Γάμος στα 18!

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Αν και μένω Θεσσαλονίκη, όπως όλοι έχω και εγώ ένα λατρεμένο χωρίο, με μπόλικους συγγενείς, ξαδέρφια και φίλους...
Με πήρε μια αγαπημένη μου φίλη τηλέφωνο,στην ίδια ηλικία με εμένα, που όσο μακριά και να ήμαστε, την λατρεύω και την αγαπώ πάρα πολύ!Περίμενα να με ρωτήσει για το πότε θα κατέβω στο χωριό για να βρεθούμε, αλλά μου έριξε μια βόμβα!
Αποφάσισε με τον καλό της, ο οποίος είναι και αυτός 18 να περάσουν βέρες κατά τον Αύγουστο, την ζήτησε πριν δύο βράδια, σε τραπέζι με γονείς κλπ κλπ, και μου ζήτησε αν μπορώ να αναλάβω να φτιάξω τα προσκλητήρια και γενικότερα τα περί διακόσμησης αφού ξέρει ότι πετάω τη σκούφια μου για αυτά και ασχολούμαι πολύ.....

Πειράζει που δεν συμφωνώ όμως με την όλη ιδέα; δε ξέρω μου έκανε κάπως το ότι θα παντρευτεί από τώρα, και νομίζω ότι φάνηκε από τον τρόπο που της μίλησα.... Δεν ξέρω, νιώθω ότι είναι πολύ νωρίς να κάνει κάτι τέτοιο, και δε θέλω να τη δω μετά από 2-3 χρόνια ή και 20-30 να βαράει το κεφάλι της στο τοίχο εξαιτίας αυτής της απόφασης....


Εσείς τη γνώμη έχετε για τέτοιες καταστάσεις;
Θέλω να την στηρίξω, και πάντα αυτό θα κάνω, απλά μου είναι δύσκολο να χαμογελάω και να το παίζω χαρούμενη από την στιγμή που δεν συμφωνώ...ξέρω ότι δεν έχει σχέση αν συμφωνώ εγώ ή όχι η απόφαση είναι δική της..... αλλά και πάλι, φοβάμαι μη νομίζει ότι έχω τέτοια στάση από κακία ή ζήλια, αλλά πραγματικά δεν το βλέπω έτσι, απλώς δεν μου κολλάει :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Έλα καημένη που κάθεσαι και αγχώνεσαι...
Γάμος στα 18, παιδί στα 19, διαζύγιο στα 20. Οι αγγλίδες πώς το κάνουνε, δηλαδή, καλύτερες είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Καταλαβαινω τι εννοεις...Κοιτα,πριν 20 χρονια το να παντρευοταν καποιος σ'αυτην την ηλικια θεωρειτο φυσιολογικο ειδικα στην επαρχια!Τωρα ομως που τα παιδια σπουδαζουν κ δεν βαζουν λεφτα στην τσεπη τους πριν τα 30 ο μεσος ορος ηλικας γαμου σαφως κ εχει αυξηθει....Εγω διαφωνω μ'αυτην την κινηση γιατι περα απο το οτι ειναι μικρα κ τα δυο υπαρχουν κ αντικειμενικες δυσκολιες!Για παραδειγμα,δουλευουν για να ανοιξουν νοικοκυριο,για να το πω λαικα, ή απλα ειπαν σε θελω πολυ με θελεις κ εσυ γιατι δεν παντερυομαστε?Κ κατι ακομα οι γονεις συμφωνουν με ολο αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Μία φίλη μου ήθελε να κάνει τα ίδια τώρα το καλοκαίρι... Τελικά άλλαξε γνώμη...

Τα έχει με ένα παιδί εδώ και 2 χρόνια σχεδόν. Αυτή 18 και αυτό 21. Και οι δύο ανώριμοι για ένα τόσο μεγάλο βήμα και χωρίς να έχουν αποκατασταθεί οικονομικά κτλ.
Απέτυχε στις Πανελλήνιες αυτή και τότε άλλαξε και γνώμη περί γάμου και παιδιών. Οι γονείς της επίσης είναι αρνητικοί πάνω σε αυτό το θέμα.

Πόσο καιρό τα έχει η φίλη σου με αυτόν; Δύσκολα τα πράγματα...

