[Ειδικό Μάθημα] Βοήθεια/Απορίες στο Σχέδιο

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Χριστιάννα εμείς κάναμε κάτι πράξεις με τις διαστάσεις του σχεδιου και του χαρτιού για να κεντραριστει ακριβώς. Κάναμε ελάχιστα μαθήματα και το έχω ξεχάσει. Την κάτοψη που θα μας βάλει την ξέρω και την κάνω τέλεια αλλά κολλάω στο κεντραρισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renoskiller44

Νεοφερμένος

Ο Ρένος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Χριστιάννα εμείς κάναμε κάτι πράξεις με τις διαστάσεις του σχεδιου και του χαρτιού για να κεντραριστει ακριβώς. Κάναμε ελάχιστα μαθήματα και το έχω ξεχάσει. Την κάτοψη που θα μας βάλει την ξέρω και την κάνω τέλεια αλλά κολλάω στο κεντραρισμα.

Αααα πες το καλε απο την αρχη...εσυ μιλας για ΓΡΑΜΜΙΚΟ σχεδιο ενω εδω μιλαμε για ελευθερο...μονο μια κατοψη θα σας βαλει??? αν ειναι μονο ενα σχεδιο,τοτε μετρας τις διαστασεις του χαρτιου και τις διαστασεις του σχεδιου στην κλιμακα που θα σου το ζητησει και κανεις το εξης για να βρεις τα ακριανα κενα οριζοντια: οριζοντιες διαστασεις χαρτιου (πλην) οριζοντιες διαστασεις κατοψης και αυτο που θα βρεις δια του δυο,για να δεις ποσο θα ειναι καθε ενα απο τα δυο κενα αριστερα και δεξια...την ιδια διαδικασια ακολουθεις και για καθετα....δηλαδη πες οτι εχεις ενα χαρτι με μηκος(οριζοντια διασταση) 50 εκατοστα και η κατοψη σου εχει μηκος 17,5 εκατοστα,τοτε κανεις: 50-17.5=32.5 και μετα 32.5/2=16.25...δηλαδη αφηνεις στα αριστερα ενα κενο 16.25 εκ. και στα δεξια ενα κενο 16.25 εκ.--αντιστοιχα και στα καθετα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ναι,συνηθως δεν κανεις υπολογισμους για την τοποθετηση...:hmm:

1 Πιαστράκια (κλιπς για το ελεύθερο-προτίμησε τα μικρά,καθως βολευουν περισσοτερο).
2. α)Γόμα για κάρβουνο β)κανονική γόμμα.
3. Βελόνες (ακτίνες ποδηλάτου) 2-3(θα σε συμβούλευα να μην πάρεις τις μαύρες).
4. Μηχανικό μολύβι.
5. Μύτες 3Β,2Β,Β,ΗΒ (κυρίως 2Β και ΗΒ).
6. Καμπάνα ξυσίματος (ή καλυτερα μια ξύστρα "βαρελακι",που ειναι πιο φθηνή).

Άλλη όρεξη μωρέ δεν έχεις,και θα πας να δώσεις σχέδιο???τι βίτσια είναι αυτα!!!???:P:D:whistle:

Τι καλόοοος. Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. :D

Καλά είμαι γνωστή ανώμαλη, έτοιμη ήμουν να δώσω και αθλήματα μαζί με τα αγγλογαλλικά και το σχέδιο. :D :clapup:

