Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Ωραία, σε ευχαριστώ πολύ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Τα παραπάνω είναι από τα πρώτα πράγματα που κάνουμε, και γενικά οι περισσότερες ασκήσεις τα συμπεριλμβάνουν. Έχω προσέξει, ότι τόσο στο σχολείο, όσο και στο φροντιστήριο, αρχικά γίνεται μια απλή αναφορά/εξήγηση με μερικά γελοία παραδείγματα, ενώ στη συνέχεια μας δίνουν τεράστια και δυσνόητα κείμενα στα οποία μας ζητούν να τα εντοπίσουμε και να τα εξηγήσουμε.
Η σειρά που τα έγραψα στον τίτλο είναι κατά φθίνουσα δυσκολία εύρεσης (για μένα, πάντα) και αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πόσο "καλά κρυμμένα" είναι αυτά όταν τα βάζουν στις Πανελλαδικές. Έχω προσέξει πως σε επίσημα διαγωνίσματα (κυρίως ΟΕΦΕ), ό,τι βάζουν φροντίζουν να είναι ευδιάκριτο για κάποιον που ξέρει τη θεωρία και δεν μου έχει τύχει ποτέ να μην ξέρω τι να απαντήσω, αλλά όταν πρόκειται για ασκήσεις των καθηγητών (ή άλλες που βρήκαν στο internet), στο 85% των περιπτώσεων είναι πολύ μπερδεμένα και σε οδηγούν σε λάθος συμπέρασματα.
Χαρακτηριστικά θυμάμαι μια παράγραφο που έγραφε για αυτούς που κατακρίνουν την Coca-Cola και το Hollywood, και ενώ το έβαλα επίθεση στο ήθος του αντιπάλου, ήταν επίκληση στη λογική! :whistle:
Κατέληξα στο συμπέρασμα πως είναι και λίγο υποκειμενικός ο τρόπος που κρίνει κανείς κάτι τέτοιο (π.χ. "Η αλήθεια είναι ότι κάνει χρήση παραδειγμάτων σε αυτήν την παράγραφο, αλλά την αναπτύσσει κυρίως με αιτιολόγηση, οπότε εγώ δεν θα έλεγα πως αναπτύσσεται με παραδείγματα"), οπότε τι γίνεται στις Πανελλαδικές;
Επίσης, αν υπάρχει κανένα καλό αρχείο/site με τέτοιες παραγράφους (από κείμενο) και ασκήσεις πάνω σε αυτά (με διαθέσιμες τις απαντήσεις) θα με βοηθούσε πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morfomenos

Νεοφερμένος

Ο morfomenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Έχω ένα βοήθημα που έχει όλη την θεωρία συμπτυγμένη σε μερικές σελίδες… την πείθω την συλλογιστική πορεία κτλ από εκεί και πέρα πώς να προετοιμαστώ, τι μορφή έχει το φύλο τον εξετάσεων;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morfomenos

Νεοφερμένος

Ο morfomenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
αγορασα ενα βοηθημα του σαββαλα του 2001 και το σχολικο βιβλιο της εκθεσης του 2014, οι σελιδες που αναφερει το βοηθημα στο σχολικο βιβλιο ειναι οτι ναναι για ακομα μια φορα…. μου ερχεται να τα καψω και τα δυο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Έχω ένα βοήθημα που έχει όλη την θεωρία συμπτυγμένη σε μερικές σελίδες… την πείθω την συλλογιστική πορεία κτλ από εκεί και πέρα πώς να προετοιμαστώ, τι μορφή έχει το φύλο τον εξετάσεων;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Καλημέρα μορφωμένε! Θα σου γράψω παρακάτω τι περιλαμβάνει μία καλή προετοιμασία για το μάθημα της Έκθεσης της Γ' Λυκείου:

