Υποτροφίες λόγω καλής βαθμολογίας/θέσης εισαγωγής

staaronis3

Νεοφερμένος

Ο Σταμάτης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Αρχικά μου είπε ότι δεν δικαιούμαστε, αλλά μετά ότι δεν ξέρει και ότι θα μάθουν αργότερα.

Όμως αυτοί των ΓΕΛ δικαούντε. Άσχετα που είναι άσχετοι με το αντικείμενο (για τον τομέα μας πχ είναι άσχετοι με τα ηλεκτρονικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotos1480

Νεοφερμένος

Ο sotos1480 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξης , αν περάσεις σε κάποια σχολή μέσα στους 5 πρώτους παίρνεις κάποια δωρο-επιταγή για αγορά laptop η κάτι αντίστοιχο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staaronis3

Νεοφερμένος

Ο Σταμάτης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Σύμφωνα με τα περσυνά δεδομένα το 25% των πρότων πέρνει μια επιδότηση 400 ευρώ μέσω του προγράματος Δες την Ψηφιακά.

https://destinpsifiaka.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pyroboy

Νεοφερμένος

Ο pyroboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
όσοι ενδιαφέρονται για υποτροφίες εισαγωγής ας δούνε αυτό που βρήκα:
https://www.ee.duth.gr/files/IKY_Kanonismos_2008-2009_0.pdf
ειναι ο κανονισμός του ΙΚΥ για τις υποτροφίες και αναφέρει ποιές προυποθέσεις χρειάζεται να πληρεί κάποιος.
Προσεχτε πως για να δικαιούται κάποιος υποτροφία επειδή μπήκε πρώτος στη σχολή του πρέπει να έχει πάνω απο 16100 μόρια. Βέβαια ο κανονισμός λέει οτι είναι για τη χρονιά 2008-2009 οπότε υπάρχει η πιθανότητα να αλλάξουν κάποια πράγματα όπως το ποσό που δικαιούται ο αριστούχος.
Άν έγραφα καλύτερα στο ΑΟΔΕ θα είχα και εγώ μερικά ευρώ :Ρ
(1ος με 15600 μορια :/ :Ρ:Ρ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotos1480

Νεοφερμένος

Ο sotos1480 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σύμφωνα με τα περσυνά δεδομένα το 25% των πρότων πέρνει μια επιδότηση 400 ευρώ μέσω του προγράματος Δες την Ψηφιακά.

https://destinpsifiaka.gr

Πρέπει να έληξε αυτό το πρόγραμμα για τους πρωτοετής φοιτητές κ φέτος θα δώσουν την επιδότηση μόνο στους μαθητές της Α Γυμνάσιου…αλλά θα ρωτήσω και στην γραμμάτια δεν έχω να χάσω κάτι!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Μέσα στο Νοέμβριο αναμένεται να ξεκινήσει η επιδότηση αγοράς φορητών ηλεκτρονικών υπολογιστών από φοιτητές. Οι βουλευτικές εκλογές καθυστέρησαν την έναρξη του προγράμματος «Δες την Ψηφιακά», ωστόσο η Ειδική Γραμματεία Ψηφιακού Σχεδιασμού θα «αποζημιώσει» τους φετινούς αριστούχους προσφέροντάς τους επιπλέον ηλεκτρονικές υπηρεσίες.

Σύμφωνα με πληροφορίες της «Espresso», οι όροι της επιδότησης για αγορά laptop θα είναι οι ίδιοι με πέρυσι, υπό την προϋπόθεση βέβαια ότι η νέα ηγεσία του υπουργείου Παιδείας δεν θα ζητήσει επανασχεδιασμό του προγράμματος. Δικαίωμα συμμετοχής θα έχει το 25 τοις εκατό των εισαχθέντων που συγκέντρωσαν την υψηλότερη βαθμολογία σε κάθε σχολή ή τμήμα ΑΕΙ και ΤΕΙ στις πανελλαδικές του 2009, καθώς και οι νέοι φοιτητές που πάσχουν από σοβαρές ασθένειες και οι οποίοι εισήχθησαν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση το 2009 με την ποσόστωση του 5 τοις εκατό. Κάθε δικαιούχος φοιτητής θα επιχορηγηθεί με το 80 τοις εκατό της αξίας του φορητού υπολογιστή της επιλογής του, με μέγιστο ποσό επιδότησης τα 400 ευρώ.

