Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι κάποια κομμάτια έχουν αυξημένες πιθανότητες να μπούνε φέτος;
Εγώ έχω κάποια υπόψιν μου...

Πανελληνιες δινουμε...Δεν ξερεις ποτε,μα ποτε,τι μπορει να πεσει,ειδικα στη βιολογια,γιατι μπορει να σου ζητηθει η πιο ψειριαρικη ερωτηση!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι κάποια κομμάτια έχουν αυξημένες πιθανότητες να μπούνε φέτος;
Εγώ έχω κάποια υπόψιν μου...
μην μπεις σε αυτο το τρυπακι.διαβαζε τα παντα,κι αυτα που πεσανε φετος το ιδιο.αν φοβασαι απλα καποια παραπανω διαβασε μεχρι και τα κομματα κυριως για ψυχολογικους λογους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αντιστοιχο θεμα με εκεινο της Χημειας που ανεβασα.Θεματα Πανελληνιων 2000-2009.Περιεχονται και απαντησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 1625_biologia_k.zip
    2.6 MB · Εμφανίσεις: 570

namaste

Νεοφερμένος

Η namaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ !! :thumbup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.

namaste

Νεοφερμένος

Η namaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
:)
Μηπως μπορεις να ανεβασεις ή αν γνωρίζεις να μου πεις που μπορώ να βρώ το σχολικο βιβλίο σε ηλεκτρονική μορφή??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
:)
Μηπως μπορεις να ανεβασεις ή αν γνωρίζεις να μου πεις που μπορώ να βρώ το σχολικο βιβλίο σε ηλεκτρονική μορφή??
εψαξα καπου αλλα δεν.Θα κανω μια μικρη ερευνα τωρα παλι,αν το βρω θα εισαι η πρωτη που θα το μαθει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
https://users.kor.sch.gr/dgspanos/bglt.htm

δεν ειναι ακριβως το σχολικό,αλλα δε νομιζω να υστερει η σελιδα του συγκεκριμενου καθηγητη που βρήκα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
γεια σας . εχω την εξης απορια : στις πανελληνιες στο μαθημα της βιολογιας κατευθυνσης/γενικης για να παρεις 20 η εστω 18-19 , στα θεματα που απαιτουν αναπτυξη θα πρεπει να τα γραψεις αυτολεξει απο το βιβλιο ? δηλαδη αμα τα γραψεις με 'δικα σου λογια' αλλα το νοημα να ειναι ιδιο και να εχεις και τους ορους μεσα θα σου κοψουν μοναδες? η ειναι αναλογα τον εξεταστη?

ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
γεια σας . εχω την εξης απορια : στις πανελληνιες στο μαθημα της βιολογιας κατευθυνσης/γενικης για να παρεις 20 η εστω 18-19 , στα θεματα που απαιτουν αναπτυξη θα πρεπει να τα γραψεις αυτολεξει απο το βιβλιο ? δηλαδη αμα τα γραψεις με 'δικα σου λογια' αλλα το νοημα να ειναι ιδιο και να εχεις και τους ορους μεσα θα σου κοψουν μοναδες? η ειναι αναλογα τον εξεταστη?

ευχαριστω:)

Χμ...τουλάχιστον σε εμάς, και στο σχολείο και στο φροντιστήριο μας λέγανε ότι το καλύτερο είναι αυτολεξεί από το βιβλίο.:/: Ο λόγος είναι ότι(όπως τουλάχιστον το είχαν πει σε εμάς) ότι τα γραπτά των πανελλαδικών μπορεί να βαθμολογηθούν και από Χημικούς που έκαναν βιολογία στη γ' κάποια στιγμή, από βιολόγους φυσικά:P ή κάποια άλλη παρεπλήσια επιστήμη...
Και επειδή οι υπόλοιποι δεν θα μπορούν να κάνουν κάποια σκέψη ποιό σύνθετη που μπορείς να κάνεις εσύ και ένας βιολόγος είναι σε θέση να καταλάβει, μας είχαν προτείνει και εμάς την απόλυτη παπαγαλία.

