Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Εγώ κάνω ΠΆΝΤΑ ένα σχεδιάγραμμα.Όταν δω τα θέματα,πρώτα θα φτιάξω το σχεδιάγραμμα της έκθεσης και μετά θα πάω στις ασκήσεις κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Εγώ κάνω ΠΆΝΤΑ ένα σχεδιάγραμμα.Όταν δω τα θέματα,πρώτα θα φτιάξω το σχεδιάγραμμα της έκθεσης και μετά θα πάω στις ασκήσεις κτλ.

Ξερεις τι συμβαινει; κι εγω κανω σχεδιαγραμμα αλλα αισθανομαι μεγαλυτερη ασφαλεια να γραφω πρωτα στο προχειρο και να τα μεταφερω .Εννοειται πως μου παιρνει περισσοτερο χρονο και τελειωνω παντα οριακα! :/:
Αν καταφυγω στη επομενη λυση , δηλαδη να γραψω κατευθειαν στο πρωτοτυπο , θα γινουν παμπολες μουτζουριτσες και δεν το θελω :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Ξερεις τι συμβαινει; κι εγω κανω σχεδιαγραμμα αλλα αισθανομαι μεγαλυτερη ασφαλεια να γραφω πρωτα στο προχειρο και να τα μεταφερω .Εννοειται πως μου παιρνει περισσοτερο χρονο και τελειωνω παντα οριακα! :/:
Αν καταφυγω στη επομενη λυση , δηλαδη να γραψω κατευθειαν στο πρωτοτυπο , θα γινουν παμπολες μουτζουριτσες και δεν το θελω :worry:
Αν σε βολεύει έτσι,το μόνο που μπορώ να σου πω είναι καλή διαχείριση χρόνου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Αν σε βολεύει έτσι,το μόνο που μπορώ να σου πω είναι καλή διαχείριση χρόνου! :)

Ναι ειναι παρακινδυνευμενο ,γι αυτο εθεσα το ερωτημα. Σκεψου ,μολις βαλω την τελευταια τελεια τελειωνει ο χρονος :whistle:
Καλη μας επιτυχια :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Καλησπερα. Ειμαι Β Λυκειου θετικη κατευθυνση, θελοντας και μη του χρονου θα δωσω και εκθεση. Φετος αρχισα φροντιστηριο μαθηματικα φυσικη χημεια και πηγαινω αρκετα καλα αλλα δεν κανω καποιο μαθημα για εκθεση. Παντα ημουν αρκετα καλος, χωρις να εχω διαβασει ιδιαιτερα εξωσχολικα βιβλια, δεν ξερω που οφειλεται αλλα παντα οι εκθεσεις μου ηταν οι καλυτερες τοσο σε λεξιλογιο οσο και σε επιχειρηματα. Δηλαδη δεν εχω αντιμετωπισει μεχρι φετος κανενα προβλημα σε ο,τι αφορα την εκθεση, ωστοσο αρχιζω και σκεφτομαι για του χρονου. Πιστευετε πως βγαινει χωρις φροντιστηριο? σιγουρα ειμαι της αποψης οτι και ο καλυτερος καθηγητης του κοσμου να σου κανει μαθημα αν δεν διαβασεις μονος σου δεν θα καταφερεις τιποτα, αλλα δεν ειναι καπως "παρατολμο" να πας μονος σου για πανελληνιες? Δεν λεω οτι δεν γινεται, απλα θελω να γραψω εναν καλο βαθμο και πιστευω πως οπως κ να εχει εχεις καποιο μειονεκτημα εναντι των παιδιων που πηγαινουν φροντιστηριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Καλησπερα. Ειμαι Β Λυκειου θετικη κατευθυνση, θελοντας και μη του χρονου θα δωσω και εκθεση. Φετος αρχισα φροντιστηριο μαθηματικα φυσικη χημεια και πηγαινω αρκετα καλα αλλα δεν κανω καποιο μαθημα για εκθεση. Παντα ημουν αρκετα καλος, χωρις να εχω διαβασει ιδιαιτερα εξωσχολικα βιβλια, δεν ξερω που οφειλεται αλλα παντα οι εκθεσεις μου ηταν οι καλυτερες τοσο σε λεξιλογιο οσο και σε επιχειρηματα. Δηλαδη δεν εχω αντιμετωπισει μεχρι φετος κανενα προβλημα σε ο,τι αφορα την εκθεση, ωστοσο αρχιζω και σκεφτομαι για του χρονου. Πιστευετε πως βγαινει χωρις φροντιστηριο? σιγουρα ειμαι της αποψης οτι και ο καλυτερος καθηγητης του κοσμου να σου κανει μαθημα αν δεν διαβασεις μονος σου δεν θα καταφερεις τιποτα, αλλα δεν ειναι καπως "παρατολμο" να πας μονος σου για πανελληνιες? Δεν λεω οτι δεν γινεται, απλα θελω να γραψω εναν καλο βαθμο και πιστευω πως οπως κ να εχει εχεις καποιο μειονεκτημα εναντι των παιδιων που πηγαινουν φροντιστηριο.

