Αν ο φίλος δεν σας στήριζε στις επιλογές σας...

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω τι θα κάνατε εαν κάνατε κάποιες επιλογές και κάποιος φίλος ή φιλή σας δεν σας στήριζε και κάθε φορά σας έλεγε πόσο λάθος είστε;

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τι θα κάνατε εαν όχι μόνο σας έλεγε πόσο λάθος είστε αλλά ενώ στην αρχή ήταν ουδέτερος μέτα άρχισε να γίνετε τόσο αρνητικός και έσεις ήσασταν σίγουροι ότι κάποιος του έβαλλε λόγια.

Ο λόγος που κάνω τις ερωτήσεις είναι απλώς να δω αν η αντιδρασή μου σε μια παρόμοια περίπτωση ήταν "σωστή" ή "λάθος";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
το ότι είναι φίλος σου δε σημαίνει ότι πρέπει να συμφωνεί με ότι κάνεις και λες προφανώς ε. ακόμα όμως και εάν διαφωνούσα με έναν φίλο μου μάλλον θα τον βοηθούσα να κάνει αυτό που θέλει εκείνος. εννοείται προφανώς πως σε κάποιες περιπτώσεις όχι μόνο δε θα τον βοηθόυσα αλλά θα του στεκόμουνα και εμπόδιο... :|. επομένως η σωστή απάντηση είναι "it depends on" :hmm:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Βασικά στην περίπτωση που άλλαξε... "μυστηριωδώς" η στάση του πρέπει να του το επισημάνεις. Δηλαδή τι άλλαξε και ξαφνικά έγινε επικριτικός; Αν έμαθε κάτι που δεν το ξέρεις εσύ ας σου το πει ξάστερα.

Λέω εγώ τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν λέω να συμφωνεί... Καμία σχέση...
αλλά θα του στεκόμουνα και εμπόδιο...
Θα έφτανες στο σημείο να πάρεις το μέρος τον "εχθρών" του; Θα εκμεταλλευόσουνα την εμπιστωσύνη που σου είχε για να κάνεις αυτά που θα ήθελαν οι "εχθροί" του ακόμη και αν ήταν "σωστά";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Μήπως ο φίλος έχει δίκιο για τις αντιρήσεις του στο θέμα? Έχεις προσπαθήσει να δεις το πράγμα απο την δική του πλευρά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Βασικά στην περίπτωση που άλλαξε... "μυστηριωδώς" η στάση του πρέπει να του το επισημάνεις. Δηλαδή τι άλλαξε και ξαφνικά έγινε επικριτικός; Αν έμαθε κάτι που δεν το ξέρεις εσύ ας σου το πει ξάστερα.

Λέω εγώ τώρα.
Χμμ δεν είναι ότι έμαθε κάτι, απλός μίλησε με άτομα που δεν έπρεπε να μιλήσει και προφανώς του έβαλλαν λόγια :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Θα εκμεταλλευόσουνα την εμπιστωσύνη που σου είχε για να [...]
Κάτσε λίγο. Μιλάμε για πράγματα που έκανε πίσω από την πλάτη σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
αναλόγως την περίπτωση λέω ξανά. και βέβαια θα του στεκόμουνα εμπόδιο εάν αυτό έβλεπα πως κάνει κάποιο πολύ μεγάλο λάθος. όμως έχω την αίσθηση πως δε μιλάμε για τέτοια περίπτωση εδώ. προφανώς χωρίς να ξέρουμε για τι μιλάμε, θα εξακολουθούμε να αμπελοφιλοσοφούμε :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Founes:
Μήπως ο φίλος έχει δίκιο για τις αντιρήσεις του στο θέμα? Έχεις προσπαθήσει να δεις το πράγμα απο την δική του πλευρά?
Οι επιλογές έχουν γίνει, και δεν θέλω να τα τινάξω όλα στον αερά για τον απλό λόγο επειδή ήθελαν να πάνε εκει τα πράγματα...
Κάτσε λίγο. Μιλάμε για πράγματα που έκανε πίσω από την πλάτη σου;
Οχι ακριβώς απλώς μιλήσε με άτομα που δεν έπρεπε να μιλήσει για αυτό το θέμα μιας και αυτοί ειναι πολύ ενάντια στο θέμα... Εύχομαι να μην έχει πει στα άτομα που δεν πρέπει αυτά που του είχα εμπιστευτεί... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν έχει σημασία τι ακριβώς έγινε...
Ξανα θέτω το ερώτημα με λιγά επιπλέον στοιχεία....