Αλλά είναι και θέμα εξεταστή...Ακόμα και Βιολόγου πως θα το ήθελε να το δει...Απλά το αυτολεξει είναι η πιο ασφαλής μέθοδος.

Μην σε αγχώσω τσάμπα, σου λεω απλά τι είχαν πει σε εμάς, που και πάλι εμένα δεν μου κάθεται καλά. :confused:

Αλλά όπως το λες εσύ, δεν νομίζω να υπάρχει κανένα πρόβλημα, αφού όροι θα ειναι ίδιοι κτλ κτλ.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Χμ...τουλάχιστον σε εμάς, και στο σχολείο και στο φροντιστήριο μας λέγανε ότι το καλύτερο είναι αυτολεξεί από το βιβλίο.:/: Ο λόγος είναι ότι(όπως τουλάχιστον το είχαν πει σε εμάς) ότι τα γραπτά των πανελλαδικών μπορεί να βαθμολογηθούν και από Χημικούς που έκαναν βιολογία στη γ' κάποια στιγμή, από βιολόγους φυσικά:P ή κάποια άλλη παρεπλήσια επιστήμη...
Και επειδή οι υπόλοιποι δεν θα μπορούν να κάνουν κάποια σκέψη ποιό σύνθετη που μπορείς να κάνεις εσύ και ένας βιολόγος είναι σε θέση να καταλάβει, μας είχαν προτείνει και εμάς την απόλυτη παπαγαλία.

Αλλά είναι και θέμα εξεταστή...Ακόμα και Βιολόγου πως θα το ήθελε να το δει...Απλά το αυτολεξει είναι η πιο ασφαλής μέθοδος.

Μην σε αγχώσω τσάμπα, σου λεω απλά τι είχαν πει σε εμάς, που και πάλι εμένα δεν μου κάθεται καλά. :confused:

Αλλά όπως το λες εσύ, δεν νομίζω να υπάρχει κανένα πρόβλημα, αφού όροι θα ειναι ίδιοι κτλ κτλ.:/:
Οκ ευχαριστω δεν εχω μαθει κατι ποτε , εντελως 'παπαγαλια' γι'αυτο και ρωταω:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Οκ ευχαριστω δεν εχω μαθει κατι ποτε , εντελως 'παπαγαλια' γι'αυτο και ρωταω:hmm:

Είναι δύσκολο...και εγώ φέτος ξαναδίνω και πάλι η καθηγήτρια μου της Βιολογίας μου το ξανατόνισε. Μόνο από το βιβλίο όπως τα λέει ακριβώς...

Και ξανααα προς τη δόξα τραβά. >.<
Καλή υπομονή, γράψε και κανένα τεστάκι να δεις πως θα το δουν οι καθηγητές σου...Απλά είναι βλακεία αν πας στις πανελλαδικές και πέσεις σε κανέναν στραβό να αρχίζει να κόβει μόρια επειδή σου φύγανε λέξεις, που εκείνος τα κοιτάει από έτοιμες απαντήσεις που έχει δώσει το υπουργείο...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Είναι δύσκολο...

ναι ειναι! ελπιζω να βρω καποια καλη μεθοδο αποστηθισης .Εσυ γιατι ξαναδινεις αν επιτρεπεται?δεν περασες εκει που ηθελες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
ναι ειναι! ελπιζω να βρω καποια καλη μεθοδο αποστηθισης .Εσυ γιατι ξαναδινεις αν επιτρεπεται?δεν περασες εκει που ηθελες?

Ναι.;)

Εγώ για αποστήθιση τα γράφω...αν αυτό μπορεί να σε βοηθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilikanthropos

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
γεια σας . εχω την εξης απορια : στις πανελληνιες στο μαθημα της βιολογιας κατευθυνσης/γενικης για να παρεις 20 η εστω 18-19 , στα θεματα που απαιτουν αναπτυξη θα πρεπει να τα γραψεις αυτολεξει απο το βιβλιο ? δηλαδη αμα τα γραψεις με 'δικα σου λογια' αλλα το νοημα να ειναι ιδιο και να εχεις και τους ορους μεσα θα σου κοψουν μοναδες? η ειναι αναλογα τον εξεταστη?

