Συμπληρώματα διατροφής στην Γ' Λυκείου

Εσείς παίρνετε/παίρνατε συμπληρώματα διατροφής και γιατί;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 145)
  • Ναι, όλη τη χρονιά.

    Ψήφοι: 8 5.5%
  • Ναι, περιστασιακά.

    Ψήφοι: 43 29.7%
  • Δοκίμασα αλλά σταμάτησα γρήγορα.

    Ψήφοι: 9 6.2%
  • Όχι και δεν θέλω.

    Ψήφοι: 77 53.1%
  • Όχι αλλά θέλω, ομως για κάποιους λόγους δεν παίρνω.

    Ψήφοι: 8 5.5%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εγώ, καθ' όλη την χρονιά, έπαιρνα πολυβιταμίνες.
Επίσης, έκανα γιόγκα κάθε πρωί, γιατί πρέπει να έχεις σωματικά καλή φυσική κατάσταση, και έπειτα, καθόμουν, άναβα την πίπα μου και σκεφτόμουν πως θα χρησιμοποιήσω τον χρόνο που είχα εκείνη την μέρα. Επίσης, έκανα λίγο ντοπινγκ με τσιγάρα που και που, καθώς είναι το καλύτερο φάρμακο ενάντια στο άγχος.
Που και που, κατέβαζα και καμιά:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakisH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Ρε παιδιά, έχουμε ξεφύγει; Τι συμπληρώματα και doping; Πιστεύω πως όσο περισσότερο ακούγεται κάτι τέτοιο, τόσο περισσότερο "φυσιολογικό" ακούγεται και μετά ο κόσμος αγχώνεται. Αυτοί που δεν ντοπάρονται, αυτοί που δεν κάνουν 36 ώρες το 24ωρο ιδιαίτερα σε καθηγητές με 50€/ώρα κτλ. Εμένα η μητέρα μου κάτι σοκολάτες μου έπαιρνε γιατί λέει "βοηθάνε τη σκέψη" :P . Αυτό φυσικά είχε ως αποτέλεσμα μια αισθητή μεταβολή βάρους μετά τις πανελλήνιες.

Προσωπική άποψη: μην τρελαίνεστε. Και να μην περάσετε στην πρώτη σχολή που θέλουν οι γύρω σας να περάσετε, μια χαρά μπορείτε να περάσετε και αλλού, αρκεί να βρείτε τα καλά του θέματος.

Σε λίγο θα πρέπει να οργανωθεί και "anti-doping control" έξω από τα σχολεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ χυμούς έπινα και ήμουν οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Τελικά εσείς που πήρατε φουσκώσατε καθόλου ή παπάρια; Να ξέρω να πάρω και γω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Τελικά εσείς που πήρατε φουσκώσατε καθόλου ή παπάρια; Να ξέρω να πάρω και γω!!!

Αναλόγως τι θα πάρεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Αναλόγως τι θα πάρεις...

Ααα έχει και να επιλέξεις; Εγώ νόμιζα παίρνεις ένα για όλα. Κρίμα ρε γαμώτη.:(
Τι προτείνουν οι μυημένοι στις απαγορευμένες ουσίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Πάντως από πολλές μαμάδες έχω ακούσει να παίρνουν στα παιδιά τους συμπληρώματα, με την δικαιολογία πως είναι φυτικά, με βότανα, φύκια και μεταξωτές κορδέλες. Το περηφανευονται κιόλας δηλαδή, νομιζουν πως ειναι καλες μαμαδες επειδη σπαταλανε λεφτα σε μαλακισμενα γιατροσοφια.
Η κλασσική καφείνη σε οποιαδήποτε μορφή (σοκολάτα, καφές, κολα, κλπ) δεν πιάνεται για συπλήρωμα κατά τη γνώμη μου, εκτός και αν μιλάμε για τεράστιες ποσότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
με πολυβιταμινες δεν φουσκονεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Δεν έχω πάρει ποτέ και δεν νομίζω ότι χρειάζομαι καν. Μια νορμάλ διατροφή και επαρκής ύπνος αρκούν και με το παραπάνω για να τη βγάλεις σε οποιεσδήποτε εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Μή γελάσετε.. :P

Για τα "nootropics" ξέρει κανείς σας τπτ?!

https://www.reddit.com/r/nootropics/

ναι, οκ, δε μιλάω για σενάρια σαν του Limitless, αλλά ξέρει κανεις τπτ απο προσωπική εμπειρία π.χ.?!

