Συμπληρώματα διατροφής στην Γ' Λυκείου

Εσείς παίρνετε/παίρνατε συμπληρώματα διατροφής και γιατί;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 145)
  • Ναι, όλη τη χρονιά.

    Ψήφοι: 8 5.5%
  • Ναι, περιστασιακά.

    Ψήφοι: 43 29.7%
  • Δοκίμασα αλλά σταμάτησα γρήγορα.

    Ψήφοι: 9 6.2%
  • Όχι και δεν θέλω.

    Ψήφοι: 77 53.1%
  • Όχι αλλά θέλω, ομως για κάποιους λόγους δεν παίρνω.

    Ψήφοι: 8 5.5%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ναι, ισχύει πως η σπιρουλίνα δίνει ενέργεια, αλλά έχει κατηγορηθεί πως ευνοεί το αλτζχάιμερ νομίζω, οπότε δεν πήγα να πάρω. :P

Εμένα δεν με βοήθησε ιδιαίτερα. Και επίσης ΒΡΩΜΑΕΙ. Είναι λες και έφερες τον Θερμαϊκό σε χαπάκια.

p.s. Θα την χρησιμοποιήσεις 2 μήνες, δεν θα κάνεις χρόνια χρήση, σιγά μην ευνοήσει το Αλτζχάιμερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ναι, δεν μπορείτε να πιείτε ένα χυμό, ξέρω 'γω. Η σπιρουλίνα σάς μάρανε:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ναι, δεν μπορείτε να πιείτε ένα χυμό, ξέρω 'γω. Η σπιρουλίνα σάς μάρανε:hehe:

Πόσους χυμούς να πιεις σε μια μέρα πια, σε πιάνει συνέχεια κατούρημα μετά...:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Πόσους χυμούς να πιεις σε μια μέρα πια, σε πιάνει συνέχεια κατούρημα μετά...:hehe:
Ε, πιες σοκολάτα:P Ένα τσαγάκι. Ένα αφέψημα, βρε αδερφέ.

Γιατί να δίνεις λεφτά σε συμπληρώματα διατροφής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
εγω κατα την περιοδο της εξεταστικης επαιρνα δισκια μαγνησιου, βοηθανε στον υπνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Έτσι όπως πάμε, θα αναπτυχθεί ειδική βιομηχανία αναβολικών για τις πανελλήνιες και σε λίγα χρόνια οι υποψήφιοι πριν γράψουν εξετάσεις θα περνάνε αντιντόπινγκ τεστ.

Ναι, ισχύει πως η σπιρουλίνα δίνει ενέργεια, αλλά έχει κατηγορηθεί πως ευνοεί το αλτζχάιμερ νομίζω, οπότε δεν πήγα να πάρω.
Το αντίθετο μάλλον συμβαίνει. Η ασπιρίνη βοηθάει στην πρόληψη της ασθένειας του Αλτσχάιμερ. Δες ΕΔΩ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Μα, δεν έγραψα ασπιρίνη, σπυρουλίνα λέω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μα, δεν έγραψα ασπιρίνη, σπυρουλίνα λέω :P
:redface: Δίκιο έσεις, στραβομάρα μου, νόμισα ότι διάβασα ...υποκοριστικό της ασπιρινούλας. Για τη σπιρουλίνα λοιπόν έχω την άποψη ότι δεν αξίζει τον κόπο να ασχολούμαστε μαζί της. Όσο για την ΑΣΠΙΡΙΝΗ, έχει (και) διεγερτικές ιδιότητες. Την χρησιμοποιούν εδώ και πολλά χρόνια οι φορτηγατζήδες για να καταπολεμούν τη νύστα στα πολύωρα ταξίδια τους.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Εγώ έχω άλλο πρόβλημα. Ενώ μπορώ να μείνω ξύπνιος το βράδυ την επόμενη μέρα είμαι τέζα με αποτέλεσμα να μην αποδίδω αρκετά. Υπάρχει κάτι (ουσία ή ο,τιδήποτε) που να υποκαθιστά τον χαμένο ύπνο κ να μου δίνει δύναμη?

Αν δοκίμαζες να διαβάζεις το βράδυ και να κοιμάσαι τα απογεύματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

watson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο watson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Έτσι όπως πάμε, θα αναπτυχθεί ειδική βιομηχανία αναβολικών για τις πανελλήνιες και σε λίγα χρόνια οι υποψήφιοι πριν γράψουν εξετάσεις θα περνάνε αντιντόπινγκ τεστ.
μη το γελας καθόλου
https://health.in.gr/news/various/article/?aid=1231220928
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DruidAlex

Νεοφερμένος

Ο DruidAlex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Κατ'αρχην γεια σε ολους.Το red-bull ειναι αληθεια οτι βοηθαει στην καλυτερη αποδοση στα γραπτα και στο διαβασμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Κατ'αρχην γεια σε ολους.Το red-bull ειναι αληθεια οτι βοηθαει στην καλυτερη αποδοση στα γραπτα και στο διαβασμα?