Αρχικά, επειδή η έκθεση είναι ένα μάθημα που δεν έχει ως επί το πλείστον "στάνταρ" απαντήσεις, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να "σιγουρέψεις" τα ερωτήματα που άπτονται στο Θεωρητικό κομμάτι. Επομένως, πρέπει να μάθεις καλά τη θεωρία. Η θεωρία όμως, δεν είναι μόνο οι Τρόποι Πειθούς πχ ή η Συλλογιστική Πορεία, όπως πολλοί πιστεύουν. Εκτός αυτών, οφείλεις να ξέρεις τα χαρακτηριστικά των διάφορων Κειμενικών Ειδών, τους Τρόπους Ανάπτυξης Παραγράφου και τη δομή της, χαρακτηριστικά της Τεχνικής του Λόγου, Γλώσσα του κειμένου, και πολλά άλλα που ωστόσο μαθαίνονται εύκολα και η γνώση τους θα σε διευκολύνει και στην αντιμετώπιση των ερωτήσεων "μη στάνταρ" απάντησης.

Η αλήθεια είναι, πως αν έπρεπε να προτείνω κάποιο βοήθημα, επειδή χρησιμοποίησα αρκετά βιβλία και τις δύο χρονιές που έδινα Πανελλαδικές, θα έλεγα τους τρεις τόμους του "Κοινός Νους" των Σερπάνου και Καμαργιάρη (Ελληνοεκδοτική). Και αυτό γιατί είναι το πληρέστερο από όσα κυκλοφορούν. Καλύπτει όλες τις εκφάνσεις της ύλης και αυτό το επιβεβαιώνουν οι περισσότεροι που θα ρωτήσεις. Έχω γράψει και σε άλλο post:
Τα βιβλία περιλαμβάνουν: 1) ΘΕΩΡΙΑ τα πάντα για την περίληψη, τον σχολιασμό, την αντίθετη γνώμη, την πειθώ ,το δοκίμιο, τα διάφορα κειμενικά είδη, ανάλυση της τεχνικής της παραγραφου, γλώσσα και παρατηρήσεις, λεξιλογικές ασκήσεις, δομή και σχεδιαγράμματα, αναλυτική επιχειρηματολογία, αίτια αποτελέσματα κ προτάσεις, ανάλυση των διάφορων τομέων, επικοινωνιακό πλαίσιο, αξιολόγηση
2) ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ : παιδεία εκπαίδευση-γνώση κριτική- ιδανικά αξίες- οικογένεια γάμος- νεότητα χάσμα γενεών- Ε.Ε και ελλάδα- εθνική ταυτότητα και ελληνισμός- παράδοση- γλώσσα διάλογος- φανατισμός- σχέσεις λαών- ειρήνη πόλεμος- αλλοτρίωση- αστικοποίηση και ανθρώπινες σχέσεις- ανθρώπινα δικαιώματα- παγκοσμιοποίηση- περιβάλλον- εργασία- τουρισμός- ευδαιμονισμός- επιστήμη και τεχνολογία- νέες τεχνολογίες- κλωνοποίηση ευθανασία- ανθρωπισμός- ελευθ. χρόνος- αθλητισμός- τέχνη- πνευματικός άνθρωπος- Μ.Μ.Ε- πολιτική και δημοκρατία- λαικισμός και μεσσιανισμός- ελευθερία και ευθύνη- δίκαιο και ηθική- κοινωνία πολιτών- κοινωνική οργάνωση και κοινωνικοποίηση- προσωπικότητα και μαζοποίηση- ρατσισμός-μετανάστες ξενοφοβία- κοινωνική παθογένεια- δεοντολογία- οικονομία τηλεργασία- κοινωνία ταχύτητας- ποιότητα ζωής.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ: αναλυτικές οδηγίες θεωρίας,ασκ. εμπέδωσης, κριτήρια αξιολόγησης σε κάθε θεματική ενότητα και συνοδευτικά κείμενα σε μορφή δοκιμίου.
ΠΡΈΠΕΙ ΩΣΤΟΣΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ότι χρειάζεται αρκετό διάβασμα γιατί είναι μεγάλος ο όγκος αλλά... το θετικό εν τα καταφερεις και τα μελετήσεις θα είναι σαν να είχεις όλο το χρονο ένα καθηγητή απο πάνω σου!!!
Αν και η αρχική τους τιμή είναι 20 ευρώ ο τόμος, μπορείς να τα βρεις και στα 13 ευρώ. Επειδή γράφεις πως έχεις ήδη βοήθημα (οπότε αντιλαμβάνομαι πως είναι δύσκολο να δώσεις χρήματα για άλλα τρία), μπορείς να δουλεύεις παράλληλα και με το διαδίκτυο ανά θεματική ενότητα. Δες και εδώ, έχει αξιοσημείωτες πληροφορίες για την ύλη και την επεξήγησή της. Επίσης και εδώ θα βρεις ωραίο υλικό. Ρίξε και εδώ μια ματιά για τη Θεωρία.

