Επιτυχία στις πανελλήνιες

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ερώτηση, στις πανελλήνιες υπάρχει διαφορετικός γενικός βαθμός και διαφορετικός βαθμός πρόσβασης? Αν ναι, από που εξαρτώνται αυτά και από που βλέπει κανείς λεπτομέρειες? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ερώτηση, στις πανελλήνιες υπάρχει διαφορετικός γενικός βαθμός και διαφορετικός βαθμός πρόσβασης? Αν ναι, από που εξαρτώνται αυτά και από που βλέπει κανείς λεπτομέρειες? :P

Από ότι ξέρω:

Υπάρχει ο Γ.Β.Π. AKA γενικός βαθμός πρόσβασης. Αυτός νομίζω πως είναι και ο βαθμός που φαίνεται στο απολυτήριο. Μετράνε όλα τα μαθήματα το ίδιο.

Και υπάρχει ο βαθμός που περνάς στην σχολή σου. Αυτός διαμορφώνεται σύμφωνα με το weight που έχουν τα μαθήματα σε κάθε πεδίο ανά κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Coreman777

Νεοφερμένος

Ο Coreman777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας, μπηκα στο φορουμ για να μου πειτε την αποψη σας για αυτο που θα σας πω.
Καταρχας, ειμαι 3η κ δινω πανελλαδικες σε 4,5 μηνες.
Δεν θα σας πω ψεμματα, μεχρι τωρα διαβαζα οχι συγκεντρωμενα, και οχι οσο θα επρεπε.
Εννοω, εκανα ακριβως οτι μου ελεγαν οι καθηγητες στα μαθηματα μου (κανω ιδιαιτερα σε μαθσ φυσικη εκθεση και βιολογια αοδε πληροφορικη απο τωρα). Τιποτα παραπανω, οτι ασκησεις μου εβαζαν τις εκανα, και διαβαζα τη θεωρεια, αυτα.
αλλα, ποτε δν μου περνε 8 ωρες αυτο.
Εννοω, τα καταλαβαινα σχετικα ευκολα, ηταν και πρωτα τα κεφαλαια, και νταξ κανω απο τον Μαιο μαθηματικα κ Φυσικη οποτε ισως γιαυτο.
Και τωρα, δν τα χω καλα με τον εαυτο μου κυριως. Α! , ξεχασα να σας πω, οτι φυσικη κανω με τον πατερα μου που πηγαινε φροντιστιριο και κανει ιδιαιτερα κτλ. Και χωρις να το πω απευθειας, τον ρωτησα πως τα παω. Μου πε τα καλυτερα λογια, και τα λοιπα, εγω ομως ακομη εγω αγχος και τυψεις. Στα μαθηματικα εγραψα σε 2 διαγωνισματα απο ενα Αρσακειο Σχολειο αν το θυμαμαι καλα και εγραψα 85 και 96 αλλα πιστευω οτι σταθηκα τυχερος και μου κατσε μια ιδεα
Τελοσπαντων, εννοω, οτι πανω κατω την ξερω καλα την υλη, στο σχολειο , αν και δν μετραει, ειμαι μαζι με ενα συμμαθητη οι 2 καλυτεροι μαθητες σε μαθηματικα φυσικη, , τουλαχιστον βαση βαθμων και εκθεση εγραψα τον καλυτερο βαθμο , αν και ειμαι σκραπας, απλως μου κατσε το θεμα, εκθεση παω για 15 μαχ , ομως δεν πιστευω οτι υπαρχουν μαθητες που και καλα πανε κ γραφουν 18 χωρις διαβασμα, και τωρα δεν ξερω. Εχω τρελο αγχος, καθε μερα μετραω τους μηνες που εχουν περασει χωρις να "σταξω αιμα" και πιστευω οτι θα μου στοιχισουν. Δεν εκλεινα ποτε 8αωρα, Νταξ, δν σας λεω οτι δν διαβαζα καθολου, αλλα διαβαζα τα απαραιτητα, εκανα τις ασκησεις, διαβαζα τη θεωρια, (πληροφορικη και βιολογια ξεκινησα τωρα) , και αοδε, δν ξερω, ΤΟ ΣΙΧΕΝΟΜΑΙ, ΠΡΟΤΙΜΩ 10 ΩΡΕΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ. το διαβαζα μονο για να το πω στο σχολειο . Βεβαια απο τα μεσα δεκεμβρη το εχω ξεκινισει επαναληψη και τωρα θα ξεκινισω μαθηματα.
Αυτο που θελω να σας ρωτησω:
Αν κατσω και ξεσκιστω μεχρι τισ 20 μαιου που δινουμε πιστευται οτι μπορω να χτυπησω ενα καλο βαθμο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Τι να σου πω...κανε οτι καλυτερο μπορεις.Απο τν μια λες οτι διαβαζεις κ τ πας καλα κ απο τν αλλη οτι δν ειναι.αρκετο..βεβαια στις πανελληνιες για ν πετυχεις εναν καλο βαθμο θα πρεπει ν εχεις κανει μια παρα πολυ καλη προετοιμασια κ ν εχεις καλη ψυχολογια για να εισαι ηρεμος κ μ σωστη αυτοπεποιθηση.αυτο το λεω γιατι μ γνωστη μ ενω διαβαζε παρα πολυ,ειχε τοσο αγχος που στο τελος τα παρατησε κ δν περασε πουθενα.τωρα εσυ κανε οτι καλυτερο μπορεις μ ενα καλο προγραμμα.παντως ο καθε ανθρωπος αφομοιωνει διαφορετικα και αλλος χρειαζεται λιγοτερη η περισσοτερη ωρα...εξαρταται βασικα κ ποιος ειναι ο στοχος.καλη υπομονη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Coreman777