ευχαριστω:)
Συμφωνώ με τη Δέσποινα ότι το "αυτολεξεί" είναι η πιο ασφαλής μέθοδος, αλλά αν εκείνη τη στιγμή της εξέτασης δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, μη σε πιάσει πανικός και δε θα υπάρξει κανένα πρόβλημα αρκεί με τον τρόπο που γράφεις να δείξεις στον διορθωτή ότι ξέρεις χωρίς να κάνεις παραλείψεις. Επίσης, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις πιο σύνθετη σκέψη από τον διορθωτή έτσι ώστε να μη μπορεί να την καταλάβει, αφού εφόσον το διορθώνει σημαίνει ότι έχει κάποια σχετική εμπειρία με το μάθημα ακόμη κι αν είναι άλλης ειδικότητας (οι χημικοί π.χ. στο πανεπιστήμιο καταρτίζονται παραπάνω από επαρκώς σε ό,τι έχει να κάνει με βιολογία). Και θα σου πω τι έκανα κι εγώ... Βιολογία Κατεύθυνσης σε ερωτήσεις που ήταν καθαρά του βιβλίου προσπάθησα να μείνω σε αυτό ενώ σε αυτές που απαιτούσαν περισσότερη κρίση ξέφυγα. Βαθμοί διορθωτών 100, 100. Βιολογία Γενικής μπορώ να πω ότι ξέφυγα (αρκετά όμως..:P). Βαθμοί 100, 98. Οπότε εξαρτάται και από το διορθωτή.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Ναι.;)

Εγώ για αποστήθιση τα γράφω...αν αυτό μπορεί να σε βοηθήσει.
θα δειξει...

Βιολογία Γενικής μπορώ να πω ότι ξέφυγα (αρκετά όμως..:P). Βαθμοί 100, 98. Οπότε εξαρτάται και από το διορθωτή.:)

ε , στην γενικης λογικα ειναι και πιο ελαστικοι οι εξεταστες μιας και το μαθημα εξεταζεται απο ολες τις κατευθυνσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

y33p33

Νεοφερμένος

Η y33p33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Λυπαμαι που το λεω αλλα κατα την αποψη μου το μαθημα απαιτει καθαρη αποστηθιση. :/: Αν δεν ειναι εφικτο να τα γραψεις ολα copy-paste απο το βιβλιο, τοτε η απαντηση πρεπει να ειναι οσο γινεται πιο κοντα στα λογια (και κυριως στη δομη) του βιβλιου.
Για μενα η βιολογια ηταν το μαθημα στο οποιο αφιερωσα τις περισοτερες ωρες διαβασματος, εχω γεμισει 3-4 σπιραλ (τα εγραφα κι εγω). :P Το αποτελεσμα ευτυχως με δικαιωσε, 20 και στα 2. :)

Θα σε συμβουλευα να μην παπαγαλισεις κατι χωρις να το εχεις κατανοησει πληρως, θα χασεις τζαμπα το χρονο σου.
Ο,τι απορια και να σου προκυψει, ακομα κι αν κατι σου φαινεται αρκετα "χαζο", ρωτα τον καθηγητη. Αλλα κι εμεις εδω ειμαστε! ;):whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Λυπαμαι που το λεω αλλα κατα την αποψη μου το μαθημα απαιτει καθαρη αποστηθιση. :/: Αν δεν ειναι εφικτο να τα γραψεις ολα copy-paste απο το βιβλιο, τοτε η απαντηση πρεπει να ειναι οσο γινεται πιο κοντα στα λογια (και κυριως στη δομη) του βιβλιου.
Για μενα η βιολογια ηταν το μαθημα στο οποιο αφιερωσα τις περισοτερες ωρες διαβασματος, εχω γεμισει 3-4 σπιραλ (τα εγραφα κι εγω). :P Το αποτελεσμα ευτυχως με δικαιωσε, 20 και στα 2. :)

Θα σε συμβουλευα να μην παπαγαλισεις κατι χωρις να το εχεις κατανοησει πληρως, θα χασεις τζαμπα το χρονο σου.
Ο,τι απορια και να σου προκυψει, ακομα κι αν κατι σου φαινεται αρκετα "χαζο", ρωτα τον καθηγητη. Αλλα κι εμεις εδω ειμαστε! ;):whistle:

