Κουλτουριάρικες vs Εμπορικές

kazmir84

Δραστήριο μέλος

Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Τι σημαίνει για σας κουλτουριάρικη-σινεφίλ ταινία; Είναι δόκιμος ο όρος; Προσωπικά διαφωνώ με αυτήν την έκφραση. Μπορεί μια "κουλτουριάρικη" ταινία να είναι κι εμπορική; Είναι οι κουλτουριάρικες ταινίες οι καλές και οι εμπορικές οι κακές;
Έχω κι ένα παράδειγμα. Το "Κουρδιστό Πορτοκάλι" (προσωπικά μου άρεσε πολύ) είναι κουλτουριάρικη ή εμπορική; Είναι σίγουρα ασυνήθιστη αλλά παρ' ολ' αυτά ενοικιάζεται σταθερά στα DVD Club.
Ακούω γνώμες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Μη βάζεις ταμπέλες..Δεν έχει νόημα.Μπορείς να βρείς και μία "κουλτουριάρικη" που να είναι τελείως φέσι και μία εμπορική που να είναι αριστούργημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
εγω οταν λεω για μια ταινια οτι ειναι κουλτουριαρικη εννοω τις αργες και ακαταλαβιστικες... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Και μένα δεν μου αρέσουν οι ταμπέλες στην τέχνη.Όλα κάτι έχουν να δώσουν πιστεύω,αλλο λιγότερο και άλλο περισσότερο φυσικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kazmir84

Δραστήριο μέλος

Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Ούτε κι εμένα μου αρέσουν οι ταμπέλες. Γι' αυτό και διαφωνώ με την λέξη κουλτουριάρικες. Η ταινία η καλή θα είναι ή κακή. Πάντα σε σχέση με τα προσωπικά γούστα. Απλά ανοίγω μια κουβέντα για την αδόκιμη έκφραση "κουλτουριάρικη".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γνώμη μου:
Πιστευω οτι ο όρος αυτός δημιουργήθηκε απο ανθρώπους οι οποίοι κομμουνιστοφέρνουν, και κατα συνέπεια μισούν κάθε τι εμπορικό, διότι κάποιος βγάζει χρήματα απο αυτό, και κάτι τέτοιο για κάποιο μυστήριο λόγο (ζήλεια; ) τους ενοχλεί αφάνταστα. Οι τύποι αυτοί, δεν είναι μόνοι οι κλασσικοί κομμουνιστές, τα τελευταία χρόνια έχουν αυξηθεί πάρα πολύ. Όπου και να γυρίσεις θα δεις τύπους να κατηγορούν τις εταιρείες που πετυχαίνουν, τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, τις καπιταλιστικές ανεπυτυγμένες χώρες (όπως οι ΗΠΑ) και... τις εμπορικές ταινίες.
Δεν λέω φυσικά οτι όλες οι εμπορικές ταινίες είναι καλές, κάθε άλλο. Αλλά τα προαναφερθέντα άτομα μεροπληπτούν απίστευτα και καταδικάζουν κάθε ταινία για την οποία έχει ξοδευτεί ένα αξιοπρεπές budget.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Γνώμη μου:
Πιστευω οτι ο όρος αυτός δημιουργήθηκε απο ανθρώπους οι οποίοι κομμουνιστοφέρνουν, και κατα συνέπεια μισούν κάθε τι εμπορικό, διότι κάποιος βγάζει χρήματα απο αυτό, και κάτι τέτοιο για κάποιο μυστήριο λόγο (ζήλεια; ) τους ενοχλεί αφάνταστα. Οι τύποι αυτοί, δεν είναι μόνοι οι κλασσικοί κομμουνιστές, τα τελευταία χρόνια έχουν αυξηθεί πάρα πολύ. Όπου και να γυρίσεις θα δεις τύπους να κατηγορούν τις εταιρείες που πετυχαίνουν, τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, τις καπιταλιστικές ανεπυτυγμένες χώρες (όπως οι ΗΠΑ) και... τις εμπορικές ταινίες.
Δεν λέω φυσικά οτι όλες οι εμπορικές ταινίες είναι καλές, κάθε άλλο. Αλλά τα προαναφερθέντα άτομα μεροπληπτούν απίστευτα και καταδικάζουν κάθε ταινία για την οποία έχει ξοδευτεί ένα αξιοπρεπές budget.

