Κατατακτήριες ή Πανελλήνιες;

filomathis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Καλησπερα,σκεφτομαι πως αν δεν καταφερω να ποιασω την σχολη που θελω μηχανολογων μηχανικων να παω στην σχολη του φυσικου κρητης ή γεωλογων.Και αν δεν μου αρεσει τελικα η σχολη να μην ξανα δωσο πανελλαδικες αλλα να δωσο κατατακτηριες για το τμημα που με ενδιαφερει (απο το 1ο ή 2ο εξαμηνο) ειδα πως τα μαθηματα που θελουν ειναι 3.
Θα ηθελα να μαθω 1ον αξιζει να δωσο κατατακτηριες ή να ξανα δωσο πανελλαδικες. και 2ον αξιζει τι βαθμο δυσκολιας εχουν τα μαθηματα αυτα συνηθως.Και αν υπαρχουν καποιες προυποθεσεις για να δωσο κατατακτηριες εκτος της προυποθεσεις οτι η σχολη μου ειναι σχετικη με αυτην που θελω να παω.Χωρις να εχω καποιο πτυχιο απλα να ειμαι στο 1ο η 2ο εξαμηνο της σχολης και να αποφασισω οτι θελω να αλλαξω σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Κατατακτήριες μπορείς να δώσεις μόνο αν είσαι κάτοχος πτυχίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
οι πανελληνιες ειναι πισωγυρισμα κατα την γνωμη μου.ενας πτυχιουχος δεν ειναι λογικο να επιλεγει πανελληνιες

εξαλλου η ολη περιοδος των πανελληνιων ειναι καπως ανωριμη,η πλειοψηφια των υποψηφιων βλεπει αποκλειστικα τις βασεις(που ειναι ενας συνδυασμος ζητησης,οικονομικης δυναμικης και εντοπιοτητας,αλλη βαση π.χ το ιδιο τμημα σε μια μεγαλη πολη,αλλη σε μικροτερη) και λιγοι ειναι αυτοι που επιλεγουν με βαση τα ενδιαφεροντα τους
οι κατατακτηριες διορθωνουν καπως αυτην την στρεβλωση ειναι μια δευτερη ευκαιρια,στην διαρκεια των ετων ακομα και οσα παιδια δεν το γνωριζαν στα 18 ανακαλυπτουν δεξιοτητες,κλισεις που εχουν,ενδιαφεροντα
και κατα την γνωμη μου οπως ειπα ειναι η λογικη οδος για τον πτυχιουχο
οι πανελληνιες ειναι για αποφοιτους δευτεροβαθμιας

η δυσκολια που υπαρχει ειναι πως τα μαθηματα για τις εξετασεις ειναι σε αλλο επιπεδο συγκριτικα με τις πανελληνιες,αυτο ναι ειναι ενα θεμα,αλλα και ο ανταγωνισμος στις περισσοτερες σχολες,αν οχι ολες ειναι μικροτερος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Γιατι δε στρωνεσαι να διαβασεις να περασεις με τη μια? Μου θες κ μηχανολογος ενω βαριεσαι να διαβασεις. Αστα ολα κ πεσε απανω. Μετα αμα περασεις εμπ θα πηξει η σουφρα σου. Το βρηκανε ολοι τωρα με τις κατατακτηριες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Μετα αμα περασεις εμπ θα πηξει η σουφρα σου. Το βρηκανε ολοι τωρα με τις κατατακτηριες!
Πάντως καλό θα ήταν καλό να μην το πάρει υπερβολικά χαλαρά όταν περάσει στο ΕΜΠ ή οπουδήποτε αλλού γιατί μετά θα τα βρει σκούρα (ούτε και να ζει σε γλάστρα από την άλλη). Οι κατατακτήριες γιατί σας εκνευρίζουν; Πιστεύετε ότι η ζωή μας πρέπει να εξαρτηθεί μόνο από μία σειρά τρίωρων εξετάσεων που δίνουμε όταν είμαστε δεκαοχτώ ετών; Να μην δίνουμε μια δεύτερη ευκαιρία;. Άλλωστε, οι κατακτήριες δεν είναι εύκολες (με βάση ότι μου έχουνε πει από εμπειρίες) και ακόμη αν τα καταφέρεις κάποιοι έξυπνοι έχουν φροντίσει να μην έχεις ούτε δωρεάν συγγράμματα, ούτε εστίες,ούτε δωρεάν σίτιση,ούτε μισό εισιτήριο-κάρτα και ίσως και άλλα που δεν γνωρίζω (φανταστείτε να έχετε ακόμη την όρεξη για παιδεία αλλά το αδικαιόλογητο επιπλέον κόστος να μην σας στο επιτρέπει.).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
καλα τωρα να περασει καποιος πολυτεχνικη σχολη δεν ειναι και τιποτα.εχουν ιδρυθει πια ενα σωρο.απλα ειναι οικονομικο το θεμα πια καποιος να σπουδασει εξω απο την πολη του,αν δεν τα καταφερει σε αυτην