Τελειώνοντας με τη Θεωρία και αφού έχεις λύσει και ασκήσεις πάνω σε αυτήν, ένα άλλο σημαντικό κομμάτι της προετοιμασίας είναι
η Περίληψη Κειμένου. Και η Περίληψη να ξέρεις, μαθαίνεται όπως ακριβώς και η Παραγωγή Λόγου. Δεν είναι αποκλειστικά "έμφυτο" που ίσως λένε μερικοί. Η Περίληψη έχει "τρικ" που αν τα γνωρίσεις, θα μπορέσεις να την κερδίσεις κιόλας. Δες εδώ και επίσης δες και αυτό το blog. Και επειδή ο Λόγος θέλει εξάσκηση και πρακτική, πρέπει να γράψεις και εσύ με τη σειρά σου πολλές περιλήψεις πάνω σε ποικίλα θέματα/κείμενα. Μία καλή ιδέα, είναι να εξασκηθείς με τα θέματα των Πανελλαδικών παλαιότερων ετών. Λύσε όσα περισσότερα μπορείς.

Τέλος, έχουμε την Έκθεση ή Παραγωγή λόγου (500-600 λέξεις), που βασίζεται στη θεματολογία του κειμένου που επιλέχθηκε στο φύλλο εξέτασης. Και εδώ υπάρχουν "τρικ" για να παρουσιάσεις ένα ενιαίο κείμενο, συνεκτικό με επιχειρηματολογία ιδεών και ποιότητα έκφρασης. Στους περισσότερους από τους ιστότοπους που σου παρέθεσα θα βρεις πληροφορίες για την γραφή της έκθεσης.

Μορφή Φύλλου Εξετάσεων:

Παράθεση Κειμένου.
Ερώτημα Α1: Περίληψη
Ερώτημα Β1: Ανάπτυξη παραγράφου/Σχολιασμός
Ερώτημα Β2/Β3/Β4: Θεωρία (πχ ενδεικτικά αναφέρω: βρες δομικά στοιχεία παραγράφου,τρόποι πειθούς, επεξήγηση γλώσσας κειμένου, συνώνυμα/αντώνυμα)
Ερώτημα Γ1: Έκθεση
Οδηγίες για τους Εξεταζόμενους.

αγορασα ενα βοηθημα του σαββαλα του 2001 και το σχολικο βιβλιο της εκθεσης του 2014, οι σελιδες που αναφερει το βοηθημα στο σχολικο βιβλιο ειναι οτι ναναι για ακομα μια φορα…. μου ερχεται να τα καψω και τα δυο

Η Έκθεση είναι ένα μάθημα που δεν έχει αυτό τον υποχρεωτικά συγκεκριμένο χαρακτήρα. Δεν πειράζει που δεν υπάρχει σωστή αντιστοίχηση σελίδων. Το θέμα είναι να είναι καλό το βοήθημα, να έχει αναλυτικές εξηγήσεις, θεωρία, θέματα προς/για ανάπτυξη κλπ. Τώρα, αν δεν έχει και τις λύσεις του σχολικού, δεν νομίζω ότι πειράζει ιδιαίτερα. Αν και έπρεπε πριν αγοράσεις το βοήθημα, να το ψάξεις λίγο. Να δεις αν είναι πρόσφατο και αν καλύπτει την δεδομένη ύλη. Μην απελπίζεσαι.

