Tips στη Φυσική.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
:)
Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκες Αδαμαντία,γιατί δεν ήταν αυτός ο σκοπός του μηνύματός μου.Δεν σνομπάρω τον τρόπο που μελετάς τη φυσική,απλά μου φάνηκαν κάπως αστείες εκείνες οι φράσεις,επειδή τις ίδιες χρησιμοποιούν και οι συγγραφείς των βοηθημάτων.Όσο για τον τρόπο που μελετάω τη φυσική,ας πούμε ότι είναι πάνω-κάτω ο τρόπος που περιέγραψες.

χαχαχαχ δεν παρεξηγγηθηκα superhuman!:)συζητηση δεν ειναι αλλωστε??εκφερεις γνωμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,049 μηνύματα.
διαβαζω πρωτα πολυ καλα τις λυμενες ασκησεις
Πώς διαβάζουμε τις λυμένες ασκήσεις? (σε φυσική, μαθηματικά, χημεία). Φαντάζομαι όχι όπως όταν διαβάζουμε ένα περιοδικό. Σίγουρα τις διαβάζουμε με χαρτί και μολύβι. Και πιο σωστά: δεν τις διαβάζουμε απλά, αλλά τις ξαναλύνουμε και τη λύση δίπλα μας την κοιτάμε μόνον όταν κολλάμε. Και φυσικά κάνουμε και δικά μας σχήματα. Μόνον με αυτό τον τρόπο τις καταλαβαίνουμε πλήρως τις ασκήσεις και τις κάνουμε δικές μας. Έτσι δεν είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Πώς διαβάζουμε τις λυμένες ασκήσεις? (σε φυσική, μαθηματικά, χημεία). Φαντάζομαι όχι όπως όταν διαβάζουμε ένα περιοδικό. Σίγουρα τις διαβάζουμε με χαρτί και μολύβι. Και πιο σωστά: δεν τις διαβάζουμε απλά, αλλά τις ξαναλύνουμε και τη λύση δίπλα μας την κοιτάμε μόνον όταν κολλάμε. Και φυσικά κάνουμε και δικά μας σχήματα. Μόνον με αυτό τον τρόπο τις καταλαβαίνουμε πλήρως τις ασκήσεις και τις κάνουμε δικές μας. Έτσι δεν είναι?

Ακριβώς.Γι' αυτόν το λόγο,οι καθηγητές φωνάζουν συνεχώς να ξαναλύνουμε μόνοι μας τις ασκήσεις που κάνουμε στην τάξη.Ο κανόνας λέει ότι μόνο όταν δουλέψεις εσύ ο ίδιος πάνω σε κάτι θα το κατανοήσεις πλήρως.Οι ασκήσεις που λύνονται από τους καθηγητές,ΔΕΝ υποκαθιστούν τη δική μας μελέτη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Ακριβώς.Γι' αυτόν το λόγο,οι καθηγητές φωνάζουν συνεχώς να ξαναλύνουμε μόνοι μας τις ασκήσεις που κάνουμε στην τάξη.Ο κανόνας λέει ότι μόνο όταν δουλέψεις εσύ ο ίδιος πάνω σε κάτι θα το κατανοήσεις πλήρως.Οι ασκήσεις που λύνονται από τους καθηγητές,ΔΕΝ υποκαθιστούν τη δική μας μελέτη. :)


Διαφωνω μαθηματικα ποτε δεν εχω ξαναλυσει ασκηση σπιτι μου και ομως ειμαι παρα πολυ καλος μαθητης...δεν νομιζω οτι ισχυει κ τοσο αυτο....


ΔΕΝ υποκαθιστούν τη δική μας μελέτη
[/U]οκ αποψεις ειναι αυτες θα μου πεις αλλα δ νομιζω οτι βοηθαει και τοσο αυτο οσο ξερω να λυσεις μια super ασκηση απο ενα εξωσχολικο βοηθημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
1)Διαφωνω μαθηματικα ποτε δεν εχω ξαναλυσει ασκηση σπιτι μου και ομως ειμαι παρα πολυ καλος μαθητης...δεν νομιζω οτι ισχυει κ τοσο αυτο....