με σωστο οργανωμενο διαβασμα ενας μεσος μαθητης περναει οπου θελει.
αν δεν τα καταφερει ας ξαναδωσει ή αν το θελει τοσο πολυ υπαρχουν και οι κατατακτηριες μετα την αποκτηση του πρωτου πτυχιου..καποιος που θελει τελικα κατι πολυ θα το σπουδασει δεν υπαρχει περιπτωση..δεν ζουμε στην εποχη που σπουδαζαν 15 χιλ ατομα...ουτε καν στα 90ς με 35 ,40 χιλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
καλα τωρα να περασει καποιος πολυτεχνικη σχολη δεν ειναι και τιποτα.εχουν ιδρυθει πια ενα σωρο.απλα ειναι οικονομικο το θεμα πια καποιος να σπουδασει εξω απο την πολη του,αν δεν τα καταφερει σε αυτην

με σωστο οργανωμενο διαβασμα ενας μεσος μαθητης περναει οπου θελει.
αν δεν τα καταφερει ας ξαναδωσει ή αν το θελει τοσο πολυ υπαρχουν και οι κατατακτηριες μετα την αποκτηση του πρωτου πτυχιου..καποιος που θελει τελικα κατι πολυ θα το σπουδασει δεν υπαρχει περιπτωση..δεν ζουμε στην εποχη που σπουδαζαν 15 χιλ ατομα...ουτε καν στα 90ς με 35 ,40 χιλ

Ζούμε στην εποχή που θεωρητικά δεν σπουδάζουν οι 10Κ από αυτούς που έχουν δώσει πανελλήνιες, γενικά.
Άσχετα βέβαια αν όσοι πραγματικά σπουδάζουν γιατί γουστάρουν είναι ελάχιστοι(??).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

londoncalling

Νεοφερμένος

Η londoncalling αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 114 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας, τελικά τι είναι πιο εύκολο για έναν πτυχιούχο: να ξαναδώσει πανελλήνιες ή κατατακτήριες?

Απ' ότι έχω παρατηρήσει, οι κατατακτήριες είναι πολύ της μόδας τώρα τελευταία, διότι ομολογουμένως δίνουν μια δεύτερη ευκαρία σε ανθρώπους που για διάφορους λόγους δεν μπόρεσαν να σπουδάσουν αυτό που θέλουν, ή το χρειάζονται για την δουλειά τους, για να βρουν καλύτερη δουλειά κλπ.

Δεν είναι όμως και δύσκολη επιλογή? Όχι μόνο οι θέσεις είναι περιορισμένες (μπορεί να δίνουν 80 ή και 200 άτομα για 20 ή 15 θέσεις- αφήστε που δεν υπάρχουν συγκεκριμένες θέσεις, αφού το τμήμα καθορίζει αυτό τον αριθμών των πτυχιούχων κάθε φορα), οι εξετάσεις είναι φοβερά δύσκολες και απαιτητικές (όχι μόνο απ' τις πανελλήνιες αλλά συχνά και από τις φοιτητικές εξετάσεις), το ότι πέφτει μόνο ένα θέμα σημαίνει ότι και καλά διαβασμένος να είσαι μπορεί να μην γράψεις, φυσικά περνάει και το μέσο γιατί είμαστε Ελλάδα :clapup:
αλλά και να τα καταφέρεις τελικά και να μπεις στο Γ΄εξάμηνο δεν σημαίνει ότι απαλάσσεσαι και απ'όλα τα μαθήματα του πρώτου έτους. Απ'όσο ξέρω επίσης δεν δικαιούσαι ούτε πάσο, ούτε βιβλία (και ορισμένα συγγράματα μπορεί να κοστίζουν και 100€, π.χ Δίκαια, βιβλία Ιατρικής) :hmm:

Ένω με τις Πανελλήνιες εξετάζεσαι σε συγκεκριμένα θέματα που απευθύνονται σε απόφοιτους Λυκείου, σε συγκεκριμένη ύλη, (δεν ξέρω τώρα με την τράπεζα θεμάτων τι παίζει) οι θέσεις είναι πολύ περισσότερες και είναι και από τις πιο αντικειμενικές εξετάσεις: Γράφεις? Περνάς. Τι σημασία έχει αν οι συνυποψήφιοί σου είναι 18 και εσύ 22-23? Την δικιά σου προσπάθεια πας να κάνεις

Δεν ξέρω απλώς εκθέτω κάποιες σκέψεις μου για την όλη διαδικασία. Εσείς τι πιστεύετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πράγματι το ποσοστό των κατατάξεων είναι περιορισμένο (12% επί του αριθμού των εισακτέων κάθε ακαδημαικού έτους). Οι εξετάσεις που δίνεις σε 3 μαθήματα είναι πολύ απαιτητικές. Επίσης στα μαθήματα αυτά πρέπει να βαθμολογηθείς τουλάχιστον με τη βάση αλλιώς δεν μπαίνεις άσχετα αν δεν συμπληρώνεται το προβλεπόμενο ποσοστό. Οι επιτυχόντες απαλλάσσονται σίγουρα από την εξέταση των τριών μαθημάτων στα οποία εξετάστηκαν για την κατάταξή τους και με απόφαση της Συνέλευσης του τμήματος απαλλάσσονται από την εξέταση μαθημάτων ή ασκήσεων που διδάχτηκαν πλήρως ή επαρκώς στο τμήμα προέλευσης.΄Οσοι φοιτούν για την απόκτηση δεύτερου πτυχίου δεν δικαιούνται πάσο, βιβλία, στέγαση και σίτιση με όποιο τρόπο και αν εισήχθησαν (είτε με πανελλαδικές είτε με κατατακτήριες). Για το ποιος τρόπος εισαγωγής είναι προτιμότερος εξαρτάται πώς το βλέπει κάθε υποψήφιος. Προσωπική μου άποψη είναι ότι αν το τμήμα που επιθυμεί κάποιος να εισαχθεί είναι σχετικά συναφές με το τμήμα που αποφοίτησε, καλό είναι να δώσει μια ευκαιρία στις κατατακτήριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Που θα δωσεις londoncalling εσυ?