Από ότι κατάλαβα, έχεις τελειώσει με το σχολείο και δίνεις Πανελλήνιες μετά από κάποια χρόνια. Οπότε λογικό είναι να χρειάζεσαι μία καθοδήγηση. Μην αγχώνεσαι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morfomenos

Νεοφερμένος

Ο morfomenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Από ότι κατάλαβα, έχεις τελειώσει με το σχολείο και δίνεις Πανελλήνιες μετά από κάποια χρόνια. Οπότε λογικό είναι να χρειάζεσαι μία καθοδήγηση. Μην αγχώνεσαι.:)

μεγαλη βοηθεια STAVRI_ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

το θεμα μου με τα βοηθηματα που πρωτινες δεν ειναι που εχω αγορασει ηδη άλλο βοηθημα, αλλα που ειναι πολλαα… και δεν εχω χρονο να αφιερωσω, θελω κατι συμπυκνωμενο…

ακου τι γινεται με το βοηθημα που εχω, εχει απαντησεις σε ολες τις ερωτησεις του βιβλιου, αλλα δεν εχει τις εκφωνησεις των ερωτησεων, αντι για την εκφωνηση λεει πχ --΄΄σχολικο βιβλιο σελ. ταδε΄΄ και οταν παω στην σελιδα ταδε για να δω πια ηταν η ερωτηση της απαντησης του βοηθηματος...ότι ναναι γκρρρρρρρρρρρρρρρ

η περιληψη ειναι το μονο που πιστευω οτι εχω σιγουρα… δηλαδη δεν μπορω να καταλαβω που ειναι η δυσκολια σε αυτο, αν καποιος δεν μπορεσει να δωσει καλη περιληψη σημαινει οτι δεν καταλαβε τι λεει τα κειμενο που διαβασε…. τι κειμενο μπορει να ειναι αυτο τελικα? σιγα. :P

αυτο που φοβαμαι στην εκθεση ειναι οι ερωτησεις που ενεχουν ορολογια φιλολογικη… δηλαδη μου λες ‘’βρες δομικα στοιχεια παραγραφου’’ αυτη τη στιγμη δεν εχω ιδεα ποια μπορει να ειναι αυτα… και ας ειναι πιθανοτατα κατι απλουστατο και αυτονοητο… αυτη τη στιγμη δεν μπορω να απαντησω…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
μεγαλη βοηθεια STAVRI_ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μη το συζητάς, δεν είναι θέμα. Για αυτό είμαστε στο φόρουμ, για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο όπου μπορούμε! :)

το θεμα μου με τα βοηθηματα που πρωτινες δεν ειναι που εχω αγορασει ηδη άλλο βοηθημα, αλλα που ειναι πολλαα… και δεν εχω χρονο να αφιερωσω, θελω κατι συμπυκνωμενο…
Λογικά δίνεις φέτος αλλά δε ξέρω και τι προετοιμασία έχεις κάνει μέχρι τώρα και ποιος είναι ο στόχος σου για το μάθημα της έκθεσης. Η αλήθεια είναι ότι αλλιώς προσεγγίζεις το 10, αλλιώς το 14-15 και τελείως διαφορετικά το 18. Προσωπικά, όφειλα να σου προτείνω αυτό που θεωρώ εγώ καλύτερο, αν και θα συμφωνήσω μαζί σου, πως ο όγκος αυτών των βοηθημάτων είναι απαιτητικός και χρειάζεται αφιέρωση αρκετού χρόνου.
Αν θες ωστόσο, να κάνεις συμπυκνωμένο διάβασμα, τότε μία πολλή καλή ιδέα είναι να κοιτάξεις τα sites που σου παρέθεσα στο προηγούμενο μήνυμα μου. Και εννοείται, ότι οποιαδήποτε απορία προκύψει, τη γράφεις εδώ και τη συζητάμε. (Δες και εδώ για στοιχεία της έκθεσης)