Α! Χαρτί δεν χρειάζεται; Μας δίνουν εκεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Αααα πες το καλε απο την αρχη...εσυ μιλας για ΓΡΑΜΜΙΚΟ σχεδιο ενω εδω μιλαμε για ελευθερο...μονο μια κατοψη θα σας βαλει??? αν ειναι μονο ενα σχεδιο,τοτε μετρας τις διαστασεις του χαρτιου και τις διαστασεις του σχεδιου στην κλιμακα που θα σου το ζητησει και κανεις το εξης για να βρεις τα ακριανα κενα οριζοντια: οριζοντιες διαστασεις χαρτιου (πλην) οριζοντιες διαστασεις κατοψης και αυτο που θα βρεις δια του δυο,για να δεις ποσο θα ειναι καθε ενα απο τα δυο κενα αριστερα και δεξια...την ιδια διαδικασια ακολουθεις και για καθετα....δηλαδη πες οτι εχεις ενα χαρτι με μηκος(οριζοντια διασταση) 50 εκατοστα και η κατοψη σου εχει μηκος 17,5 εκατοστα,τοτε κανεις: 50-17.5=32.5 και μετα 32.5/2=16.25...δηλαδη αφηνεις στα αριστερα ενα κενο 16.25 εκ. και στα δεξια ενα κενο 16.25 εκ.--αντιστοιχα και στα καθετα...

Όλη τη χρονιά μία κάτοψη κάναμε μόνο, και μας έβαλε την ίδια σήμερα, σε πολύ απλουστευμένη μορφή. Το σχέδιο τέλειο το έκανα, ασχετα που άργησα. Ευτυχώς τα βρήκαμε εκεί με τους υπόλοιπους και μου το είπαν :P
Thanks πάντως^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renoskiller44

Νεοφερμένος

Ο Ρένος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Τι καλόοοος. Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. :D

Καλά είμαι γνωστή ανώμαλη, έτοιμη ήμουν να δώσω και αθλήματα μαζί με τα αγγλογαλλικά και το σχέδιο. :D :clapup:

Α! Χαρτί δεν χρειάζεται; Μας δίνουν εκεί;

AAAAA δεν πας καθολου καλααααα!!!!!!!!!!!!!!!χαχαχαχαχαχα:P

Ναι,κολλες δινουν εκει(κολλες της κακιας ωρας βεβαια,αλλα "σκασε και κολυμπα" που λενε...:whistle:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dim__10

Νεοφερμένος

Η dim__10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
παιδιά ΕΡΩΤΗΣΗ: Αν έχω δηλώσει πως θα δώσω σχέδιο πανελληνίως και δεν πάω να "γράψω" πώς επηρρεάζει αυτό τον ΓΜΟ μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renoskiller44

Νεοφερμένος

Ο Ρένος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
παιδιά ΕΡΩΤΗΣΗ: Αν έχω δηλώσει πως θα δώσω σχέδιο πανελληνίως και δεν πάω να "γράψω" πώς επηρρεάζει αυτό τον ΓΜΟ μου;

ΛΟΓΙΚΑ θα θεωρηθει ως μηδεν(0) στις σχολες που απαιτουν σχεδιο και μονο εκει θα σε επηρεασει...στις αλλες σχολες που δεν θελουν σχεδιο νομιζω υπολογιζεις κανονικα τα μορια σου χωρις σχεδιο οποτε εισαι cool...κανε ομως ενα τηλεφωνηματακι στο υπουργειο ή στο σχολειο σου για σιγουρια-αλλα μην αγχωνεσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dim__10

Νεοφερμένος

Η dim__10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
σ'ευχαριστώ Ρένο, και στο σχολείο έτσι μ είπαν αλλά ήθελα ν τσεκάρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
AAAAA δεν πας καθολου καλααααα!!!!!!!!!!!!!!!χαχαχαχαχαχα:P

Ναι,κολλες δινουν εκει(κολλες της κακιας ωρας βεβαια,αλλα "σκασε και κολυμπα" που λενε...:whistle:)


Ωραία. :D Τώρα που σε βρήκα και φαίνεσαι καλο παιδί και σίγουρα ξέρεις, μια τελευταία ερώτηση: τι περίπου ζητάνε να σκιτσάρουμε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Ωραία. :D Τώρα που σε βρήκα και φαίνεσαι καλο παιδί και σίγουρα ξέρεις, μια τελευταία ερώτηση: τι περίπου ζητάνε να σκιτσάρουμε; :P