Εν τω μεταξυ στις πανελληνιες ποσα μαθηματα δινεις συνολο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Καλησπερα,σκεφτομαι πως αν δεν καταφερω να ποιασω την σχολη που θελω μηχανολογων μηχανικων να παω στην σχολη του φυσικου κρητης ή γεωλογων.Και αν δεν μου αρεσει τελικα η σχολη να μην ξανα δωσο πανελλαδικες αλλα να δωσο κατατακτηριες για το τμημα που με ενδιαφερει (απο το 1ο ή 2ο εξαμηνο) ειδα πως τα μαθηματα που θελουν ειναι 3.
Θα ηθελα να μαθω 1ον αξιζει να δωσο κατατακτηριες ή να ξανα δωσο πανελλαδικες. και 2ον αξιζει τι βαθμο δυσκολιας εχουν τα μαθηματα αυτα συνηθως.Και αν υπαρχουν καποιες προυποθεσεις για να δωσο κατατακτηριες εκτος της προυποθεσεις οτι η σχολη μου ειναι σχετικη με αυτην που θελω να παω.Χωρις να εχω καποιο πτυχιο απλα να ειμαι στο 1ο η 2ο εξαμηνο της σχολης και να αποφασισω οτι θελω να αλλαξω σχολη
Αφου θες μηχανολογος γιατι δεν πας σε καποιο τει που λογικα ειναι πολλη ποιο ευκολο απο το πολυτεχνειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filomathis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Τελικα κατεληξα στο φυσικο διοτι δεν ειχα κατανοησει τι ακριβως κανει ο μηχανολογος μηχανικος και ο ηλεκτρολογος μηχανολογως μηχανικος και ο πολιτικος μηχανικος.Οποτε ολα καλα.
Προσωπικα πιστευω κακως υπαρχουν η πανελλαδικες.
Θα επρεπε να πηγαινεις στην σχολη που θελεις να δωσεις εξετασης με τα μαθηματα που αυτη καθοριζει.Γιατι πολυ απλα ετσι δεν αδικειται κανενας.Καποιοι δεν μπορουν να ανταπεξελθουν σε ενα-δυο μαθηματα που δινουν πανελλαδικως που ισως να μην ειναι απαραιτητα για τις σπουδες καποιου.Διοτι ο αλλος αν θελει να παει για παραδειγμα μηχανολογως μηχανικος που εχει αρκετα υψηλες βασεις μπορει να τα καταφερνει πολυ καλα και στα μαθηματικα στην φυσικη και στην χημεια κτλπ αλλα να μην το εχει στα αλλα 2 τα οποια ισως να μην το αφησουν να επιτυχει την επιθυμητη βαθμολογια ετσι οι μαθητες δηλωνουν την σχολη που τους αρεσει και αλλες 100 και σε οποια πανε χωρις να τους ενδιαφερει η σχολη στην οποια μετα ριχνουν και το επιπεδο διοτι λιγοι ειναι αυτοι που ενδιαφερονται τελικα πραγματικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Που θα δωσεις londoncalling εσυ?

Εν τω μεταξυ στις πανελληνιες ποσα μαθηματα δινεις συνολο?

Για Πανελλήνιες δίνεις:
Έκθεση + 1 μάθημα γενικής παιδείας + 4 μαθήματα κατεύθυνσης + Αρχές Οικονομικής Θεωρίας (αν το επιλέξεις)
Σύνολο 6 ή 7 μαθήματα.

Τα μαθήματα γενικής είναι:
Μαθηματικά, Φυσική, Βιολογία και Ιστορία. Αν επιλέξεις να εξεταστείς στην ΑΟΘ, υποχρεωτικά δίνεις Μαθηματικά Γενικής.

Τα μαθήματα κατεύθυνσης είναι:
Θεωρητικής: Αρχαία, Λατινικά, Κείμενα, Ιστορία.
Θετικής: Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία, Βιολογία.
Τεχν1: Μαθηματικά, Φυσική, Ηλεκτρολογία, Χημεία-Βιοχημεία.
Τεχν2: Μαθηματικά, Φυσική, Αρχές Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων, Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον.

Τα μαθήματα γενικής που διαλέγεις είναι διαφορετικά από τα αντίστοιχα κατεύθυνσης. Μαθηματικά γενικής =/= Μαθηματικά Θετικής/Τεχνολογικής κατεύθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Μπορείς να δώσεις είτε πανελλήνιες εξετάσεις είτε κατατακτήριες εξετάσεις είτε και τις δύο.
Ναι, αυτή είναι πολύ καλή ιδέα κι έτσι, αν κάποιος/α -ο μη γένοιτο- δεν περάσει στις κατατακτήριες, δεν χάνει τον χρόνο του και αξιοποιεί και τη διαδικασία των πανελληνίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Εντάξει, συμφωνώ οτι ειναι εγγυημένη επιλογή να δώσεις και κατατακτήριες και πανελλήνιες, αλλα πραγματικά ποιος αντέχει; Γνώμη μου ειναι οτι αν δίνεις για υψηλόβαθμη σχολη με πολυ ανταγωνισμό, καλύτερα πανελλήνιες αλλιώς στις κατατακτήριες πρεπει να ξεσκιστείς, ενώ για σχολές με πιο χαμηλή ζήτηση αρκούν οι κατατακτήριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Reith

