Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
πως θα βρω τη φαση?

Αφού βρεις το χρόνο που θες θα τον πολλαπλασιάσεις με τη γωνιακή συχνότητα ω που βγαίνει από ω=2π f ή 2π/Τ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
σ'ευχαριστω παρα πολυ
Τίποτα για αυτό είμαστε και εμείς οι μεγαλύτεροι που δώσαμε για να βοηθάμε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κατι αλλο..δεν εχω καταλαβει πως να βρισκω τα συνημιτονα ή ημιτονα αν ειναι θετικα ή αρνητικα..για παραδειγμα αν θελω συνΦο>ο και εχω να επιλεξω συνπ/3 και το συν5π/3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
κατι αλλο..δεν εχω καταλαβει πως να βρισκω τα συνημιτονα ή ημιτονα αν ειναι θετικα ή αρνητικα..για παραδειγμα αν θελω συνΦο>ο και εχω να επιλεξω συνπ/3 και το συν5π/3

Κάνε τον τριγωνομετρικό κύκλο,δες πού είναι... Ορίστε,εγώ έτσι το έκανα:

Ή ανέλυσε το συνημίτονο, πχ αν είναι συν2π/3 το κάνεις συν(π-π/3) και βλέπεις ότι βγαίνει αρνητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
κατι αλλο..δεν εχω καταλαβει πως να βρισκω τα συνημιτονα ή ημιτονα αν ειναι θετικα ή αρνητικα..για παραδειγμα αν θελω συνΦο>ο και εχω να επιλεξω συνπ/3 και το συν5π/3

Στο συγκεκριμένο το συνπ/3 πρέπει να το ξέρεις και από την τριγωνομετρία της β' λυκείου.Είναι 1/2.:P
Για το άλλο χρησιμοποιείς συν(2π - π/3) και αφού το συν είναι θετικό στο 4ο τεταρτημόριο βγαίνει συνπ/3= 1/2 πάλι...
Απλά να ξέρεις ότι η αρχική φάση παίρνει τιμές από 0 μέχρι 2π χωρίς το 2π...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Όποιος μπορεί ας μου δώσει μια απάντηση, είμαι απόφοιτος και ξαναδίνω πανελλήνιες

1. Ποιο βοήθημα για Φυσική Κατεύθυνσης θα προτείνατε ώστε να είναι εύκολο και κατανοήσιμο;
2. Για να γίνει το μάθημα της Φυσικής κατανοητό τι προτείνεται; Θα πρέπει να γυρίσει σε βιβλία άλλων τάξεων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πως μπορω να παρω το κολαι να λυνω γρηγορα δευτερα θεματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
πως μπορω να παρω το κολαι να λυνω γρηγορα δευτερα θεματα?
Πουλανε στο ebay νομιζω,κανα 20ρι.
Σοβαρα τωρα,λυνε ασκησεις και να καταλαβενεις την θεωρια,το 2ο θεμα ειναι το πιο δυσκολο θεμα των εξετασεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.
πως μπορω να παρω το κολαι να λυνω γρηγορα δευτερα θεματα?
Καταρχας πρεπει να εχεις κατανοησει καλα την θεωρια και να μαθεις τους τυπους της φυσικης και τα υπολοιπα ειναι θεμα εξασκησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Όποιος μπορεί ας μου δώσει μια απάντηση, είμαι απόφοιτος και ξαναδίνω πανελλήνιες

1. Ποιο βοήθημα για Φυσική Κατεύθυνσης θα προτείνατε ώστε να είναι εύκολο και κατανοήσιμο;
2. Για να γίνει το μάθημα της Φυσικής κατανοητό τι προτείνεται; Θα πρέπει να γυρίσει σε βιβλία άλλων τάξεων;

Μαθιουδακης-Παναγιωτόπουλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Όποιος μπορεί ας μου δώσει μια απάντηση, είμαι απόφοιτος και ξαναδίνω πανελλήνιες

