Ακμή και χάπια

Καψαλης

Νεοφερμένος

Ο Καψαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Βασικα θελω τα cnotren για σιγουρη "καταστροφη" της ακμης..μαλλον θα τα ξεκινησω απο την αλλη βδομαδα!το θεμα ειναι οτι εχω παρτυ σε δυο βδομαδες..θα γινει εστω λιγο καλυτερα σαυτη τη μια εβδομαδα?η θα φουντωσει ακομα πιο πολυ και να,αρχισω μετα το παρτυ?αυτο σκεφτομαι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
δεν ξερω φιλε δεν εχω παρει χαπια..παντως μη περιμενεις θαυματα..και πανε σε δερματολογο...
δες κ αυτο που σε ελεγαhttps://www.tlife.gr/Article/akmi/0-43-2864.html

και στο παρτι αν θες βαλε μεικ απ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Καψαλης

Νεοφερμένος

Ο Καψαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ναι καλο αυτο με το μεικ απ!θα παω την αλλη βδομαδα που χω ραντεβου με το δερματολογο!να ρωτησω και τι ακμη εχω και για τον ηλιο κλπ.σε ευχαριστω φιλε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
τιποτα οτι χρειαστεις πες μου...και γω υπεφερα πολυ σε καταλαβαινωω χαχα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Καψαλης

Νεοφερμένος

Ο Καψαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Χαχαχα οκ θα σ πω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Βασικα θελω τα cnotren για σιγουρη "καταστροφη" της ακμης..μαλλον θα τα ξεκινησω απο την αλλη βδομαδα!το θεμα ειναι οτι εχω παρτυ σε δυο βδομαδες..θα γινει εστω λιγο καλυτερα σαυτη τη μια εβδομαδα?η θα φουντωσει ακομα πιο πολυ και να,αρχισω μετα το παρτυ?αυτο σκεφτομαι:P
εαν εχεις σκοπο να πας σε παρτυ σε 2 εβδομαδες μην ξεκινησεις. Οι πρωτες 3 εβδομαδες (και κυριως η 3η) ειναι λιγο βασανιστικες. Θα δεις πολλα νεα σπυρακια να εμφανιζονται, το δερμα θα ειναι ξηρο κλπ. Επισης αφου θες να γιορτασεις κιολας αστα για 1-1,5 εβδομαδα αφοτου γινει το παρτυ για να μπορεις να πιεις σαν ανθρωπος και να ξεκινησεις τη θεραπεια κανονικα. Προτεινω να αφησεις 1-1,5 εβδ γιατι (εαν υπαρχει σκοπος να γινεις χωμα) θα πρεπει να επανελθει ο οργανισμος στα φυσιολογικα επιπεδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Καψαλης

Νεοφερμένος

Ο Καψαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Σωστα αν ειναι θα τα αναβαλλω για λιγο τα χαπια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary.Usalove

