Γάμος στα 18!

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Δες το παράδειγμα της κοπέλας που ανέφερα παραπάνω. Ναι οκ θα θυσιάσει κάποια πράγματα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται να είναι καλή μαμά μία κοπέλα στα 18.

Η κοπέλα που ανέφερες έχει χρηματική υποστήριξη από τους γονείς της, σαν αποτέλεσμα δεν χρειάζεται να δουλέψει. Σήμερα, δεν έχουν όλοι/όλες αυτό το πλεονέκτημα, αν στα 18 κάνεις παιδί και οι γονείς "δεν έχουν" θα πρέπει με κάποιο τρόπο να το μεγαλώσεις -> παρατάς σπουδές και καριέρα, παίρνεις ότι part-time job βρίσκεις μπροστά σου (και αυτά με την προϋπόθεση να υπάρχει κάποιος να κρατάει το παιδί όσο θα δουλεύεις) και τώρα πες μου, μετά από τόση πίεση πόσο "ενέργεια" θα έχεις για να είσαι καλή μητέρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Η κοπέλα που ανέφερες έχει χρηματική υποστήριξη από τους γονείς της, σαν αποτέλεσμα δεν χρειάζεται να δουλέψει. Σήμερα, δεν έχουν όλοι/όλες αυτό το πλεονέκτημα, αν στα 18 κάνεις παιδί και οι γονείς "δεν έχουν" θα πρέπει με κάποιο τρόπο να το μεγαλώσεις -> παρατάς σπουδές και καριέρα, παίρνεις ότι part-time job βρίσκεις μπροστά σου (και αυτά με την προϋπόθεση να υπάρχει κάποιος να κρατάει το παιδί όσο θα δουλεύεις) και τώρα πες μου, μετά από τόση πίεση πόσο "ενέργεια" θα έχεις για να είσαι καλή μητέρα;
Καμία σχέση:P Η κοπέλα που ανέφερα δουλεύει κανονικά απλά οι γονείς βοηθάνε με την ένοια ότι της κρατάνε το παιδί μερικές φορές και με το ότι μένει μαζί τους. Δεν την δίνουν λεφτά οι γονείς και αυτή κάθεται, μη μπερδεύεσαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Καμία σχέση:P Η κοπέλα που ανέφερα δουλεύει κανονικά απλά οι γονείς βοηθάνε με την ένοια ότι της κρατάνε το παιδί μερικές φορές και με το ότι μένει μαζί τους. Δεν την δίνουν λεφτά οι γονείς και αυτή κάθεται, μη μπερδεύεσαι..

Με συγχωρείς, η υποστήριξη θεώρησα πως είναι και χρηματική και ψυχολογική.
Η κοπέλα αυτή που δουλεύει βασικά? ο πατέρας τι έγινε? πάντως η ζωή της θα είναι στάνταρ δύσκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Με συγχωρείς, η υποστήριξη θεώρησα πως είναι και χρηματική και ψυχολογική.
Η κοπέλα αυτή που δουλεύει βασικά? ο πατέρας τι έγινε? πάντως η ζωή της θα είναι στάνταρ δύσκολη.
Ξέρω ότι δουλεύει τώρα που δεν έχω ιδέα... Ο πατέρας σε άλλη γη σε άλλα μέρη:P Ε μένουν στο ίδιο σπίτι είναι ένα επιπλέον μέλος της οικογένειας αυτό το παιδάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias1994

Νεοφερμένος

Ο ilias1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Είμαι υπέρ!!!!!!!11
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Εγώ πάντως έχω συμφοιτήτρια στη σχολή που είναι παντρεμένη και, αν δεν κάνω λάθος, είναι απ'τη Ρωσία ή την Βουλγαρία και ο... σύζυγός της είναι στην πατρίδα και δουλεύει.