1. Ποιο βοήθημα για Φυσική Κατεύθυνσης θα προτείνατε ώστε να είναι εύκολο και κατανοήσιμο;
2. Για να γίνει το μάθημα της Φυσικής κατανοητό τι προτείνεται; Θα πρέπει να γυρίσει σε βιβλία άλλων τάξεων;
Κατανοητο τι ακριβως εννοεις? Αν εχεις καποια κενα με καποιες εννοιες της φυσικης καλο θα ηταν να ανατρεξεις στα βιβλια των προηγουμενων ταξεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Παιδιά είμαι απόφοιτος εδώ και χρόνια, ξαναδίνω πανελλήνιες φέτος αλλά το θέμα είναι με την Φυσική κατ. δεν τα πάω καλά. Θα πρέπει να γυρίσω άλλες χρονιές πίσω την ύλη ή να συνεχίσω το διάβασμα στο βιβλίο; Κάποια συμβουλή κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal Hammer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Metal Hammer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Παιδιά είμαι απόφοιτος εδώ και χρόνια, ξαναδίνω πανελλήνιες φέτος αλλά το θέμα είναι με την Φυσική κατ. δεν τα πάω καλά. Θα πρέπει να γυρίσω άλλες χρονιές πίσω την ύλη ή να συνεχίσω το διάβασμα στο βιβλίο; Κάποια συμβουλή κάτι;

Ναι πρέπει να διαβάσεις το βιβλίο της πρώτης λυκείου.Η φυσική απαιτεί να έχεις αποκτήσει έναν ιδιαίτερο τρόπο σκέψης από τις προηγούμενες χρονιές,γεγονός που σίγουρα θα σε κανει να συναντησεις δυσκολίες.Μην πτοείσαι πάντως και μην απογοητεύεσαι.Και εγώ στην αρχή τις πρώτες 1-2 βδομάδες της θερινής προετοιμασίας φέτος δεν μπορούσα να λύσω σχεδόν καμία άσκηση,αλλά μετά πήρα μπρος και βελτιώνομαι όσο περνάει ο καιρός.Γενικά το καλό με την Φυσική είναι πως δεν έχει τόσο τεράστια ύλη όπως τα Μαθηματικά και αν μπεις στο νόημα είναι πολύ πιο εύκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Ναι πρέπει να διαβάσεις το βιβλίο της πρώτης λυκείου.Η φυσική απαιτεί να έχεις αποκτήσει έναν ιδιαίτερο τρόπο σκέψης από τις προηγούμενες χρονιές,γεγονός που σίγουρα θα σε κανει να συναντησεις δυσκολίες.Μην πτοείσαι πάντως και μην απογοητεύεσαι.Και εγώ στην αρχή τις πρώτες 1-2 βδομάδες της θερινής προετοιμασίας φέτος δεν μπορούσα να λύσω σχεδόν καμία άσκηση,αλλά μετά πήρα μπρος και βελτιώνομαι όσο περνάει ο καιρός.Γενικά το καλό με την Φυσική είναι πως δεν έχει τόσο τεράστια ύλη όπως τα Μαθηματικά και αν μπεις στο νόημα είναι πολύ πιο εύκολη.

Μόνο της πρώτης λυκείου προτείνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Και τη φυσικη γενικής της Β, η κατευθυνση δεν χρειάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ρε παιδιά ξέρετε τι παίζει με την άνωση? Είναι εντός ύλης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Ρε παιδιά ξέρετε τι παίζει με την άνωση? Είναι εντός ύλης?

Για τη Γ Λυκείου; Όχι, δεν την είχαμε κάνει καθόλου εμείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Για τη Γ Λυκείου; Όχι, δεν την είχαμε κάνει καθόλου εμείς.

Ναι για την Γ. Όμως στο βιβλίο Γενικής της Β στο τέλος έχει ασκήσεις με ταλαντώσεις στο νερό και η άνωση υποτίθεται είναι γνωστή απο το γυμνάσιο. Άρα μήπως είναι και αυτή στην ύλη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Ναι για την Γ. Όμως στο βιβλίο Γενικής της Β στο τέλος έχει ασκήσεις με ταλαντώσεις στο νερό και η άνωση υποτίθεται είναι γνωστή απο το γυμνάσιο. Άρα μήπως είναι και αυτή στην ύλη?
Δεν είναι στη ύλη της Γ΄η άνωση..100%..καταρχήν δεν υπάρχει πουθενά στο βιβλίο θεωρία που να λέει για άνωση και να είναι στην ύλη και επίσης δεν έχει ούτε μία άσκηση που να χρειάζεται να γνωρίζεις περί άνωσης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EngineSp

Νεοφερμένος

Ο EngineSp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Δεν είναι στη ύλη της Γ΄η άνωση..100%..καταρχήν δεν υπάρχει πουθενά στο βιβλίο θεωρία που να λέει για άνωση και να είναι στην ύλη και επίσης δεν έχει ούτε μία άσκηση που να χρειάζεται να γνωρίζεις περί άνωσης..

Για την άνωση μαθαίνεις στην Β' Γυμνασίου.
Επίσης όσα βοηθήματα είχα, περιείχαν προβλήματα ταλάντωσης με άνωση. (Πάντως δεν είναι κάτι τραγικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top