Θα βάλουνε 1-2-3 αντικείμενα πάνω σε ένα βάθρο (την έδρα δηλαδή, σιγά μην αγοράζουνε και βάθρα). Κανένα καφάσι, ή σκαμνί, ή μπουρί, ή καρέκλα, ή ομπρέλα (βάλανε πέρσι και δεν παίζει, απλά το λέω να πάρεις μια ιδέα) ή κουτί ή σωλήνα αποχέτευσης ή όλα μαζί (όχι πάνω από τρία:P). Σε σπάνιες περιπτώσεις έμπνευσης βάζουν και φόντο (πχ ένα διπλωμένο-ξεδιπλωμένο ύφασμα ή χαρτί), αλλιώς θα αφήσουν τον μαυροπίνακα. (που λόγω οργάνωσης στο έτος μου ήταν αλλού πράσινος ανοιχτός, αλλού σκούρος, αλλού μαύρος κι αλλού άσπρος, δεν ξέρω αν το ξαναέκαναν από τότε)

Ιδανικά πρέπει να γεμίσεις όλη την επιτρεπόμενη επιφάνεια και να αποδώσεις 5 τουλάχιστον τόνους.
https://e-sxedio.blogspot.com/
Εδώ μια αρχιτέκτονας έχει κάνει εξαιρετική δουλειά σε αρχείο θεμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renoskiller44

Νεοφερμένος

Ο Ρένος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Ωραία. :D Τώρα που σε βρήκα και φαίνεσαι καλο παιδί και σίγουρα ξέρεις, μια τελευταία ερώτηση: τι περίπου ζητάνε να σκιτσάρουμε; :P

Πολυ σωστα τα ειπε ο garch...Συνηθως βαζουν αντικειμενα με ωραια υφή-ξυλο,μεταλλο,πλαστικο ειναι αυτα που προτιμουν,και αντικειμενα με σχεδιαστικο ενδιαφερον οπως καφασια,σωληνες,υφασματα...καρεκλα εχει να πεσει καμια δεκαετια,οποτε αφου εχουν δυσκολεψει τις Πανελληνιες,το θεωρω πολυ πιθανο να πεσει...μονο να προσθεσω πως κατα κυριο λογο ζητουν μια καπως ρεαλιστικη απεικονιση(οσο ειναι εφικτο)-στην ουσια σαν να ειναι φωτογραφια του θεματος κατα καποιον τροπο...εδω θα βρεις καποια δειγματα ελευθερου με ωραια θεματα https://www.sxedio.edu.gr/sxedia.htm να ξερεις πως επιτρεπεται να αλλαξεις θεση,οποτε μην διαστασεις να μετακινηθεις!συμβουλη: μην θεσεις ως προτεραιοτητα να βρεις την θεση οπου το θεμα θα φαινεται πιο ευκολο,αλλα την θεση οπου το σχεδιο θα ειναι πιο ομορφο...ας πουμε περσι,τσεκουρεψαν στην βαθμολογια αυτους που δεν εβλεπαν τις ακτινες της ομπρελας(που εκαναν το σχεδιο εξαιρετικα πιο δυσκολο...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dubudubuza