ΔΕΝ υποκαθιστούν τη δική μας μελέτη
[/u]2)οκ αποψεις ειναι αυτες θα μου πεις αλλα δ νομιζω οτι βοηθαει και τοσο αυτο οσο ξερω να λυσεις μια super ασκηση απο ενα εξωσχολικο βοηθημα?


1)Όπως έγραψα και στο αρχικό μου post,αυτός είναι ο κανόνας.Υπάρχουν,βέβαια,κάποιες εξαιρέσεις και προφανώς,εσύ είσαι μία απο αυτές.Όλοι οι καθηγητές που γνωρίζω υποστηρίζουν αυτή τη θέση και διαπίστωσα ότι δεν έχουν άδικο που την υποστηρίζουν.

2)Με αυτό που έγραψα,εννοούσα ότι εκτός από τη συμμετοχή την ώρα της επίλυσης της άσκησης,θα πρέπει και μόνος σου να ξαναλύνεις την άσκηση.Βέβαια,ακόμα και αυτό που γράφεις βοηθάει,αλλά έχει νόημα να μελετάς τις επιμορφωτικά δύσκολες ασκήσεις.Τι αξία έχει να λύσω την πιο δύσκολη άσκηση στα κύματα ή στις ταλαντώσεις αν δεν έχει κάτι να μου προσφέρει;Γι'αυτό το λόγο,πιστεύω ότι όταν πέρνουμε βοηθήματα θα πρέπει να τα μελετάμε με κάποιον καθηγητή που έχει ξαναδουλέψει με το βοήθημα αυτό για να μας βάζει κάθε φορά τις κατάλληλες ασκήσεις.Παρ' όλα αυτά,αν κάποιος είναι άριστος σ'αυτό το μάθημα ή του αρέσει πάρα πολύ,τότε είναι διαφορετική περίπτωση,επειδή αυτός γνωρίζει πολύ καλά την ύλη και θέλει κάτι που να του κινήσει το ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Πώς διαβάζουμε τις λυμένες ασκήσεις? (σε φυσική, μαθηματικά, χημεία). Φαντάζομαι όχι όπως όταν διαβάζουμε ένα περιοδικό. Σίγουρα τις διαβάζουμε με χαρτί και μολύβι. Και πιο σωστά: δεν τις διαβάζουμε απλά, αλλά τις ξαναλύνουμε και τη λύση δίπλα μας την κοιτάμε μόνον όταν κολλάμε. Και φυσικά κάνουμε και δικά μας σχήματα. Μόνον με αυτό τον τρόπο τις καταλαβαίνουμε πλήρως τις ασκήσεις και τις κάνουμε δικές μας. Έτσι δεν είναι?



δια λαθος μου,επρεπε να το κανω πιο συγκεκριμενο...παντως με το ορο διαβαζω λυμενες ασκησεις σαφως και εννοω αυτη την τακτικη..φυσικη με το ματι δεν μαθαινεται,εκτος και αν εισαι ο επομενος paul dirac...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτήσω αν είναι δύσκολο κάποιο να φτάσει την βάση στην φυσική και να την ξεπεράσει και με τι τρόπους δηλαδή;Στην ουσία θέλω λίγο συμβουλές διαβάσματος φυσικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Οι Δικές μου Συμβουλές είναι:

1) Αρχικά διαβάζουμε πολύ καλά τη θεωρία. Και εννοείται, όχι όπως θα διαβάζαμε την Ιστορία ή ένα περιοδικό, αλλά στοχεύοντας στην Κατανόηση των εννοιών. Ακόμα και οι ορισμοί, δεν πρέπει να μαθαίνονται "απ'έξω" κατά τη συνήθη έννοια, αλλά να γίνεται αντιληπτή η σημασία τους, ώστε να μπορούμε και εμείς οι ίδιοι να τους αποδώσουμε ανά πάσα στιγμή, χωρίς να προσπαθούμε να θυμηθούμε την "κατάλληλη" λέξη. Αν καταλάβεις την ουσία μίας έννοιας, θα μπορείς και να την εξηγήσεις.
Το σχολικό βιβλίο της Φυσικής, έχει πολύ καλά διατυπωμένη τη Θεωρία. Πάντα, το πρώτο μας βήμα μελέτης είναι το Σχολικό βιβλίο και όχι το βοήθημα. Από το σχολικό, μελετάμε και καταλαβαίνουμε τα θεωρητικά κομμάτια, όπως και τις Εικόνες υπό παράθεση, γιατί και από αυτές μπορούν να προκύψουν ερωτήματα στο πρώτο θέμα. Πολλές φορές, υπάρχουν σημεία που εύκολα ξεφεύγουν από τη προσοχή μας, παρότι "κρύβουν" καίρια στοιχεία.

2) Στη συνέχεια, δοκιμάζουμε να λύσουμε θέματα Κλειστού και Ανοικτού τύπου, που βασίζονται στην εμπέδωση της θεωρίας. Όσο καλύτερα έχουμε εμβαθύνει σε αυτήν, τόσο πιο εύκολα θα λύνουμε τα αντίστοιχα θέματα. Προσπαθούμε να "συνδέσουμε" έννοιες μεταξύ τους, να εικονοποιήσουμε τα διάφορα φαινόμενα, να κατηγοριοποιήσουμε τα βασικά στοιχεία/χαρακτηριστικά ενός φαινομένου.

3) Όταν τελειώσουμε με το "θεωρητικό αυτό κομμάτι", πηγαίνουμε να μελετήσουμε τις Λυμένες Ασκήσεις που έχει το σχολικό και το βοήθημά μας, ή κάποιο αξιόπιστο site στο διαδίκτυο. SOS: Δε τις διαβάζουμε απλώς, αλλά τις μελετάμε! Παίρνουμε χαρτί και μολύβι, κάνουμε εκ νέου τα σχήματα, και βήμα-βήμα προχωράμε στη λύση της υπό μελέτη Άσκησης. Όταν κολλάμε, ανατρέχουμε στη Λύση. Δε βιαζόμαστε και γράφουμε προσεκτικά και όχι με τη λογική "Α, αυτό το κατάλαβα πως το κάνει, άρα δε το γράφω και εγώ!". Γιατί πολύ απλά, όταν μας δίνεται λυμένο κάτι, είναι λογικό επόμενο πως θα το καταλάβουμε κιόλας. Όταν όμως, είναι "άλυτο", τι γίνεται;;

4) Εν συνεχεία, και αφού έχουμε μελετήσει τις Λυμένες και έχουμε φτιάξει "κατηγορίες" στο μυαλό μας για το πως χειριζόμαστε τα διάφορα φαινόμενα, πιάνουμε να λύσουμε Άλυτες Ασκήσεις με κλιμακούμενη δυσκολία. (πρώτα του σχολικού και μετά από οπουδήποτε αλλού!) Ξανά με την ίδια λογική που δουλέψαμε στις Άλυτες. Κάνουμε ευανάγνωστα και μεγάλα σχήματα, παίρνουμε ένα-ένα το κάθε δεδομένο και το "ξεζουμίζουμε". Τι, δηλαδή, μπορούμε να "βγάλουμε" από κάθε λέξη/πρόταση;; Τι σχέσεις προκύπτουν και πως τις χειριζόμαστε;;

