Σχετικά με τη λέξη ''φυτό''

Συμφωνείτε με το να χαρακτηρίζονται οι αριστούχοι μαθητές ως "φυτά";

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 64)
  • Ναι, συμφωνώ, γιατί αυτό είναι!

    Ψήφοι: 13 20.3%
  • Όχι, είμαι κατά!

    Ψήφοι: 49 76.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 3.1%

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι αυτή είναι μια λίστα προκαταλήψεων σχετικά με μαθητές που τυγχάνει να τα πηγαίνουν καλά στα μαθήματά τους και δε στρώθηκαν να διαβάσουν μόνο όταν μπήκαν στη Γ' Λυκείου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον Γιάννη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Σοβαρά τώρα, όποιος θέλει Πολυτεχνείο ή Ιατρική ή Νομική, είναι φυτό;
Δηλαδή σύμφωνα με τη λογική σου, όποιος διάβαζε σε όλα τα χρόνια γυμνασίου-λυκείου είναι φυτό; Κακό είναι αυτό;
Συμφωνώ με ορισμένα από αυτά που γράφεις αλλά βρίσκω λίγο προκατειλημμένο το ποστ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σοβαρά τώρα, όποιος θέλει Πολυτεχνείο ή Ιατρική ή Νομική, είναι φυτό;
Δηλαδή σύμφωνα με τη λογική σου, όποιος διάβαζε σε όλα τα χρόνια γυμνασίου-λυκείου είναι φυτό; Κακό είναι αυτό;
Συμφωνώ με ορισμένα από αυτά που γράφεις αλλά βρίσκω λίγο προκατειλημμένο το ποστ...

δεν εννοούσα αυτό αλλά αλλά το ότι διαλέγουν σχολές που εχουν πολλά μόρια (και όχι γιατί του αρέσει πραγματικά). Ίσως να είναι λίγο προκατελειμένο το ποστ σε μερικά σημεία αλλά μερικά από αυτά ισχύουν . Είπα πως δεν είναι όλοι οι άρισοτι φυτά και όπως δεν είναι όλα τα φυτά αριστοι.



π.χ. δε θεωρώ λογικό να στενοχωριέται κάποιος για να ένα 9 γιατί ο φιλός του πήρε 10.
και αντίστοιχα να διαμαρτύρετε καποιος επειδή πήρε στην γυμναστική 18, επίσης αναφέρομαι στον ανταγωνισμό που υπάρχει σε μη ανταγωνιστικές εξετάσεις, επίσης δε μπορείς να μπαίνεις σε μια σχολή όπως η ιατρική, η φυσική με σκοπό να ασχοληθείς ερευνητικά (το θεωρώ λίγο ψωνιστίκο αυτό) - δεν αναφέρομαι σε μαθητή που έχει δει την σχολή αλλά σε φοιτητή-, επίσης δε θεωρώ φυτό οποιος διαβάζει πολύ (γιατί και εγώ διαβάζω παρα πολυ δε λέω ψέματα ) -φυσικά και έχω μερικά στοιχεία φυτού (εξάλου δε το θεωρώ προσβλητικό) κανένας δεν είναι τέλειος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Κανένας άνθρωπος δεν είναι πλήρως 100% φυτό όπως και κανένας άνθρωπος δεν είναι 100% τεμπέλης όλοι μας έχουμε κάποια χαρακτηριστικά που τείνουν προς το φυτό. Μετά από πολύχρονη έρευνα ως μαθητής και ως φοιτητής θα επιχειρήσω να καταγράψω τα χαρακτηριστικά του φυτού αυτά είναι:




