Νέο σύστημα εισαγωγής στη Τριτοβάθμια: Ομάδες Προσανατολισμού και Επιστημονικά Πεδία

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Που πιστεύεις πως θα τα πήγαινες καλύτερα και θα διάβαζες με περισσότερη όρεξη; Και στις δυο κατευθύνσεις χρειάζεται μια βασική βάση, αρχαία να γνωρίζεις όσο πιο καλά μπορείς την γραμματική, να μην την βλέπεις για πρώτη φορά και στα μαθηματικά τις βασικές πράξεις κτλ. Αν μπορείς να τα καταφέρεις με την αποστήθιση να πας θεωρητική, αν είσαι καλός με τις πράξεις θετική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Αν όντως είναι ξεκίνημα από το 0 τότε ούτε θετική ούτε θεωρητική ,θα χάσεις την μπάλα πριν το καταλάβεις .Προσανατολισου στο Οικονομίας &Πληροφορικής και πάλεψε το με τα μαθηματικά ,τα άλλα βγαίνουν .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Αν ξεκινάς από το 0, πήγαινε στην κατεύθυνση που σου ξεκλειδώνει σχολές που σε ενδιαφέρουν. Μην πας σε κάποιο πεδίο, επειδή κάποιος σου είπε ότι είναι πιο εύκολο από κάποιο άλλο. Από τη στιγμή που δεν έχεις κλίση προς κάπου (δεν είσαι ιδιαίτερα καλός στα μαθηματικά, για να έχεις προβάδισμα σε αυτό το μάθημα και, άρα, να είναι καλύτερη η επιλογή της θετικής κατεύθυνσης με μαθηματικά) μπορείς να διαλέξεις όποια κατεύθυνση θέλεις, αφού θα χρειαστεί να καταβάλλεις τον ίδιο κόπο. Άρα, επέλεξε αυτό που αρέσει σε εσένα.
Αν ο στόχος σου είναι απλά να μπεις σε ένα τμήμα Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, απλώς για να λες ότι σπουδάζεις, τότε α) έχεις μεγάλη πιθανότητα να παρατήσεις την προσπάθεια των Πανελληνίων στο μέσω της χρονιάς και β) να μην καταφέρεις ποτέ να τελειώσεις τη σχολή σου. Βρες ποια είναι τα ενδιαφέροντά σου και διάλεξε μια αντίστοιχη σχολή. Υπάρχουν βιβλία που αναλύουν τα τμήματα κάθε πεδίου και τις επαγγελματικές τους δυνατότητες, προμηθεύσου ένα και μελέτησε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Κοιταξε η θεωρητικη παλευεται αν ξεκινας απ'το μηδεν αυτο οφειλεται στην αποστηθιση βιβλιων...Τα οικονομικα μια απτα ιδια και μην σου πω ακομα πιο ευκολα και απο τις 3 κατευθυνσεις...Οσον αφορα την θετικη αν στοχευεις για μια υψηλη σχολη το πιθανοτερο ειναι να χασεις την πρωτη χρονια(αμα ξεκινας απτο 0)...Οπως λεει και ο DumeNuke να πας να ξεκλειδωσεις σχολες που σε ενδιαφερουν γιατι στο κατω κατω αυτο το επαγγελμα θα ακολουθησεις μια ζωη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Είμαι μαθητής της Α Λυκείου και έχω αρχίσει να σκέφτομαι το θέμα της κατεύθυνσης.Είμαι καλός σε όλα τα μαθήματα αλλά έχω μια ιδιαίτερη αγάπη για τα θεωρητικά!Έχω όνειρο από πέρσι το Ιστορίας Αρχαιολογίας.Όλοι όμως μου λένε ότι η θεωρητική είναι χάσιμο χρόνου,δεν έχεις πολλές επιλογές ούτε αποκατάσταση και ότι στη θετική έχει πολύ περισσότερα πράγματα να κάνεις.Μου αρέσει πολύ η Βιολογία και επίσης η Χημεία αλλά δεν τρελαίνομαι για Φυσική και Μαθηματικά.Ποιά είναι η δική σας άποψη;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Είμαι μαθητής της Α Λυκείου και έχω αρχίσει να σκέφτομαι το θέμα της κατεύθυνσης.Είμαι καλός σε όλα τα μαθήματα αλλά έχω μια ιδιαίτερη αγάπη για τα θεωρητικά!Έχω όνειρο από πέρσι το Ιστορίας Αρχαιολογίας.Όλοι όμως μου λένε ότι η θεωρητική είναι χάσιμο χρόνου,δεν έχεις πολλές επιλογές ούτε αποκατάσταση και ότι στη θετική έχει πολύ περισσότερα πράγματα να κάνεις.Μου αρέσει πολύ η Βιολογία και επίσης η Χημεία αλλά δεν τρελαίνομαι για Φυσική και Μαθηματικά.Ποιά είναι η δική σας άποψη;:)