Το red-bull ειναι αληθεια οτι βοηθαει στην καλυτερη αποδοση στα γραπτα και στο διαβασμα?
Μόνο σ' αυτό μπορώ να σου απαντήσω γιατί είμαι θεωρητική κατ. και δε ξέρω απο τα μαθηματικά που θες.
Το red-bull, ή το monster περιέχει γκουαράνα και καφείνη που θα σε βοηθήσουν κυρίως να μένεις ξύπνιος. (Είναι σαν να πίνεις δηλαδή 2 καφέδες). Σίγουρα προκαλεί ταχυπαλμία, αλλά εμένα με βοηθάει να μένω ξύπνιος τα βράδια. Το guarana που περιέχει μέσα και καλά βοηθάει
Τους φοιτητές, μαθητές, που βρίσκονται εν όψει εξετάσεων, καθότι ευνοεί τις γνωστικές λειτουργίες της προσοχής και της μνήμης.
Καλύτερα πάρε Epresat και σπιρουλίνα και θα είσαι κομπλε, και άσε τα red bull.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

thanasisglyfada

Νεοφερμένος

Ο thanasisglyfada αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αντιντοπινγκ πριν τις εξετασεις!!!!!!!
Θα μας ποτιζουν μπυρες για να εξετάσουν τα ουρα μας για αναβολικά!
....
Ωχ Φωνάζω!
Μην το ακούσει ο Υπουργός γιατι ειναι ενας τροπος να περιορίσουν του εισακτέους!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,808 μηνύματα.
Εγώ δύο πράγματα κατανάλωνα στις πανελλαδικές (μόνο το πρωί τη μέρα κάθε εξέτασης, όχι τις υπόλοιπες μέρες του διαβάσματος):
α) Λίγο καφέ
β) Δύο μπάρες amita motion

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Φέτος που έδωσε ο αδερφός μου έπαιρνε epresat (και σπιρουλίνα προς το τέλος) και μου είχε πει πως τον βοήθησαν αρκετά.
Αυτό έλειπε δηλαδή! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Φέτος που έδωσε ο αδερφός μου έπαιρνε epresat (και σπιρουλίνα προς το τέλος) και μου είχε πει πως τον βοήθησαν αρκετά.
Αυτό έλειπε δηλαδή! :P
ή απλώς ήταν ψυχολογικό το θέμα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
ή απλώς ήταν ψυχολογικό το θέμα:)
Όχι, πίστεψέ με, είναι από τα άτομα που δε νιώθουν από πίεση ή από τα λοιπά που δημιουργούνται στους μαθητές.. Ήταν χαλαρός όλη τη χρονιά και τελικά σε καλό του βγήκε!
Απλώς ήταν και το φροντιστήριο μακριά και το διάβασμα υπέρογκο κάποιες φορές και όσο να πεις χρειάζεται μία τόνωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Προσωπικά στις πανελλήνιες δεν είχα δοκιμάσει τίποτα από αυτά μόνο καμιά βιταμίνη αλλά πολύ σπάνια.Τώρα στο πανεπιστήμιο λόγω μεγάλου άγχους και πίεσης δοκίμασα βαλεριάνα σε τσάι ή χάπι πριν κοιμηθώ γιατί με βοηθάει να χαλαρώσω (εγώ το έκανα ύστερα από παρότρινση γιατρού αλλά χρησιμοποιείται και ευρέως χωρίς ιατρική συνταγή).
Πάντως καλό είναι να τα αποφευγετε όλα αυτά και αντι αυτών να ακολουθείτε μία υγιεινή διατροφή με πολλά φρούτα, λαχανικά, χυμούς καθώς και κανέναν καφέ ή σοκολάτα ή ζαχαρόνερο το πρωί.Επίσης, ο βραδινός ύπνος είναι αναντικατάστατος και απαραίτητος για να ξεκουραστεί το σώμα και ο εγκέφαλος να αποθηκεύσει και να βάλει σε τάξη τις πληροφορίες της μέρας.Καλές ώρες για ύπνο για έναν μαθητή ή φοιτητή είναι 12 με 6 ή 7 το πρωί και κατά τη γνώμη μου δε χρειαζονται υπερβολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά, ένα μήνα πριν την έναρξη των πανελληνίων, έπαιρνα μία κουταλίτσα(με ένα μικροσκουπικό κουτάλι που είχε η συσκευασία) βασιλικό πολτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τσιμπηστε κανα νιτρικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top