Δεν είμαι για πανελλήνιες, αλλα και στο πανεπ. αν είσαι του τυπου "party hard study harder" και τετοια, σε γοητύει η ιδεα ρε παιδι μ' .. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
παιδια πιστευετε οτι ενα συμπληρωμα βιταμινης c 1.000 mg την ημερα ειναι πολυ; σκεφτομαι να παρω μηπως δω καποια διαφορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Piracetam (δε χρειάζεται συνταγή)
Sulbutiamine (δε χρειάζεται συνταγή)
Caffeine
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PAOAND

Νεοφερμένος

Ο PAOAND αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
1) Καφείνη
Σε συγκεντρώνει να διαβάσεις, σου δίνει μια μικρή ευφορία και κυρίως σε κράταει ξύπνιο. Εμενα με βοηθάει και στην απομνημόνευση.

2)Αν καπνίζεις: Νικοτίνη. Αν κάποιος έχει εθιστεί στο τσίγαρο τότε η νικοτίνη του είναι απαραίτητη για να συγκεντρωθεί στο διάβασμα.

3) Τα βιταμινούχα χάπια (tonotil κτλπ) έχουν αποτέλεσμα αν δεν κάνεις καλή διατροφή. Αν τρως κάθε μέρα αρκετά φρούτα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

4) Για πιο extreme απατήσεις υπάρχει και το Ritalin. Πρόκειται για φάρμακο που χορηγείται σε υπερκινητικά παιδιά. Βοηθάει πολύ στην συγκέντρωση. Ουστιαστικά ανήκει στην κατηγορία των μεθαμφεταμίνων. Αν έχεις σκόπο να το πάρεις, πάρε λίγα αλλά χρησιμοποίησετα όταν θέλεις να βγάλεις πολύ ύλη σε μία μέρα. Προσοχή όμως γιατί αν το παρακάνεις θα έχεις πρόβλημα. Η βραχυχρόνια χρήση δεν έχει αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Προσοχή με τα stimulants. (Ritalin, Adderall κ.λπ.)
Καλύτερα και πιο ασφαλή είναι τα nootropics. (Ρακετάμες κ.ά.)
Κάποια νοοτροπικά δε χρειάζονται καν ιατρική συνταγή και έχουν σπάνια και -οχι σοβαρά- side effects.
Παραδείγματα: Νοοτρόπ και Arcalion (αυτά χρησιμοποιώ αυτή τη περίοδο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PAOAND

Νεοφερμένος

Ο PAOAND αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
γιατι το Ritalin και το Aderall τι πρόβλημα έχουν ; (αν τα χρησιμοποιεις για λιγο καιρο )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ποιος ο λόγος να χαπακώνεσαι στα 17-18 σου; :P

Έλεος, αν έχεις μια καλή και ισορροπημένη διατροφή, μια χαρά μπορείς να αντεπεξέλθεις. Βάλτε τη μαμά σε πρόγραμμα, ώστε να μαγειρεύει φαγητά από όλες τις ομάδες (όλες οι μαμάδες θέλουν να βοηθήσουν με τον τρόπο τους :P). Στίψτε πορτοκάλια ή βάλτε πολλά φρούτα στον αποχυμωτή και βουαλά, ένα υπέροχο smoothie :P Για ενδιάμεσα γεύματα προτιμήστε ξηρούς καρπούς ή φρούτα.

Και μην ξεχνάτε το νερό. Τουλάχιστον 2 L την ημέρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DruidAlex

Νεοφερμένος

Ο DruidAlex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
γιατι το Ritalin και το Aderall τι πρόβλημα έχουν ; (αν τα χρησιμοποιεις για λιγο καιρο )

NEGATIVE
(likelihood of negative side effects increases with higher doses)
increased aggressiveness
paranoia
dry mouth
headache
increased heart rate (tachycardia)
increased breathing rate
increased blood pressure
rise in body temperature
fever and sweating
diarrhea or constipation
blurred vision
impaired speech
dizziness
uncontrollable movements (twitching, jerking, tremors, etc...)
insomnia
numbness
irregular heartbeat (palpitations, arrhythmia)
impotence / inability to achieve erection in men (high dose or chronic use)
convulsions (high dose)
dry, itchy skin (chronic use)
acne, sores (chronic use)
pallor (high dose or chronic use)
psychotic episodes (rare except in overdoses or after chronic use)

τελειο ε;
aderall=αμφεταμινες=ναρκωτικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kyriakossmith

Νεοφερμένος

Ο kyriakossmith αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δοκιμαστε Alphamed MEMORY esxtra εμενα προσωπικα με βοηθησε πολύ πιστεύω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Δεν υπάρχει καλύτερο doping από το πιτόγυρο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • untitled.png
    untitled.png
    122.8 KB · Εμφανίσεις: 2,473

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top