Νεοφερμένος

Η Mary.Usalove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
παιδιά θέλω να πω τον πόνο μου :/
Δεν είχα ποτέ μου σπυράκια ή ακμή..αλλά με το που πάτησα τα 19 ξαφνικά εμφάνισα στο πρόσωπο και συγκεκριμένα στο μέτωπο και στο ένα μάγουλο...Πραγατικά δεν μπορώ να καταλάβω τί έγινε..γιατί ποτέ μου δεν είχα. Πολλοί μου λένε οτι είναι λόγω του άγχους εξαιτίας της σχολής...αλλά είναι δυνατόν να έχω ακμή λόγω του άγχους και να μην φεύγει;;; Πήγα και σε έναν δερματολόγο και μου είπε οτι δεν φαίνεται ότι ειναι 100% ακμή και ότι λογικά θα μου φύγει μόλις μου ΄φύγει και το άγχος..αλλά βέβαια μου έδωσε το Dalacin C . Το χρησιμοποιώ αλλά δεν βλέπω καμία διαφορά...Μήπως μπορείς κανείς να με βοηθήσει;; Έχει γίνει σε κανέναν κάτι παρόμοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
παιδιά θέλω να πω τον πόνο μου :/
Δεν είχα ποτέ μου σπυράκια ή ακμή..αλλά με το που πάτησα τα 19 ξαφνικά εμφάνισα στο πρόσωπο και συγκεκριμένα στο μέτωπο και στο ένα μάγουλο...Πραγατικά δεν μπορώ να καταλάβω τί έγινε..γιατί ποτέ μου δεν είχα. Πολλοί μου λένε οτι είναι λόγω του άγχους εξαιτίας της σχολής...αλλά είναι δυνατόν να έχω ακμή λόγω του άγχους και να μην φεύγει;;; Πήγα και σε έναν δερματολόγο και μου είπε οτι δεν φαίνεται ότι ειναι 100% ακμή και ότι λογικά θα μου φύγει μόλις μου ΄φύγει και το άγχος..αλλά βέβαια μου έδωσε το Dalacin C . Το χρησιμοποιώ αλλά δεν βλέπω καμία διαφορά...Μήπως μπορείς κανείς να με βοηθήσει;; Έχει γίνει σε κανέναν κάτι παρόμοιο?
το dalacin δεν ειναι θεραπεια για την ακμη. Το χρησιμοποιουμε οταν κατα λάθος κάποιο σπυράκι σπάσει ή πάνω από σπυράκια που φαίνονται έτοιμα να σπάσουν. Είναι εξαιρετικό προιόν για τη χρήση για την οποία προορίζεται φυσικά. Έχεις ακμή στο σώμα; Όταν ακουμπάς το πρόσωπό σου νιώθεις να έχεις σπυράκια κάτω από το δέρμα (εσωτερικά σπυράκια);;
Έχεις κάποια αλλεργία σε σκόνες/γύρη/κλπ; Θα μπορούσε να είναι κι αυτό...
Εγώ θα πρότεινα να πάρεις ένα σαπούνι (μόνο αφότου μιλήσεις με το δερματολόγο και σου συστήσει εκείνος κάποιο). Προσωπικά χρησιμοποιούσα για 2 χρόνια το Dermopur Gel Nettoyant της Castalia αλλά επειδή άρχισα θεραπεία με Acnotren (δραστική ουσία: ισοτρετινοΐνη) μου σύστησε η φαρμακοποιός το Sensial Gel Nettoyant Surgras της Castalia και ο δερματολόγος μου έδωσε το οκ να το χρησιμοποιήσω. Εάν έχεις ξηρό δέρμα να ρωτήσεις το δερματολόγο σου ποια ενυδατική να σου δώσει γιατί κι αν δεν έχεις ίσως νιώσεις κάπως ξηρό το δέρμα μετά τη χρήση του σαπουνιού του πρωί. Επίσης επειδή απ' ό,τι φαίνεται έχεις acne prone skin καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις και κάποιο αντιηλιακό. Προσωπικά έχω αυτό: https://www.avene.co.uk/suncare/suns...ive-skins/very-high-protection-emulsion-spf50 . Ο Ήλιος είναι καλό να σε βλέπει για ~30λεπτά τη μέρα κατά προτίμηση το πρωί έως τις 10-11 (ανάλογα πόση ζέστη κάνει μπορεί και 12 αλλά μπορεί και 9) από κει και μετά πάντα αντιηλιακό. Πάντα θα συμβουλεύεσαι το δερματολόγο και κανέναν άλλο. Δεν έχω σκοπό να κάνω διαφήμιση την castalia, ούτε την avene, ουτε την pharmathen. Τα προιόιντα που προανέφερα τα έβαλα εδώ για να μη μιλάω με αερολογίες αλλά και για να δεις κι εσύ τι παίζει στο θέμα και αν θες να ρωτήσεις το δερματολόγο συγκεκριμένα για κάποιο προϊόν αλλά και για τον τρόπο χρήσης του. Ελπίζω να σε βοήθησα! Καλή σου μέρα! :D