Οι περίπου 20.000 φετινοί δικαιούχοι φοιτητές θα έχουν επιπλέον πρόσβαση σε on-line εκπαιδευτικές υπηρεσίες και συγκεκριμένα: α) Θα έχουν στη διάθεσή τους ελεύθερο εκπαιδευτικό λογισμικό από ελληνικά και ξένα πανεπιστήμια, β) θα έχουν πρόσβαση σε ψηφιακές βιβλιοθήκες και γ) θα έχουν τη δυνατότητα on-line αποθήκευσης αρχείων και μάλιστα μεγάλου όγκου (περί τα 50 Gigabyte). Δεν αποκλείεται οι ίδιες υπηρεσίες να προσφερθούν και στους δικαιούχους των τριών περασμένων ετών.
--------------------------------------------------------------------------
Ένταξη τελικά θα πάρουμε κ εμείς την επιδότηση!!!!!!!!!:jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Oταν λεμε οτι οι πρωτοι η ο πρωτος παιρνουν υποτροφια,ενοουμε τα λεφτα μονο?γιατι την λεξη υποτροφια την ξερω με αλλο νοημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δες εδώ μήπως βρεις κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis1992

Νεοφερμένος

Ο apostolis1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Έχω ακούσει ότι οι 4 πρώτοι των περισσότερων τμημάτων ΑΕΙ παίρνουν υποτροφία 3000. Ξέρουμε αν ισχύει κάτι τέτοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα...

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά!!Μπορεί κανείς να μου πεί αν οι πρώτοι κάθε σχολής παίρνουν ή όχι κάποια υποτροφία ή laptop? κάτι άκουσα για τους πρώτους 10 που εισάγονται...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν ξέρω σίγουρα να σου πω, βασικά και με τα παιδιά αναρωτιόμαστε. Για τις υποτροφίες δες εδώ , για laptop είναι το 25% των πρωτεύσαντων, αλλά δεν είδα κάποια ενημέρωση για φέτος. Μπορείς να δεις και εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_flat

Νεοφερμένος

Ο rascal_flat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Είναι αλήθεια ότι ο πρώτος κάθε σχολής κερδίζει χρήματα; Εννοώ εκείνον πού εισάγεται σε μια σχολή και έχει συγκεντρώσει τα περισσότερα μόρια από όλους τους εισαχθέντες στις Πανελλήνιες . Αν ναι, τί ποσό; Και ποιό είναι το ανώτατο επιτρεπτό εισόδημα για να κερδίσεις;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μπορείς να δεις και εδώ.
Απ' όσο ξέρω εξαρτάται από τη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_flat

Νεοφερμένος

Ο rascal_flat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr95

Νεοφερμένος

Η mr95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γειά σας!!!! θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση....ενδιαφέρομαι για σπουδές στο εξωτερικο...βασικα θελω να βρω εναν τροπο να συμμετασχω σε διαγωνισμους πανεπιστημιων του εξωτερικου που δινουν υποτροφιες...εαν κπ απο εσας γνωριζει κτ επει του θεματος ας με βοηθησει λιγο.....
:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βetty

Δραστήριο μέλος

Η Βetty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 726 μηνύματα.
Άκουσα ότι οι πρώτοι 10 που εισάγονται σε κάποιο τμήμα παίρνουν υποτροφία
κ ότι ένα ποσοστό 10% ή 25% παίρνει επιδότηση για λάπτοπ..
Ξέρετε αν ισχύει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Άκουσα ότι οι πρώτοι 10 που εισάγονται σε κάποιο τμήμα παίρνουν υποτροφία
κ ότι ένα ποσοστό 10% ή 25% παίρνει επιδότηση για λάπτοπ..
Ξέρετε αν ισχύει??

Το λάπτοπ δε νομίζω να ισχύει, γιατί και πέρισυ που περίμενα κι εγώ κάποια ενημέρωση δεν είδα... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Οι πρώτοι κάθε σχολής παίρνουν υποτροφία; Πόσοι ακριβώς και για τι ποσό μιλάμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Οι πρώτοι κάθε σχολής παίρνουν υποτροφία; Πόσοι ακριβώς και για τι ποσό μιλάμε;
την εχω κ εγω αυτη την απορια!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
την εχω κ εγω αυτη την απορια!:)

Δύο φίλοι μου πέρασαν πέρυσι πρώτοι στη σχολή τους....Θα ρωτήσω και θα σας πω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Savvina_edw

Νεοφερμένος

Η Savvina_edw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ναι ρε παιδια πειτε....και γω θελω να μαθω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top