Εγκληματολογία

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Είναι όλα πολύ ενδιαφέροντα. το θέμα μου είναι πως η νομίκη ίσωβς είναι κάτι που μου τεριάζει, αλλά νομίζω πως εκεί θα έχω πρόβλημα. Γιαυτό το λέω ελάτωμα τη σικαιοδύνη, γιατί προσωπικά κοιτάω μέχρι και την τελευταία λεπτομέρια ακόμα και στο παραμικρό. Και ο νόμος δεν είναι δίκαιος, όπως και η κρίση του δικαστή μερικές φορές. Σκέφτηκα εγκληματολογία γιατί έχει σχέση με τη νομική και με την αστυνομία. Δεν πάω καθόλου την αστυνομία όπως π.χ τα ματ , τα υμετ κ.λ.π. Αλλά θα με ενδιέφερε να εργαστώ εκεί πάνω σε εγκλήματα. Αυτό δεν κάνει ο εγκληματολόγος.??


Αυτο κανει περιπου ο εγκληματολογος. Παντως, σε καταλαβαινω, αλλα μεσα απο τη νομικη θα εχεις την ευκαιρια εσυ να αποδωσεις δικαιο και να κανεις το σωστο βοηθωντας τους αλλους. Καταλαβαινω οτι ο νομος μπορει να ειναι αδικος μερικες φορες, ομως αυτο δεν σημαινει οτι εσυ δεν μπορεις να το αλλαξεις...εγω πηγα στη νομικη γιατι ευελπιστω οτι θα μπορεσω να βοηθησω οσους περισσοτερους ανθρωπους...εγω ετσι το βλεπω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Αυτο κανει περιπου ο εγκληματολογος. Παντως, σε καταλαβαινω, αλλα μεσα απο τη νομικη θα εχεις την ευκαιρια εσυ να αποδωσεις δικαιο και να κανεις το σωστο βοηθωντας τους αλλους. Καταλαβαινω οτι ο νομος μπορει να ειναι αδικος μερικες φορες, ομως αυτο δεν σημαινει οτι εσυ δεν μπορεις να το αλλαξεις...εγω πηγα στη νομικη γιατι ευελπιστω οτι θα μπορεσω να βοηθησω οσους περισσοτερους ανθρωπους...εγω ετσι το βλεπω
Ναι σίγουρα, αλλά για παράδειγμα θεωρούμε τδουλειά του διξκηγόρου να προσπαθήσει να πάρει μικρότερη ποινή κάποιος που είναι ένοχος. Προσωπικά δεν θα υπερασπιζόμουν έναν ένοχο. Τουλάχιστον όχι έναν ένοχο που προσπαθεί να ξεφύγει από αυτό.
Θεωρώ πως με το να προσπαθήσεις να μείνει λιγότερο στη φυλακή ένας ένοχος είναι λάθος. Και δεν βοηθάς να γίνει ο κόσμος καλύτερος. Και τώρα μιλάμε για έναν ένοχο που δεν έχει μετανιώσει τίποτα κι απλά θέλει να τη σκαπουλάρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Ναι σίγουρα, αλλά για παράδειγμα θεωρούμε τδουλειά του διξκηγόρου να προσπαθήσει να πάρει μικρότερη ποινή κάποιος που είναι ένοχος. Προσωπικά δεν θα υπερασπιζόμουν έναν ένοχο. Τουλάχιστον όχι έναν ένοχο που προσπαθεί να ξεφύγει από αυτό.
Θεωρώ πως με το να προσπαθήσεις να μείνει λιγότερο στη φυλακή ένας ένοχος είναι λάθος. Και δεν βοηθάς να γίνει ο κόσμος καλύτερος. Και τώρα μιλάμε για έναν ένοχο που δεν έχει μετανιώσει τίποτα κι απλά θέλει να τη σκαπουλάρει.

