Γάμος στα 18!

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Tι λεμε σε μια 18χρονη μητερα ;

(γεννησε προσφατα i mean)

Υπομονη! :) και να εισαι διπλα της (αν ειναι φιλη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Tι λεμε σε μια 18χρονη μητερα ; (γεννησε προσφατα i mean)
Απ΄έξω μας: "Να σου ζήσει"
Από μέσα μας: "Ας πρόσεχες".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει σόι και καλά να κινδυνεύουν να χωρίσουν? Άνθρωποι δεν είναι και αυτοί να αναλάβουν ευθύνες? Δηλαδή άμα παντρευτείς στα 30 θα είσαι πιο σίγουρος και ο γάμος καλύτερος? Άμα το μάθουν από τώρα να ζουν μαζί θα συνηθίσουν πιο εύκολα, γιατί θα έχουν κοινή ιστορία που θα τους κρατά δεμένους. Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό το ζευγάρι, και τους το εύχομαι, θα πάει καλύτερα από πολλά ζευγάρια, και νομίζω δεν θα χωρίσει ποτέ άμα αυτό έγινε από αγάπη. Δεν ακολουθούν όλοι τα στατιστικά ή τις ίδιες ανησυχίες με εμάς, κάνουν κάτι πραγματικά αξιοθαύμαστο. Εγώ προσωπικά δεν θέλω να παντρευτώ, δεν έχει νόημα μια τυπική τελετή για μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Γαμος στα 18 ειναι τρελα , αλλα δεν ειναι προδικασμενος σε αποτυχια.
Απλα ειναι πολυ μικρη η ηλικια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
True. Οι γονείς μιας φίλης μου παντρεύτηκαν στα 18, έκαναν οικογένεια, ακόμα μαζί είναι. :hmm:

Είναι ανά περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Σε αρκετά πολιτισμικά περιβάλλοντα ανά τον κόσμο ο γάμος πραγματοποιείται ήδη από τα 15. Οπότε αν το καλοσκεφτείς δεν είναι δα τόσο τραγικό το 18.

Πολιτισμικά? Like what? America ή Ζιμπάμπουε?

Εγώ στο γυμνάσιο είχα έναν συμμαθητή που ήταν τσιγγάνος 16 χρονών και είχε ήδη παντρευτεί απο τα 14...

Και δηλαδή πρέπει να παραδειγματιστούμε από αυτόν?

Tι λεμε σε μια 18χρονη μητερα ;

(γεννησε προσφατα i mean)

"Συλλυπητήρια..εεε...και του χρόνου ήθελα να πω...εε..δλδ να σου ζήσει εννοούσα"

αυτό λέμε


Γενικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένα ζευγάρι να θέλει να παντρευτεί από τα 18... γενικά δεν καταλαβαίνω καθόλου το κόνσεπτ γάμος αφού μπορείς να είσαι μαζί με το ταίρι σου και χωρίς την άδεια της εκκλησίας... Αφήστε που στα διαζύγια η γυναίκα παίρνει σχεδόν τα πάντα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Απ΄έξω μας: "Να σου ζήσει"
Από μέσα μας: "Ας πρόσεχες".

Χμμ αυτό θα έλεγα και εγώ :clapup:

Επίσης, προσπάθησε να στηρίξεις την 18η μητέρα :P:redface:όσο μπορείς:confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Πολιτισμικά? Like what? America ή Ζιμπάμπουε?

Εγώ πάντως έχω συμφοιτήτρια στη σχολή που είναι παντρεμένη και, αν δεν κάνω λάθος, είναι απ'τη Ρωσία ή την Βουλγαρία και ο... σύζυγός της είναι στην πατρίδα και δουλεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Εγώ πάντως έχω συμφοιτήτρια στη σχολή που είναι παντρεμένη και, αν δεν κάνω λάθος, είναι απ'τη Ρωσία ή την Βουλγαρία και ο... σύζυγός της είναι στην πατρίδα και δουλεύει.

Αποτυχημένος γάμος με λίγα λόγια, τώρα αν έμπαινε και μια εγκυμοσύνη στην μέση τα πράγματα δεν θα περιπλεκόντουσαν πολύ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Πώς θα μπει βρε μάναμ η εγκυμοσύνη στη μέση; Από απόσταση; :P

Νταξ αυτοί οι 2 π.χ. δεν βιώνουν την συμβίωση που έρχεται με τον γάμο, οπότε φαντάζομαι καλά είναι, σαν... μόνιμη σχέση εξ'αποστάσεως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Πώς θα μπει βρε μάναμ η εγκυμοσύνη στη μέση; Από απόσταση; :P

Νταξ αυτοί οι 2 π.χ. δεν βιώνουν την συμβίωση που έρχεται με τον γάμο, οπότε φαντάζομαι καλά είναι, σαν... μόνιμη σχέση εξ'αποστάσεως.