ααα κι εγώ τα έγραφα, αλλά επειδή έχω ένα θέμα με τη μνήμη όσο τα έγγραφα ακόμα και χωρίς να το θέλω τα μάθαινα τόσο απ' έξω που θυμόμουν το κόμμα, την τελεία, την παρένθεση.. ακόμα και τη σελίδα!τραγικό το ξέρω.:D:P
πάντως η καθαρή αποστήθιση δεν έχει νόημα πιστεύω γιατί στο τέλος δεν καταλαβαίνεις τι είναι αυτό που έμαθες απ' έξω.καλό είναι πρώτα να κατανοεί κανείς το κείμενο και μετά να προσπαθεί να το μάθει απ' έξω και όσο για τις ώρες μέσα στη βδομαδά, πιστεύω ότι όσεςπ ερισσότερες γίνεται τόσο το καλύτερο.εγώ πχ διάβαζα με πρόγραμμα 6 ώρες την εβδομάδα βιολογία κατεύθυνσης και 1-2 βιολογία γενικής και στο τέλος δεν χρειάστηκε καν να κάνω επανάληψη, απλά μια ανάγνωση και έγραψα 19.5 και 19 αντίστοιχα.
και κάτι άσχετο, αλλά συγχαρητήρια για το βιολογικό θεσσαλονίκης που βλέπω.συνδύασες την αγαπημένη μου πόλη με το αγαπημένο μου μάθημα και δεύτερη επιλογή μου στο μηχανογραφικό.σε θαυμάζω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

y33p33

Νεοφερμένος

Η y33p33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
ααα κι εγώ τα έγραφα, αλλά επειδή έχω ένα θέμα με τη μνήμη όσο τα έγγραφα ακόμα και χωρίς να το θέλω τα μάθαινα τόσο απ' έξω που θυμόμουν το κόμμα, την τελεία, την παρένθεση.. ακόμα και τη σελίδα!τραγικό το ξέρω.:D:P
πάντως η καθαρή αποστήθιση δεν έχει νόημα πιστεύω γιατί στο τέλος δεν καταλαβαίνεις τι είναι αυτό που έμαθες απ' έξω.καλό είναι πρώτα να κατανοεί κανείς το κείμενο και μετά να προσπαθεί να το μάθει απ' έξω και όσο για τις ώρες μέσα στη βδομαδά, πιστεύω ότι όσεςπ ερισσότερες γίνεται τόσο το καλύτερο.εγώ πχ διάβαζα με πρόγραμμα 6 ώρες την εβδομάδα βιολογία κατεύθυνσης και 1-2 βιολογία γενικής και στο τέλος δεν χρειάστηκε καν να κάνω επανάληψη, απλά μια ανάγνωση και έγραψα 19.5 και 19 αντίστοιχα.
και κάτι άσχετο, αλλά συγχαρητήρια για το βιολογικό θεσσαλονίκης που βλέπω.συνδύασες την αγαπημένη μου πόλη με το αγαπημένο μου μάθημα και δεύτερη επιλογή μου στο μηχανογραφικό.σε θαυμάζω.:P

Oh, thanks! :redface:
Σε μια φαση σκεφτομουν να δηλωσω Αθηνα καθως εχω αρκετους φιλους/γνωστους/συγγενεις εκει και για να αλλαξω λιγο παραστασεις, αλλα μπαααα.... Θεσσαλονικη φορεβερ. :P
Νοσηλευτικη σπουδαζει μια φιλη μου btw, ειναι καταευχαριστημενη, το αντικειμενο πολυ ενδιαφερον. :)

Καλη αρχη στις σπουδες ευχομαι!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
[...]
δίκλωνο DNA περιέχει 15% αδενίνη
ποιο είναι το ποσοστό των υπολοιπων βάσεων από μόριο του DNA?
και πόσοι δεσμοί υδρογόνου αναπτύσσονται στο μόριο του δίκλωνου DNA αν αυτό αποτελείται από 600 νουκλεοτίδια?
ευχαριστώ εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top