ακου τι γινεται με το βοηθημα που εχω, εχει απαντησεις σε ολες τις ερωτησεις του βιβλιου, αλλα δεν εχει τις εκφωνησεις των ερωτησεων, αντι για την εκφωνηση λεει πχ --΄΄σχολικο βιβλιο σελ. ταδε΄΄ και οταν παω στην σελιδα ταδε για να δω πια ηταν η ερωτηση της απαντησης του βοηθηματος...ότι ναναι γκρρρρρρρρρρρρρρρ
Τότε θα βοηθούσε, αν μπορούσες να βρεις την παλαιότερη έκδοση του σχολικού βιβλίου της έκθεσης, και να μελετάς παράλληλα.

η περιληψη ειναι το μονο που πιστευω οτι εχω σιγουρα… δηλαδη δεν μπορω να καταλαβω που ειναι η δυσκολια σε αυτο, αν καποιος δεν μπορεσει να δωσει καλη περιληψη σημαινει οτι δεν καταλαβε τι λεει τα κειμενο που διαβασε…. τι κειμενο μπορει να ειναι αυτο τελικα? σιγα. :P
Μη το λες. Η περίληψη κρύβει δυσκολίες. Και είναι θέμα καθαρά εξάσκησης. Όταν ξεκίνησα να γράφω περιλήψεις, έπιανα 20-22 και δυσκολευόμουν αρκετά. (και στο χρονικό πλαίσιο). Στο τέλος έφτασα να γράφω περίληψη σε 15 λεπτά και να μην πέφτω κάτω από 23/25. Όλα εξάσκηση είναι και τριβή. Αλλά αν πιστεύεις ότι το έχεις με την περίληψη, αυτό είναι πάρα πολύ θετικό. Εξασφαλίζεις ήδη κάποιες σημαντικές μονάδες.

αυτο που φοβαμαι στην εκθεση ειναι οι ερωτησεις που ενεχουν ορολογια φιλολογικη… δηλαδη μου λες ‘’βρες δομικα στοιχεια παραγραφου’’ αυτη τη στιγμη δεν εχω ιδεα ποια μπορει να ειναι αυτα… και ας ειναι πιθανοτατα κατι απλουστατο και αυτονοητο… αυτη τη στιγμη δεν μπορω να απαντησω…
Οι ερωτήσεις αυτές, περιλαμβάνονται στην Θεωρία υπό εξέταση. Είναι πράγματα που μπορούν να "πέσουν" στο τέλος, στα πλαίσια της ελληνικής γλώσσας. Γι αυτό που ρωτάς τώρα:

Δομικά στοιχεία Παραγράφου
Α. Θεματική πρόταση: είναι μια πρόταση, περίοδος που εκφράζει με σαφήνεια, ακρίβεια και συντομία την κύρια ιδέα της παραγράφου και ακόμη διατυπώνει το σκοπό (τη θέση του συγγραφέα) απέναντι στην κύρια ιδέα. Μας κατευθύνει στον τρόπο και τη μέθοδο με την οποία μπορεί ν΄αναπτυχθεί η παράγραφος. Η θεματική πρόταση επιβάλλεται να είναι σύντομη, περιεκτική και σαφής.

Β. Λεπτομέρειες: είναι μικρότερες ιδέες (σχόλια, πληροφορίες, κρίσεις, αιτιολογήσεις, τεκμηριώσεις, παραδειγματικές αναφορές) με τις οποίες διασαφηνίζουμε και αναπτύσσουμε την κύρια ιδέα – σκοπό της παραγράφου που ενυπάρχει στη θεματική πρόταση.
Με τις λεπτομέρειες επικυρώνεται πειστικά ο σκοπός της θεματικής πρότασης. Συνεπώς το αποδεικτικό υλικό που εμπεριέχεται στις λεπτομέρειες λειτουργεί ενισχυτικά γα τη θεματική πρόταση. Η δόμηση και η οργάνωση των λεπτομερειών θα προσδώσουν στη θεματική πρόταση εγκυρότητα και ενδιαφέρον.