Νεοφερμένος

Ο dubudubuza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Χαιρετώ άπαντες σα νέος στο φόρουμ.
Είμαι μαθητής Γ' Λυκείου κι αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν είναι αργά να ξεκίνησω μαθήματα σχεδίου μετά τα Χριστούγεννα.
Γενικά, δε με ενθουσίαζαν οι προοπτικές των σχολών που περιλάμβαναν επιλογή σχεδίου γι' αυτό και δεν ξεκίνησα ποτέ μαθήματα. Μετά το Σεπτέμβρη όμως κι αφού τσέκαρα εξάμηνα της Γραφιστικής του ΤΕΙ Αθήνας, ήθελα πάρα πολύ να ξεκινήσω, αλλά συμμαθητές και γνωστοί με έπεισαν ότι είναι πολύ αργά και ότι έπρεπε να το έχω κάνει από τη Β' κλπ. Ε, είπα κι εγώ να το βγάλω από το μυαλό μου και να αφοσιωθώ στα υπόλοιπα μαθήματα. Έλα όμως που αυτό δεν έλεγε να βγει. :P
Γι' αυτό και είπα να ρωτήσω εδώ. Είναι πολύ αργά; Σκέφτομαι να ξεκινήσω μαθήματα στο σπίτι μιας και το πρόγραμμα μου δε μου επιτρέπει να πάω σε άλλο φροντιστήριο (το δικό μου δεν έχει σχέδιο).
Να σημειωθεί ότι έχω μεγάλη αγάπη με το σκίτσο από μικρή ηλικία, αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με φωτορεαλιστικό σχέδιο, φωτοσκιάσεις, τόνους κλπ. Από γραμμικό σχέδιο δε, έχω πλήρη άγνοια. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renoskiller44

Νεοφερμένος

Ο Ρένος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Χαιρετώ άπαντες σα νέος στο φόρουμ.
Είμαι μαθητής Γ' Λυκείου κι αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν είναι αργά να ξεκίνησω μαθήματα σχεδίου μετά τα Χριστούγεννα.
Γενικά, δε με ενθουσίαζαν οι προοπτικές των σχολών που περιλάμβαναν επιλογή σχεδίου γι' αυτό και δεν ξεκίνησα ποτέ μαθήματα. Μετά το Σεπτέμβρη όμως κι αφού τσέκαρα εξάμηνα της Γραφιστικής του ΤΕΙ Αθήνας, ήθελα πάρα πολύ να ξεκινήσω, αλλά συμμαθητές και γνωστοί με έπεισαν ότι είναι πολύ αργά και ότι έπρεπε να το έχω κάνει από τη Β' κλπ. Ε, είπα κι εγώ να το βγάλω από το μυαλό μου και να αφοσιωθώ στα υπόλοιπα μαθήματα. Έλα όμως που αυτό δεν έλεγε να βγει. :P
Γι' αυτό και είπα να ρωτήσω εδώ. Είναι πολύ αργά; Σκέφτομαι να ξεκινήσω μαθήματα στο σπίτι μιας και το πρόγραμμα μου δε μου επιτρέπει να πάω σε άλλο φροντιστήριο (το δικό μου δεν έχει σχέδιο).
Να σημειωθεί ότι έχω μεγάλη αγάπη με το σκίτσο από μικρή ηλικία, αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με φωτορεαλιστικό σχέδιο, φωτοσκιάσεις, τόνους κλπ. Από γραμμικό σχέδιο δε, έχω πλήρη άγνοια. :/:

Ειναι οντως αργα...σχεδιο καλο ειναι να αρχιζει κανεις απο Β' Λυκειου τουλαχιστον...μην νομιζεις ομως οτι ειναι και τελεσιδικο...αφου συμφωνα με τα λεγομενα σου το αγαπας και το θελεις,προσπαθησε το...μην περιμενεις θαυματα βεβαια...παντως νε ξερεις πως εχω δει παιδια που αρχισαν στη Γ' και τα πηγαν περιφημα...αρχισε ομως ΑΜΕΣΩΣ!!! καλη δυναμη! ^_^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Teo0089

Νεοφερμένος

Ο Teo0089 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωγραφίας Αιγαίου (Μυτιλήνη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Διαφωνώ... Δεν είναι αργά. Είμαι απόφοιτος και ξεκινησα φέτος τον Οκτώβριο με στόχο να ξαναδώσω για Αρχιτεκτονική! Εσύ δε με Γραφιστική αν γράψεις καλά στα υπόλοιπα δεν χρειάζεσε και 18άρι στο σχέδιο! Το γραμμικό μετά από λίγο καιρό θα σου φαίνεται παιχνιδάκι αφού είναι μία συγκεκριμένη ακολουθία κινησεων. Το ελευθερο μου φαίνεται παλουκάκι. Εγώ μόνο με το χρόνο έχω πρόβλημα και στα δύο σχέδια... Αν αρχίσεις ΤΩΡΑ, ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ δεν ειναι αργά! Θέλεις χρόνο για να βελτιωθείς γιατί συνήθως γίνεται 1 μάθημα/εβδομαδα, δεν μπορείς και να παρατήσεις τα άλλα σου μαθήματα... Σου εύχομαι καλή επιτυχία και καλό κουράγιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βικτωρία39112