Σύνηθες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,243 μηνύματα.
Δεν είμαι κατά του γάμου στα 18, όμως βαθιά πεποίθησή μου είναι ότι, προτού πάρει κανείς την απόφαση να παντρευτεί και να κάνει παιδιά, πρέπει να στέκεται στα πόδια του οικονομικά. Συνήθως αυτό δε συμβαίνει σε τόσο νεαρές ηλικίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν είμαι κατά του γάμου στα 18, όμως βαθιά πεποίθησή μου είναι ότι, προτού πάρει κανείς την απόφαση να παντρευτεί και να κάνει παιδιά, πρέπει να στέκεται στα πόδια του οικονομικά. Συνήθως αυτό δε συμβαίνει σε τόσο νεαρές ηλικίες.
Δεν έχει να κάνει μόνο με την οικονομική άνεση όμως:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Δεν έχει να κάνει μόνο με την οικονομική άνεση όμως:P
Εάν δεν μπορείς να στειρίξεις τον ευτό σου οικονομικά πώς θα φροντίσεις ένα μωρό που ειδικά την πρώτη περίοδο της ζωής του έχει τρελά οικονομικά έξοδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Εάν δεν μπορείς να στειρίξεις τον ευτό σου οικονομικά πώς θα φροντίσεις ένα μωρό που ειδικά την πρώτη περίοδο της ζωής του έχει τρελά οικονομικά έξοδα;

Γάμος στα 18 δεν συνεπάγεται και μωρό στα 18.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Γάμος στα 18 δεν συνεπάγεται και μωρό στα 18.:P
Έστω! Μπορούν δύο 18ριδες να στιριχθούν μόνοι του οικονομικά και να είναι οικονομικά ανεξάρτητοι απο τους γονείς τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Έστω! Μπορούν δύο 18ριδες να στιριχθούν μόνοι του οικονομικά και να είναι οικονομικά ανεξάρτητοι απο τους γονείς τους?

Πιστεύω κανένας Έλληνας δεν έχει την ικανότητα να στηρίξει σπίτι στα 18.(άσχετο από οικονομικούς λόγους)
Αλλά αυτό δεν είναι δικό μου θέμα.Εγώ προσωπικά θεωρώ τον εαυτό που ανίκανο να ανοίξω σπίτι στα 18 μου, και γι'αυτό δεν σκοπεύω να παντρευτώ τόσο μικρός.Τώρα αν κάποιοι θέλουν να το κάνουν, ας το κάνουν.Δεν θα είμαι εγώ αυτός που θα τους κατακρίνει.
Είναι λάθος που ο γάμος-για τους περισσότερους- φέρνει ανεξαρτησία από γονείς κλπ.Στο 21ο αιώνα δεν θα έπρεπε ο γάμος να συνεπάγεται με όλα τα προηγούμενα που έχουν αναφερθεί.

edit: Αν κάποιοι θέλουν να ζήσουν την ζωή τους με τέτοιο τρόπο, γιατί να είναι κάποιες κοινωνικές αντιλήψεις η αιτία που θα τους τον στερήσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Στην Ελλαδα αυτη τη στιγμη ειναι αδυνατον γενικα να παντρευτει καποιος , ειδικα με παιδι ( χωρις παιδι αντε γινεται)
ποσο μαλλον στα 18.
Οι λογοι ειναι κοινωνικοοικονομικοι ,κατι παρομοιο με τις πρωην σοβιετικες χωρες μετα την καταρρευση του κομμουνισμου οπου η μεταναστευση και η υπογεννητικοτητα μειωσαν δραστικα τον πλυθησμο.
Η σταση των ανθρωπων να μην παντρευονται κλπ ειναι η φυσικη αντιδραση σε χωρες υπο διαλυση οπως
πχ η Ελλαδα σημερα.
Γαμος στα 18 ειναι αφυσικος και γιατι ο ανθρωπος δεν εχει ζησει πραγματα ακομα σπουδες,χαρες κλπ

Αυτο δε σημαινει οτι ο γαμος θα αποτυχει !!
Οι δυσκολιες ομως που προκυπτουν ειναι τεραστιες ειδικα σε κατεστραμενες οικονομιες οπως της Ελλαδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hobo