Παράτολμο δεν είναι γιατί ουσιαστικά δε πας μόνος,έχεις και ένα σχολείο όπου αν ο εκπαιδευτικός έχει μεράκι δε θα έχεις κανένα πρόβλημα,ξέρω πολλά παιδιά που έδιναν μαζί μου πέρσι ενώ δεν έκαναν φροντιστήριο στην έκθεση και παρόλα αυτά έγραψαν μια χαρά!
Το point μου: Ας μην υποτιμάμε το σχολείο,θεωρω κουτη την αποψη (που επικρατει) οτι πρεπει να διαβαζω μονο για το φροντ και στο σχολείο δε πρέπει να δίνω ούτε σημασία .Δηλαδη τι; Εκει εκθεσεις δε θα γραφεις; Θεωρια δε θα σου μαθαινουν; Απ'όπου μπορείς πιασου και μάθε όσα περισσότερα γινεται.Μην απελπίζεσαι από τώρα με αυτά,έχεις καιρό μπροστά σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα, γιατί να μην πας; Η έκθεση θα καθορίσει τη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Παιδια,
Εγω πηγαινω β λυκειουβ θετικη κατευθυνση! Κανω ιδιαιτερα στην εκθεση και νομιζω πως τα πηγαινω αρκετα καλα σε αυτο το μαθημα! Ωστοσο ειναι καποια πραγματα που με μπερδευουν λιγο, διοτι η καθηγητρια μου στο ιδιαιτερο μου λεει αλλα και η κυρια στο σχολειο τα ανατρεπει ολα...(η καθηγητρια στο σχολειο βεβαια εχει την φημη πως κανει και αυτη ιδιαιτερα και μαλιστα τα παιδια που εκαναν μαζι της λενε τα καλυτερα..., και αλλα παιδια μεσα στην ταξη εχουν θεμα με αυτην καθως και αυτοι στο φροντιστηριο τα μαθαινουν καπως διαφορετικα)
Στο θεμα μας λοιπον , 1) Η καθηγητρια που μου κανει εκθεςη στο σπιτι μου λεει οταν εχω δυο ζητουμενα το πρωτο το βαζω στον προλογο και το δευτερο στην μεταβατικη που θα κανω ενω η κυρια στο σχολειο υποστηριζει πως αυτο ειναι μεγα λαθος και πρεπει στο προλογο να βρισκονται και τα δυο ζητουμενα! 2)Κατι που αναφερθηκε και παραπανω : στο σχολειο μας λεει στην ομιλια να εχουμε οπωσδηποτε επικοινωνιακο πλαισιο τουλαχιστον 2-3 φορες μεσα στην παραγραφο με καταλληλα ρηματα (λ.χ. Αντιλαμβανομαστε, καταλαβαινουμε, διαπιστωνουμε , και γενικοτερα α πληθ.) Αντιθετα, η καθηγητρια στο σπιτι μου θεωρει πως το σωστοτερο ειναι να χρησιμοποιουμε κατεξοχην γ πληθυντικο και να αποφευγω το α πληθυντικο γιατι προσδισει αμεσοτητα και προφορικοτητα στο γραπτο λογο πραγμα το οποιο οι εξεταστες βαθμολογουν αρνητικα!
Εσας τι σας λενε?