Νεοφερμένος

Η Βικτωρία39112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Χαιρετώ άπαντες σα νέος στο φόρουμ.
Είμαι μαθητής Γ' Λυκείου κι αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν είναι αργά να ξεκίνησω μαθήματα σχεδίου μετά τα Χριστούγεννα.
Γενικά, δε με ενθουσίαζαν οι προοπτικές των σχολών που περιλάμβαναν επιλογή σχεδίου γι' αυτό και δεν ξεκίνησα ποτέ μαθήματα. Μετά το Σεπτέμβρη όμως κι αφού τσέκαρα εξάμηνα της Γραφιστικής του ΤΕΙ Αθήνας, ήθελα πάρα πολύ να ξεκινήσω, αλλά συμμαθητές και γνωστοί με έπεισαν ότι είναι πολύ αργά και ότι έπρεπε να το έχω κάνει από τη Β' κλπ. Ε, είπα κι εγώ να το βγάλω από το μυαλό μου και να αφοσιωθώ στα υπόλοιπα μαθήματα. Έλα όμως που αυτό δεν έλεγε να βγει. :P
Γι' αυτό και είπα να ρωτήσω εδώ. Είναι πολύ αργά; Σκέφτομαι να ξεκινήσω μαθήματα στο σπίτι μιας και το πρόγραμμα μου δε μου επιτρέπει να πάω σε άλλο φροντιστήριο (το δικό μου δεν έχει σχέδιο).
Να σημειωθεί ότι έχω μεγάλη αγάπη με το σκίτσο από μικρή ηλικία, αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με φωτορεαλιστικό σχέδιο, φωτοσκιάσεις, τόνους κλπ. Από γραμμικό σχέδιο δε, έχω πλήρη άγνοια. :/:

darling ποτε δεν ειναι αργα, ειδικα αμα εχεισ αγαπη για το σχεδιο...εγω εκανα μονο στην τριτη λυκειου και δεν ειχα παει ποτε σε καποιο φροντηστηριο μεχρι εκεινη τη στιγμη...απλα επειδη μου αρεσε και μου αρεσει το σκιτσο και η ζωγραφικη ,και ασχολιόμουνα και μονη μου ειχα μια καλυτερη επαφη(εξοικιωση αν θεσ) με τα υλικα αποτι ειχαν αλλα παιδια.παροτι δεν περασα για πολυ λιγα μορια στην αρχιτεκτονικη ξανθησ στο σχεδιο ειχα 17,2 ελευθερο και 19,4 γραμμικο,η μονη ΣΥΜΒΟΥΛΗ μου ειναι αν οχι στο γραμμικο τουλαχιστον στο ελευθρο σχεδιο να προσπαθεις να το τελειώνεισ ολο(γραμμεσ και φωτοσκιαση ) σε ενα μαθημα να μην σταματασ...βοηθαει πολυ και βελτιωνεισ και τον χρονο σου ετσι.Εγω στην αρχη καθομουνα στο φροντηστηριο μπορει και 8 ωρεσ ορισμενεσ φορεσ για να το αποδωσω σωστα, ετσι εμαθα ομωσ πωσ να αντιμετωπιζω μονη μου τα λαθη που προκυπτουν και ανακαλυψα ποιεσ τεχνικεσ με βολευουν περισσοτερο!!!!!!σου ευχομαι οτι καλυτερο...MAKE ME PROUD:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Λοιπόν
Θα μου άρεσε πολύ να σπουδάσω φωτογραφία ή γραφιστική , έχω ακούσει όμως ότι έχουν υποχρεωτικό μάθημα το σχέδιο:/
Πρέπει να ξεκινήσω μαθήματα απο τώρα; Και ξέρει κανείς περίπου πόσο κοστίζει τον μήνα; Βασικά αν έχει πάει κάποιος σχέδιο ή αν έχει περάσει φωτογραφία/γραφιστική μπορεί να μου πει σχολές κτλ. ;
Καιιι κάτι άλλο , κάπου διάβασα πως στην κινηματογραφική σχολή Θεσσαλονίκης έχει τμήμα φωτογραφίας , αλλά έλεγε πως δεν πληρώνουν καθηγητές και πως γίνεται της τρελής εκεί πέρα. ουφ :(
Θα ήταν καλύτερο να σπουδάσω εξωτερικό ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
παιδια εφαγα φλασια τωρα με κατι! ειναι λιιγο :offtopic:
αν στο σχολειο μου δεν επιλεξω σχεδιο μπορω να το δωσω στις πανελλαδικες ετσι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
παιδια εφαγα φλασια τωρα με κατι! ειναι λιιγο :offtopic:
αν στο σχολειο μου δεν επιλεξω σχεδιο μπορω να το δωσω στις πανελλαδικες ετσι??