1) Τα φυτά μπορεί να είναι παράλληλα και γλείφτες (αν και οι όροι δε ταυτίζονται) θέλουνε να πούνε την σωστή απάντηση στην κυρία ή στον κύριο όχι για να μάθουν αλλά για να δείξουν στον κύριο ή στην κυρία ότι ξέρουν. Δυστυχώς αυτό αυτό συνεχίζεται και στο Πανεπιστήμιο με το φαινόμενο χαζές ερωτήσεις για να δείξουν στον καθηγητή ότι ξέρουν.
2) Τα φυτά είναι ανταγωνιστικά στο γυμνάσιο και στο λύκειο η μάχη αυτή γίνεται με τον τίτλο (ποιος θα πάρει το απουσιολόγιο, ποιος θα γράψει καλύτερα στο test kok).
3) Τα φυτά έχουν ως στόχο την ζωή τους να ασχοληθούν με κάτι μεγάλο που δεν συνδέεται με ένα απλό επάγγελμα. Δηλαδή το φυτό δε θα πει θέλω να γίνω ιατρός , να κάνω μια ειδικότητα και να δουλέψω αλλά θα λέει θέλω να γίνω ιατρός και να κάνω έρευνα πάνω στις νέες ασθένειες και τα εμβόλια σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού
4) Το φυτό πάντα ή σχεδόν πάντα έχει ως στόχο ιατρική ή νομική ή το πολυτεχνείο. Αυτές είναι οι λεγόμενες φυτοσχολές). Για ένα περίεργο λόγο ακόμα και στις πιο χαμηλόβαθμες σχολές δημιουργούνται νέα φυτά που στην σχολική ζωή δε θεωρούντουσαν από το κοινό σύνολο φυτά. Αυτά τα φυτά έχουν ως στόχο να πουν τον όρκο στην ορκωμοσία και να ασχοληθούν ακαδημαϊκά με κάτι.
5) Ένα φυτό δε θα πει ποτέ στους συμμαθητές ότι κάνει ένα σωρό φροντιστήρια, ότι ξοδεύει παραπάνω λεφτά από τα άλλα παιδιά.
6) Το φυτό φοιτητής δε χαίρεται ούτε με το 6 ούτε με το 7. Θεωρεί ότι σε όλα τα μαθήματα πρέπει να πάρει άριστα και αν δε πάρει τότε ο καθηγητής ειναι σκάρτος.
7) Το φυτό φοιτητής μπορεί να λυπηθεί για ένα 9 αν ένας τουλάχιστον από την παρέα του πήρε 10.
8) Το φυτό βοηθάει τους συμμαθητές και τους συμφοιτητές του ως ένα μικρό βαθμό έτσι για να πει ότι βοήθησε. Όμως κρατάει για τον εαυτό τα πιο σημαντικά πράγματα (π.χ. τι είπε sos ο καθηγητής, η δαπ μοιράζει παλιά θέματα).
9) Το πάνω από 19,5 στο τρίμηνο είναι ένας αναμενόμενος βαθμός οτιδήποτε κάτω από αυτό θεωρείται αποτυχία.
10) Λογική φυτού Τι και αν δε έχω ακουμπήσει ποτέ μπάλα στην ζωή μου, τι και αν δεν έχω παει ποτέ μαζί μου γυμναστήριο τι αν δεν ξέρω κανέναν κανονισμό από δημοφιλή στην χώρα μου αθλήματα ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ πρέπει να πάρω 20 γιατί μαθηματικά, φυσική , χημεία πήρα 20. Αν μου βάλει ο γυμναστής μικρότερου του 20 βαθμο είναι κομπλεξικός και θέλει να μου κατεβάσει βαθμό.
(τα ίδια :D και για τη Μουσική), θρησικευτικά.....