Συμφωνώ μαζί σου,πολύ σωστά τα είπες,εκτός ίσως από το ότι κομμουνιστοφέρνουν,αυτό δεν μπορώ να το ξέρω αλλά δεν νομίζω να έχει σχέση.Πάντως αυτό το βιολί υπάρχει γενικά,όχι μόνο σε ταινίες.Θυμάμαι είχα διαβάσει τον "Κώδικα Da Vinci" στα αγγλικά,προτού κυκλοφορήσει στα ελληνικά και προτού γίνει ντόρος παγκοσμίως.Τότε λοιπόν όλοι οι "κριτικοί" (Θεός να τους κάνει) το αποθέωναν,άλλωστε έτσι δημιουργήθηκε εξαρχής ο ντόρος.Μόλις άρχισε να καταρρίπτει ρεκόρ πωλήσεων,το θάψαν όλοι επειδή "εμποροποιήθηκε"!Τρελές φάσεις!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fallen_Angel

Νεοφερμένος

Η twisted things αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Multimedia designer και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Ούτε εμένα μου αρέσουν οι ταμπέλες.... Αλλά πιστεύω πως μία ταινία με ψηλό budget είναι πιο πιθανό να έχει πιο "ρηχό" περιεχόμενο ακριβώς γιατί απευθύνεται σε μεγάλο κοινό (χωρίς αυτό να ειναι πάντα κακο)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Λέγοντας κομμουνιστοφέρνουν δεν εννοώ οτι ψηφίζουν ΚΚΕ βρε Άλεξ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Λέγοντας κομμουνιστοφέρνουν δεν εννοώ οτι ψηφίζουν ΚΚΕ βρε Άλεξ. :)

Ούτε εγώ εννοούσα αυτό ακριβώς αλλά anyway,δεν έχει σημασία,συννενοηθήκαμε!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Γνώμη μου:
Πιστευω οτι ο όρος αυτός δημιουργήθηκε απο ανθρώπους οι οποίοι κομμουνιστοφέρνουν, και κατα συνέπεια μισούν κάθε τι εμπορικό, διότι κάποιος βγάζει χρήματα απο αυτό, και κάτι τέτοιο για κάποιο μυστήριο λόγο (ζήλεια; ) τους ενοχλεί αφάνταστα. Οι τύποι αυτοί, δεν είναι μόνοι οι κλασσικοί κομμουνιστές, τα τελευταία χρόνια έχουν αυξηθεί πάρα πολύ. Όπου και να γυρίσεις θα δεις τύπους να κατηγορούν τις εταιρείες που πετυχαίνουν, τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, τις καπιταλιστικές ανεπυτυγμένες χώρες (όπως οι ΗΠΑ) και... τις εμπορικές ταινίες.

-1 :confused:

Τα τσουβαλιάζεις όλα βρε μισ. Αυτός ο τύπος που -ντυμένος με nike- κατηγορεί τη τάδε ταινία ότι είναι εμπορική και στην ίδια πρόταση κατακρίνει και τις ...πετυχημένες εταιρείες, δεν είναι "κομμουνιστοειδής" αλλά ανθρωπος με μπόλικο ελεύθερο χρόνο και λίγα χόμπι ν' ασχοληθεί.

(1) Πέραν τούτου, είναι κομμουνιστικό να γυρίσει κάποιος και να πει "Αναπτυγμένο είναι το κράτος που διοχετεύει τους πόρους του στη Πρόνοια και την Εκπαίδευση"? (Σσ. Αυτόματα τότε οι ΗΠΑ είναι τριτοκοσμικό κράτος. Μαζί και όλη η Ευρωπη πριν Ολλανδίας και Σουηδίας.)

(2) Ή μήπως είναι κομμουνιστικό να πω ότι η Σταρμπακς είναι ακόμα ένα συνάφι εκμεταλλευτών του Τρίτου κόσμου;
Λογικά να το δεις, γίνεται να είσαι πολυεθνική σε ένα τόσο ανταγωνιστικό περιβάλλον και να είσαι αγία τερέζα;

Τέλος πάντων, όσο εύκολα βάζει κανείς ταμπέλες πως κάτι κομμουνιστοφέρνει, ετσι και εγώ μόλις έβαλα ταμπέλες. Με ελαφρύνει κάπως το ότι συμφωνούν με το (1) οι Βιντάλ και Τσόμσκι, ενω με το (2) συμφωνούν οι παραγωγοί καφέ της Νιγηρίας.