Νεοφερμένος

Ο Coreman777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Τι να σου πω...κανε οτι καλυτερο μπορεις.Απο τν μια λες οτι διαβαζεις κ τ πας καλα κ απο τν αλλη οτι δν ειναι.αρκετο..βεβαια στις πανελληνιες για ν πετυχεις εναν καλο βαθμο θα πρεπει ν εχεις κανει μια παρα πολυ καλη προετοιμασια κ ν εχεις καλη ψυχολογια για να εισαι ηρεμος κ μ σωστη αυτοπεποιθηση.αυτο το λεω γιατι μ γνωστη μ ενω διαβαζε παρα πολυ,ειχε τοσο αγχος που στο τελος τα παρατησε κ δν περασε πουθενα.τωρα εσυ κανε οτι καλυτερο μπορεις μ ενα καλο προγραμμα.παντως ο καθε ανθρωπος αφομοιωνει διαφορετικα και αλλος χρειαζεται λιγοτερη η περισσοτερη ωρα...εξαρταται βασικα κ ποιος ειναι ο στοχος.καλη υπομονη..

o στοχος μου ειναι γυρω στο 18 αν και θελω Φυσικο, και να σας πω τι εννοω
1) Διαβαζα ΚΥΡΙΩΣ μαθηματικα, φυσικη, εκθεση
2) εκανα Ιδιατερα μαθηματα στα παραπανω
3) επρεπε να διαβαζω μονος μου σχετικα Αοδε και Βιολογια, που δν τα διαβαζα οσο θα επρεπε
4)Εκανα ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ οι καθηγητες και οχι επαναληψεις απο μονος μου, να ξανακανω ασκσηεις που ισως να ναι δυσκολες κτλ

αυτα μεχρι το Δεκεμβρη απο κει και περα το πειρα πιο σοβαρα και διαβαζα 7ωρα -5ωρα αναλγος ποσα μθηματα ειχα.
και εννοουσα με οτυσ βαθμους οχι οτι ειμαι καλοσ απλα οτι δν πρπει ν χω δα και τ τρομερα κενα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
προς τι αυτό το κόλλημα με το διάβασμα 8 ωρών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Αυτάααα...
Εμάς πάντως όσοι έλιωναν μες την χρονιά (οι τωρινοί πρωτοετείς) όλοι έχουν >18000. Κι αυτοί είχαν προβλήματα αλλά τα κατάφεραν. :P

Δεν ξέρω τι εννοείς με το "έλιωναν" αλλά εγώ πέτυχα αυτό που ήθελα (πολύ πάνω από 18000) χωρίς "λιώσιμο". Οργάνωση στο διάβασμα θέλει!

