Εγκληματολογία

red planet

Νεοφερμένος

Ο red planet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ρε παιδιά τι κάνει ενας εγληματολόγος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ρε παιδιά τι κάνει ενας εγληματολόγος??


πάντως δεν μπορεί να κάνει έγκλημα, θα είναι σα να τρολλάρει τον εαυτό του :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Υπάρχει νομίζω και κλάδος ιστορικής εγκληματολογίας όπου εξετάζεις διαχρονικά τα ιστορικά εγκληματολογικά συμβάντα πχ γενοκτονίες,δολοφονίες κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red planet

Νεοφερμένος

Ο red planet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ρε παιδία τι κάνει ένας εγληματολόγος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tyrex

Νεοφερμένος

Η tyrex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
ρε παιδια το πραγμα ειναι ξεκαθαρο...μεταπτυχιακο σημαινει περεταιρω εμβαθυνση σε γνωστικο αντικειμενο που εχεις ηδη διδαχθει σε πιο γενικο επιπεδο...δε μπορει ο καθενας να μπαινει καπου χωρις τις απαραιτητες γνωσεις...αν π.χ. εγω τελειωσω το μαθηματικο τι δουλεια εχω να παω να κανω μεταπτυχιακο στο ποινικο δικαιο? δε βγαζει νοημα να εμβαθυνω σε κατι που δεν εχω διδαχθει καθολου...ή πως θα πας απο φιλολογια να κανεις μεταπτυχιακο στην κβαντομηχανικη οταν θα βλεπεις ολοκληρωμα και θα νομιζεις οτι ειναι σ τελικο...ειναι τελειως λογικο το πραγμα...τωρα το θεμα εγκειται να βρεις ενα τροπο να συσχετισεις τις 2 επιστημες που σ αρεσουν με καποιο διατμηματικο μεταπτυχιακο....π.χ. ιατρικη φυσικη π το κανεις κ απο τις 2 σχολες κτλ...με αυτο το σκεπτικο θα πορευθεις αν δε γουσταρεις να αρχισεις απο το 0....

Η Εγκληματολογία αποτελεί ένα ιδιαίτερο πολυσύνθετο έπιστημονικό κλάδο γνώσης στον οποίο συνεισφέρουν με πορίσματα και μεθόθους η Κοινωνιολογία, η Ψυχολογία, η Ψυχιατρική, η Ανθρωπολογία, η Στατιστική, η Νομική, η Βιολογία κ.ά.Με αλλα λογια προκειται για μη αυτονομη οντοτητα σαν επιστημη αλλα λαμβανει στοιχεια απο τις παραπανω αλλα και απο αλλες π.χ. ιατροδικαστικη...Επειδη ομως διευρυνεται σε πολλα πεδια βρισκεις το αναλογο...υπαρχει το θεωρητικο κομματι που αφορα τη μελετη του εγκληματος ως συνολου σε μια κοινωνια ,το ψυχιατρικο κομματι που εστιαζει στο προφιλ του εγκληματια,το νομικο κομματι που πιστευω στην ελλαδα πηγαινει στο ποινικο δικαιο.H αληθεια ειναι οπως καταλαβαινεις οτι το θεμα ειναι αρκετα ρευστο και αυτο διοτι δε μπορει να γινει ευκολα ξεκαθαρισμα για το ποιες σπουδες σ εξασφαλιζουν την επαρκεια του τιτλου...απο την αλλη και αυτο που προτεινε ο σπηλιοτοπουλος κατ εμε δεν ειναι υλοποιησιμο στην εποχη μας...ειναι και πολυ νωρις για κατι τετοιο αλλα απο την αλλη δε θα μπορουν να αφομοιωθουν 100 τετοιοι αποφοιτοι καθε χρονο σε μια μικρη χωρα ..ειναι γενικα πολυ ενδιαφερουσα επιστημη αλλα δυστυχως απεχει παρα πολυ απο το να φτασεις να εισαι ο κυριος Ντεξτερ Μοργκαν (ο οποιος εχει βγαλει ιατρικη σχολη)...χεσ...μεσα δηλαδη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

eleni_13

Νεοφερμένος

Η eleni_13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
γειααα σε οοολους,