Δεν περνάνε γιορτές μαζί, ούτε το καλοκαίρι?

Στην ουσία όμως είναι δεσμευμένοι να μην προχωρήσουν στην προσωπική τους ζωή έτσι ώστε να μην παρεκκλίνουν ο ένας από τον άλλο, οπότε δεν έχουν καθόλου προσωπική ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Δεν περνάνε γιορτές μαζί, ούτε το καλοκαίρι?

Λογικά θα βρίσκονται όποτε μπορούν. :/:

Στην ουσία όμως είναι δεσμευμένοι να μην προχωρήσουν στην προσωπική τους ζωή έτσι ώστε να μην παρεκκλίνουν ο ένας από τον άλλο, οπότε δεν έχουν καθόλου προσωπική ζωή.

Ε καλά αυτό ισχύει με όλες τις σχέσεις εξ'αποστάσεως, δεν προκύπτει λόγω του γάμου. Ο καθένας επιλέγει να βρίσκεται μέσα σε μια τέτοια σχέση για τους δικούς του λόγους και διαμορφώνει την προσωπική του ζωή. Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν έχει. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Λογικά θα βρίσκονται όποτε μπορούν. :/:

Να πως μπορεί να προκύψει μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη


Ε καλά αυτό ισχύει με όλες τις σχέσεις εξ'αποστάσεως, δεν προκύπτει λόγω του γάμου. Ο καθένας επιλέγει να βρίσκεται μέσα σε μια τέτοια σχέση για τους δικούς του λόγους και διαμορφώνει την προσωπική του ζωή. Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν έχει. ;)

Μια σχέση είναι πιο εύκολο να σπάσει από έναν γάμο, επίσης σε μια σχέση μπορεί να υπάρξουν και διαλείμματα, σε έναν γάμο όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Να πως μπορεί να προκύψει μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη

Εγώ έφερα το παράδειγμα που γνωρίζω αφ'ενός για να δώσω ένα παράδειγμα της άλλης πλευράς, πώς δηλαδή σε νεαρή ηλικία δεν παντρεύονται μόνο άτομα από τις φυλές που έχουν αναφερθεί στο θέμα και, αφ'ετέρου για να φανεί και η άλλη όψη του νομίσματος: γάμος στα 18 δεν σημαίνει απαραίτητα πως η γυναίκα θα κλειστεί στο σπίτι να κάνει όλες τις δουλειές και να περιμένει τον άντρα.

Θέλω να πιστεύω πως για να μπορούν να διατηρούν από απόσταση μία τέτοια σχέση (όπου ο μεν δουλεύει και η δε σπουδάζει) ξέρουν πώς να προφυλαχθούν και να μην χαλάσουν όσα έχουν φτιάξει.

1.Μια σχέση είναι πιο εύκολο να σπάσει από έναν γάμο, 2.επίσης σε μια σχέση μπορεί να υπάρξουν και διαλείμματα, σε έναν γάμο όχι.

1. Σπάνε εξίσου εύκολα (εκτός αν υπάρχει prenup agreement).
2. Φυσικά και μπορούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Η πιθανότητα να ΜΗΝ το έχει πει αυτό στην υπογραφή σου ο Einstein είναι..?? Πολύ μεγάλη. :P

Ναι, OK, τώρα, κακώς πλακώνεστε για το παράδειγμα. Οι τύποι δεν είναι εξορισμού παντρεμένοι αφού "δεν βιώνουν την συμβίωση που έρχεται με τον γάμο". Άλλο η στάμπα κι άλλο αυτό που κάνουν. Κι αυτό που κάνουν δεν είναι γάμος.

Και γενικά πάντως, όμως, καταλαβαίνουμε ελπίζω όλοι ότι το κόλλημα στο γάμο δεν είναι στην τελετή, μμ? Η αηδία είναι στη σαπίλα που φέρνει ο γάμος, όχι στα semantics καθαυτά.

Για μένα αποκλειστικά, οποιασδήποτε μορφής μονιμότητα είναι καρκίνος. Δυο τύποι μπορούν να 'ναι παντρεμένοι χωρίς την ταμπέλα, κι αυτό είναι πιο τρομακτικό απ' οποιαδήποτε τελετή.

Μια σχέση, απ' την άλλη, μπορεί να 'ναι πολύ μακρόβια χωρίς να 'ναι μόνιμη, αν και οι δύο αλλάζουν κι έχουν το χώρο τους/χρόνο τους μπλα μπλα, αλλά εδώ είναι που βάζω εγώ προσωπικά το διαχωρισμό, κι εδώ είναι η διαφορά μου με δύο ανθρώπους που απλά θα κρατούσαν αυτό το μη-μόνιμο μακρόβιο πράγμα για ακόμα πιο πολύ καιρό.