Συμφωνώ με τον παραπάνω. Τι είναι αυτό πάλι με το διάβασμα των 8 ωρών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι εννοείς με το "έλιωναν" αλλά εγώ πέτυχα αυτό που ήθελα χωρίς "λιώσιμο". Οργάνωση στο διάβασμα θέλει!

Συμφωνώ με τον παραπάνω. Τι είναι αυτό πάλι με το διάβασμα των 8 ωρών;

Ας μην χρησιμοποιούμε την καραμέλα αυτήν, το διάβασμα, για όσους πάνε φροντιστήρια δεν θέλει οργάνωση. Μας δίνουν κάθε φορά συγκεκριμένα πράγματα να κάνουμε και αργότερα τα ρίχνουμε κι επανάληψη. Οι μόνοι που όντως χρειάζονται οργάνωση είναι τα ελάχιστα παιδιά που προετοιμάζουν τον εαυτό τους. Για τους υπόλοιπους, θέλει χρόνο και κόπο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Ας μην χρησιμοποιούμε την καραμέλα αυτήν, το διάβασμα, για όσους πάνε φροντιστήρια δεν θέλει οργάνωση. Μας δίνουν κάθε φορά συγκεκριμένα πράγματα να κάνουμε και αργότερα τα ρίχνουμε κι επανάληψη. Οι μόνοι που όντως χρειάζονται οργάνωση είναι τα ελάχιστα παιδιά που προετοιμάζουν τον εαυτό τους. Για τους υπόλοιπους, θέλει χρόνο και κόπο. ;)

Διαφωνώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
όπως θέλεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν κατσω και ξεσκιστω μεχρι τισ 20 μαιου που δινουμε πιστευται οτι μπορω να χτυπησω ενα καλο βαθμο?
Εξαρτάται από το άτομο. Αν μπορείς? Σίγουρα. Όμως στις πανελλήνιες παίζουν πολλά πράγματα ρόλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Coreman777

Νεοφερμένος

Ο Coreman777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Νταξ παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες, εγω θα βαλω τα δυνατα, κανω οτι μου λενμε, εχω και ενα προγραμμα, κανω και επαναληψεις και ελπιζω να παω καλα, δν εχω ακουσει παραπονα πολλα εκτος των γραμματων μου και το γελοιο επιπεδο της εκθεσης μου. σας ευχαριστω ξανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
γελοιο επιπεδο και πας για 15?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Καλή επιτυχία,Coreman.
Η έκθεση είναι πολύ σημαντική πρέπει να ξέρεις:) Ίσως πρέπει να ασχοληθείς σοβαρά "μαζί της".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η έκθεση, μιας και συνήθως είναι το πρώτο μάθημα, είναι ένας άσσος στο μανίκι. Αλλά είναι αρκετά unstable. Καλά θα κάνεις να ασχοληθείς μαζί της όπως είπαν τα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Ας μην χρησιμοποιούμε την καραμέλα αυτήν, το διάβασμα, για όσους πάνε φροντιστήρια δεν θέλει οργάνωση. Μας δίνουν κάθε φορά συγκεκριμένα πράγματα να κάνουμε και αργότερα τα ρίχνουμε κι επανάληψη. Οι μόνοι που όντως χρειάζονται οργάνωση είναι τα ελάχιστα παιδιά που προετοιμάζουν τον εαυτό τους. Για τους υπόλοιπους, θέλει χρόνο και κόπο. ;)

Κατανόηση θέλει.Τώρα το αν η κατανόηση για τους περισσότερους, έρχεται με κόπο, αυτό είναι άλλο θέμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Coreman777