Τελος, Εγω εχω στο σπιτι και τον πειστικο λογο του κουτρα και τον κοινο νου , ποιο απο τα δυο θεωρειτε εςεις καλυτερο ? Και πως ακριβως πιστευετε πως θα ηταν καλο να μελεταω αυτα τα βιβλια? (γιατι πολλοι μεσα στην ταξη μου αποστηθιζουν κειμενα και παραγραφους)
Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Παράτολμο δεν είναι γιατί ουσιαστικά δε πας μόνος,έχεις και ένα σχολείο όπου αν ο εκπαιδευτικός έχει μεράκι δε θα έχεις κανένα πρόβλημα,ξέρω πολλά παιδιά που έδιναν μαζί μου πέρσι ενώ δεν έκαναν φροντιστήριο στην έκθεση και παρόλα αυτά έγραψαν μια χαρά!
Το point μου: Ας μην υποτιμάμε το σχολείο,θεωρω κουτη την αποψη (που επικρατει) οτι πρεπει να διαβαζω μονο για το φροντ και στο σχολείο δε πρέπει να δίνω ούτε σημασία .Δηλαδη τι; Εκει εκθεσεις δε θα γραφεις; Θεωρια δε θα σου μαθαινουν; Απ'όπου μπορείς πιασου και μάθε όσα περισσότερα γινεται.Μην απελπίζεσαι από τώρα με αυτά,έχεις καιρό μπροστά σου!

Στο σχολειο η καθηγητρια που κανει εκθεση στην γ λυκειου ειναι αρκετα χρονια η ιδια και εχω να πω οτι μονο τα καλυτερα ακουγονται (την εχω αντιγονη φετος, δεν μπορω να κρινω) λενε πως δινει αρκετα φυλλαδια κλπ. Το θεμα ειναι οτι μπλεκονται στη μεση θεωριες κλπ δεν ειναι δηλαδη το μαθημα ετσι οπως γινεται μεχρι φετος..προσωπικα στα μαθηματα που με ενδιαφερουν προσεχω στο σχολειο γιατι απο εναν καλο καθηγητη παντα εχεις να κερδισεις κατι. Φαντασου ο φροντιστης μου στα μαθηματικα λεει πως αυτος που μας κανει μαθηματικα στο σχολειο κανει το καλυτερο μαθημα της περιοχης..ωστοσο ομολογω ο κυριος λογος που εθεσα το θεμα ειναι γιατι δεν ξερω πανω κατω πως ειναι το μαθημα της εκθεσης του χρονου, συν το γεγονος οτι οι περισσοτεροι μαθητες δεν πανε καλα στις πανελληνιες στην εκθεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Παιδια,
Εγω πηγαινω β λυκειουβ θετικη κατευθυνση! Κανω ιδιαιτερα στην εκθεση και νομιζω πως τα πηγαινω αρκετα καλα σε αυτο το μαθημα! Ωστοσο ειναι καποια πραγματα που με μπερδευουν λιγο, διοτι η καθηγητρια μου στο ιδιαιτερο μου λεει αλλα και η κυρια στο σχολειο τα ανατρεπει ολα...(η καθηγητρια στο σχολειο βεβαια εχει την φημη πως κανει και αυτη ιδιαιτερα και μαλιστα τα παιδια που εκαναν μαζι της λενε τα καλυτερα..., και αλλα παιδια μεσα στην ταξη εχουν θεμα με αυτην καθως και αυτοι στο φροντιστηριο τα μαθαινουν καπως διαφορετικα)
Στο θεμα μας λοιπον , 1) Η καθηγητρια που μου κανει εκθεςη στο σπιτι μου λεει οταν εχω δυο ζητουμενα το πρωτο το βαζω στον προλογο και το δευτερο στην μεταβατικη που θα κανω ενω η κυρια στο σχολειο υποστηριζει πως αυτο ειναι μεγα λαθος και πρεπει στο προλογο να βρισκονται και τα δυο ζητουμενα! 2)Κατι που αναφερθηκε και παραπανω : στο σχολειο μας λεει στην ομιλια να εχουμε οπωσδηποτε επικοινωνιακο πλαισιο τουλαχιστον 2-3 φορες μεσα στην παραγραφο με καταλληλα ρηματα (λ.χ. Αντιλαμβανομαστε, καταλαβαινουμε, διαπιστωνουμε , και γενικοτερα α πληθ.) Αντιθετα, η καθηγητρια στο σπιτι μου θεωρει πως το σωστοτερο ειναι να χρησιμοποιουμε κατεξοχην γ πληθυντικο και να αποφευγω το α πληθυντικο γιατι προσδισει αμεσοτητα και προφορικοτητα στο γραπτο λογο πραγμα το οποιο οι εξεταστες βαθμολογουν αρνητικα!
Εσας τι σας λενε?