Νεοφερμένος

Ο Reith αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα και από μενα!Καινουργιος στο φορουμ αν και το παρακολουθω καιρό..Γενικά τον τελευταιο καιρο με εχει πιασει μια κριση και ενας πανικος για το μελλον μου..Ειμαι στο ΤΕΙ Αθηνας Διοικηση Επιχειρησεων και ποτε δν μου αρεσε καθολου..Καλη σχολη με καλες προοπτικες αλλα τα οικονομικα πλεον τα σιχαινομαι οσο δν παει..Ειχα μπει με το μυαλο και μονο οσο βγαλω και οπου περασω..Τωρα στα 21 μου (ξερω το αργησα) αρχισα να τα σκεφτομαι ολα πιο σφαιρικα..Μετα για αγορα εργασιας δν θελω να κανω κατι το οποιο να με μαραζωνει..Πες οτι δυσκολευοντουσαν οι δικοι μου για επαρχια σε καποια καλη σχολη?(γιατι στην αθηνα πραγματικα γινεται σφαγη) πες το οπως θες..Ειμαι τεταρτο ετος και μου μενουν καμια 10αρια για πτυχιο..Σκεφτομαι πολυ να παρω πτυχιο και μετα να κανω κατακτηριες για αλλη σχολη σε επαρχια που μου αρεσει..Πχ συστηματα πληροφορικης και αλλα παρομοια..Το θεμα που σκεφτομαι ειναι αν οντως παλι αξιζει να χασω κι αλλα χρονια απο την ζωη μου στις σπουδες..Θα μου πειτε αν ειναι να κανεις αυτο που θες καντο (και αν φυσικα επιτρεπεται οικονομικα)..Εγω τοσο καιρο αυτο νιωθω και λεω να τελειωσω και να το κυνηγησω...Ειχα δωσει 10% αλλα παλι σαν βλακας εβαλα αθηνα που δν επιασα πουθενα..Τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Καλησπέρα.

Είμαι 4ο έτος στην Πληροφορική του ΑΠΘ. Χρωστάω γύρω στα 11-12 μαθήματα (τα 9 από αυτά υποχρεωτικά) χωρίς αυτά της τωρινής εξεταστικής.

Από την πρώτη στιγμή που πάτησα το πόδι μου στη σχολή φάνηκε ότι δε θα τα πάμε καλά. Ωστόσο, δεν έκανα προσπάθεια να αλλάξω σχολή ούτε με πανελλήνιες ούτε με 10%. Έτσι έφτασα 4ο έτος, στην κατεύθυνση εξειδίκευσης, όπου ακόμη βρίσκω ό,τι κάνουμε ανούσιο και χωρίς ενδιαφέρον. Εδώ και καιρό έχει μπει στο μυαλό μου η ιδέα του να δώσω πανελλήνιες για να μπω στην κινηματογράφου, μια σχολή που είναι πολύ περισσότερο κοντά σε μένα και σ' αυτό που θέλω να κάνω.

Δεν ξέρω τι να κάνω όμως, να δώσω φέτος πανελλήνιες και να σταματήσω την Πληροφορική, ή να καταπιεστώ κι άλλο να την τελειώσω και να δώσω μετά εξετάσεις για κινηματογράφου?

:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
θα ελεγα να την τελειωσεις. πες λιγο με αριθμους ποσα μαθηματα πρεπει ακομα να περασεις και ποσα εχεις περασει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
16 υποχρεωτικά (9 που χρωστάω + 7 αυτού του εξαμήνου και του επόμενου)
γύρω στα 10 επιλογής, αλλά αυτό δεν είναι στάνταρ (επιλογής παίρνεις για να συμπληρώσεις διδακτικές μονάδες) και έχω περάσει μόνο ένα από αυτά
την πτυχιακή μου, που είναι σίγουρα δουλειά ενός εξαμήνου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top