Νεοφερμένος

Ο Coreman777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Απλως, εγω αυτο που φοβομουν ειναι οτι δν εκανα πραγματα απο μονος μου/
Δηλαδ εμενα σε αυτα που μου ελεγαν οι καθηγητες. Και δν χρειαζομουν ποτε παρα πολλες ωρες για τις εργασιες αυτες, και δεν ξερεται την προκληση του να μενεται μονος στο σπιτι και τον υπολογιστη να σας μιλαει xD
Τωρα νταξ, σε λιγο, σε κανα μηνα δλδ , τελειωνω την υλη Μαθηματικων και Εκθεσης , οποτε θα ξεκινησω επαναληψεις(αν και τωρα κανω απο μονος μου), Αοδε, Βιολογια και Πληροφορικοι ειναι μαθηματα που γραφουν οι μαθητες, ειδικα τα δυο πρωτα , απαιτουν αποστηθηση και κατανοηση, ενω το 3ο ειναι πιο ευκολο σχετικα αν εχεισ κανει Pascal xD.
Anywαy , και ευχαριστω για τις συμβουλες, την εχω παρει στα σοβαρα την εκθεση, απλως ειναι πολυ βαρετο μαθημα :((
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
ποια πιστεύετε ότι είναι τα καλύτερα βοηθήματα έκθεσης γ λυκείου που θα σε βοηθήσουν να οδηγηθείς στην <<επιτυχία>>?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DruidAlex

Νεοφερμένος

Ο DruidAlex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Αξιολογηστε τες!

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

1.Αυτή τη χρονιά δίνεις πανελλήνιες. Μέχρι τότε ΔΕΝ σε ενδιαφέρει τίποτ’ άλλο εκτός από την επιτυχία σου στις πανελλήνιες. Σε καμία περίπτωση ΔΕΝ σε ενδιαφέρουν: 5ήμερη εκδρομή, πρωτάθλημα, κύπελλο, champions league, mundial, εθνική ελλάδος, eurovision, πολιτικά κόμματα και εκλογές.
2.Δεν ασχολείσαι με ΤΙΠΟΤΑ που να μην οδηγεί στην επιτυχία σου στις πανελλήνιες.
3.Η εβδομάδα έχει το πολύ 5 ημέρες σχολείο και τουλάχιστον 9 ημέρες προετοιμασίας αφού οι μέρες που δεν πηγαίνεις σχολείο λογαριάζονται 2πλες.
4.Υπάρχουν γιορτές και αργίες. ΟΧΙ όμως για σένα.
5.Όταν κουραστείς και δεν μπορείς να διαβάσεις άλλο τότε ξεκουράζεσαι με κάποιο άλλο μάθημα. Τις ώρες που δεν μπορείς να διαβάζεις για τεχνικούς λόγους (π.χ. ώρα του φαγητού) τις αξιοποιείς προσπαθώντας να θυμηθείς τα μαθήματα.
6.Κυνηγάς το 20 και όχι το 10, το 15 ή το 19.
7.Είναι λανθασμένη η άποψη ότι στις πανελλήνειες δεν υπάρχουν sos. Αντιθέτως sos είναι όλη η εξεταστέα ύλη. Μάλιστα αν σου ζητάνε να μάθεις 100 τότε να μαθαίνεις 120.
8.Σωστή επιλογή του μαθήματος επιλογής!!
9.Δεν σπαταλάς χρόνο. Αντιθέτως, παράγεις χρόνο με τεχνικές σαν κι αυτήν του κανόνα 5 καθώς και άλλες που θα επιννοήσεις.
10.Δεν σε ενδιαφέρει τι κάνουν οι συμμαθητές σου. Ότι και να κάνουν εσύ ακολουθείς πιστά τις 9 προηγούμενες εντολές. Αν οι συμμαθητές σου δεν κάνουν το ίδιο, τόσο το χειρότερο γι αυτούς.


ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

Η επιτυχία εξασφαλίζεται μόνο όταν παραδώσεις την κόλλα στην τελευταία εξέταση. Αν πιστέψεις νωρίτερα ότι η επιτυχία έχει εξασφαλιστεί τότε θα χάσεις μονάδες τζάμπα
Δεν υποτιμάς ΠΟΤΕ τον αντίπαλο. Ο «αντίπαλος» μπορεί να είναι:
Ένα εύκολο μάθημα: Αυτό είναι ευκαιρία για 20 και όχι ευκαιρία για ξεκούραση.
Ένα εύκολο κεφάλαιο: Αντίστοιχα με το παραπάνω.
Ένα εύκολο θέμα: Το αντιμετωπίζεις και αυτό με σοβαρότητα και προσοχή. Ιδιαίτερα αν είναι πολλαπλής επιλογής ή Σωστό-Λάθος.
Δεν φοβάσαι ΠΟΤΕ τον αντίπαλο. Ακόμα και αν φαντάζει ανίκητος θα παλέψεις για να του αποσπάσεις όσο το δυνατόν περισσότερες μονάδες.
Υπάρχουν θέματα εύκολα, δύσκολα και εύκολα αλλά με παγίδες. Γι αυτό
Αποφεύγεις σκέψεις τύπου «αποκλείεται να μας ζητάνε κάτι τόσο απλό»
Δεν προσπαθείς να ανακαλύψεις παγίδες αλλά ποτέ δεν αποκλείεις την ύπαρξή τους
Σε μία ερώτηση πολλαπλής επιλογής είσαι βέβαιος ότι έχεις απαντήσει σωστά μόνο αν γνωρίζεις το σωστό και ταυτόχρονα μπορείς να απορρίψεις ΟΛΕΣ τις λανθασμένες απαντήσεις. Αντίστοιχα και στις ερωτήσεις Σωστό / Λάθος
Αν κάποια από τις επιλογές μιας ερώτησης πολλαπλής επιλογής σου φαίνεται κινέζικη τότε την επιλέγεις μόνο αν μπορείς να απορρίψεις όλες τις άλλες.
Πολλές φορές η εκφώνηση ενός σκέλους είναι βοήθεια για την απάντηση σε κάποιο άλλο σκέλος
Πιο σπάνια η εκφώνηση ενός θέματος είναι βοήθεια για την απάντηση σε κάποιο άλλο θέμα
Δεν σβήνεις ΠΟΤΕ το λάθος αν δεν ξέρεις τι θα γράψεις στην θέση του.
Δεν ξεχνάς ούτε στιγμή ότι το γραπτό σου θα το διορθώσει κάποιος φουκαράς που διορθώνει 100 γραπτά σε μια μέρα και γι αυτό φροντίζεις να τον διευκολύνεις στο δύσκολο έργο του
Για σένα ΔΕΝ υπάρχουν δικαιολογίες. Οι δικαιολογίες ανήκουν στους αποτυχημένους!!! Ακόμα και αν είναι λόγοι ανωτέρας βίας. Ευτυχώς εσύ ΔΕΝ είσαι αποτυχημένος
Ξεχνάς όλες τις βλακείες εφησυχασμού τύπου «μπορεί να ξαναδώσει του χρόνου», «αν δεν τα καταφέρει στις πανελλήνιες πάλι μπορεί να πετύχει στη ζωή του» κτλ.και παλεύεις με το ένστικτο της αυτοσυντήρησης.
Αν δεν μπορείς να απαντήσεις σε κάποιο θέμα και έχεις τελειώσει όλα τα υπόλοιπα, τότε ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙΣ αλλά ΠΑΛΟΥΚΩΝΕΣΑΙ στο θρανίο μέχρι να δώσεις μια ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΗ απάντηση ή μέχρι να λήξει ο χρόνος. Για να είναι μία απάντηση ικανοποιητική θα πρέπει α)να απαντάει στο ερώτημα του ζητήματος σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο ποσοστό, β)να σου φαίνεται σωστή κατά όσο το δυνατόν μεγαλύτερο ποσοστό.
Η επιτυχία εξαρτάται τόσο από τις γνώσεις σου όσο και από όλους τους παραπάνω παράγοντες.

Source: https://users.sch.gr/vmisoul/article.asp?article=15

Σημείωση από την ΟΔ: Τα μηνύματα #179-#187 προήλθαν από συγχώνευση με thread με το ίδιο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Να κλάσουμε επιτρέπεται?
Ποιος την έγραψε αυτη τη μπούρδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top