Όσον αφορά τη γνώμη μου σε τέτοιες καταστάσεις είμαι αρνητική. Ας κοιτάξουν τις σπουδές τους, την επαγγελματική αποκατάσταση τους πρώτα, αν ωριμάσουν, ας δοκιμάσουν τη σχέση τους για κάποια χρόνια ακόμα, ας συζήσουν για ένα διάστημα και μετά ας προχωρίσουν στο γάμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Έχουν σχέση από μικρά, και λέγοντας μικρά, εννοώ γυμνάσιο, και πάντα είχαν ιδιαίτερες σχέσεις μεταξύ τους, μιας και τόσα χρόνια είναι γειτονάκια....
Για τους γονείς δεν ξέρω, αλλά από την στιγμή που αποφασίστηκε συμφωνούν...
Με παραξενεύει γιατί όσο δίναμε ακόμη πανελλαδικές ήταν τόσο ενθουσιασμένη με την όλη ιδέα, να φύγει από το χωριό, να σπουδάσει, να ζήσει σε πόλη να δει πως είναι.... Και ξαφνικά τα άλλαξε όλα...

Αυτός από ότι γνωρίζω δουλεύει αρκετό καιρό παράλληλα με το σχολείο μαζί με τον μπαμπά του, ως ξυλουργός στο μαγαζί τους, δεν το ξέρω το παλικάρι και πολύ καλά γιατί όταν πήγαινα εγώ στο χωριό για διακοπές κλπ αυτός έλειπε, τον έχω συναντήσει λίγες φορές...
Αλλά και πάλι μου κάθεται κάπως στο λαιμό ...όσο σίγουροι να είναι και οι δύο, όσοι στήριξη οικονομική να έχεις από τους γονείς, πως τόσο εύκολα ανοίγεις σπίτι; Τόσο μικρός; χωρίς να ξέρεις τις παραξενιές του άλλου μέσα στο σπίτι; έχοντας ζήσει ελάχιστα μαζί του; Είναι ερωτήματα που όσο ερωτευμένος και να είσαι, δεν αναζητάς απαντήσεις; και στην τελική δεν φοβάσαι κιόλας τι απαντήσεις θα είναι;

Και με τι μεράκι εγώ τώρα να την βοηθήσω για το γάμο; Έχω αντίθετη άποψη, και αμφιβολίες, και γενικά νιώθω ότι κάτι δεν θα ή ακόμη και τώρα δεν πάει καλά :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Θεματοθέτρια,

Τι σε νοιάζει τι κάνει ο άλλος; Αυτή την απόφαση έλαβε, λες την άποψη σου και μέχρι εκεί. Αν είναι να 'σαι μαγκωμένη, καλύτερα να μην αναλάβεις ότι σου πρότειναν.
Επίσης άλλο γάμος, άλλο αρραβώνας. Μήπως είναι το δεύτερο;
Υγ. Πολλές κοπέλες παντρεύονται στα 18. Που το περίεργο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Omg. Χάου ντιπρέσινγκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
venividivici43946 παρά την επίθεση, γιατί έτσι ένιωσα ότι μου απευθύνθηκες, δεν με νοιάζει τι κάνει ο καθένας με νοιάζει τι κάνουν άτομα που ΑΓΑΠΆΩ, και αυτή είναι μέσα σε αυτά...Δεν μπορώ κάτι τόσο μεγάλο να το προσπεράσω και να μην δώσω σημασία, από την στιγμή που βλέπω πως ή ο γιαλός είναι στραβός ή στραβά αρμενίζουμε.... Με απασχολεί γιατί όπως είπα την νοιάζομαι. Το ξέρω ότι πολλές κοπέλες παντρεύονται από τα 18 αλλά οι μόνες περιπτώσεις που έχω συναντήσει είναι να το θέλουν πολύ και πάντα να ονειρεύονται αυτό! Η συγκεκριμένη μέχρι πριν λίγο καιρό δεν ήταν έτσι,καθόλου έτσι!