Ναι.
Το Φλεβάρη (μάλλον) θα συμπληρώσεις μια αίτηση σχετικά με τις Πανελλήνιες, κι εκεί θα επιλέξεις ποια μαθήματα θα δώσεις.
Το σχέδιο μπορείς να το επιλέξεις εκεί. Εμείς φέτος είχαμε παιδιά που το έδωσαν χωρίς να το διδάσκονται στο σχολείο.
Δεν ξέρω καν αν το πρόγραμμα της Γ' Λυκείου έχει διδακτικές ώρες για το σχέδιο.
Αυτό υπήρχε στη Β'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Ναι.
Το Φλεβάρη (μάλλον) θα συμπληρώσεις μια αίτηση σχετικά με τις Πανελλήνιες, κι εκεί θα επιλέξεις ποια μαθήματα θα δώσεις.
Το σχέδιο μπορείς να το επιλέξεις εκεί. Εμείς φέτος είχαμε παιδιά που το έδωσαν χωρίς να το διδάσκονται στο σχολείο.
Δεν ξέρω καν αν το πρόγραμμα της Γ' Λυκείου έχει διδακτικές ώρες για το σχέδιο.
Αυτό υπήρχε στη Β'.
υπαρχει ως επιλογη. ουυυυφ παλι καλα! ελπιζω να εισαι 100% σιγουρος:redface::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
παιδια εφαγα φλασια τωρα με κατι! ειναι λιιγο :offtopic:
αν στο σχολειο μου δεν επιλεξω σχεδιο μπορω να το δωσω στις πανελλαδικες ετσι??

Ναι.
Το Φλεβάρη (μάλλον) θα συμπληρώσεις μια αίτηση σχετικά με τις Πανελλήνιες, κι εκεί θα επιλέξεις ποια μαθήματα θα δώσεις.
Το σχέδιο μπορείς να το επιλέξεις εκεί. Εμείς φέτος είχαμε παιδιά που το έδωσαν χωρίς να το διδάσκονται στο σχολείο.
Δεν ξέρω καν αν το πρόγραμμα της Γ' Λυκείου έχει διδακτικές ώρες για το σχέδιο.
Αυτό υπήρχε στη Β'.

Dhmh σταντέ μπορείς.:DΌμοια περίπτωση είναι τα παιδιά με τις μουσικές και τις ξένες γλώσσες (πέρα από τα αγγλικά που διδάσκονται στο σχολείο).
σε εμάς ούτε καν είχαν ως επιλογής το σχέδιο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top