Γενικό -  Αντιμετώπιση κενών στα Μαθηματικά και τη Φυσική

slash634

Νεοφερμένος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιμενάρια (Καβάλα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Όσον αφορά τη φυσική, αν υπάρχουν κενά από την πρώτη λυκείου, πόσο αυτό θα με επηρεασει στην τρίτη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Επειδή έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα , και επειδή ξεκίνησα φροντηστήρια και εγώ φέτος , από οτι μου ειπαν ΘΜΚΕ και ΑΔΜΕ ειναι τα κύρια που θα χρειαστούν στην 3η ... Και μετά βασικοί τύποι δύναμης (F) και τα λοιπά ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

slash634

Νεοφερμένος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιμενάρια (Καβάλα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ωστοσο, πρεπει να τα ξερεις αψογα ή μονο τα στοιχειωδη; (της πρωτης)


242 248
Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 242 ως 248 προήλθαν από παρόμοιο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Πρέπει να ξέρεις άψογα τα στοιχειώδη.Αυτό αρκεί για την τρίτη λυκείου!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Ωστοσο, πρεπει να τα ξερεις αψογα ή μονο τα στοιχειωδη; (της πρωτης)
Δεν θελει αγχος , το ΘΜΚΕ μια μεθοδολογία ειναι , θα λύσεις 10-15 ασκήσεις και πάει το έμαθες :D .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isom1312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Isom1312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Μια πηγη αρμονικου ηχου κινειται με σταθερη ταχυτητα προς ενα ακινητο παρατηρητη,τον προσπερνα και απομακρυνεται απο αυτον.ο λογος συχνοτητας του ηχου που αντιλαμβανεται οταν η πηγη πλησιαζει προς αυτον,προς τη συχνοτητα του ηχου που αντιλαμβανεται απο αυτον,ισουται με;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Μια πηγη αρμονικου ηχου κινειται με σταθερη ταχυτητα προς ενα ακινητο παρατηρητη,τον προσπερνα και απομακρυνεται απο αυτον.ο λογος συχνοτητας του ηχου που αντιλαμβανεται οταν η πηγη πλησιαζει προς αυτον,προς τη συχνοτητα του ηχου που αντιλαμβανεται απο αυτον,ισουται με;
Τίποτα δεδομένα δεν έχει? Μήπως απαντήσεις να διαλέξουμε τη σωστή?
Πάντως, η απάντηση είναι κάτι μεγαλύτερο του 1. (Αν διαβάσεις τη θεωρία του βιβλίου σου θα δεις και το γιατί).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Καλησπέρα... Θα κάνω μια απόπειρα να ξεθάψω το θέμα... Φέτος θα πάω Β' Λυκείου, θετική, το ίδιο και στη Γ', και σκέφτομαι να πάρω μάθημα επιλογής βιολογία. Το πρόβλημά μου όμως είναι, ότι στην Α' δε διδαχθήκαμε στη φυσική ΑΔΜΕ, ΑΔΕ, ΘΜΚΕ, ή όπως αλλιώς τα λένε (Δεν ξέρω καν την ονομασία τους, μιας και δεν προλάβαμε να φτάσουμε ως εκεί με το "φοβερό" καθηγητή μας)... Θα επηρεάσει αυτό την επίδοσή μου στη φυσική της Γ', και τι μπορώ να κάνω γι αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Καλησπέρα... Θα κάνω μια απόπειρα να ξεθάψω το θέμα... Φέτος θα πάω Β' Λυκείου, θετική, το ίδιο και στη Γ', και σκέφτομαι να πάρω μάθημα επιλογής βιολογία. Το πρόβλημά μου όμως είναι, ότι στην Α' δε διδαχθήκαμε στη φυσική ΑΔΜΕ, ΑΔΕ, ΘΜΚΕ, ή όπως αλλιώς τα λένε (Δεν ξέρω καν την ονομασία τους, μιας και δεν προλάβαμε να φτάσουμε ως εκεί με το "φοβερό" καθηγητή μας)... Θα επηρεάσει αυτό την επίδοσή μου στη φυσική της Γ', και τι μπορώ να κάνω γι αυτό;