Τι θα κάνατε έαν ο φίλο σας που ήξερε κάποια πράγματα για μια επιλογή κάποια στιγμή έρχετε μιλάει με άτομα που είναι "εχθροί" (ξέρει ότι δεν πρέπει να πεί τπτ σχετικά με τις επιλογές σας σε αυτά τα άτομα) σας και μέτα σας λέει συνέχεια πόσο λάθος είστε; Ωστόσο δεν ξέρετε αν είπε κάτι από αυτά που ήξερε στους "εχθρούς" σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Εύχομαι να μην έχει πει στα άτομα που δεν πρέπει αυτά που του είχα εμπιστευτεί... :/:

Να μην εύχεσαι! Να το θεωρείς δεδομένο οτι έχουν κυκλοφορήσει αυτά που του χες πει. Βασικά το θέμα είναι πολύ γενικό και δε μας λες τι έχει γίνει. Αν δε θες να το πεις δημοσίως και σε πετύχω στο MSN, να μου πεις εκεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Να μην εύχεσαι! Να το θεωρείς δεδομένο οτι έχουν κυκλοφορήσει αυτά που του χες πει. Βασικά το θέμα είναι πολύ γενικό και δε μας λες τι έχει γίνει. Αν δε θες να το πεις δημοσίως και σε πετύχω στο MSN, να μου πεις εκεί!
Δεν έχει σημασία τόσο το ακριβές γεγονός... Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν θα τον απομακρύνατε απο κοντά σας ή θα συνεχίζατε να είστε φίλοι και τον εμπιστεύεσται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
τον ρώτησες :hmm:;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
τον ρώτησες :hmm:;
Όχι θα τον ρωτήσω κάποια στιγμή, απλώς δεν ήθελα γιατί φοβόμουν ότι θα πάει σε τσακωμο η συζήτηση, τώρα δεν με πολυ ενδιαφέρει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου πρέπει να τον ρωτήσεις στα ίσια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Ότι να ναι, όπως λέει και ο φίλος μου ο weak and powerless, εάν επρόκειτο πχ. για ναρκωτικά σαφώς και θα ήμαστε εμπόδιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Ότι να ναι, όπως λέει και ο φίλος μου ο weak and powerless, εάν επρόκειτο πχ. για ναρκωτικά σαφώς και θα ήμαστε εμπόδιο...
Δεν μιλάμε για τέτοιο θέμα...

Πάντως ξανα θέτω το ερώτημα γιατι κανεις δεν απαντάει σε αυτό:
Τι θα κάνατε έαν ο φίλο σας που ήξερε κάποια πράγματα για μια επιλογή κάποια στιγμή έρχετε μιλάει με άτομα που είναι "εχθροί" (ξέρει ότι δεν πρέπει να πεί τπτ σχετικά με τις επιλογές σας σε αυτά τα άτομα) σας και μέτα σας λέει συνέχεια πόσο λάθος είστε; Ωστόσο δεν ξέρετε αν είπε κάτι από αυτά που ήξερε στους "εχθρούς" σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Δεν είναι λίγο too much η λέξη εχθρός;!;!

Τέσπα...κι εσύ υποθέσεις κάνεις.....είναι οι πληροφορίες σου σωστές;Ή τελικά είναι απλά υποθέσεις ή φήμες;

Σαν φίλη πολλές φορές έχω σταθεί ενάντια σε αποφάσεις των κολλητών μου γιατί δεν μ' άρεσαν κάποιες επιλογές τους και έχω πει ότι κάνουν "λάθος" και χίλια δυο...Αλλά σεβάστηκα την άποψη τους και όταν θέλησαν την βοήθειά μου την είχαν...Το να είναι κάποιος φίλος σου δεν σημαίνει ότι βλέπεται τα πάντα από την ίδια οπτική γωνία 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
Τέσπα...κι εσύ υποθέσεις κάνεις.....είναι οι πληροφορίες σου σωστές;Ή τελικά είναι απλά υποθέσεις ή φήμες;
Η τελευταία συζητησή μας έδειξε αυτά που έχω πεί... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
από την στιγμή που είναι φίλος και θέλει το καλό μου θα άκουγα τον λόγο που διαφώνει και δεν με στηρίζει στις επιλογές μου.... Ίσως τελικά να είχε και δίκιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top