Θα ανανεώνω την λίστα

πηγή: το blog μου

προσθέστε και αλλα χαρακτηριστικά που έχω ξεχάσει. Επίσης δε θεωρώ τον κάθε καλό μαθητή φυτό (είναι δύο διαφορετικές ένοιες που απλά παρουσιάζουν μια τομή ). Μπορεί καποιος να είναι φυτό χωρις να είναι και καλός μαθητής.
Ρε focko, πήρες χαρακτηριστικά ενός φυτού και ενός μαθητή ή φοιτητή που έχει μεγάλους στόχους στην ακαδημαϊκή του ζωή και έκανες ένα αχταρμά.
Παραδείγματα
1. "Τα φυτά έχουν ως στόχο την ζωή τους να ασχοληθούν με κάτι μεγάλο που δεν συνδέεται με ένα απλό επάγγελμα. Δηλαδή το φυτό δε θα πει θέλω να γίνω ιατρός , να κάνω μια ειδικότητα και να δουλέψω αλλά θα λέει θέλω να γίνω ιατρός και να κάνω έρευνα πάνω στις νέες ασθένειες και τα εμβόλια σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού"
Από πότε τα μεγάλα όνειρα και οι μεγάλοι στόχοι έγιναν χαρακτηριστικά φυτού;
2. "....Για ένα περίεργο λόγο ακόμα και στις πιο χαμηλόβαθμες σχολές δημιουργούνται νέα φυτά που στην σχολική ζωή δε θεωρούντουσαν από το κοινό σύνολο φυτά. Αυτά τα φυτά έχουν ως στόχο να πουν τον όρκο στην ορκωμοσία και να ασχοληθούν ακαδημαϊκά με κάτι."
Το να θέλουν να πουν τον όρκο είναι χαρακτηριστικό φυτού. Όμως από πότε το όνειρο για ακαδημαϊκή καριέρα χαρακτηρίζει κάποιον ως φυτό;
3. "Το φυτό φοιτητής δε χαίρεται ούτε με το 6 ούτε με το 7. Θεωρεί ότι σε όλα τα μαθήματα πρέπει να πάρει άριστα και αν δε πάρει τότε ο καθηγητής ειναι σκάρτος."
Το σχόλιο για τον καθηγητή είναι όντως δείγμα φυτού. Όμως από πότε ένας φοιτητής χαρακτηρίζεται φυτό, επειδή επιδιώκει να πάρει υψηλούς βαθμούς, που θα τον βοηθήσουν να κάνει ένα μεταπτυχιακό σε καλό πανεπιστήμιο του εξωτερικού με υποτροφία.
4. "Το πάνω από 19,5 στο τρίμηνο είναι ένας αναμενόμενος βαθμός οτιδήποτε κάτω από αυτό θεωρείται αποτυχία."
Αν κάποιο καλό πανεπιστήμιο στο εξωτερικό, σε έχει κάνει κατ' αρχάς δεκτό με τον όρο να έχεις πάνω από 19-19,5 στο απολυτήριο, πού ανιχνεύεις ενέργειες φυτού, στην προσπάθειά σου να το καταφέρεις;
5. Στα υπόλοιπα λίγο πολύ θα συμφωνήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ίσως υπερέβαλα λίγο
προσωπικά δε θεωρώ καλό να βλέπω παιδάκι που καλά καλά δε ξέρει τι σημαίνει η επιστήμη που θα σπουδάσει ότι θέλει να κάνει έρευνα. Καλό ειναι να διαλέξεις κάτι που αγαπάς και μετά αν θέλεις να κάνεις και έρευνα αλλά θεωρώ λάθος να λένε συνέχει την έρευνα ως αυτοσκοπό :).


Στην νοσηλευτική που ήμουνα στο εκπα παρα πολλοί λεγόμενοι καλοί φοιτητές πήγανε κατευθείαν για μεταπτυχιακά , διατριβές κοκ.(πολλοι μπήκαν στην σχολή χωρίς να θέλουν να ασκήσουν το επάγγελμα). Στην πραγματικότητα αυτοί δεν έχουν ιδέα από νοσηλευτική γιατί δε δούλεψαν το επάγγελμα. Το κακό είναι ότι εχουμε καθηγτητριες/τες νοσηλευτικής που πολλές /λλοι δεν ξέρουν να ασκούν νσοηλευτική.
Το ίδιο συμβαίνει και με την ιατρική π.χ. η γυναίκα του Καραμανλή πηρε διατριβή πριν πάρει καλά καλά το πτυχίο της, το ίδιο συμβαίνει και με πάρα πολλους.
Βγάλε ιατρική διαλεξε ειδικότητα που σου αρεσει και μετά αποφασισε αν θα κανεις έρευνα.

Προσωπικά έχω κάνει έρευνα ως νοσηλευτής (κλινική έρευνα βάση πρωτοκόλλου ) και έχω δημοσιεύσει κάποια poster , αλλά η έρευνα μου σε άμεση σχέση με την δουλειά μου.
Θεωρώ λάθος να λένε μικρά παιδιά ότι έχουν ως στόχο να γίνουν ερευνητές (εξάλλου οι περισσότεροι το μετανιώνουν μετά)
η έρευνα θέλει συνεχές διάβασμα, χαμηλά έσοδα, μεγάλη προσπάθεια και πενιχρή προσωπική ζωή.

το να στοχεύει καποιος μεγάλο βαθμό πτυχίου το βρίσκω λογικό οπως και να ξαναδίνει για βελτιωση βαθμού το να βρίζει τους καθηγητές ομως που του εβαλαν κακό βαθμό δε το θεωρώ σωστό.

ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου΄.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Βασικα στο Γυμνασιο υπαρχουν δυο ειδη καλων μαθητων, αυτοι που διαβαζουν σωστα, κρατανε και τπτ απο την ταξη (ακομα και αν ξυνονται), λυνουν τις ασκησεις, μαθαινουν και αυτα που χρειαζονται για την αλλη μερα και Job done. Μαξιμουμ χρονος διαβασματος οι 2 ωρες. Υπαρχουν και αυτοι ομως που ξεπατωνουν τα βιβλια και μαθαινουν και το κομμα, αν δν μαθουν ολες τις λεπτομερειες του μαθηματος με τον Αβρααμ δεν πανε για υπνο, ενω καθονται και τρωνε μια μερα να γραψουν μια εκθεση για να την κανουν πρωτα στο προχειρο και μετα στο ''καλο'' με καλλιγραφικα, ημερομηνιες, τιτλο μαθηματος κλπ. Προκυπτει οτι τις περισσοτερες περιπτωσεις οι πρωτοι βγαζουν καλυτερους βαθμους γιατι ξερουν να εκμεταλλευονται το χρονο τους καλυτερα. Δεν εχει σημασια ποσο διαβαζεις αλλα τι διαβαζεις. Τα απουσιολογια και η σημαια, ειδικα το πρωτο, ειναι ενας ηλιθιος τροπος να γεννας ανταγωνισμο μεταξυ 14χρονων που νομιζουν οτι αν περασουν με τη σημαια απο τον δημαρχο της εκαστοτε περιοχης επιασαν τον ταυρο απ τα κερατα. Το απουσιολογιο πρεπει να το κραταει ο καθηγητης και αυτος να ειναι υπευθυνος γιατι δημιουργουνται εριδες, γιατι μου εβαλες απουσια ενω αργησα μονο 40 λεπτα, γιατι εβαλες σε μενα και δεν εβαλες σε κεινο, δεν εβαλες στον Κωστα απουσια γιατι ειναι ο κολλητος σου ε?, και λοιπες ηλιθιοτητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι αυτή είναι μια λίστα προκαταλήψεων σχετικά με μαθητές που τυγχάνει να τα πηγαίνουν καλά στα μαθήματά τους και δε στρώθηκαν να διαβάσουν μόνο όταν μπήκαν στη Γ' Λυκείου...

Αν σου πω οτι σχεδον ολοι οσοι ηξερα τοσα χρονια να παιρνουν μονο 20αρια στο σχολειο και με οτιδηποτε λιγοτερο να ειναι παρα πολυ απογοητευμενοι, φετος εγραψαν τα μισα μορια απο οσα περιμεναν?

Τι να πω, ισως ειναι συμπτωση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν σου πω οτι σχεδον ολοι οσοι ηξερα τοσα χρονια να παιρνουν μονο 20αρια στο σχολειο και με οτιδηποτε λιγοτερο να ειναι παρα πολυ απογοητευμενοι, φετος εγραψαν τα μισα μορια απο οσα περιμεναν?

Τι να πω, ισως ειναι συμπτωση :P
Καλά, μη χαίρεσαι τόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
τι φυτα κ μαλακιες ειναι αυτα ρε ξεκολληστε λιγο απο τα στερεοτυπα παντως ειδους . κ ο θεματοθετης να πουμε φοιτητης ιατρικης τι θελει να μας πει οτι δεν διαβαζει ξερω γω ?? οτι να ναι ακυρο θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
τι φυτα κ μαλακιες ειναι αυτα ρε ξεκολληστε λιγο απο τα στερεοτυπα παντως ειδους . κ ο θεματοθετης να πουμε φοιτητης ιατρικης τι θελει να μας πει οτι δεν διαβαζει ξερω γω ?? οτι να ναι ακυρο θεμα

στο 2ο ποστ μου είπα πως διαβάζω πάρα πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ενα χαρακτηριστικο των φυτων που δεν νομιζω οτι μπηκε στην λιστα ειναι οτι μιλανε ΣΥΝΕΧΕΙΑ για μαθηματα. Προφανως αυτο συμβαινει γιατι δεν εχουν καμια αλλη ασχολια. Επιπλεον συνηθως γινονται φυτα λογο μεγαλης πιεσης απο τους γονεις και γενικα ειναι αυτο που λεμε μαμοθρεφτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Κυριως οι γονεις μεταφερουν αυτες τις προκαταληψεις στα παιδια τους. Αν δεν βγαλεις 20 και βγαλεις 19.9 θα φας κηρυγμα. Επισης επειδη ειχες αδερφο/η που εβγαζε 19+ πρεπει να βγαλεις κι εσυ τοσο για να μην ατιμωθει η οικογενεια. Παιδια που ξερω δεν βγαζουν 19+ επειδη ικανοποιουνται αυτα αλλα επειδη φοβουνται οτι θα φανε κηρυγμα που δεν εβγαλαν οσο ηθελαν οι γονεις τους ή επεσαν σε σχεση με το προηγουμενο/η τριμηνο/τετραμηνο/χρονια ή επειδη τα αδερφια τους εβγαζαν τοσο οποτε ειναι κι αυτα "αναγκασμενα" να βγαλουν αναλογο βαθμο.
Θα πρεπει να το συνειδητοποιησουν αυτο και να κατσουν να συζητησουν με τους γονεις τους πριν να ειναι αργα.