Εγώ είμαι θεωρητική, όμως η αδελφή μου που πάει θετική μου είπε πως τα ξανακάνουν από την αρχή. Και εμείς είχαμε έναν πολύ χάλια καθηγητή και τα κάναμε, όμως πάρα πολύ γρήγορα, οπότε είναι λογικό η αδελφή μου να μην τα είχε μάθει τότε. Τα ξανακάνει από την αρχή όμως. Με κάθε επιφύλαξη, σου λέω πως δεν υπάρχει πρόβλημα, θα μπορέσεις να αναπληρώσεις τα κενά σου, υπάρχει χρόνος. Βέβαια ας σου πει και κάποιος της θετικής που θα ξέρει καλύτερα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hehe xD

Νεοφερμένος

Ο hehe xD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα... Θα κάνω μια απόπειρα να ξεθάψω το θέμα... Φέτος θα πάω Β' Λυκείου, θετική, το ίδιο και στη Γ', και σκέφτομαι να πάρω μάθημα επιλογής βιολογία. Το πρόβλημά μου όμως είναι, ότι στην Α' δε διδαχθήκαμε στη φυσική ΑΔΜΕ, ΑΔΕ, ΘΜΚΕ, ή όπως αλλιώς τα λένε (Δεν ξέρω καν την ονομασία τους, μιας και δεν προλάβαμε να φτάσουμε ως εκεί με το "φοβερό" καθηγητή μας)... Θα επηρεάσει αυτό την επίδοσή μου στη φυσική της Γ', και τι μπορώ να κάνω γι αυτό;

Ειναι βασικες εννοιες φυσικης και ειδικα για την γ λυκειου.
Δεν μπορω να ξερω τι οικονομικες δυνατοτητες μπορει να εχεις για ιδιαιτερα φροντιστηρια κτλ
Αλλα η υλη της Α λυκειου σε φυσικη και χημεια ειναι σημαντικη για την γ λυκειου,οπως εξισου σημαντικη ειναι η τριγωνομετρια της β λυκειου για την φυσικη.
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να προσπαθησεις να δουλεψεις μονος σου να δεις τι μπορεις να βγαλεις και να καταλαβεις,εκτος αν εχεις θεμα ψυχολογιας και απογοητευεσαι αν κανεις λαθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Καλησπέρα... Θα κάνω μια απόπειρα να ξεθάψω το θέμα... Φέτος θα πάω Β' Λυκείου, θετική, το ίδιο και στη Γ', και σκέφτομαι να πάρω μάθημα επιλογής βιολογία. Το πρόβλημά μου όμως είναι, ότι στην Α' δε διδαχθήκαμε στη φυσική ΑΔΜΕ, ΑΔΕ, ΘΜΚΕ, ή όπως αλλιώς τα λένε (Δεν ξέρω καν την ονομασία τους, μιας και δεν προλάβαμε να φτάσουμε ως εκεί με το "φοβερό" καθηγητή μας)... Θα επηρεάσει αυτό την επίδοσή μου στη φυσική της Γ', και τι μπορώ να κάνω γι αυτό;