Τελος, Εγω εχω στο σπιτι και τον πειστικο λογο του κουτρα και τον κοινο νου , ποιο απο τα δυο θεωρειτε εςεις καλυτερο ? Και πως ακριβως πιστευετε πως θα ηταν καλο να μελεταω αυτα τα βιβλια? (γιατι πολλοι μεσα στην ταξη μου αποστηθιζουν κειμενα και παραγραφους)
Ευχαριστω εκ των προτερων!

1) Στον πρόλογο θα βάζεις μόνο το α' ζητούμενο και στην μεταβατική το β' ζητούμενο, για να μην αποκαλύψεις αμέσως το θέμα πάνω στο οποίο γράφεις.
2) Στην ομιλία πρέπει να κάνεις ΕΝΑΛΛΑΓΗ ρηματικών προσώπων (α' ενικό, α' πληθυντικό, β' πληθυντικό, γ' ενικό, γ' πληθυντικό) και να βάζεις αρκετές ρητορικές ερωτήσεις. Η ομιλία ΠΡΕΠΕΙ να έχει αμεσότητα, ζωντάνια και προφορικότητα, αφού είναι ΟΜΙΛΙΑ! Το να βάζεις μόνο προσφώνηση και αποφώνηση και στο κυρίως μέρος να μοιάζει με άρθρο, αυτό είναι που θα σου αφαιρέσει μονάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Πως σας φαινεται η εκθεση Γ λυκειου; διαφερει συγκριτικα με τις προηγουμενες ταξεις; υπαρχουν αυξημενες απαιτησεις; ρωταω γιατι ειμαι Β λυκειου και δεν εχω κανει καθολου φροντιστηριο στην εκθεση γιατι παντα μου φαινοταν πολυ ευκολο εως και γελοιο το μαθημα, αλλα εχω αγχωθει λιγο για του χρονου κυριως, εσεις πως το βλεπετε το μαθημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris kn

Νεοφερμένος

Ο thodoris kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Γελοιο με την καμια,παρα πολλοι αριστουχοι μαθητες πατωσαν στην εκθεση με αποτελεσμα να χασουν την σχολη που ηθελαν.Δεν υπαρχει γελοιο μαθημα στη 3η λυκειου ολα θα πρεπει να τα βλεπεις ισαξια.Παιδια στην εκθεση ποσες παραγραφους θα ηταν καλυτερο να γραψουμε.Εχω μαθει να γραφω 3 μεταβατικη και αλλες 2 η το αντιστροφο,ειναι καλα ετσι ήδεν υπαρχει σωστη κατανομη των παραγραφων στα δυο ζητουμενα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariakl1