λοιπον παω β λυκειου.... θα μου αρεσε να γινω εγκληματολογος...αλλα εκτος του οτι πας απο παντειο->κοινωνιολογια->τομεας εγκληματολογιας, δεν ξερω τιποτα αλλο... που θα βρω δουλεια? (ειμαι τεχνολογικη, και δεν εχω κανενα ψυχολογικο να μεταναστευσω :D )
το τμημα στο παντειο ''μετραει'' σαν πτυχιο?

ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Δεν ξερεις και ποτε μπορει να καταληξεις μεγαλη συγγραφεας παραμυθιων...........
Ρωτα εκεινον.Αλλωστε και αυτος εγκληματολογος ειναι ......
trivies.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • trivies.jpg
    trivies.jpg
    42.7 KB · Εμφανίσεις: 294

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Μπορείς να φοιτήσεις και στη Νομική σχολή και να κάνεις μεταπτυχιακό στην Εγκληματολογία.
Για την αποκατάσταση δε γνωρίζω κάτι ειδικό πέραν του ότι μπορείς να ακολουθήσεις ακαδημαϊκή καριέρα διδάσκοντας μαθήματα του κλάδου (π.χ. Αντεγκληματική πολιτική) και να συμμετάσχεις ίσως στο αντίστοιχο εργαστήριο.
Αν θες πάντως ρίξε μια ματιά εδώ https://www.theartofcrime.gr/index.php.
Δεν απαντά στο ερώτημά σου αλλά αφού ενδιαφέρεσαι για τον κλάδο θα σου φανεί χρήσιμη η ιστοσελίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Λοιπόν, παιδιά. Έχω ένα πολύ σοβαρό θέμα. φέτος είμαι 2α λυκείου και εννοείται πως έχω διάφορα πράγματα στο μυαλό μου όσον αφορά τη δουλεια ποπυ θα επιλέξω.
Έχω ένα πολύ κακό ελλάτωμα. Είμαι τρομερά δίκαιη και γι'αύτο γόνεις, καθηγητές και φίλοι μου λένε ότι η νομική είναι αυτό που μου τεριάζει πιο πολύ. Υπάρχουν κι άλλα πράγματα που με ενδιαφέρουν, αλλά πιστεύω πως τα καλύτερα είναι η νομική και η εγκληματολογία. Δεν ξέρω πως και τι όσον αφορά την εγκληματολογία και θα ήθελα να συζητήσω γι αυτό.


Όποιος ενδιαφέρεται να συζητήσει γ αυτο ας μου στείλει ένα p.m.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Λοιπόν, παιδιά. Έχω ένα πολύ σοβαρό θέμα. φέτος είμαι 2α λυκείου και εννοείται πως έχω διάφορα πράγματα στο μυαλό μου όσον αφορά τη δουλεια ποπυ θα επιλέξω.
Έχω ένα πολύ κακό ελλάτωμα. Είμαι τρομερά δίκαιη και γι'αύτο γόνεις, καθηγητές και φίλοι μου λένε ότι η νομική είναι αυτό που μου τεριάζει πιο πολύ. Υπάρχουν κι άλλα πράγματα που με ενδιαφέρουν, αλλά πιστεύω πως τα καλύτερα είναι η νομική και η εγκληματολογία. Δεν ξέρω πως και τι όσον αφορά την εγκληματολογία και θα ήθελα να συζητήσω γι αυτό.


Όποιος ενδιαφέρεται να συζητήσει γ αυτο ας μου στείλει ένα p.m.....
:hmm: ψυχολόγος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Μα εγκληματολογια πας και απο νομικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Τι ψυχολόγος?? Δεν σε έπιασα.