Σαφως και υπαρχουν παιδια που βγαζουν 19+ επειδη απλα γουσταρουν να διαβαζουν. Ελαχιστα βεβαια. Ευτυχως ομως υπαρχουν. Αυτα τα παιδια καταφερνουν ΠΑΝΤΑ τον στοχο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Το να είναι κάποιος φυτό με την έννοια του σπασίκλα δε το θεωρώ κακό. Δικαίωμά του καθενός είναι το πώς θα σπαταλά τον ελεύθερο χρόνο του ( τουλάχιστον μέχρι εκεί που φτάνει η ελεύθερη βούληση ενός 15χρονου ).
Το να είναι κάποιος ανταγωνιστικός επίσης δε το θεωρώ κακό. Όλοι είμαστε άλλωστε λίγο πολύ, απλά εκεί κάποιοι είναι διπλωμάτες ενώ κάποιοι άλλοι το δείχνουν εξώφθαλμα.

Το να είναι όμως κάποιος πέρα από τα παραπάνω και γλείφτης σηκώνει λίγο δούλεμα. Και αυτό οφείλεται συνήθως σε λάθη των γονέων. Μικροαστικές μαλακίες του στυλ κοίτα εσύ την παρτάρα σου και πάτα τους άλλους κάτω να βγάλεις βαθμούς, να κάνεις κάτι στη ζωή σου ενώ οι φίλοι σου που κάθονται και παίζουν μπάλα τα απογεύματα θα καταλήξουν κάτι ανθρωπάκια κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Πώς νομίζουν οι άλλοι ότι είμαστε:
Πώς νομίζουμε εμείς ότι είμαστε:
Πώς είμαστε:
Thank God.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Κανένας άνθρωπος δεν είναι πλήρως 100% φυτό όπως και κανένας άνθρωπος δεν είναι 100% τεμπέλης όλοι μας έχουμε κάποια χαρακτηριστικά που τείνουν προς το φυτό. Μετά από πολύχρονη έρευνα ως μαθητής και ως φοιτητής θα επιχειρήσω να καταγράψω τα χαρακτηριστικά του φυτού αυτά είναι:




1) Τα φυτά μπορεί να είναι παράλληλα και γλείφτες (αν και οι όροι δε ταυτίζονται) θέλουνε να πούνε την σωστή απάντηση στην κυρία ή στον κύριο όχι για να μάθουν αλλά για να δείξουν στον κύριο ή στην κυρία ότι ξέρουν. Δυστυχώς αυτό αυτό συνεχίζεται και στο Πανεπιστήμιο με το φαινόμενο χαζές ερωτήσεις για να δείξουν στον καθηγητή ότι ξέρουν.
2) Τα φυτά είναι ανταγωνιστικά στο γυμνάσιο και στο λύκειο η μάχη αυτή γίνεται με τον τίτλο (ποιος θα πάρει το απουσιολόγιο, ποιος θα γράψει καλύτερα στο test kok).
3) Τα φυτά έχουν ως στόχο την ζωή τους να ασχοληθούν με κάτι μεγάλο που δεν συνδέεται με ένα απλό επάγγελμα. Δηλαδή το φυτό δε θα πει θέλω να γίνω ιατρός , να κάνω μια ειδικότητα και να δουλέψω αλλά θα λέει θέλω να γίνω ιατρός και να κάνω έρευνα πάνω στις νέες ασθένειες και τα εμβόλια σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού
4) Το φυτό πάντα ή σχεδόν πάντα έχει ως στόχο ιατρική ή νομική ή το πολυτεχνείο. Αυτές είναι οι λεγόμενες φυτοσχολές). Για ένα περίεργο λόγο ακόμα και στις πιο χαμηλόβαθμες σχολές δημιουργούνται νέα φυτά που στην σχολική ζωή δε θεωρούντουσαν από το κοινό σύνολο φυτά. Αυτά τα φυτά έχουν ως στόχο να πουν τον όρκο στην ορκωμοσία και να ασχοληθούν ακαδημαϊκά με κάτι.
5) Ένα φυτό δε θα πει ποτέ στους συμμαθητές ότι κάνει ένα σωρό φροντιστήρια, ότι ξοδεύει παραπάνω λεφτά από τα άλλα παιδιά.
6) Το φυτό φοιτητής δε χαίρεται ούτε με το 6 ούτε με το 7. Θεωρεί ότι σε όλα τα μαθήματα πρέπει να πάρει άριστα και αν δε πάρει τότε ο καθηγητής ειναι σκάρτος.
7) Το φυτό φοιτητής μπορεί να λυπηθεί για ένα 9 αν ένας τουλάχιστον από την παρέα του πήρε 10.
8) Το φυτό βοηθάει τους συμμαθητές και τους συμφοιτητές του ως ένα μικρό βαθμό έτσι για να πει ότι βοήθησε. Όμως κρατάει για τον εαυτό τα πιο σημαντικά πράγματα (π.χ. τι είπε sos ο καθηγητής, η δαπ μοιράζει παλιά θέματα).
9) Το πάνω από 19,5 στο τρίμηνο είναι ένας αναμενόμενος βαθμός οτιδήποτε κάτω από αυτό θεωρείται αποτυχία.
10) Λογική φυτού Τι και αν δε έχω ακουμπήσει ποτέ μπάλα στην ζωή μου, τι και αν δεν έχω παει ποτέ γυμναστήριο τι αν δεν ξέρω κανέναν κανονισμό από δημοφιλή στην χώρα μου αθλήματα ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ πρέπει να πάρω 20 γιατί μαθηματικά, φυσική , χημεία πήρα 20. Αν μου βάλει ο γυμναστής μικρότερου του 20 βαθμο είναι κομπλεξικός και θέλει να μου κατεβάσει βαθμό.
(τα ίδια :D και για τη Μουσική), θρησικευτικά.....

Θα ανανεώνω την λίστα

πηγή: το blog μου

προσθέστε και αλλα χαρακτηριστικά που έχω ξεχάσει. Επίσης δε θεωρώ τον κάθε καλό μαθητή φυτό (είναι δύο διαφορετικές ένοιες που απλά παρουσιάζουν μια τομή ). Μπορεί καποιος να είναι φυτό χωρις να είναι και καλός μαθητής.


Συμφωνώ με όλα, εκτός από την Τρίτη λυκείου. Το να έχει κάποιος ένα πού καλό γενικό, δεφαντάζεσαι πόσες πολλές ευκαιρίες μπορεί να σου ανοίξει σε πανεπιστήμια τουεξωτερικού… Προσωπικά στην Τρίτη λυκείου είχα όλα τα χαρακτηριστικά αυτά, εκτόςαπό τον ανταγωνισμό με τους υπόλοιπους μαθητές! Τι με νοιάζει αν έχει ο άλλος 20ή 18,,, σημασία έχει τι βαθμό θα πάρω εγώ!

Τώρα όμως το να συμβαίνουν αυτά μέχρι την Α λυκείου, όντωςείναι τραγικό! Στο γυμνάσιο, διάβαζα μόνο τα μαθήματα που γούσταρα, και αυτάόχι περισσότερο από 20-30 λεπτά την ημέρα (συνολικά αφιέρωνα μόνο 1-1.5 ώρεςτην ημέρα διάβασμα στο γυμνάσιο και καθόλου τα σαββατοκύριακα, και χωρίς ναασχολούμαι καθόλου με θρησκευτικά, πολιτικές αγωγές, οικιακή οικονομία καιλοιπές μαλακίες) και φροντιστήριο έκανα μόνο για Αγγλικά!

Το να διαβάζεις επειδή θέλεις να σπουδάσεις νομική, ιατρική,μηχανολογία κτλπ οκ το καταβαίνω (καιαυτό όχι από το γυμνάσιο –και για να προλάβω απάντηση, εννοώ το υπερβολικόδιάβασμα, δηλαδή πάνω από 2 ώρες την ημέρα από το γυμνάσιο), το να θες νασπουδάσεις ένα από αυτά επειδή τυγχάνει να διαβάζεις είναι απλά γελοίο – όμως τείνεινα είναι ο κανόνας πλέον!