γάμος είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
βρε μηπως ειναι εγκυος η φιλη σου και δεν το ειπε πουθενα και γιαυτο βιαζεται να παντρευτει ?? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Και η γιαγιά μου στα 19 παντρεύτηκε, στα 20 έκανε παιδί και ακόμα με τον παππού μου είναι και περνάνε μια χαρά. Tα παιδιά τους και τα μεγάλωσαν σωστά, και πρόκοψαν ! :)

(και θα ακούσω τώρα το γνωστό: "Αλλες εποχές τότε", το οποιο δεν ισχύει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ζωή,

Καμία επίθεση. Ξέρεις τα πράγματα δεν είναι πάντα απλά. Μπορεί εσύ να το θεωρείς λάθος, να νοιάζεσαι, όμως η κοπέλα να ενοχληθεί με την παρέμβαση- στάση σου και να ξεκόψει. Είναι λεπτό το θέμα.
Γι' αυτό καταθέτεις την άποψη σου, είσαι δίπλα της ως άνθρωπος, αλλά αποφύγεις τα πολλά-πολλά που αφορούν το γάμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Βρε και εμένα οι δικοί μου μικρούλια περάσανε στεφάνι, αλλά το θέλανε γενικά πολύ,τώρα από ένα άτομο που ήθελε να σπουδάσει, να φύγει από το χωριό κλπ κλπ δεν είναι κάπως να σε παραξενεύει; Για εγκυμοσύνη δεν ξέρω, αλλά δεν το νομίζω είναι τόσο "αγαθή" που δεν μπορεί να κρατάει μυστικά, εδώ ένα αθώο ψέμα να πει στους γονείς της και το μετανιώνει και σε λίγη ώρα τους λέει την αλήθεια, δλδ δεν είναι του χαρακτήρα της και ούτε έχει την αντοχή να κρύβει κάτι τόσο μεγάλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Αφού αυτοί το θέλουν εσύ απλά θα βοηθήσεις. Στο κάτω-κάτω δεν είναι και σίγουρο ότι θα χωρίσουν μια μέρα. Το θέμα είναι κατά τη γνώμη μου να μπορείς να συντηρήσεις την οικογένειά σου μόνος σου και όχι να σε τα'ί'ζουν οι γονείς σου παντρεμένο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Αρχισε να ψαχνεις δικηγορο για διαζυγιο :smoke:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Να σου πω την αληθεια...Και εγω γνωριζω μια κοπελα στη γειτονια μου , που ειναι στην ηλικια μου(18 χρονων!!!) και ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ εναν 22χρονο....Ομως στη περιπτωση της, οπως γενικα συνηθως συμβαινει, η αναπαντεχη εγκυμοσύνη οδηγησε σε αυτη την αποφαση των γονειων της και της ιδιας....Βεβαια, για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους απ' οσο ξερω η κοπελα ηθελε να παντρευτει νωρις και να φυγει απο το σπιτι της καθως οι γονεις της ηταν καταπιεστηκοι....!!!Γι' αυτο αναρωτιεμαι μηπως και στη δικη σου περιπτωση, η φιλη σου το κανει απο αντιδραση(θελει να ξεφυγει απο τους γονεις της....) και παντρευεται ετσι ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΑ!!!Σκεψου πως φετος εδεινε Πανελληνιες και αν δεν τα πηγε οπως οι γονεις της θα ΗΘΕΛΑΝ....να την πιεζουν στο τι, που και πως να επιλεξει σχολη...!!!!

Δεν ξερω...απλως αναρωτιεμαι τι οδηγει ενα νεο παιδι να μην θελει να ζησει τη ζωη του πρωτα και επειτα να ξεκινησει ,οταν ειναι πλεον πνευματικα οριμο( γιατι στα 18 δεν εισαι και να αποφασιζεις πως θα μεγαλωσεις ΠΑΙΔΙΑ δικα σου..!!!)....Απο γνωστους των γονιων μου που παντρευτηκαν νωρις στη ζωη τους απεκτησαν παιδια ,ομως αλλοι νωριτερα και αλλοι αργοτερα στη ζωη τους, χωρισαν γιατι ΕΙΧΑΝ ΑΠΩΘΗΜΕΝΑ και ΑΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΤΕΣ επιθυμιες και ονειρα που δεν προλαβαν να υλοποιήσουν.Οπως οι ιδιοι λενε :" Ηταν ανωριμη αποφαση ο γάμος σε τοσο μικρη ηλικια..."...Αρα τι να πω για να το λένε αυτοι που τωρα ειναι 40+ δεν νομιζω να μην ξερουν για τι πραγμα μιλανε.Ξερουν και εμαθαν απο τα λαθη τους και τωρα προσπαθουν να το πουν και στα παιδια τους ωστε να μην βιαστουν......"Ο έγγαμος βιος μπορει να περιμενει..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βασιλική22