TIP: Δεν πανικοβαλόμαστε από σύνθετα ή πολύπλοκα σχήματα, ή εκφωνήσεις με σάλτσες και προσπαθούμε να απλοποιήσουμε την εικόνα στο μυαλό μας.(Πίσω από τις λέξεις, δε κρύβεται ο Αλέξης, Αλλά η Λύση!) Χωρίζουμε νοητά την άσκηση/φαινόμενο σε "στιγμιότυπα" και τα μελετάμε ξεχωριστά. Συνδυάζουμε τις σχέσεις και αποτελέσματα που προκύπτουν, και έτσι σταδιακά φτάνουμε στην πολυπόθητη λύση.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Γεια σας! Απο παντού ακούω πως το δυσκολο κομμάτι της φυσικής είναι οι ασκήσεις. Και έρχομαι και εγώ όμως να πω πως το μεγάλο μου πρόβλημα είναι στη θεωρία. Πως λοιπόν γίνεται η σωστή κατανόηση της θεωρίας? Υπάρχουν φορές που λέω πως την ξέρω και μου βάζουν ενα Σωστό/Λάθος ή εκείνα τα 2α θέματα που πρέπει να αιτιολογήσεις την απάντησή σου και κολλάω. Και επίσης, για τις ασκήσεις τις φυσικής τι χρειάζεται να ξέρει ένας μαθητής εκτός απο κάποια βασικά μαθηματικά και τους τύπους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Άστα να πάνε...
Την φύση δεν την καταλαβαίνει κανείς :D

Την θεωρία πρέπει να την διαβάζεις από πολλές πηγές, από πολλά βιβλία και βοηθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Τη θεωρία την αφομοιώνεις 100% μέσα από την επίλυση ασκήσεων, εκεί πρέπει να εστιάσεις.
Προβλήματα φυσικής και θεωρία αποτελούν μια ενότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Τη θεωρία την αφομοιώνεις 100% μέσα από την επίλυση ασκήσεων, εκεί πρέπει να εστιάσεις.
Προβλήματα φυσικής και θεωρία αποτελούν μια ενότητα.

Το αντιθετο συμβαινει. Αμα δεν κατανοησεις πχ την ποιοτικη ερμηνεια των νομων του νευτωνα, δεν μπορεις να κατανοησεις απολυτα και τα ποσοστικα αποτελεσματα αυτων.
Οχι, πως δεν μπορεις να λυσεις ασκησεις αμα δεν καταλαβεις κατι απλως τα αποτελεσματα σου θα ειναι μερικοι ακομη αριθμοι, χωρις να εχεις πιασει τη φυσικη τους εκφραση.

Γεια σας! Απο παντού ακούω πως το δυσκολο κομμάτι της φυσικής είναι οι ασκήσεις. Και έρχομαι και εγώ όμως να πω πως το μεγάλο μου πρόβλημα είναι στη θεωρία. Πως λοιπόν γίνεται η σωστή κατανόηση της θεωρίας? Υπάρχουν φορές που λέω πως την ξέρω και μου βάζουν ενα Σωστό/Λάθος ή εκείνα τα 2α θέματα που πρέπει να αιτιολογήσεις την απάντησή σου και κολλάω. Και επίσης, για τις ασκήσεις τις φυσικής τι χρειάζεται να ξέρει ένας μαθητής εκτός απο κάποια βασικά μαθηματικά και τους τύπους?

Στα Σ/Λ δεν εχω κατι να προτεινω. Νομιζω πως μια καλη κατανοηση των νομων θα σε βοηθησει να τα πετυχανεις πιο ευκολα.
Στα 2α παντως, αυτο που εχω να πω ειναι να κανεις σχηματα. Βαζε τις δυναμεις που ασκουνται(αφου μιλαμε για μηχανικη), προσδιοριζε τη φορα τους και τι ρολο εχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Άστα να πάνε...
Την φύση δεν την καταλαβαίνει κανείς :D

Την θεωρία πρέπει να την διαβάζεις από πολλές πηγές, από πολλά βιβλία και βοηθήματα.
Τι εννοείς απο πολλές πηγές?

Τη θεωρία την αφομοιώνεις 100% μέσα από την επίλυση ασκήσεων, εκεί πρέπει να εστιάσεις.
Προβλήματα φυσικής και θεωρία αποτελούν μια ενότητα.
Δηλαδή να καταλαβαίνω τη θεωρία μέσω ασκήσεων?

Το αντιθετο συμβαινει. Αμα δεν κατανοησεις πχ την ποιοτικη ερμηνεια των νομων του νευτωνα, δεν μπορεις να κατανοησεις απολυτα και τα ποσοστικα αποτελεσματα αυτων.
Οχι, πως δεν μπορεις να λυσεις ασκησεις αμα δεν καταλαβεις κατι απλως τα αποτελεσματα σου θα ειναι μερικοι ακομη αριθμοι, χωρις να εχεις πιασει τη φυσικη τους εκφραση.



