Ξένοι φίλοι δια αλληλογραφίας

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
{offtopic} Σ'ευχαριστώ. Αν δε βρω πιο προσοδοφόρα εργασία πάνω στο αντικείμενό μου, σίγουρα θα κοιτάξω και την κατεύθυνση του ακαδημαικού. Αλλά τέρμα το offtopic.:P{offtopic}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Είναι ασφαλές να γράψω σε οποιονδήποτε από το students of the world? Κι αν δεν συστήνονται με αληθινά στοιχεία?

Μόλις έβαλα κι εγώ αγγελία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Είναι ωραίο αυτό. Εγώ μιλάω με μια Γαλλίδα, από τη Β Γυμνασίου.Με το πρόγραμμα e-twining ανταλλαγές μαθητών-σχολείων. Μαι χαρά είναι για εξάσκηση στα γαλλικά μου. Που δεν είναι και πολύ καλά. Τα αγγλικά μου μια χαρά είναι. ΤΟ βασικότερο όμως είναι ότι έρχεσαι σε επαφή με άλλους λαούς, πολιτισμούς και βλέπεις πως ζουν σε άλλες χώρες. Όπως τι συνήθιες έχουν, αν έχετε τις ίδιες και γιατί όχι να παραδειγματιστε΄ςι αν σε κάτι είναι καλοί. Επίσης αναδεικνύεις και τη χώρα σου ή βλέπεις τη χώρα του με άλλο μάτι.
Με αυτή που μιλάω στη Γαλλία, στο σχολείο τους κάνουν Αρχαία Ελληνικά. Απίστευτό δεν είναι;; Και τα ξέρουν τέλεια...

Θάνος

Υ.Γ. Πείτε μου και μένα ιστοσελίδες με μαθητές από όλο τον κόσμο...για επικοινωνία κλπ...να δω κι εγώ από περιέργεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Είναι ωραίο αυτό. Εγώ μιλάω με μια Γαλλίδα, από τη Β Γυμνασίου.Με το πρόγραμμα e-twining ανταλλαγές μαθητών-σχολείων. Μαι χαρά είναι για εξάσκηση στα γαλλικά μου. Που δεν είναι και πολύ καλά. Τα αγγλικά μου μια χαρά είναι. ΤΟ βασικότερο όμως είναι ότι έρχεσαι σε επαφή με άλλους λαούς, πολιτισμούς και βλέπεις πως ζουν σε άλλες χώρες. Όπως τι συνήθιες έχουν, αν έχετε τις ίδιες και γιατί όχι να παραδειγματιστε΄ςι αν σε κάτι είναι καλοί. Επίσης αναδεικνύεις και τη χώρα σου ή βλέπεις τη χώρα του με άλλο μάτι.
Με αυτή που μιλάω στη Γαλλία, στο σχολείο τους κάνουν Αρχαία Ελληνικά. Απίστευτό δεν είναι;; Και τα ξέρουν τέλεια...

Θάνος

Υ.Γ. Πείτε μου και μένα ιστοσελίδες με μαθητές από όλο τον κόσμο...για επικοινωνία κλπ...να δω κι εγώ από περιέργεια...

είχαμε πεί (δηλαδή ο miv ανέφερε:P) το https://www.studentsoftheworld.info/menu_penpals.php3

πάντως εγώ το είχα ακούσει οτι οι Γάλλοι στα σχολεία κάνουν αρχαία Ελληνικά και αν δεν κάνω λάθος η κυβέρνηση στο παρελθόν ήθελε να καταργήσει το μθμ και οι μαθητές ξεσηκώθηκαν(!) και τελικά δεν έγινε.... ναι είναι όντως απίστευτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εμενα μου εστειλε γραμμα ενα jonas απο αμερικη και λεει οτι εχει 2 μαμαδες!δε ξερω απο ποιο σαιτ με βρηκε γιατι εχω σε πολλα,αλλα μου θυμιζει σκηνικο απο friends με καρολ και την αλλη τη λεσβια!δεν ξερω τι να κανω μαζι του...αν δω οτι λεει μλκς θα τον παρω στο ψιλο....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the japanese

Νεοφερμένος

Ο Σκιά τα Ξημερώματα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Εγώ παιδιά, δεν μπήκα στον κόπο να διαβάσω όλες τις προηγούμενες σελίδες με εξαίρεση την πρώτη. Όσον αφορά τις διαδικτιακές μου επαφές, μιλώ με 2 Ιαπωνέζες μέσω e-mails, με τη μία μιλάμε και στο msn, με μία από το Σουλτανάτο του Brunei μέσω e-mails και γραμμάτων και με μία Φιλανδέζα, τώρα μάλλον θα επανασυνδεθώ και με μια Ελληνοουγγαρέζα που είχα χάσει για 2 χρόνια περίπου. Εντάξει, 4-5 δεν είναι λίγες αλλά ούτε και πολλές, είναι ένας ικανοποιητικός αριθμός. Τώρα για όσους επιθυμούν ένα καλό site για να γνωρίσουν κόσμο παραθέτω το : www.japan-guide.com Θέλει λίγο ψάξιμο μέχρι να βρείτε που κάνουν post τις αγγελίες τους τα παιδιά και πρέπει να γίνετε μέλος, εντελώς δωρεάν, για να κάνετε post τη δική σας αγγελία ή για να επικοινωνήσετε με κάποιον από εκεί. Πραγματικά φοβερό site πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the japanese