Έχω ένα πολύ κακό ελλάτωμα. Είμαι τρομερά δίκαιη και γι'αύτο γόνεις, καθηγητές και φίλοι μου λένε ότι η νομική είναι αυτό που μου τεριάζει πιο πολύ
Πιστεύω ότι σου ταιριάζει η ψυχολογία παραπάνω από την νομική :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
.
Μα εγκληματολογια πας και απο νομικη...
Γι αυτό δεν ήμουν σίγουρη. Τέτοια θέματα θέλω να συζητήσω.
Πιστεύω ότι σου ταιριάζει η ψυχολογία παραπάνω από την νομική :hmm:
Από που το συμπέρανες αυτό?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
.
Γι αυτό δεν ήμουν σίγουρη. Τέτοια θέματα θέλω να συζητήσω.
Από που το συμπέρανες αυτό?:hmm:

:) Επειδή είσαι δίκαιη σου αρέσει να ασχολείσαι με ανθρώπους. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
:) Επειδή είσαι δίκαιη σου αρέσει να ασχολείσαι με ανθρώπους. :D
Ναι εννοείται. Αν και νομίζω πως είναι ελλάτωμα να είμαι τόσο δίκαιη. Επίσης είναι τόσες οι επιστήμες που ασχολούνται με τον άνθρωπο και την δικαιοσύνη που δεν ξέρεις ποια σου τεριάζει περισσότερο και πιο πρέπει να επιλέξεις.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Για μενα, οι καλυτερες σχολες για εγκληματολογια ειναι η νομικη και η σσας. Απο κει και περα, θα μιλησω ,οσο ξερω, για τη νομικη. Υπαρχουν στη σχολη των αθηνων πολλα εγκληματολογικα μαθηματα, ενω μπορεις να κανεις μαλιστα μεταπτυχιακο στα ποινικα με ειδικευση εγκληματολογια. Απο πολλους ακουω οτι εχει εντελως θεωρητικο χαρακτηρα. Κατ'εμε, δεν ειναι απολυτο αυτο, αλλωστε καπου διαβασα οτι μπορεις να εργαστεις κατα καποιο τροπο στην αστυνομια. Στην αναγκη μπορεις να κανεις κατατακτηριες στην αστυνομια μετα, αν δεν σε καλυψε. Τουλαχιστον αυτο θα κανω και εγω, αν δω οτι η νομικη δεν με καλυπτει. Βεβαια, επειδη τωρα θα παω 1ο ετος νομικης, να ξερεις οτι υπαρχουν πολλα αλλα πραγματα εξισου ενδιαφεροντα και σχετικα με τα ποινικα.
Καποια εγκληματολογικα μαθηματα που υπαρχουν στη νομικη:
ΓΕΝΙΚΟ ΠΟΙΝΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ
ΕΙΔΙΚΟ ΠΟΙΝΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ
ΠΟΙΝΙΚΗ ΔΙΚΟΝΟΜΙΑ
ΣΥΝΘΕΣΗ ΠΟΙΝΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ
ΕΙΔΙΚΟΙ ΠΟΙΝΙΚΟΙ ΝΟΜΟΙ
ΠΟΙΝΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗ
ΑΝΑΚΡΙΤΙΚΗ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΚΑΤΑ ΦΥΛΟ
ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ
ΠΟΙΝΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ ΑΝΗΛΙΚΩΝ
ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΙΝΙΚΟ
ενω υπαρχει και σεμιναριο ποινικου δικαιου ως μαθημα.
Γινονται κατα καιρους επισκεψεις στο εγκληματολογικο μουσειο, οπως και σε φυλακες.
Ειναι πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα, κοιταξε τα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ναι εννοείται. Αν και νομίζω πως είναι ελλάτωμα να είμαι τόσο δίκαιη. Επίσης είναι τόσες οι επιστήμες που ασχολούνται με τον άνθρωπο και την δικαιοσύνη που δεν ξέρεις ποια σου τεριάζει περισσότερο και πιο πρέπει να επιλέξεις.:/:

ο δικηγόρος δεν πρέπει να είναι δίκαιος πρέπει να έχει πειθώ ο δικαστής πρέπει να είναι δικαιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Για μενα, οι καλυτερες σχολες για εγκληματολογια ειναι η νομικη και η σσας. Απο κει και περα, θα μιλησω ,οσο ξερω, για τη νομικη. Υπαρχουν στη σχολη των αθηνων πολλα εγκληματολογικα μαθηματα, ενω μπορεις να κανεις μαλιστα μεταπτυχιακο στα ποινικα με ειδικευση εγκληματολογια. Απο πολλους ακουω οτι εχει εντελως θεωρητικο χαρακτηρα. Κατ'εμε, δεν ειναι απολυτο αυτο, αλλωστε καπου διαβασα οτι μπορεις να εργαστεις κατα καποιο τροπο στην αστυνομια. Στην αναγκη μπορεις να κανεις κατατακτηριες στην αστυνομια μετα, αν δεν σε καλυψε. Τουλαχιστον αυτο θα κανω και εγω, αν δω οτι η νομικη δεν με καλυπτει. Βεβαια, επειδη τωρα θα παω 1ο ετος νομικης, να ξερεις οτι υπαρχουν πολλα αλλα πραγματα εξισου ενδιαφεροντα και σχετικα με τα ποινικα.
Καποια εγκληματολογικα μαθηματα που υπαρχουν στη νομικη:
ΓΕΝΙΚΟ ΠΟΙΝΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ
ΕΙΔΙΚΟ ΠΟΙΝΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ
ΠΟΙΝΙΚΗ ΔΙΚΟΝΟΜΙΑ
ΣΥΝΘΕΣΗ ΠΟΙΝΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ
ΕΙΔΙΚΟΙ ΠΟΙΝΙΚΟΙ ΝΟΜΟΙ
ΠΟΙΝΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗ
ΑΝΑΚΡΙΤΙΚΗ
ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΚΑΤΑ ΦΥΛΟ
ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ
ΠΟΙΝΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ ΑΝΗΛΙΚΩΝ
ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΙΝΙΚΟ
ενω υπαρχει και σεμιναριο ποινικου δικαιου ως μαθημα.
Γινονται κατα καιρους επισκεψεις στο εγκληματολογικο μουσειο, οπως και σε φυλακες.
Ειναι πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα, κοιταξε τα:)
Είναι όλα πολύ ενδιαφέροντα. το θέμα μου είναι πως η νομίκη ίσωβς είναι κάτι που μου τεριάζει, αλλά νομίζω πως εκεί θα έχω πρόβλημα. Γιαυτό το λέω ελάτωμα τη σικαιοδύνη, γιατί προσωπικά κοιτάω μέχρι και την τελευταία λεπτομέρια ακόμα και στο παραμικρό. Και ο νόμος δεν είναι δίκαιος, όπως και η κρίση του δικαστή μερικές φορές. Σκέφτηκα εγκληματολογία γιατί έχει σχέση με τη νομική και με την αστυνομία. Δεν πάω καθόλου την αστυνομία όπως π.χ τα ματ , τα υμετ κ.λ.π. Αλλά θα με ενδιέφερε να εργαστώ εκεί πάνω σε εγκλήματα. Αυτό δεν κάνει ο εγκληματολόγος.??

ο δικηγόρος δεν πρέπει να είναι δίκαιος πρέπει να έχει πειθώ ο δικαστής πρέπει να είναι δικαιος
Προσωπικά άμα δεν είναι δίκαιη η απόψη μου δεν πρόκειτε να την στηρίξω. Ή μάλλον το διατύπωσα λάθος. Δεν υπήρχε περίπτωση να υπερασπιστώ κάποιον που έχει άδικο. Είναι το κουσούρι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top