Στα Σ/Λ δεν εχω κατι να προτεινω. Νομιζω πως μια καλη κατανοηση των νομων θα σε βοηθησει να τα πετυχανεις πιο ευκολα.
Στα 2α παντως, αυτο που εχω να πω ειναι να κανεις σχηματα. Βαζε τις δυναμεις που ασκουνται(αφου μιλαμε για μηχανικη), προσδιοριζε τη φορα τους και τι ρολο εχουν.
Ναι ναι αυτό ακριβώς! Οι απαντήσεις είναι απλά αριθμοί (αν έχω λύσει σωστά το μαθηματικό κομμάτι :P ) κατάλαβα, ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Δεν καταλάβατε καν τι έγραψα.
Δεν είπα να αρχίσει να λύνει ασκήσεις χωρίς να έχει ιδέα από θεωρία.
Εννοώ πως μελετώντας απλά τη θεωρία την κατανοείς σε ένα ποσοστό 70%.
Αν λύσεις ασκήσεις πάνω σε αυτή θα καταλάβεις κάθε μικρή λεπτομέρεια (που άλλωστε εξετάζουν και τα Σ-Λ) και θα φτάσεις στο 100% της κατανόησης.
Η αφομοίωση έρχεται μέσα από την επίλυση ασκήσεων. Μέσα από τα προβλήματα κάνεις τη θεωρία 100% κτήμα σου! Κοινώς λιώσε το βοήθημα στις ασκήσεις και το 1ο και 2ο θέμα θα είναι παιχνιδάκι.

(Γιατί άλλωστε κάποιος που γνωρίζει τέλεια τη θεωρία δεν μπορεί να λύσει περιπτώσεις ασκήσεων; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Πολλοί λένε πως το κλειδί στις άσκησεις της Φυσικής είναι ναι μεν να λύνεις πολλές αλλά πρωτίστως να έχεις κατανόησει τη θεωρία... πως όμως κατανοεί κάποιος πλήρως τη θεωρία? Διαβάζοντας τη πολλές φορές, γράφοντας τη σε ένα χαρτί?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

#LoveMaths

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Πολλοί λένε πως το κλειδί στις άσκησεις της Φυσικής είναι ναι μεν να λύνεις πολλές αλλά πρωτίστως να έχεις κατανόησει τη θεωρία... πως όμως κατανοεί κάποιος πλήρως τη θεωρία? Διαβάζοντας τη πολλές φορές, γράφοντας τη σε ένα χαρτί?:confused:

Το να κατανοήσεις την θεωρία πλήρως δεν είναι απλό πράγμα.
Και 'γω θεωρώ ότι δεν την έχω κατανοήσει πλήρως.

Πρώτα χρειάζεται προσεκτική μελέτη των εννοιών και των τύπων που τις αντανακλούν.
Πολύ καλό διάβασμα.
Υπογραμμίζω τα βασικά που θα με βοηθήσουν να καταλάβω τι διαβάζω. Δηλ. δεν διαβάζω μηχανικά. :)

Προσωπικά δεν έχω γράψει ποτέ την θεωρία σε χαρτί, γιατί δεν πιστεύω ότι με βοηθά.
Δυστυχώς στην Φυσική το βιβλίο είναι κακογραμμένο. Οπότε πολλά πράγματα που χρειάζονται σε σύνθετες ασκήσεις, ορισμένοι αυτοματισμοί δεν αναφέρονται ρητά στο βιβλίο.
Στο σημείο αυτό είναι αναγκαίο να πιάσεις τα λυμένα παραδείγματα του βοηθήματος, αφού έχεις ασχοληθεί με τις ασκήσεις του σχολικού, και να διαβάζεις προσεκτικά το σκεπτικό. Έτσι θα καταλάβεις και καλά τα θεωρητικά κομμάτια που λύνουν ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top