Από τη στιγμή που σου αρέσουν περισσότερο τα θεωρητικά, πήγαινε εκεί. Η θετική έχει όντως περισσότερες διεξόδους, αλλά αν δεν έχεις όρεξη και αντοχή σε αυτά τα μαθήματα, δεν θα κάνεις τίποτα. Σκέψου ότι στη γ λυκείου θα διαβάζεις συνεχώς 4-5 μαθήματα, αν δε σου αρέσουν τι θα κάνεις;
Από σχολές της θετικής σε ενδιαφέρει κάποια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ που απάντησες!Βασικά,μου αρέσει το Τμήμα Βιολογίας και συγκεκριμένα ο τομέας Ζωολογίας.Αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας γι'αυτό.Όπως ανέφερα πριν είμαι καλός σε όλα αλλά έχω έναν πολύ συγκεκριμένο στόχο και μάλλον δεν είναι σωστό να μην έχω εναλλακτικές για άλλες κατευθύνσεις.Εσύ ποια κατεύθυνση έχεις επιλέξει;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι μαθητής της Α Λυκείου και έχω αρχίσει να σκέφτομαι το θέμα της κατεύθυνσης.Είμαι καλός σε όλα τα μαθήματα αλλά έχω μια ιδιαίτερη αγάπη για τα θεωρητικά!Έχω όνειρο από πέρσι το Ιστορίας Αρχαιολογίας.Όλοι όμως μου λένε ότι η θεωρητική είναι χάσιμο χρόνου,δεν έχεις πολλές επιλογές ούτε αποκατάσταση και ότι στη θετική έχει πολύ περισσότερα πράγματα να κάνεις.Μου αρέσει πολύ η Βιολογία και επίσης η Χημεία αλλά δεν τρελαίνομαι για Φυσική και Μαθηματικά.Ποιά είναι η δική σας άποψη;:)