edit: Να προσθέσω στα παραπάνω πως πριν χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε φαρμακευτικό προϊόν (πέραν του σαπουνιού που είτε έχεις ακμή είτε όχι πρέπει να το χρησιμοποιείς) καλό θα ήταν να ξεκινήσεις με το να βελτιώσεις τον τρόπο ζωής σου και τη διατροφή σου. 30 λεπτά αεροβική άσκηση μέρα παρά μέρα (ή όποτε μπορείς αλλά τουλάχιστον 2 φορές την εβδ) σε συνδυασμό με μια balanced διατροφή η οποία θα περιέχει λίγο μπρόκολο (100g τη μέρα θα σου δώσουν 31% της συνιστωμενης δόσης Βιταμίνης Α και 108% της Βιταμίνης C), ένα καρότο κάπου 60g (θα σου δώσει 204% της συνιστώμενης δόσης Βιταμίνης Α) και κυρίως να συμπεριλάβεις ξηρούς καρπούς όπως καρύδια και αμύγδαλα (συνδυασμένα κάπου 30g ημηρεσίως είναι οκ για οφέλη στο δέρμα, καρδιαγγειακό σύστημα αλλά και εγκέφαλο). Προσωπικά -αν και σπουδάζω Φαρμακευτικές Επιστήμες- πιστεύω πως η διατροφή είναι το νο1 φάρμακο διότι η φύση μας έχει δώσει όλα τα φάρμακα που χρειαζόμαστε. Παραπάνω ανέφερα τη Βιταμίνη Α διότι δρα κατά της ακμής (η ισοτρετινοΐνη που ανέφερα πιο πάνω είναι παράγωγο της Βιταμίνης Α). Οπότε κατ' εμέ ξεκίνα με ένα απλό σαπουνάκι να ξεπλένεις το πρόσωπο, συμπεριέλαβε στη ζωή σου λίγη άσκηση (τώρα μην κοροιδευόμαστε όλοι έχουν 30 λεπτά τη μέρα να πάνε για τρέξιμο ή σκοινάκι ή δεν ξερω γω τι, δε δουλεύετε στα ορυχεία ή σε φάμπρικες) και κυρίως βελτίωσε τη διατροφή σου. Όσο αφορά το θέμα διατροφής μπορείς να το ψάξεις και μόνη σου ποια φαγητά θα σε βοηθήσουν γενικά στη ζωή σου. Καλή συνέχεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

despol23

Νεοφερμένος

Η despol23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
γειασ σασ...εχω ξεκινησει κ εγω θεραπεια για την ακμη εδω κ μια εβδομαδα με acnotren..ηθελα να ρωτησω
1) ποτε ειδατε τα πρωτα αποτελεσματα? δλδ να καθαριζει το προσωπο σασ ?
2) χασατε βαροσ? και αν ναι απο ποιο μηνα? το παρατηρησατε καθως παιρνατε μεγαλη δοση?
ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Ξεκινησα 20 ιανουαρίου και τελείωσα 15-20 ιουνίου
Μικρή αλλαγή θα δεις σε 1 μήνα περίπου αλλά μετά τον 1ο μήνα σε εμένα δούλεψε πάρα πολύ
Είχα αρκετή ακμη και τώρα δεν έχω ούτε ένα μικρο σπυρί
Μέχρι Μάρτη θα είσαι τούμπανη
Το μόνο που με νευρίαζε ήταν ότι μου έσκαγαν τα χείλη
Πάρε liposan από τώρα πριν σου σκάσουν και θα είσαι οκ
Το 2ο δεν ισχύει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

despol23

Νεοφερμένος

Η despol23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ... ελπιζω να εχω τα ιδια αποτελεσματα κ να μην χρειαστω και αλλο κυκλο..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

voulister

Νεοφερμένος

Η voulister αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδια,θα παραθεσω κι εδω το ερωτημα-προβλημα μου κι αν μπορει καποιος ας μου δωσει τα φωτα του...εμφανισε κανεις κατα τη διαρκεια της χρησης ακνοτρεν προβληματα με την οραση του?αν ναι,ειναι αναστρεψιμα η μονιμα?στον 1,5 μηνα χρησης του φαρμακου(ξεκινησα με 30μγ τον πρωτο μηνα και πηγα στα 40 στο δευτερο) και ενω εβαζα σταγονες διοτι ειχα εντονη ξηροφθαλμια,παρατηρησα οτι εβλεπα πολυ πιο θολα απο το αριστερο ματι παρολο που λιγο καιρο πριν ειχα εξεταστει απο οφθαλμιατρο και μου ειχε βρει και στα 2 ματια τον ιδιο βαθμο ελαχιστου αστιγματισμου(0,25)...σας παρακαλω αν καποιος ειχε κατι παρομοιο η εχει ακουσει κατι παρομοιο ας μου απαντησει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Για τα αγορακια καλο ειναι να κοψεται την υπερβολικη :whatever: γιατι κανει κακο :P (στο προσωπο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Εστεμπαν9999