Νεοφερμένος

Η mariakl1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Γελοιο με την καμια,παρα πολλοι αριστουχοι μαθητες πατωσαν στην εκθεση με αποτελεσμα να χασουν την σχολη που ηθελαν.Δεν υπαρχει γελοιο μαθημα στη 3η λυκειου ολα θα πρεπει να τα βλεπεις ισαξια.Παιδια στην εκθεση ποσες παραγραφους θα ηταν καλυτερο να γραψουμε.Εχω μαθει να γραφω 3 μεταβατικη και αλλες 2 η το αντιστροφο,ειναι καλα ετσι ήδεν υπαρχει σωστη κατανομη των παραγραφων στα δυο ζητουμενα?
μια χαρά είναι και εγώ αυτό έκανα τώρα αν σε κάποιο θέμα σε βολέψει και 2 +2 δε χάθηκε και ο κόσμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Γελοιο με την καμια,παρα πολλοι αριστουχοι μαθητες πατωσαν στην εκθεση με αποτελεσμα να χασουν την σχολη που ηθελαν.Δεν υπαρχει γελοιο μαθημα στη 3η λυκειου ολα θα πρεπει να τα βλεπεις ισαξια.Παιδια στην εκθεση ποσες παραγραφους θα ηταν καλυτερο να γραψουμε.Εχω μαθει να γραφω 3 μεταβατικη και αλλες 2 η το αντιστροφο,ειναι καλα ετσι ήδεν υπαρχει σωστη κατανομη των παραγραφων στα δυο ζητουμενα?

Ας μην αναπαράγουμε στερεότυπα οτι ολοι πατώνουν στην εκθεση και οτι οι καλύτεροι μαθητές γράφουν χαλια. Αν το'χεις και αν εχεις ασχοληθεί,θα γράψεις,τελος.
Εγω προσωπικά δεν ειδα διάφορες στο μαθημα της έκθεσης στις αλλες τάξεις του λυκειου. Σε ολες εκθεση γραφεις ουσιαστικά. Μαθαίνεις καποια καινουρια πραγματα αλλα κατα τ'αλλα δεν αλλάζει κατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Ας μην αναπαράγουμε στερεότυπα οτι ολοι πατώνουν στην εκθεση και οτι οι καλύτεροι μαθητές γράφουν χαλια. Αν το'χεις και αν εχεις ασχοληθεί,θα γράψεις,τελος.
Εγω προσωπικά δεν ειδα διάφορες στο μαθημα της έκθεσης στις αλλες τάξεις του λυκειου. Σε ολες εκθεση γραφεις ουσιαστικά. Μαθαίνεις καποια καινουρια πραγματα αλλα κατα τ'αλλα δεν αλλάζει κατι.

Έχει θεωρία του στυλ να μάθεις κάτι παπαγαλία; Και γενικά χρειάζεται να αποστηθίζεις πράγματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsocc

Νεοφερμένος

Ο Mitsocc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
ποτε ενας συλλογισμος ειναι εγκυρος;

ποτε ειναι αληθης;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
ποτε ενας συλλογισμος ειναι εγκυρος;

ποτε ειναι αληθης;;

Έγκυρος ονομάζεται ο συλλογισμός όταν οι προκειμενες και το συμπέρασμα συνδέονται με λογικό τρόπο,το συμπέρασμα δηλαδή να προκύπτει λογικά και αναγκαία από τις προκειμενες.
Αληθής τώρα ονομάζεται ο συλλογισμός όταν οι προκειμενες και το συμπέρασμα του ανταποκρίνονται στην αντικειμενική πραγματικότητα,είναι δηλαδή γενικά αποδέκτες αληθειες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Μπορει καποιος να μου προτεινει δοκιμια να διαβαζω για να γινω καλυτερη στην εκθεση;Αν γινεται οχι βοηθηματα γιατι με επειγουν καποια αλλη πρωτα και δεν μπορω να τα παρω ολα μαζι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Εγώ από Παπανούτσο φέτος διάβασα:" Η παιδεία το μεγάλο μας πρόβλημα" και "το Δίκαιο της Πυγμής".
Την "Πρακτική Φιλοσοφία" του ίδιου δεν θα την πρότεινα αν και θεωρείται "καλή επιλογή"
Επίσης μπορείς να διαβάσεις τον "δεύτερο κλασσικό ", Ι.Μ Παναγιωτόπουλο.
Αλλά τα δύο πρώτα του Παπανούτσου τα θεωρώ πολύ ευεργετικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikolok21

Νεοφερμένος

Ο nikolok21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Ιδεες για τους κινδυνους εξαρσης του εθνικισμου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top