Συμφωνω απολυτα, αλλωστε δεν θελω να γινω δικηγορος, υπαρχουν απειρες διεξοδοι, θεωρω πως οι πιο ενδιαφεροντες ειναι του δικαστη και του εγκληματολογου. Αυτες θεωρω οτι και σου ταιριαζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα, αλλωστε δεν θελω να γινω δικηγορος, υπαρχουν απειρες διεξοδοι, θεωρω πως οι πιο ενδιαφεροντες ειναι του δικαστη και του εγκληματολογου. Αυτες θεωρω οτι και σου ταιριαζουν.
Σκέψου όμως ότι για ειρηνοδίκης, που είναι ο κατώτερος δικαστής στην ελλάδα, περνάν οι 4 από τους εκατό που δίνουν κάθε χρόνο. Είναι σχέδον μηδαμινές οι πιθανότητες να γίνω δικαστής. Εδώ για να περάσω νομίκη και σκέφτομαι πως θα τα κατεφέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Ε αυτο ειναι μες στις δυνατοτητες σου. Αν το θες θα τα καταφερεις πιστεψε με;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Ε αυτο ειναι μες στις δυνατοτητες σου. Αν το θες θα τα καταφερεις πιστεψε με;)
Ξέρεις ότι η νομική έχει πολύ ψηλή βάση. Ξέρω πως δεν έχω σωστές βάσεις και εννοείται πως είμαι διατεθημένη να κάνω προσπάθεια. Πιστεύω πως με πολύ προσπαθεια θα τα καταφέρω να περάσω. Αλλά όταν λες ειρηνοδίκης κι όλοι σου λένε "ααα έδωσε ένας φίλος μου, κόπηκε εννοείται","σίγα μην τα καταφέρεις, ο κουνιάδος μου είχε προσπαθήσει 4 φορές". Εντάξει σε απονθαρύνουν κάπως. Εγώ πάντως την προσπάθεια μου θα την κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Στο ευχομαι ολοψυχα, το αξιζεις απο πολλους αλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Ελπίζω να μην πάει τσάμπα η προσπάθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
το εχω ψαξει παρα πολυ το 9εμα γτ 9ελω να γινω και εγω εγκληματολογος! (1η επιλογη)μπορεισ να περασεις νομικη και να παρεισ κλαδο εγκληματολογιας και μετα να κανεις μεταπτυχιακο η στο παντειο η εξω. (2η επιλογη) να περασεις κοινωνιολογια στο παντειο και μετα να παρεις κλαδο εγκληματολογιας και μετα μεταπτυχιακο για 2 χρονια παλι παντειο. (3η επιλογη) να πας ψυχολογια και να κανεις εξω μεταπτυχιακο γτ εδω μεσα δν υπαρχει τετοιο τμημα δλδη απο ψυχολογια---> εγκληματολογια. να σημειωσω οτι αμα ακολου9ησεις αυτες τισ σπουδεσ ν 9α εισαι μεσα στα εργαστηρια απλα 9α ψαχνεις για στοιχια και τετοια! (4η επιλογη) να κανεις αυτο που ειπε παραπανω ο μαριος αρκει μονο να βγαλεις ενα πααρα πολυ καλο πτυχειο ωστε να επιλεγεις! ελπιζω να βοη9ησα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
γεια σας! Απο οτι καταλαβα ολοι απο εμας 9ελαμε εγκληματολογια αλλα δυστηχως δν υπαρχει αποκατασταση εδω στην ελλαδα. :( οποιος εχει λεφτα για μεταπτυχιακο η οποιος επυ9ειμει να εγκαταλειψει την ελλαδα ας κανει αυτο πουυ 9ελει... καποιοι που δν 9ελουν να εγκαταλειψουν την πατριδα τουσ η πιο απλα δν εχουν λεφταα τοτε δν ειναι για να ακολου9ησουν αυτο το επαγγελμα γτ πολυ απλα δν 9α πραγματοποιη9ουν οι φιλοδοξιες του ΔΥΣΤΥΧΩΣ. μην στεναχωριεστε παιδια βρειτε καποιο αλλο επαγγελμα και αν δεν μην χολοσκατε! η ζωη ειναι μικρη γιαυτο να προσπα9ειτε να χαμογελατε παρολες τις δυσκολιες!!! ;) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Penny93

Νεοφερμένος

Η Πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
γεια σας! Απο οτι καταλαβα ολοι απο εμας 9ελαμε εγκληματολογια αλλα δυστηχως δν υπαρχει αποκατασταση εδω στην ελλαδα. :( οποιος εχει λεφτα για μεταπτυχιακο η οποιος επυ9ειμει να εγκαταλειψει την ελλαδα ας κανει αυτο πουυ 9ελει... καποιοι που δν 9ελουν να εγκαταλειψουν την πατριδα τουσ η πιο απλα δν εχουν λεφταα τοτε δν ειναι για να ακολου9ησουν αυτο το επαγγελμα γτ πολυ απλα δν 9α πραγματοποιη9ουν οι φιλοδοξιες του ΔΥΣΤΥΧΩΣ. μην στεναχωριεστε παιδια βρειτε καποιο αλλο επαγγελμα και αν δεν μην χολοσκατε! η ζωη ειναι μικρη γιαυτο να προσπα9ειτε να χαμογελατε παρολες τις δυσκολιες!!! ;) :)