Νεοφερμένος

Ο Σκιά τα Ξημερώματα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Είναι ασφαλές να γράψω σε οποιονδήποτε από το students of the world? Κι αν δεν συστήνονται με αληθινά στοιχεία?

Μόλις έβαλα κι εγώ αγγελία!

Το καλύτερο είναι να μη ξεκινάς τις διαδικτικές σου φιλίες βασισμένες στα ψέματα. Έτσι παραπλανείς και αυτόν που διαβάζει την αγγελία σου και νομίζει πως βρήκε το κατάλληλο άτομο για συζήτηση. Σίγουρα δε θα σου άρεσε να γράψεις σε κάποιον και να σου απαντήσει πως έλεγε ψέματα στο κείμενό του. Πιστεύω πως ξέρω τι θέλεις να πεις με το "είναι ασφαλές...". Ταπεινή μου γνώμη είναι πώς τα άτομα που εννοείς δε συχνάζουν σε τέτοια sites αλλά ποτέ βέβαια δε μπορείς να ξέρεις. Άλλωστε όλες οι γνωριμίες μέσω net ενέχουν κάποια ρίσκα. Αν είσαι πρόθυμη να τα πάρεις τότε πραγματικά θα γνωρίσεις πολύ και αξιόλογο κόσμο, αν όχι τότε καλύτερα μην ποστάρεις καθόλου εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΙΛΑΝΤΖΗ Αμαλία Σοφία

Νεοφερμένος

Η Αμαλία Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγώ θέλω νά μάθω νά μιλάω καί νά "γράφω" ΙΤΑΛΙΚΑ πώς μπορείς νά μέ βοηθήσεις μόνο από τό internet καί απαυτό τό site
ΑΜΑΛΙΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giot@ki..!!

Νεοφερμένος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Είναι πραγματικά πολύ καλή εξάσκηση να μιλάς με άτομα από άλλες χώρες. Εγώ μιλάω με πάρα πολλούς. Βασικά έχω αρκετό καιρό να μιλήσω μαζί τους γιατί είχα φύγει για διακοπές το καλοκαίρι και δεν είχα ιντερνετ και χαθήκαμε με τους περισσότερους. Αλλά πρέπει να ξαναρχίσω γιατί τώρα σταμάτησα το φροντ των αγγλικών και δεν θέλω να χάσω τελείως την επαφή μου με την γλώσσα! Αυτό που είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, δλδ ότι με τν καιρό σταματάς να μεταφράζεις και αρχίζεις να σκέφτεσαι στην αντίστοιχη γλώσσα, είναι πράγματι αλήθεια!Είναι τέλειο, βελτιώνεσαι πολύ και ούτε που το καταλαβαίνεις! Το σημαντικό όμως είναι να μην αρκείσαι μόνο στα τυπικά γεια τι κάνεις και τα νέα σου αλλά να κάνεις και κάποιες σοβαρές συζητήσεις ώστε να εξασκείς και το λεξιλόγιο σου! Επίσης το καλό είναι (δεν ξέρω για τους υπόλοιπους αλλά εμένα μ'αρέσει πολύ) ότι μαθαίνεις και για πολιτισμικά στοιχεία της κάθε χώρας και διευρύνεις τους ορίζοντες σου! Πιστεύω ότι για την ηλικία μας είναι μια ύπέροχη και πολύ ωφέλιμη ασχολία!΄;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ζετα

Νεοφερμένος

Η zeta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
θελω επιγοντος διακοπες καπου φθηνα που λετε :hmm:
-----------------------------------------
εμενα μου εστειλε γραμμα ενα jonas απο αμερικη και λεει οτι εχει 2 μαμαδες!δε ξερω απο ποιο σαιτ με βρηκε γιατι εχω σε πολλα,αλλα μου θυμιζει σκηνικο απο friends με καρολ και την αλλη τη λεσβια!δεν ξερω τι να κανω μαζι του...αν δω οτι λεει μλκς θα τον παρω στο ψιλο....:P
αστονε να μιλαει και μην του δεινεις σημασια!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Εγώ συνομιλώ με την Μανουέλα απο την Ισπανία και την Χριστίνα απο Αργεντινή.Με έχει βοηθείσει παρα πολύ να εξασκηθεί η γλώσσα μου στα Ισπανικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
www.paltalk.com πηγαινετε εδω και θα με θυμηθειτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Μ ενδιαφέρει πάρα πολύ, κυρίως για εξάσκηση των γαλλικών μου, αλλά δεν ξέρω, είναι ασφαλές? Ξέρετε πόσοι ανώμαλοι κυκλοφορούν έκει έξω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panoskomotineos