Νεοφερμένος

Η βασιλική22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
νομιζω οτι ειναι αρκετα νωρις για γαμο....ενταξειμπορει τα παιδια να αγαπιουνται και να μη προκειται να χωρισουν αλλα αυτο δε σημαινει οτι ο γαμος ειναι ευκολη υποθεση...Ειναι μεγαλο βημα,ποσο μαλλον για δυο 18χρονους...Βεβαια,αν η κοπελα πηγαινε να σπουδασει κ το αγορι εμενε πισω αφου δουλευε μαζι με το πατερα του τοτε θα χωριζονταν..και ολοι ξερουμε οτι η αποσταση μπορει να διαλυσει μια σχεση...Απο τη στιγμη που γνωριζουν πραγματικα τι θελουν κ δεν τους πιεσε κανεις,καλα κανουν και παντρευονται..Βεβαια,βρισκω λαθος το οτι βιαζονται να παντρευτουν τοσο συντομα...ας περιμεναν λιγο ακομα,ισως να συγκατοικουσαν για καποιο διαστημα,να δουν πως ειναι η συμβιωση,μιας και μεχρι τωρα ο καθενας ζουσε με τους γονεις του και υστερα,βλεποντας τα πραγματα πιο σφαιρικα να παντρευονταν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Και μία συμμαθήτρια μου αρραβωνιάστηκε φέτος το καλοκαίρι με τον φίλο της από τις αρχές του Λυκείου.....Μόλις το έμαθα, έμεινα λίγο αλλά εντάξει συμβαίνουν αυτά...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
παιδιά γιατί όχι;;
ειδαμε και 3ορηδες να παντρεύονται και να χωρίζουν σε λίγο καιρό...αν γνωρίζονται αρκετό καιρό,και οι οικογένειές τους έχουν έρθει σε επαφή,ας κάνουν αυτό το βήμα.Άλλωστε υπάρχουν συνομίληκοί μας που είνα αρκετά ώριμοι για κάτι τέτοιο,δηλαδή αισθάνονται έτοιμοι να συζούν με το σύντροφό τους.Ειδικά σε επαρχίες,χωρίς να υποβαθμίζω κανέναν,είναι πιο συνηθισμένο φαινόμενο ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairiboo!

Νεοφερμένος

Η mairiboo! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
δεν μπορω να φανταστω τον εαυτο μου σε 2 χρονια παντρεμενη ! ισως στην αρχη να μας φαινεται ωραια ολη αυτη η διαδικασια...αλλα πολλοι δεν σκεφτονται τις συνεπειες! πρωτον για να ανοιξεις ενα σπιτι πρεπει να "πατας" γερα στα ποδια σου που σημαινει καλη τσεπη που σημαινει λεφτα :P . δευτερον κλεινεις τον εαυτο σου σε μια "μπαλα" κατι που δεν ειναι ωραιο για μια κοπελα 18 χρονων ! μεχρι αυτη την ηλικια δεν εχεις ζησει τιποτα απολυτως ! δεν εχεις καν ανεξαρτητοποιηθει! δεν εχεις βγει εξω δεν εχεις γνωρισει κοσμο δεν εχεις κανει σχεσεις ......:/ ειναι δυσκολα τα πραγματα να της πεις ....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και μία συμμαθήτρια μου αρραβωνιάστηκε φέτος το καλοκαίρι με τον φίλο της από τις αρχές του Λυκείου.....Μόλις το έμαθα, έμεινα λίγο αλλά εντάξει συμβαίνουν αυτά...:worry:

Βασικά δεν συμβαίνουν, τα επιλέγεις! :)

Δεν έχουν πάντως όλοι οι άνθρωποι "υψηλούς" στόχους για καριέρες και ακαδημαϊκά έδρανα. Απλά ακολουθούν άλλο δρόμο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top