Γ. Κατακλείδα. Επιστεγάζει την παράγραφο συνοψίζοντας με σαφήνεια το περιεχόμενο των λεπτομερειών. Η κατακλείδα πρόταση επιβάλλεται να είναι σύντομη, περιεκτική και σαφής.
Σημείωση: Μπορεί να παραλείπεται σε ένα κείμενο η κατακλείδα.

Παράδειγμα:


Με λίγα λόγια, όπως ένα εκτενές κείμενο στο σύνολο του έχει ως δομικά στοιχεία τον Πρόλογο, το Κυρίως Θέμα και τον Επίλογο, κατά ανάλογο τρόπο και κάθε μία ξεχωριστή παράγραφος, οφείλει στα πλαίσια της συνοχής και συνεκτικότητας να έχει αρμονική ανάπτυξη και να αποτελείται από τα δικά της δομικά στοιχεία.

Υ.Γ: Όπου έχεις απορία, ερώτηση κλπ, ρωτάς ελεύθερα εννοείται.;)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morfomenos

Νεοφερμένος

Ο morfomenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Κοίταζα τις λύσεις των θεμάτων που έπεσαν στην έκθεση το 2014,
https://www.methodiko-frontistirio.gr/exams/apantiseis/2014apantiseis/2014NeoellinikiGlwssaApant.pdf
Και σαν απάντηση στο τελευταίο θέμα έχουν σε αυτό το φροντιστήριο αλλά και σε άλλο που είδα, μια απαρίθμηση από διάφορα εκεί περά…........... δεν είναι έκθεση αυτό έτσι? απλά κάνει μια λίστα από ιδέες σχετικές με το θέμα σωστά ή δεν πάμε καλά?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Κοίταζα τις λύσεις των θεμάτων που έπεσαν στην έκθεση το 2014,
https://www.methodiko-frontistirio.gr/exams/apantiseis/2014apantiseis/2014NeoellinikiGlwssaApant.pdf
Και σαν απάντηση στο τελευταίο θέμα έχουν σε αυτό το φροντιστήριο αλλά και σε άλλο που είδα, μια απαρίθμηση από διάφορα εκεί περά…........... δεν είναι έκθεση αυτό έτσι? απλά κάνει μια λίστα από ιδέες σχετικές με το θέμα σωστά ή δεν πάμε καλά?????

Οι απαντήσεις που δίνουν τα φροντιστήρια στο Γ ερώτημα ποτέ δεν είναι υπό μορφή έκθεσης. Σου γράφουν απλά μια ενδεικτική απάντηση με τη μορφή λίστας κι από εκεί κι έπειτα εξαρτάται από εσένα η ανάπτυξη που έκανες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_022