Δεν πιστευω πως αυτη ειναι σωστη τακτικη. Ακριβως επειδη η ζωη ειναι πολυ μικρη δεν υπαρχει χωρος για συμβιβασμους. Αλλωστε αν κανεις κατι που δε σου αρεσει, εχεις μικρες πιθανοτητες να πετυχεις σε αυτο. Εγω παντως απο το γυμνασιο εγκληματολογια ηθελα και θυσιασα πολλα για να περασω στη Νομικη! Οποτε, αν το θελει κανεις πραγματικα, δεν πρεπει να τα παραταει παρα τα εμποδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Δεν πιστευω πως αυτη ειναι σωστη τακτικη. Ακριβως επειδη η ζωη ειναι πολυ μικρη δεν υπαρχει χωρος για συμβιβασμους. Αλλωστε αν κανεις κατι που δε σου αρεσει, εχεις μικρες πιθανοτητες να πετυχεις σε αυτο. Εγω παντως απο το γυμνασιο εγκληματολογια ηθελα και θυσιασα πολλα για να περασω στη Νομικη! Οποτε, αν το θελει κανεις πραγματικα, δεν πρεπει να τα παραταει παρα τα εμποδια!
μπραβο σου!! πολυ καλα εκανες!!!! εγκληματολογος θες να γινεις?? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Penny93

Νεοφερμένος

Η Πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
μπραβο σου!! πολυ καλα εκανες!!!! εγκληματολογος θες να γινεις?? :)

Ε... νομιζω πως ειναι πολυ εμφανες:redface:! Απο β΄ γυμνασιου αυτο ηθελα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
θα εχει ομως δουλεια εδω στην Ελλαδα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Penny93

Νεοφερμένος

Η Πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
θα εχει ομως δουλεια εδω στην Ελλαδα??

Φευγω και για το εξωτερικο, δε με νοιαζει και πολυ αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
ετσι βγαζει νοημα!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Despoina k.

Νεοφερμένος

Η Despoina k. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας παιδια, ειμαι κανούργια στην παρεα, παω β λυκειου και ειμαι θεωρητικη κατευθυνση..Θελω να περασω νομικη και πιστευω οτι εχω τις βασεις να το κανω..:)...Το μεγαλο μου παθος ειναι η εγκληματολογια. Γι αυτο ηθελα να σας ρωτησω έχοντας τελειωσει τη νομικη σχολη και επειτα βγαινοντας στο εξωτερικο και κανοντας ενα μεταπτυχιακο στην εγκληματολογια ποιος ακριβως θα ειναι ο ρολος σου μετα; Θα διαφερει για παραδειγμα απο το ρολο εκεινου ψάχνει και αναλυει στοιχεια (C.S.I) γιατι για να το κανεις αυτο θα πρεπει να εχεις τελειωσει είτε τη χημικη είτε την ιατρικη σχολή. Αυτο ειναι που με μπερδευει..:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
δεν ξερω πολλα για την εγκληματολογια,φαινεται βεβαια πολυ ενδιαφερον κλαδος--> για το εξωτερικο...αλλα το μονο σιγουρο ειναι πως δεν μοιαζει με αυτα που βλεπουμε στο c.s.i
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Despoina k.

Νεοφερμένος

Η Despoina k. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σιγουρα δεν εχει απολυτα σχεση με την πραγματικοτητα οπως δεν εχει σχεση με την πραγματικοτητα ο House και ολες αυτες οι σειρες. Ομως εχουν καποια βαση οπωσδηποτε και θα ηθελα να γνωριζω ποια ακριβως ειναι η δουλεια του εγκληματολογου ο οποιος εχει τελειωσει τη Νομικη..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
"Εγκληματολογία είναι η επιστήμη που ασχολείται με τη συστηματική μελέτη του εγκλήματος ως κοινωνικού φαινομένου και ως προϊόν της δραστηριότητας, καθώς και τις μεθόδους πρόληψης και καταστολής του."
Όπως καταλαβαίνετε, το επάγγελμα έχει πιο θεωρητική (κοινωνιολογική θα έλεγα) φύση.
Για λεπτομέρειες δείτε εδώ: https://blogs.sch.gr/7lykkall/files/2010/02/a3_eglimatologos.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top