Άσε την θεωρητική και πήγαινε θετική. Από το Ιστορίας και Αρχαιολογίας θα βγεις ένας πτυχιούχος άνεργος. Αυτό θες? Αυτά τα πήγαινε οπού σ' αρέσει και πήγαινε θεωρητική γιατί είσαι καλός είναι όλα μπούρδες. Όποιος δεν θέλει να ζοριστεί λίγο στην αρχή της ζωής του θα ζοριστεί πολύ περισσότερο στην υπόλοιπη ζωή του. Αφού σου αρέσει η Χημεία πήγαινε θετική και σπούδασε Χημικός Μηχανικός. Έχει καλές προοπτικές απασχόλησης και στην Ελλάδα και πολύ περισσότερο στο εξωτερικό. Και ναι πρέπει να διαβάσεις Μαθηματικά και Φυσική. Ούτε εμένα μου αρέσανε αλλά έστρωσα κώλο και διάβασα. Στην ζωή δεν κάνουμε ότι μας αρέσει. Επιλέγουμε ένα στόχο που πιστεύουμε ότι αξίζει και μετά κάνουμε τα πάντα για να το πετύχουμε.
Θα με ευχαριστήσεις σε 10 χρόνια που θα έχεις δουλειά και δε θα περιμένεις στην ουρά του ΟΑΕΔ για καμιά εποχιακή θέση εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Κοίτα άφησα τον αδερφό μου να πάει θεωρητική επειδή ήξερα ότι από τεχνολογική δεν θα περνούσε πουθενά. Αλλά είναι αθλητικό παιδί, το gazzetta ειναι το πιο συχνό σάιτ που μπαίνει, έχει ασχοληθεί με αρκετά αθλήματα και η συμβουλή μου ήταν να πάει τεφαα. Φαίνεται να του αρέσει αυτή η επιλογή, και επίσης δεν είναι αναγκαίο να δουλέψει στο δημόσιο και να περιμένει διορισμό που δεν θα έρθει ποτέ καθώς υπάρχουν τόσες ομάδες/γυμναστήρια κλπ και μπορεί να ασχοληθεί και με personal training που είναι πολύ της μόδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Άσε την θεωρητική και πήγαινε θετική. Από το Ιστορίας και Αρχαιολογίας θα βγεις ένας πτυχιούχος άνεργος. Αυτό θες? Αυτά τα πήγαινε οπού σ' αρέσει και πήγαινε θεωρητική γιατί είσαι καλός είναι όλα μπούρδες. Όποιος δεν θέλει να ζοριστεί λίγο στην αρχή της ζωής του θα ζοριστεί πολύ περισσότερο στην υπόλοιπη ζωή του. Αφού σου αρέσει η Χημεία πήγαινε θετική και σπούδασε Χημικός Μηχανικός. Έχει καλές προοπτικές απασχόλησης και στην Ελλάδα και πολύ περισσότερο στο εξωτερικό. Και ναι πρέπει να διαβάσεις Μαθηματικά και Φυσική. Ούτε εμένα μου αρέσανε αλλά έστρωσα κώλο και διάβασα. Στην ζωή δεν κάνουμε ότι μας αρέσει. Επιλέγουμε ένα στόχο που πιστεύουμε ότι αξίζει και μετά κάνουμε τα πάντα για να το πετύχουμε.
Θα με ευχαριστήσεις σε 10 χρόνια που θα έχεις δουλειά και δε θα περιμένεις στην ουρά του ΟΑΕΔ για καμιά εποχιακή θέση εργασίας.

Μπορεί και να έχεις δίκιο αλλά πού ξέρεις τι θα γίνει σε 10 χρόνια;Πιστεύω πως παίζει ρόλο αν σου αρέσει ή όχι ένα επάγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορεί και να έχεις δίκιο αλλά πού ξέρεις τι θα γίνει σε 10 χρόνια;Πιστεύω πως παίζει ρόλο αν σου αρέσει ή όχι ένα επάγγελμα.

Σε δέκα χρόνια δηλαδή οι χημικοί μηχανικοί δεν θα έχουν δουλειά? Επειδή ας πούμε θα σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε πετρέλαιο, φάρμακα, συνθετικά ή οποιαδήποτε άλλη χημική ουσία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ που απάντησες!Βασικά,μου αρέσει το Τμήμα Βιολογίας και συγκεκριμένα ο τομέας Ζωολογίας.Αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας γι'αυτό.Όπως ανέφερα πριν είμαι καλός σε όλα αλλά έχω έναν πολύ συγκεκριμένο στόχο και μάλλον δεν είναι σωστό να μην έχω εναλλακτικές για άλλες κατευθύνσεις.Εσύ ποια κατεύθυνση έχεις επιλέξει;:)

Όταν λες ότι δεν έχεις εναλλακτικές, εννοείς γενικα ποσοτικά ή για σχολές που σε ενδιαφέρουν; Πέρα από το ιστορικό δηλαδή δεν σε ενδιαφέρει τίποτα άλλο;

Υ.Γ. Εγώ θετική είμαι και του χρόνου(είμαι β λυκείου) θα πάρω σίγουρα μαθηματικά και το σκέφτομαι για βιολογία (αλλά μάλλον χλωμό...).:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Σε δέκα χρόνια δηλαδή οι χημικοί μηχανικοί δεν θα έχουν δουλειά? Επειδή ας πούμε θα σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε πετρέλαιο, φάρμακα, συνθετικά ή οποιαδήποτε άλλη χημική ουσία?