Νεοφερμένος

Ο panoskomotineos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
παιδια εγω ειμαι εδω !!!το site στο οποιο πηγαινω και βρισκω ανθρωπους απο οοοοοολο τον κοσμο ειναι www.icq.com προσοχη βεβαια!!!!σε οποιαδηποτε περιοχη και να πατε θα βρειτε και αλλους ξενους εκτος απο τους ντοπιους δηλ αν πατε στη γαλλια,δεν θα βρειτε μονο γαλλους αλλα και ισπανους και αραβες και τουρκους και ιταλους...παντως εγω που το επισκεφτομαι συχνα ολο ιταλους πετυχαινω!!!τις προαλλες μιλουσα μια ωρα με εναν γαλλο και πολυ ευγενικο τον sebastian!!!επισης μιλαω και με εναν αγγλο!πιστεψτε με ειναι η καλυτερη εξασκηση!:no1::no1::no1::no1::no1:


Ναι ρε μεγάλε αλλά το site που προτείνεις είναι για άτομα από 18 και πάνω . Για εμάς τους μικρότερους 13-17 ξέρει κανείς κανένα άλλο site ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
@panoskomotineos: θα σε παρακαλέσω να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες γιατί απαγορεύονται τα greeklish. Σχετικά με την αλληλογραφία με ξένους, εχω να πω ότι στη β' και γ' γυμνασίου η γαλλίδα μας μας είχε βάλει σ' ένα πρόγραμμα που μιλούσαμε με παιδιά από το Saint Stefane αν θυμάμαι καλά... Ήταν πολύ καλά διότι εξασκούμασταν στα γαλλικά και ανταλλάσσαμε απόψεις με τα παιδιά αυτα. Επιπλέον δε τους διόρθωνε κανένας το γράμμα οπότε βλέπαμε και τί λάθη έκαναν εκείνοι στην παραγωγή λόγου, ώστε να μην αγχωνόμαστε ότι κάνουμε μόνο εμείς λάθη. Ήταν μια πολύ καλή προσπάθεια της γαλλίδας μας κι ελπίζω να το συνεχίζει ακόμη το πρόγραμμα αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
εγω μιλαγα απο τα 11-15 με μια κοπελιτσα απο την Ισπανια.Μεσω γραμματων,μιλαγαμε αρκετα συχνα,ωσπου σε καποια φαση ανταλλαξαμε MSN και μεσω ιντερνετ διακοπηκε η επικοινωνια.Ειναι ...αλλη φαση να μιλας μεσω γραμματων. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Ισπανικά ή αγγλικά μιλούσατε? Ε, ναι είναι άλλη η αγωνία του να περιμένεις πόσο καιρό θα κάνει το γράμμα να ρθει, από το να περιμένεις μερικά λεπτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Ισπανικά ή αγγλικά μιλούσατε? Ε, ναι είναι άλλη η αγωνία του να περιμένεις πόσο καιρό θα κάνει το γράμμα να ρθει, από το να περιμένεις μερικά λεπτά...
Αγγλικογερμανικα μιλουσαμε...Παντως,καταλαβαινουμε ο ενας τον αλλον :P
Ε ναι ,ειναι άλλη αισθηση...
Ακομα και οταν μου στελνουν απο την εφορία ή απο τον στρατό και αναφέρονται σε ΜΕΝΑ,νοιωθω περήφανος!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Αγγλικογερμανικα μιλουσαμε...Παντως,καταλαβαινουμε ο ενας τον αλλον :P
Ε ναι ,ειναι άλλη αισθηση...
Ακομα και οταν μου στελνουν απο την εφορία ή απο τον στρατό και αναφέρονται σε ΜΕΝΑ,νοιωθω περήφανος!!! :P

Να παλικάρι για τον Ελληνικό Στρατό!! Εύγε παιδί μου! :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
με αλληλογραφια επικοινωνω με μια κοπελια στα αγγλικα, βεβαια στελνουμε και emails κτλ...
αλλα αυτο δεν το χα βρει απο το ιντερνετ, τοχω βρει μεσω ενος προγραμματος μεσω την δασκαλα των αγγλικων μου πριν απο 1-2 χρονακια..
το προγραμμα βεβαια σταματησε να λειτουργει αλλα εμεις συνεχισαμε να επικοινωνουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top