Νεοφερμένος

Η hobo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
ειμαι αντιδιαμετρικα αντιθετη με την τακτιμη τησ κοπελιασ.....ο ανθρωποσ στην ηλικα των 18 ειναι ανωριμοσ η σε κατασταση μεταιχμιου απο εφηβικη σε ενηλικη ζωη....δεν εχει προσδιορισει τα θελγητρα τισ πραγματικεσ αναγκεσ τησ ενηλικησ ζωησ ..στην προκειμενη μαλιστα περιπτωση θεωρω οτι η αποφαση αυτη καθεαυτη αποδεικνυει την ανωριμιτητα τουσ....αν ειναι βεβαιοι οτι ειναι πλασμενοι ο ενασ για τον αλλο δεν ειναι αναγκη να καταφευγουν με παραλογα ραγδαιουσ ρυθμουσ σε συμβατικεσ κοινωνικεσ τυπικοτυτεσ για να το αποδειξουν στουσ ιδιουσ η στον κοινωνικο περιγυρο....ο γαμοσ εκφραζει την αναγκη για ιδρυση οικογενειασ που θα πει εν ολιγοισ παιδια ....διαφορετικα δεν υπαρχει λογοσ παντρειασ.......οι σχεσεις ικανοποιουν αριστα τισ αναγκεσ συντροφικοτητασ και διασφαλιζουν πραγματικεσ συνθηκεσ ελευθεριασ που αποτελει ερεισμα εδραιων και συμπαγων σχεσεων......ο ανθρωποσ ειναι και δημιουργικο ον και για την ολοκληρωση του χρειαζεται και και τον ανεξαρτητο οικονομικο και επαγγελματικο βιο.....καποιοσ ειπε μαλιστα οτι ο γαμοσ ειναι η πιο ελευθερη φυλακη ...αλλα οσο και να ωραιοποιειται απο την εννοια τησ ελευθεριασ δεν παυει να ειναι φυλακη.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αποτυχημένος γάμος με λίγα λόγια, τώρα αν έμπαινε και μια εγκυμοσύνη στην μέση τα πράγματα δεν θα περιπλεκόντουσαν πολύ?
Πώς θα μπει βρε μάναμ η εγκυμοσύνη στη μέση; Από απόσταση; :P
Δεν είπε να μπει σε εγκυμοσύνη συγκεκριμένα με τον σύζυγό της. That's the point... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jessie St.

Νεοφερμένος

Η Jessie St. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εμενα η φιλη μου παντρευτηκε με αυτον που "αγαπαει" φετος το καλοκαιρι ξαφνικα και ειναι μολις 16 ετων!! και τον οκτωμβρη σταματησε να ερχεται στο σχολειο μιας και ειναι εγκυος και ο αντρας της ειναι 23 ετων.!! Τι να πει κανεις.Θα βαρανε το κεφαλι τους και θα καταριουνται για την αποφαση αυτη.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εμενα η φιλη μου παντρευτηκε με αυτον που "αγαπαει" φετος το καλοκαιρι ξαφνικα και ειναι μολις 16 ετων!! και τον οκτωμβρη σταματησε να ερχεται στο σχολειο μιας και ειναι εγκυος και ο αντρας της ειναι 23 ετων.!! Τι να πει κανεις.Θα βαρανε το κεφαλι τους και θα καταριουνται για την αποφαση αυτη.!

Καλα αν τον αγαπα πραγματικα δεν θα το κανει αυτο... ουτε αυτος θα την παρατησει! Αλλα στα 16 με παιδι ειναι καααπωωως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Εμενα η φιλη μου παντρευτηκε με αυτον που "αγαπαει" φετος το καλοκαιρι ξαφνικα και ειναι μολις 16 ετων!! και τον οκτωμβρη σταματησε να ερχεται στο σχολειο μιας και ειναι εγκυος και ο αντρας της ειναι 23 ετων.!! Τι να πει κανεις.Θα βαρανε το κεφαλι τους και θα καταριουνται για την αποφαση αυτη.!

πολύ μικρή δεν αποφάσισε να παντρευτεί??:hmm:κατευθείαν στα βαθιά?:whistle:
Καλή τύχη της εύχομαι....:confused:
Από Ελλάδα η κοπέλα?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iraklisavg

Νεοφερμένος

Ο iraklisavg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Μια συμμαθήτριά μου από το γυμνάσιο την είδα φέτος με τον άνδρα της να πηγαίνουν το παιδί τους βόλτα.. (η κοπέλα είναι 16) και..είχαν όλη τη ζωή μπροστά τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Μια συμμαθήτριά μου από το γυμνάσιο την είδα φέτος με τον άνδρα της να πηγαίνουν το παιδί τους βόλτα.. (η κοπέλα είναι 16) και..είχαν όλη τη ζωή μπροστά τους...

τι να πεις?:confused:ορισμένοι δεν κοιτούν τι θα γίνει στο μέλλον...αυτός ο έρωτας θα μας φάει:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top