Μιλούσα για το Ιστορίας Αρχαιολογίας.Δεν λέω ότι έχεις άδικο απλώς θεωρώ κάπως απόλυτη την άποψη σου ότι δεν θα υπάρχει δουλειά από το Ιστορίας & Αρχαιολογίας στο μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Άσε την θεωρητική και πήγαινε θετική. Από το Ιστορίας και Αρχαιολογίας θα βγεις ένας πτυχιούχος άνεργος. Αυτό θες? Αυτά τα πήγαινε οπού σ' αρέσει και πήγαινε θεωρητική γιατί είσαι καλός είναι όλα μπούρδες. Όποιος δεν θέλει να ζοριστεί λίγο στην αρχή της ζωής του θα ζοριστεί πολύ περισσότερο στην υπόλοιπη ζωή του. Αφού σου αρέσει η Χημεία πήγαινε θετική και σπούδασε Χημικός Μηχανικός. Έχει καλές προοπτικές απασχόλησης και στην Ελλάδα και πολύ περισσότερο στο εξωτερικό. Και ναι πρέπει να διαβάσεις Μαθηματικά και Φυσική. Ούτε εμένα μου αρέσανε αλλά έστρωσα κώλο και διάβασα. Στην ζωή δεν κάνουμε ότι μας αρέσει. Επιλέγουμε ένα στόχο που πιστεύουμε ότι αξίζει και μετά κάνουμε τα πάντα για να το πετύχουμε.
Θα με ευχαριστήσεις σε 10 χρόνια που θα έχεις δουλειά και δε θα περιμένεις στην ουρά του ΟΑΕΔ για καμιά εποχιακή θέση εργασίας.

Κι αν επιλέξει κάτι που δεν του αρέσει και δεν έχει όρεξη να κοπιάσει γι αυτό, θα μείνει αιώνιος φοιτητής και πολύ πιθανόν άνεργος αν καταφέρει να βγάλει τη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Όταν λες ότι δεν έχεις εναλλακτικές, εννοείς γενικα ποσοτικά ή για σχολές που σε ενδιαφέρουν; Πέρα από το ιστορικό δηλαδή δεν σε ενδιαφέρει τίποτα άλλο;

Υ.Γ. Εγώ θετική είμαι και του χρόνου(είμαι β λυκείου) θα πάρω σίγουρα μαθηματικά και το σκέφτομαι για βιολογία (αλλά μάλλον χλωμό...).:)

Μου αρέσουν πολλά επαγγέλματα από θεωρητική.Εννοούσα επαγγέλματα από άλλες κατευθύνσεις.
Υ.Γ.Συγχαρητήρια.Καλή επιτυχία σε ότι και αν θες να κάνεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Κι αν επιλέξει κάτι που δεν του αρέσει και δεν έχει όρεξη να κοπιάσει γι αυτό, θα μείνει αιώνιος φοιτητής και πολύ πιθανόν άνεργος αν καταφέρει να βγάλει τη σχολή.

Οι σχολές της θεωρητικές είναι πανεύκολες και βγαίνουν σε 4 χρόνια άνετα (οι περισσότερες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Οι σχολές της θεωρητικές είναι πανεύκολες και βγαίνουν σε 4 χρόνια άνετα (οι περισσότερες).

Μιλούσα για τις σχολές της θετικής μιας και σε αυτές αναφερόταν ο hack3r.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Οι σχολές της θεωρητικές είναι πανεύκολες και βγαίνουν σε 4 χρόνια άνετα (οι περισσότερες).