Νεοφερμένος

Η katerina_022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!Οπως λεει και ο τιτλος εχω μια απορια σχετικα με την εκεθση :P
Δινω 2η φορα,εχω τελειωσει το σχολειο 2 χρονια τωρα ετσι δεν θυμαμαι πολλα σχετικα με το μαθημα της εκθεσης (δε με ανχωνει ιδιαιτερα γιατι για μενα εχει μικρο συντελεστη σε σχεση με αλλα μαθηματα,αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν εχω ασχοληθει κιολας).Εδω και 1μηνα περιπου βλεπω παλια θεματα και γραφω εκθεσεις για εξασκηση,μαρεσει ο τροπος που γραφω,αυτο που με απασχολει ομως ειναι το επικοινωνιακο πλαισιο.Εχω ψαχτει στο ιντερνετ, αλλα εχω διαβασει πολλα πραγματα απο διαφορα σαιτ ετσι εχω μπερδευτει...
Λοιπον,καταρχας οταν ζηταει να γραψουμε ομιλια ,ξερω οτι παντα υπαρχει η προσφωνηση (Αγαπητοι καθηγητες κτλ),πρεπει να κανω αναφορα ομως και στη εκδηλωση ή οχι;; (πχ.με αφορμη τη σημερινη εκδηλωση θελω να εκφρασω κτλ) αλλα σαιτ λενε ναι ενω αλλα οχι. :mad: Επισης σε τι προσωπο απευθινομαι;Καπου λεει οτι δε γραφω ποτε σε α' και β΄προσωπο,αλλου ομως λεει οτι οταν αφορα ομιλια και απευθυνομαι σε κοινο πρεπει να χρησιμοποιο και α' κ β΄πλυθηντικο,οπως και στην επιστολη.Τα χω χασει...
Σας παρακαλω λοιπον,οποιος ξερει ας με βοηθησει λιγο σε αυτο,γιατι σε λιγο καιρο λιγο δινω και θελω να κανω ολοκληρωμενα πραγματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosHTML

Νεοφερμένος

Ο giorgosHTML αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Kατα ποσο ειναι ''κακό'' να χρησιμοποιουμε επικληση στην αυθεντια η ρητά και αποφθευγματα στην εκθεση μας?
Σιγουρα οχι πανω απο 1 -2 γιατι τοτε φενεται οτι στερεψαμε απο επιχειρηματα και χωνουμε οτι βρουμε...
Η γνωμη μου ειναι οτι οταν καποιος στην εκθεση παραθετει καποια σοφα λογια αλλων τα οποια εχουν σχεση με το θεμα βεβαια κανει την εκθεση πολυ πιο "overpower" να το πω ετσι.

Τι πιστευετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Kατα ποσο ειναι ''κακό'' να χρησιμοποιουμε επικληση στην αυθεντια η ρητά και αποφθευγματα στην εκθεση μας?
Σιγουρα οχι πανω απο 1 -2 γιατι τοτε φενεται οτι στερεψαμε απο επιχειρηματα και χωνουμε οτι βρουμε...
Η γνωμη μου ειναι οτι οταν καποιος στην εκθεση παραθετει καποια σοφα λογια αλλων τα οποια εχουν σχεση με το θεμα βεβαια κανει την εκθεση πολυ πιο "overpower" να το πω ετσι.

Τι πιστευετε?

χμμ... θες να χρησιμοποιήσεις αυθεντία στην έκθεσή σου? να ξέρεις πως θα πρέπει να γράψεις το ρητό επακριβώς και μέσα σε εισαγωγικά. αλλιώς, αν δεν το θυμάσαι, ένταξε το σαν γενική ιδέα χωρίς να αναφερθείς στο ποιος το είπε. αν δεν είσαι σίγουρος, καλύτερα μην το γράψεις... βέβαια, δεν θα έβλαπτε να χρησιμοποιούσες μια φορά επίκληση στην αυθεντία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Παιδιά κάτι άκυρο τι σας λένε για sos φέτος στην έκθεση οι φρονιστές σας.
Εμένα μου λένε:
Ειρήνη-Πόλεμος
Σχολική βία
Εγώ πιστεύω και για τον ηγέτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_022