Για μένα ακόμα κι αυτό οφείλει κάποτε να σπάσει. Οφείλουν τα άτομα --εγώ τουλάχιστον, εμένα ελέγχω-- να σταματήσουν κάποτε ακόμα και την ιδανικότερη 5ετή, ξερωγώ, σχέση που μόνο καλές αναμνήσεις τους έδωσε. Όλα για χάρη μιας τάσης συλλογής εμπειριών.

Μπορεί για κάποιους ένα τέτοιο σενάριο μιας γαμάτης σχέσης μ' έναν άνθρωπο που αλλάζει μαζί σου --και, κυρίως, όχι κολλημένος μαζί σου-- να αρκεί για να τους πάει μέχρι να πεθάνουν. Ε, για μένα δεν αρκεί, αυτό προσπαθώ να πω νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Απ΄έξω μας: "Να σου ζήσει"
Από μέσα μας: "Ας πρόσεχες".
Θεωρείς απίθανο δηλαδή να μπορεί να είναι μια καλή μαμά;:worry: γιατί οπωσδήποτε πρέπει να σκεφτόμαστε σε μία τέτοια περίπτωση το "ας πρόσεχες" ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Θεωρείς απίθανο δηλαδή να μπορεί να είναι μια καλή μαμά;:worry: γιατί οπωσδήποτε πρέπει να σκεφτόμαστε σε μία τέτοια περίπτωση το "ας πρόσεχες" ;

Γιατί οι πλειοψηφία τον 18χρονων κοριτσιών δεν θέλουν ακόμη παιδία, αυτό βέβαια δεν αποκλείει ότι μπορεί να είναι και καλές μητέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Γιατί οι πλειοψηφία τον 18χρονων κοριτσιών δεν θέλουν ακόμη παιδία, αυτό βέβαια δεν αποκλείει ότι μπορεί να είναι και καλές μητέρες.
Ακριβώς. Ξέρω περίπτωση κοπέλας που έγινε μαμά στα 18 της και τώρα το μεγαλώνει μια χαρά το παιδάκι(φυσικά έχει και την υποστήριξη της οικογένειάς της)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Εγώ έφερα το παράδειγμα που γνωρίζω αφ'ενός για να δώσω ένα παράδειγμα της άλλης πλευράς, πώς δηλαδή σε νεαρή ηλικία δεν παντρεύονται μόνο άτομα από τις φυλές που έχουν αναφερθεί στο θέμα και, αφ'ετέρου για να φανεί και η άλλη όψη του νομίσματος: γάμος στα 18 δεν σημαίνει απαραίτητα πως η γυναίκα θα κλειστεί στο σπίτι να κάνει όλες τις δουλειές και να περιμένει τον άντρα.

Το 80% (κατά την γνώμη μου) αυτών των περιπτώσεων έτσι γίνεται.


1. Σπάνε εξίσου εύκολα (εκτός αν υπάρχει prenup agreement).
2. Φυσικά και μπορούν.

1. Λάθος, μπαίνουν δικηγόροι, δικαστήρια, προγαμιαία συμβόλαια (αν υπήρξαν), είναι χρονοβόρο και πολλά άλλα εμπόδια
2. Στις περισσότερες περιπτώσεις είναι ανέφικτο. Η βέρα σε "φυλακίζει" ψυχολογικά.

Η πιθανότητα να ΜΗΝ το έχει πει αυτό στην υπογραφή σου ο Einstein είναι..?? Πολύ μεγάλη. :P

Τι να σου πω, από το BrainyQuote τα βρίσκω, δεν έχω ψάξει ιδιαίτερα.

Θεωρείς απίθανο δηλαδή να μπορεί να είναι μια καλή μαμά;:worry: γιατί οπωσδήποτε πρέπει να σκεφτόμαστε σε μία τέτοια περίπτωση το "ας πρόσεχες" ;

Με τι χρήματα θα μεγαλώσει αυτό το παιδί? Με των παππούδων?
Και με το μέλλον της μητέρας τι γίνεται? όχι περεταίρω μόρφωση, καμιά προοπτική επιβίωσης. Που θα καταλήξει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Με τι χρήματα θα μεγαλώσει αυτό το παιδί? Με των παππούδων?
Και με το μέλλον της μητέρας τι γίνεται? όχι περεταίρω μόρφωση, καμιά προοπτική επιβίωσης. Που θα καταλήξει?
Δες το παράδειγμα της κοπέλας που ανέφερα παραπάνω. Ναι οκ θα θυσιάσει κάποια πράγματα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται να είναι καλή μαμά μία κοπέλα στα 18.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top