Νεοφερμένος

Ο Εστεμπαν9999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Λοιπον θελω να μοιραστω και εγω την ιστορια μου σχετικα με την θεραπεια ακμης και χαπια acnotren.Απο 12 χρονων ξεκινησε να εμφανιζεται ακμη στο προσωπο οχι τοσο σοβαρη αλλα οσο προχωρουσε ο καιρος χειροτερευε με αποτελεσμα γυρω στα 14-15 να χρειαστει να κανω θεραπεια με κρεμες και ειδικα σαπουνια που προκαλουσαν υπερβολικη ξηροτητα σε σημειο να ποναω αν αγκιζω τα σημεια αναμεσα απο τα ματια και τις βλεφαριδες ,γυρω απο τα χειλη και γυρω απο την μυτη ,τελικα αν και τελειωσα την θεραπεια η ακμη δεν υποχωρησε και μετα το τελος της επιδεινωθηκε ,τον επομενο χρονο ο δερματολογος μου ειπε να ξεκινησω θεραπεια με χαπια ηπιας μορφης (ασπρα στο χρωμα ,δεν θυμαμαι το ονομα τους) για 6 μηνες ,τα οποια μου εφερναν τεραστειες παρενεργειες στο στομαχι και γενικως στο πεπτικο συστημα αλλα με λιγη υπομονη τελειωσα την θεραπεια και για λιγο καιρο ημουν λιγο καλυτερα, υστερα ξεκινησαν τα χειροτερα ... εμφανιση ακμης σε καθε σημειο του σωματος ολων των ειδων (κυστες,σπυρια με πυον,μαυρα στιγματα) σε υπερβολικο βαθμο πραγμα που με οδηγησε στην στεναχωρια και μετα στο να τα πειραζω συνεχως ,αυτον τον χειμωνα ξεκινησα υστερα απο συμβουλη δερματολογου με θεραπεια acnotren με μηναια εξεταση αιματος ,στην αρχη η θεραπεια πηγαινε μια χαρα αλλα γυρω στην 3-4η βδομαδα εμφανισα εντονα συμτωματα ηπατιτιδας ,τα οποια κατα περιεργο λογο ταυτιζοντουσαν με αυτα που εγραφε το χαρτι των ενδειξεων απο τα χαπια ,μετα απο υποδειξη γιατρο τα σταματησα για περιπου 2 βδομαδες ακομη και αν οι εξετασεις στο αιμα που εκανα ελεγαν οτι ημουν μια χαρα :confused: μετα απο αυτες τις δυο βδομαδες συνεχισα την θεραπεια μια "χαρα" με πολλες παρενεργειες για συντροφια οπως ξηροδερμια που ξεκινουσε απο τον ωμο και κατεληγε στα δαχτυλα ,ξηροδερμια στην μυτη πραγμα που την εκανε να ανοιγει καθε τρεις και λιγο και ξηροδερμια στα χειλη σε σημειο να μην μπορω να ανοιξω το στομα μου και πονοι στις αρθρωσεις (ποδια και χερια) ,τελικα καταφερε παρα τις παρενεργειες να συνεχισω την θεραπεια ,ομως η ακμη εμφανιζοταν συνεχως και αντι να φυγει γινοταν πιο εντονη και ετσι εχοντας φτασει στον 4ο μηνα δεν μου περναγε τιποτα και απο την απελπισια μου αυξησα χωρις συμβουλη γιατρου την δοση απο 60 σε 80mg μονος μου πραγμα που επεφερε ακομη πιο εντονη ξηροδερμια ακομη και στα ποδια μου σε μορφη κοκκινιλας συνεχιζοντας την θεραπεια ειμαι πλεον στην τελευταια βδομαδα και οι ελπιδες μου εξανεμιζονται διοτι η ακμη δεν φευγει και συνεχιζει να εμφανιζεται (η μονη διαφορα ειναι οτι σταματησε να εμφανιζεται στις περιοχες διπλα στα αυτια )
Χρειαζομαι τις αποψεις και τις γνωμες σας γιατι εχοντας κανει συνολικα περιπου 17 μηνες θεραπειας 6 απο τους οποιους ηταν με σοβαρα χαπια ισοτρετινοινης,νιωθω απελπισμενος οτι η ακμη δεν θα εξαφανιστει ποτε και η ψυχολογια μου ειναι χαλια....
Υ.Γ.σας επεβαλε και σας ο γιατρος να σταματησετε την εντονη γυμναστικη κατα την διαρκεια θεραπειας με acnotren ?προσωπικα εγω δυο φορες πηγα να τρεξω φετος και μου εφυγε η ανασα πραγμα ασυνηθιστο γιατι πριν την θεραπεια εκανα εντονη γυμναστικη και γενικως η αντοχη ηταν αρκετα μεγαλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Εμενα δεν μου ειχε πει να κοψω κατι
Το μονο που θυμαμαι ειναι οτι μου ειχε πει να μην πινω τιποτα με αλκοολ(αν και ειχα πιει 5-6 φορες αλλα ευτυχως δεν υπηρχε κανενα προβλημα)
Μην αγχωνεσαι θα σου περασει η ακμη
Ποσο χρονων εισαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εστεμπαν9999