Πότε μου δεν είχα τέλειο έλεγχο στο γυμνάσιο! Και όμως κατάφερανα πάρω απολυτήριο με βαθμό 19+, και βαθμό πρόσβασης 18+, και έχω δει πολλούς που ήταν πάντα οι «καλύτεροιμαθητές» σε όλα τα χρόνια με πολύ πιο χαμηλούς βαθμούς (ίσως αυτό όμως να συμβαίνειδιότι πολλοί όπως εγώ δεν ασχολούμασταν και τόσο σε μικρές τάξεις με τους βαθμούςκαι απλά για αυτούς που ασχολούνταν να ήταν πιο εύκολο! Ή επειδή μάθαιναν να ταέχουν πάντα όλα έτοιμα (το να κάνεις 5-6 φροντιστήρια στο γυμνάσιο για να έχεις20 είναι ηλίθιο! (δεν εννοώ προς θεού τα άτομα που έχουν κάποιες ελλείψεις –αυτό δεν σημαίνει το να έχεις 17 και όχι 19!- αλλά το να είσαι γύρω στο 10!) Θαέρθει Δευτέρα και η Τρίτη λυκείου όπου δεν θα πηγαίνουν μόνο τα φυτά φροντιστήριοαλλά σχεδόν όλοι- τότε αυτοί τι θα κάνουν!

Για μένα φυτά είναι οι βαθμοθήρες μαθητές, αυτοί που κάνουνότι κάνουν απλά για ένα βαθμό, που διαβάζουν χωρίς να τους αρέσει απαραίτητα τομάθημα που διαβάζουν αλλά το 20 που θα πάρουν και ο γενικός που θα μαζέψουν,για να ακούσουν μπράβο από όλους και να πουλήσουν μούρη για εξυπνάδες…

Στο πανεπιστήμιο δεν ξέρω ακόμη τι συμβαίνει…

Όμως πιστεύω πως σε σχολές όπως η ιατρική κλπ «επιβάλλεται»να είσαι και λίγο φυτό! Οκ δεν εννοώ αυτά με τα 9 – 10, αλλά να περνάς ταμαθήματα και να μην κάνεις τα συλλογή τα επόμενα εξάμηνα!, και ειδικά στοεξωτερικό που αυτή «συλλογή» δεν και είναι δυστυχώς ή ευτυχώς τόσο εύκολη!

Οκ αυτό με την έρευνα που λες μπορώ να το ανεκτώ, το άλλο που ακούω πολύ συχνά... θέλω να σπουδάσω νομική επειδή μου άρεσετο Boston Legalκαι ιατρική επειδή μου άρεσε το Greys Anatomy το βρίσκω πολύ πιο χειρότερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για μένα υπάρχουν δύο ειδών φυτά.
Πρώτα είναι το είδος που όλοι επιθυμούμε να ξεχάσουμε. Μιλάω για το φοβισμένο συνήθως κοριτσάκι που τα μυαλά του έχουν ξεμείνει στο δημοτικό και θέλει πάντα να ευχαριστεί τη μαμά και το μπαμπά. Σε ολόκληρα τα δώδεκα χρόνια της σχολικής του πορείας θα κλάψει αν ο καθηγητής το πιάσει αδιάβαστο ακόμη και στα θρησκευτικά. Παρόλο που κατά βάθος έχει καλή καρδιά η στενοτητα που κουβαλάει θα το αποτρέψει από το να γράψει καλά στο τέλος .
Έπειτα έχουμε το πιο συνηθισμένο είδος του ανταγωνιστικου φυτού. Είναι ο τύπος που θα κρύβει τις ώρες που κάνει φροντιστήριο και θα γλείφει τους καθηγητές σαν Εβραίος τοκογλυφος. Το κόμπλεξ όμως ανταγωνισμού του συνεχίζεται και εκτός σχολείου. Παρόλα αυτά είναι πολύ πιο αποτελεσματικο από το άλλο είδος και συνήθως περνάει πολυτεχνείο.
Όλοι οι υπόλοιποι δεν είμαι φυτά για μένα και θεωρώ ο όποιον τους βρίζει κομπλεξικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Για μένα υπάρχουν δύο ειδών φυτά.
Πρώτα είναι το είδος που όλοι επιθυμούμε να ξεχάσουμε. Μιλάω για το φοβισμένο συνήθως κοριτσάκι που τα μυαλά του έχουν ξεμείνει στο δημοτικό και θέλει πάντα να ευχαριστεί τη μαμά και το μπαμπά. Σε ολόκληρα τα δώδεκα χρόνια της σχολικής του πορείας θα κλάψει αν ο καθηγητής το πιάσει αδιάβαστο ακόμη και στα θρησκευτικά. Παρόλο που κατά βάθος έχει καλή καρδιά η στενοτητα που κουβαλάει θα το αποτρέψει από το να γράψει καλά στο τέλος .
Έπειτα έχουμε το πιο συνηθισμένο είδος του ανταγωνιστικου φυτού. Είναι ο τύπος που θα κρύβει τις ώρες που κάνει φροντιστήριο και θα γλείφει τους καθηγητές σαν Εβραίος τοκογλυφος. Το κόμπλεξ όμως ανταγωνισμού του συνεχίζεται και εκτός σχολείου. Παρόλα αυτά είναι πολύ πιο αποτελεσματικο από το άλλο είδος και συνήθως περνάει πολυτεχνείο.
Όλοι οι υπόλοιποι δεν είμαι φυτά για μένα και θεωρώ ο όποιον τους βρίζει κομπλεξικό
.