Πιστεύω πως παντού θέλει κόπο και χρόνο,ακόμη και αν σου αρέσει ένα επάγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μιλούσα για το Ιστορίας Αρχαιολογίας.Δεν λέω ότι έχει άδικο απλώς θεωρώ κάπως απόλυτη την άποψη σου ότι δεν θα υπάρχει δουλειά από το Ιστορίας & Αρχαιολογίας στο μέλλον.

Ποτέ δεν θα έχε δουλειά το συγκεκριμένο τμήμα, εκτός και αν ο μπαμπάς σου έχει κανένα γερό βύσμα για να σε βάλει σε κανένα μουσείο, πολιτικό γραφείο ή να γίνεις καθηγητής, αλλιώς ξέχνα το. Απλά κάτσε και σκέψου λίγο, ποια επιχείρηση ακριβώς θέλει να προλάβει ένας απόφοιτο ιστορίας? Τι ακριβώς ξέρεις να κάνεις με αυτό το πτυχίο. Και αν καταφέρεις και σκεφτείς μια τέτοια επιχείρηση μετά πήγαινε δες πόσες τέτοιες υπάρχουν στην Ελλάδα και μετά πάρε τον αριθμό την αποφοίτων που βγαίνουν κάθε χρόνο από τις θεωρητικές σχολές και κάνε την διαίρεση για να δεις τι πιθανότητα έχεις να βρεις δουλειά.

Κι αν επιλέξει κάτι που δεν του αρέσει και δεν έχει όρεξη να κοπιάσει γι αυτό, θα μείνει αιώνιος φοιτητής και πολύ πιθανόν άνεργος αν καταφέρει να βγάλει τη σχολή.

Είπε ήδη ότι του αρέσει η χημεία. Και στην τελική αν δεν έχει όρεξη να κοπιάσει δεν θα κάνει ποτέ τίποτα στη ζωή του. Και μπογιατζής να θες να γίνεις πρέπει να κοπιάσεις. Το να πάει σε μια σχολή που δεν έχει μέλλον απλά επειδή του αρέσει λέγεται χόμπι. Και αν δεν κάνω λάθος θέλει να πάει σε σχολή για να βρει δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Ποτέ δεν θα έχε δουλειά το συγκεκριμένο τμήμα, εκτός και αν ο μπαμπάς σου έχει κανένα γερό βύσμα για να σε βάλει σε κανένα μουσείο, πολιτικό γραφείο ή να γίνεις καθηγητής, αλλιώς ξέχνα το. Απλά κάτσε και σκέψου λίγο, ποια επιχείρηση ακριβώς θέλει να προλάβει ένας απόφοιτο ιστορίας? Τι ακριβώς ξέρεις να κάνεις με αυτό το πτυχίο. Και αν καταφέρεις και σκεφτείς μια τέτοια επιχείρηση μετά πήγαινε δες πόσες τέτοιες υπάρχουν στην Ελλάδα και μετά πάρε τον αριθμό την αποφοίτων που βγαίνουν κάθε χρόνο από τις θεωρητικές σχολές και κάνε την διαίρεση για να δεις τι πιθανότητα έχεις να βρεις δουλειά.



Είπε ήδη ότι του αρέσει η χημεία. Και στην τελική αν δεν έχει όρεξη να κοπιάσει δεν θα κάνει ποτέ τίποτα στη ζωή του. Και μπογιατζής να θες να γίνεις πρέπει να κοπιάσεις. Το να πάει σε μια σχολή που δεν έχει μέλλον απλά επειδή του αρέσει λέγεται χόμπι. Και αν δεν κάνω λάθος θέλει να πάει σε σχολή για να βρει δουλειά.

Όμως εάν σου αρέσει κάτι,μπορείς να τα καταφέρεις καλύτερα παρά τις δυσκολίες.Μου αρέσει η Χημεία αλλά όχι ότι τρελαίνομαι κιόλας όπως με την Ιστορία και τα Αρχαία.Πάντως το όνειρο μου είναι αυτό.Όποια δουλειά και αν είναι αυτή,δεν είναι ντροπή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top