονική λύση:
Είπα ότι

Άρα αρκεί να δείξω ότι :
που ισχύει γιατί:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Limoncello

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα για το κομπιουτεράκι, είναι γενικότερα θέμα αντίληψης της ύλης των συναρτήσεων και της στατιστικής. Ένας μαθητής που γνωρίζει μέτρια όλα αυτά τα πράγματα, δεν μπορεί να σταθεί. Και στα σημερινά θέματα, δεν τέθηκε θέμα δύσκολων πράξεων, αλλά εμβάθυνσης της ύλης και χρήσης του σωστού μαθηματικού ενστίκτου.

Ποιο θέμα αντίληψης της στατιστικής?Τι ακριβώς εξέταζαν στη στατιστική τα σημερινά θέματα?Και για το θέμα των πράξεων τα παιδιά της θεωρητικής στο σχολείο μου είχαν θέμα,όσο κι αν εμένα μου φάνηκαν απλές.Από κει και πέρα συμφωνώ για την εμβάθυνση της ύλης όσο αφορά το απόλυτο στο CV αλλά δεν νομίζω οτι το Δ4 θα δείξει κατά πόσο ένας υποψήφιος είναι ικανός να μπεί σε μία οικονομική σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top