Τα ΘΜΚΕ, ΑΔΜΕ, ΑΔΕ αποτελούν θεμέλιο της γ λυείου. Θ α σου πρότεινα ως μαθήτρια γ λυκείου και θετικής κατεύθυνσης αν πάς φροντιστήριο να ζητήσεις οπωσδήποτε να στα διδάξουν εάν πάλι όχι να αναζητήσεις κάποιον καθηγητή είτε στο σχολείο είτε να κάνεις ορισμένα ιδιαίτερα μαθήματα με κάποιον μόνο για αυτά συγκεκριμένα. Στην ύλη της Β' λυκείου ίσως να μην τα δείτε και καθόλου αφού δεν εμπεριέχονται ουσιαστικά στην ύλη. Συμφωνώ πως στην Γ' λυκείου θα τα ξαναδείτε απλώς δεν θα τα δείτε εκτεταμένα και αναλυτικά και επίσης οι υπόλοιποι που τα έχουν μελετήσει θα είναι πιο μπροστά απο εσένα και θα δυσκολευτείς να ενταχθείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Ευχαριστώ και τους δύο, μάλλον θα κάνω ιδιαίτερα, και πιστεύω πως θα καταφέρω να τα καλύψω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Στην ύλη της β Λυκείου δεν υπάρχουν καθόλου; r u sure; Κυκλική κίνηση, ανακυκλωσεις κλπ είναι φουλ αδμε θμκε και Γενικά ενεργειακά θεωρήματα. Πάντως αν έχεις κενα στο ενεργειακό κομμάτι πρέπει να τα καλύψεις άμεσα γιατι δεν θα μπορείς να ανταπεξέλθεις σε ενα μεγάλο κομμάτι της ύλης και στην β Λυκείου και στην η Λυκείου και στις σπουδές σου αν εμπεριέχουν θετικές επιστήμες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Στην ύλη της β Λυκείου δεν υπάρχουν καθόλου; r u sure; Κυκλική κίνηση, ανακυκλωσεις κλπ είναι φουλ αδμε θμκε και Γενικά ενεργειακά θεωρήματα. Πάντως αν έχεις κενα στο ενεργειακό κομμάτι πρέπει να τα καλύψεις άμεσα γιατι δεν θα μπορείς να ανταπεξέλθεις σε ενα μεγάλο κομμάτι της ύλης και στην β Λυκείου και στην η Λυκείου και στις σπουδές σου αν εμπεριέχουν θετικές επιστήμες

Φέτος ήμουν β λυκείου και απο ότι θυμάμαι στην κυκλική κίνηση δώσαμε έμφαση κυρίως στους τύπους αφού η ανακύκλωση δεν ήταν το σημαντικότερο κομμάτι στην β λυκείου αλλά στην γ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Ευχαριστώ και πάλι, βέβαια θα το παλέψω, γιατί τον τελευταίο καιρό έχω βάλει στόχο την ιατρική, οπότε θα πρέπει να έχω γερές βάσεις για να ανταπεξέλθω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σου προτείνω να αγοράσεις την Φυσική Β λυκείου του Σαββάλα (νομίζω οι αδερφοί το συγγράψανε) διάβασε σε ένα κεφάλαιο τα λυμένα παραδείγματα μετά δοκίμασε να τα λύσεις και στην συνέχεια πήγαινε στα προτεινόμενα θέματα και λύσε αυτά.Αν δεις ότι κανείς λάθη ξαναπροσπαθησε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!! Να είστε καλά:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ναι είναι σημαντικότερη στην γ λυκείου στο κεφάλαιο των κρουσεών που θα την συναντήσεις κυρίως ομως θεωρείται γνωστή η μέθοδος αντιμετώπισης. Δεν ξέρω τι σου έχουν πει οι καθηγητές σου όμως δεν νομίζω ότι στην Γ Λυκείου στο κεφάλαιο των κρουσεων θα κάτσει ενας καθηγητης στο σχολείο να αναλύσει μεθοδολογία για μια κατηγορία ασκήσεων που μάλιστα είναι στην υλη της β Λυκείου (ειδικά αν σκεφτείς ότι οι κρούσεις είναι το μικρότερο κεφάλαιο). Το ότι υπάρχουν στην Γ Λυκείου πράγματα που τα έχουμε ξαναδεί στην φυσική αφενός δεν εμποδίζει τον καθηγητή να τα ξαναπεί αφετέρου όμως αν θέλει να είναι τυπικός στην ύλη δεν νομίΖω να ξοδέψει πολύ χρόνο σε επανάληψη οριζόντιας βολής ξέρω γω κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Ας ελπίσουμε να μην είναι "τυπικός" στην ύλη:P Ευχαριστώ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top