Μήπως ήμασταν συμμαθητές και περιγράφεις με τέτοια ακρίβεια τη Μαλακισμένη; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Ας πω την προσωπική μου ιστορία :P
Κατ'αρχήν , σύμφωνα με αυτά που διαβάζω από σας, στο γυμνάσιο ήμουν μάλλον ένα είδος φυτού. Ποτέ δεν ήμουν γλείφτης απέναντι στους καθηγητές ή επιδειξίας με τους βαθμούς, όμως διάβαζα πάνω από 2 ώρες γιατί (τόσο ηλίθιος :/: ) ήθελα να είμαι διαβασμένος μέχρι και στα θρησκευτικά, και για κάποιο λόγο είχα δώσει στο βαθμό μεγαλύτερη αξία από αυτή που θα έπρεπε... Στενοχωριόμουν αν έπαιρνα κανα 16 (θα το επαναλάβω, τόσο ηλίθιος ήμουν) , βέβαια παρ'όλα αυτά δεν μπορώ να πω ότι δεν είχα ελεύθερο χρόνο, φίλους κλπ. (Να πω εδώ ότι οι γονείς μου ποτέ δεν με πίεζαν για βαθμούς, απλά από το δημοτικό ήμουν υπερβολικά τελειομανής..) Επίσης σε σύγκριση με άλλα παιδιά της τάξη μου, διάβαζα λιγότερο αλλά ήμουν μεγάλος βαθμοθήρας... Όμως παρ'όλα αυτά πάντα βοηθούσα τους συμμαθητές μου να αντιγράψουν (τους φίλους μου βασικά), ενώ είχα ελεύθερο χρόνο (πήγαινα για μπάσκετ, ποδόσφαιρο κλπ), όπως και άλλα ενδιαφέροντα. Ωστόσο τώρα σκέφτομαι τα γυμνασιακά μου χρόνια και μετανιώνω που ήμουν έτσι... Θα προτιμούσα να ήμουν λίγο πιο open-minded και να καταλάβαινα πόσο χαζό είναι να προσπαθείς για ένα βαθμό τον οποίο θα τον έβγαζες έτσι κι αλλιώς με στοιχειώδες διάβασμα...
Τεσπά από τρίτη γυμνασίου και μετά άλλαξε αυτό, πλέον το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι τουλάχιστον αυτή η τελειομανία μου του γυμνασίου με έχει οδηγήσει στο να μην έχω κενά στα μαθήματα που με ενδιαφέρουν, και ελπίζω να τα πάω καλά στις Πανελλήνιες και να περάσω εκεί που θέλω (Μηχανολόγοι σε κάποια πολυτεχνική σχολή ή κάτι παρόμοιο) και το διάβασμα που κάνω είναι για να περάσω σε μία σχολή που μου αρέσει (να ασχοληθώ με μηχανές :P)


Αναρωτιέμαι αν το διάβσε κανείς όλο αυτό που έγραψα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μήπως ήμασταν συμμαθητές και περιγράφεις με τέτοια ακρίβεια τη Μαλακισμένη; :P

Είναι πολύ πιθανό. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top