Νεοφερμένος

Η katerina_022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Δεν γνωριζετε να απαντησετε στην ερωτση μου ή απλα βαριεστε; :( σε μια βδομαδα περιπου δινω,θα ηταν πολυ χρησιμο,αφου δεν κανω φροντηστηρια ουτε παω σχολειο να ξερω τουλαχιστον πως ειναι σωστο ή οχι να γραφω,μην καω απο αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!Οπως λεει και ο τιτλος εχω μια απορια σχετικα με την εκεθση :P
Δινω 2η φορα,εχω τελειωσει το σχολειο 2 χρονια τωρα ετσι δεν θυμαμαι πολλα σχετικα με το μαθημα της εκθεσης (δε με ανχωνει ιδιαιτερα γιατι για μενα εχει μικρο συντελεστη σε σχεση με αλλα μαθηματα,αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν εχω ασχοληθει κιολας).Εδω και 1μηνα περιπου βλεπω παλια θεματα και γραφω εκθεσεις για εξασκηση,μαρεσει ο τροπος που γραφω,αυτο που με απασχολει ομως ειναι το επικοινωνιακο πλαισιο.Εχω ψαχτει στο ιντερνετ, αλλα εχω διαβασει πολλα πραγματα απο διαφορα σαιτ ετσι εχω μπερδευτει...
Λοιπον,καταρχας οταν ζηταει να γραψουμε ομιλια ,ξερω οτι παντα υπαρχει η προσφωνηση (Αγαπητοι καθηγητες κτλ),πρεπει να κανω αναφορα ομως και στη εκδηλωση ή οχι;; (πχ.με αφορμη τη σημερινη εκδηλωση θελω να εκφρασω κτλ) αλλα σαιτ λενε ναι ενω αλλα οχι. :mad: Επισης σε τι προσωπο απευθινομαι;Καπου λεει οτι δε γραφω ποτε σε α' και β΄προσωπο,αλλου ομως λεει οτι οταν αφορα ομιλια και απευθυνομαι σε κοινο πρεπει να χρησιμοποιο και α' κ β΄πλυθηντικο,οπως και στην επιστολη.Τα χω χασει...
Σας παρακαλω λοιπον,οποιος ξερει ας με βοηθησει λιγο σε αυτο,γιατι σε λιγο καιρο λιγο δινω και θελω να κανω ολοκληρωμενα πραγματα :P

Στην ομιλία (καμιά φορά και σε άρθρο ή επιστολή) α΄ πληθυντικό, όταν θέλεις κυρίως να διεγείρεις το ενδιαφέρον του κοινού. Ως αφορμή δεν είναι λάθος να αναφέρεις και την εκδήλωση.
Το α΄και το β΄ενικό απαγορεύονται ρητώς. Γενικά καλό είναι να χρησιμοποιείς γ΄ενικό.

Α, βέβαια το α΄ενικό εννοείται πως μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε κάποιο πρόλογο ή επίλογο (σε ομιλία ή άρθρο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Παιδιά κάτι άκυρο τι σας λένε για sos φέτος στην έκθεση οι φρονιστές σας.
Εμένα μου λένε:
Ειρήνη-Πόλεμος
Σχολική βία
Εγώ πιστεύω και για τον ηγέτη

Χαχα, ηγέτης, ε; Και χάσμα γεννεών κάναμε σήμερα. Τουλάχιστον θα έχουμε να κατεβάσουμε ιδέες από ΑΟΔΕ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεύω ότι όπως και άλλες χρονιές, τα θέματα θα βγουν από την επικαιρότητα. Θέματα σχετικά με το bulling, την έκρηξη βίας, το μεταναστευτικό, την οικονομική κρίση είναι πολύ πιθανά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι όποιο και να είναι το θέμα το Β ζητούμενο θα έχει σχέση με τους νέους (πρώτη φορά αριστερά μην ξεχνάμε :hmm: )

Θεωρώ πολύ χαζή τη νοοτροπία περί συσχετισμού κυβέρνησης και θεμάτων... Εδώ έχω ακούσει ότι θα μας βάλουν εύκολα, λέει, για να μας δείξουν τι καλοί που είναι και να τους ψηφίσουμε ως ενήλικοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_022

Νεοφερμένος

Η katerina_022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!! Πως παμε ; αντεχουμε; οκ την ξερω την απαντηση :P
Πως γραφετε τις εκθεσεις σας; και τι εννοω: γραφετε κατευθειαν στο πρωτοτυπο ή πρωτα στο προχειρο κι υστερα τα μεταφερετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top