Νεοφερμένος

Ο Εστεμπαν9999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ολοι το ιδιο πραγμα μου λενε αλλα πως να το πιστεψω αν μετα απο τοσες θεραπειες δεν εχει γινει τιποτα
ειμαι 18
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Λοιπον θελω να μοιραστω και εγω την ιστορια μου σχετικα με την θεραπεια ακμης και χαπια acnotren.Απο 12 χρονων ξεκινησε να εμφανιζεται ακμη στο προσωπο οχι τοσο σοβαρη αλλα οσο προχωρουσε ο καιρος χειροτερευε με αποτελεσμα γυρω στα 14-15 να χρειαστει να κανω θεραπεια με κρεμες και ειδικα σαπουνια που προκαλουσαν υπερβολικη ξηροτητα σε σημειο να ποναω αν αγκιζω τα σημεια αναμεσα απο τα ματια και τις βλεφαριδες ,γυρω απο τα χειλη και γυρω απο την μυτη ,τελικα αν και τελειωσα την θεραπεια η ακμη δεν υποχωρησε και μετα το τελος της επιδεινωθηκε ,τον επομενο χρονο ο δερματολογος μου ειπε να ξεκινησω θεραπεια με χαπια ηπιας μορφης (ασπρα στο χρωμα ,δεν θυμαμαι το ονομα τους) για 6 μηνες ,τα οποια μου εφερναν τεραστειες παρενεργειες στο στομαχι και γενικως στο πεπτικο συστημα αλλα με λιγη υπομονη τελειωσα την θεραπεια και για λιγο καιρο ημουν λιγο καλυτερα, υστερα ξεκινησαν τα χειροτερα ... εμφανιση ακμης σε καθε σημειο του σωματος ολων των ειδων (κυστες,σπυρια με πυον,μαυρα στιγματα) σε υπερβολικο βαθμο πραγμα που με οδηγησε στην στεναχωρια και μετα στο να τα πειραζω συνεχως ,αυτον τον χειμωνα ξεκινησα υστερα απο συμβουλη δερματολογου με θεραπεια acnotren με μηναια εξεταση αιματος ,στην αρχη η θεραπεια πηγαινε μια χαρα αλλα γυρω στην 3-4η βδομαδα εμφανισα εντονα συμτωματα ηπατιτιδας ,τα οποια κατα περιεργο λογο ταυτιζοντουσαν με αυτα που εγραφε το χαρτι των ενδειξεων απο τα χαπια ,μετα απο υποδειξη γιατρο τα σταματησα για περιπου 2 βδομαδες ακομη και αν οι εξετασεις στο αιμα που εκανα ελεγαν οτι ημουν μια χαρα :confused: μετα απο αυτες τις δυο βδομαδες συνεχισα την θεραπεια μια "χαρα" με πολλες παρενεργειες για συντροφια οπως ξηροδερμια που ξεκινουσε απο τον ωμο και κατεληγε στα δαχτυλα ,ξηροδερμια στην μυτη πραγμα που την εκανε να ανοιγει καθε τρεις και λιγο και ξηροδερμια στα χειλη σε σημειο να μην μπορω να ανοιξω το στομα μου και πονοι στις αρθρωσεις (ποδια και χερια) ,τελικα καταφερε παρα τις παρενεργειες να συνεχισω την θεραπεια ,ομως η ακμη εμφανιζοταν συνεχως και αντι να φυγει γινοταν πιο εντονη και ετσι εχοντας φτασει στον 4ο μηνα δεν μου περναγε τιποτα και απο την απελπισια μου αυξησα χωρις συμβουλη γιατρου την δοση απο 60 σε 80mg μονος μου πραγμα που επεφερε ακομη πιο εντονη ξηροδερμια ακομη και στα ποδια μου σε μορφη κοκκινιλας συνεχιζοντας την θεραπεια ειμαι πλεον στην τελευταια βδομαδα και οι ελπιδες μου εξανεμιζονται διοτι η ακμη δεν φευγει και συνεχιζει να εμφανιζεται (η μονη διαφορα ειναι οτι σταματησε να εμφανιζεται στις περιοχες διπλα στα αυτια )
Χρειαζομαι τις αποψεις και τις γνωμες σας γιατι εχοντας κανει συνολικα περιπου 17 μηνες θεραπειας 6 απο τους οποιους ηταν με σοβαρα χαπια ισοτρετινοινης,νιωθω απελπισμενος οτι η ακμη δεν θα εξαφανιστει ποτε και η ψυχολογια μου ειναι χαλια....
Υ.Γ.σας επεβαλε και σας ο γιατρος να σταματησετε την εντονη γυμναστικη κατα την διαρκεια θεραπειας με acnotren ?προσωπικα εγω δυο φορες πηγα να τρεξω φετος και μου εφυγε η ανασα πραγμα ασυνηθιστο γιατι πριν την θεραπεια εκανα εντονη γυμναστικη και γενικως η αντοχη ηταν αρκετα μεγαλη
azithromycin η καποια τετρακυκλινη πηρες (ειναι αντιβιωτικα και για αυτο ειχες προβλημα στο πεπτικο). Εισαι μονο 18 ουτως η αλλως wtf... Να τελειωσω με το σχολιασμο: ΔΕΝ αυξανουμε ουτε μειωνουμε δοσεις επειδη ετσι μας κατεβηκε. 20 mg ισοτρετινοινης επαιρνα εγω ως θεραπεια. 20 mg ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ.
Οπως εχω πει προηγουμενως, προτου βαλετε τα χερια σας σε αυτα τα υπουλα χαπια πρωτα αλλαζουμε διατροφη (περισσοτερα λαχανικα, λιγοτερα τηγανιτα και γλυκα) και βαζουμε ασκηση στη ζωη (2-3 φορες την εβδομαδα). Το κανεις αυτο για 2-3 μηνες ωστε να συνηθισει στο νεο τροπο ζωης το σωμα και θα δεις πως αντιδρα η ακμη (θα εξομαλυνθει). Μετα παρε ο,τι χαπι θες και σου δωσουν. Εγω ισοτρετινοινη πηρα στα 19 για 4 μηνες και μετα μου ξαναηρθε η ακμη αλλα σε πολυ ηπια μορφη οποτε δε χρησιμοποιω πλεον τποτα. Καταλαβαινω απολυτως πως ειναι να ζεις με ακμη και ποσο εκνευριστικο ειναι αλλα εγω πλεον δεν μπορω να φανταστω τον εαυτο μου χωρις μια ηπια ακμη.
Για να κλεινω λοιπον κανε μερικες αλλαγες στη ζωη σου τωρα που ειναι και καλοκαιρι κιολας και δε γινεται να παρεις ισοτρετινοινη. Να βγαινεις στον ηλιο να σε χτυπαει για max 30 λεπτα τη μερα (χωρις αντιηλιακο η με αντιηλιακο με μικρο δεικτη προστασιας) και μετα παντα αντιηλιακο 30 η 50. Η ακμη πηγαζει και απο το αγχος μας για αυτο σου ειπα να κανεις λιγο ασκηση. Ειδικα αν πας θαλασσα (σε καθαρη θαλασσα) μεσα στο νερο να τριβεις απαλα το σωμα σου (σα να βαζεις αντιηλιακο ενα πραγμα τοσο απαλα). Δε θα αλλαζεις δοσεις εσυ χωρις να ξερεις. Εγω με τη θεραπεια μου ηξερα και επαιξα αλλα οχι αυξανοντας τη δοση και μαλιστα τοσο πολυ. Αν εχεις αποριες πες μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εγώ θυμάμαι είχα ξεκινήσα θεραπεία με κρέμες adaferin και brevoxyl στα 12 μου (αρχές Α' γυμνασίου) και μετά που είδα ότι η ακμή επιδεινώνεται και έχω εντονες κοκκινίλες στο πρόσωπο, σταμάτησα από μόνος μου στα 14 ( μέσα β' γυμνασίου). Έκτοτε η ακμή άρχισε να υποχωρεί, ώσπου στο λύκειο καθάρισα εντελώς και δεν είχα απολύτως κανένα στίγμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Επισης να πω για οσους τρομαζουν που επειδεινωνεται η ακμη λογω θεραπειας, ΕΤΣΙ γινεται. Πάντα υπο θεραπεια επιδεινωνεται. Απλα σκεφτειτε το ως 'ερχεται η ακμη στην επιφανεια για να φυγει'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top