υγ. Επειδή βγήκα πάλι οφφ τόπικ, μπορώ τουλάχιστον να βάλω μόνος μου το ποστ στον καιάδα; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πρώτον, αντιμετωπίζω με μεγάλο σκεπτικισμό κάθε τέτοια συκοφαντική ιστορία για πολυεθνικές, μιας και όσοι τις κατηγορούν, έχουν συνήθως κάποιο λόγο να το κάνουν (τις περισσότερες φορές ο λόγος αυτό είναι απλά ο φθόνος).
Δεύτερον, έχεις σκεφτεί μήπως δεν γινόταν να κάνουν αλλιώς;
Τρίτον, μη μου πεις οτι ο κάθε άσχετος που βλέπεις τριγύρω να κατηγορεί τους πάντες που βγάζουν πολλά λεφτά, απο κράτη και εταιρείες μέχρι ιδιώτες, σκέφτεται έτσι!
Τέσπα, βγαίνουμε οφφτοπικ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Τέσπα, βγαίνουμε οφφτοπικ...

Πανηγυρικά,αλλά είναι ωραίο θέμα,δεν ανοίγετε κανά σχετικό thread?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Με τι τίτλο όμως; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δεύτερον, έχεις σκεφτεί μήπως δεν γινόταν να κάνουν αλλιώς;

:confused: :confused:

Aν δεις έναν άνθρωπο λιπόθυμο στο πάτωμα να κρατάει το πορτοφόλι του, θα τον ...ληστέψεις εσύ γιατί δεν γίνεται να κάνεις αλλιώς; :confused:



Πάμε για νέο θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ναι ανοιξτε το και συνεχιστε εκει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kazmir84

Δραστήριο μέλος

Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Πρώτον, αντιμετωπίζω με μεγάλο σκεπτικισμό κάθε τέτοια συκοφαντική ιστορία για πολυεθνικές, μιας και όσοι τις κατηγορούν, έχουν συνήθως κάποιο λόγο να το κάνουν (τις περισσότερες φορές ο λόγος αυτό είναι απλά ο φθόνος).
Δεύτερον, έχεις σκεφτεί μήπως δεν γινόταν να κάνουν αλλιώς;
Τρίτον, μη μου πεις οτι ο κάθε άσχετος που βλέπεις τριγύρω να κατηγορεί τους πάντες που βγάζουν πολλά λεφτά, απο κράτη και εταιρείες μέχρι ιδιώτες, σκέφτεται έτσι!
Τέσπα, βγαίνουμε οφφτοπικ...

Πρέπει να δεις το ντοκυμαντέρ "The Corporation" για να σου φύγει η μαγκιά για το πόσο "καλές" κι "άγιες" είναι οι πολυεθνικές. Ναι οκ, να ανοιχτεί κι ένα τόπικ με αυτήν την ευκαιρία. Απλά σκέψου πόσο καλές είναι οι πολυεθνικές που σα λημασμένα απομιζούν τους πόρους της γης και κληροδοτούν στα τρισέγκονα μια βεβαρημένη γη με κάθε λογής ρύπανση. Επίσης σκέψου πόσο "καλή" μπορεί να είναι όταν το ίδιο το σύστημα του ανταγωνισμου που έχει μια καπιταλιστική κοινωνία ή ακριβέστερα μια κοινωνία με οικονομία της αγοράς, έχει τον εξής απλό κανόνα για μια εταιρία: ΑΝΑΠΤΥΞΗ Ή ΘΑΝΑΤΟΣ. Που σημαίνει η με κάθε τρόπο επιβίωση της εταιρίας εις βάρος της κοινωνίας με σκοπό το κέρδος, διότι αν δεν το κάνει εκείνη απλά θα το κάνει κάποια άλλη και πολύ απλά αυτή η άλλη μετά θα έχει το πάνω χέρι. Πόσο άγια είναι όταν το απλό μπλουζάκι μάρκας που θα φορέσει κάποιος κοστίζει 5cent και πουλιέται 45$; Πόσο άγια είναι όταν έχει μια εταιρία τα ίδια δικαιώμτα με ένα απλό άνθρωπο-πολίτη του πλανήτη γη (διότι μια εταιρία εκπροσωπείται δημόσια ως ένα νομικό πρόσωπο δικαίου και φυσικά δεν χρειάζεται να αναφέρω πόση μεγαλύτερη οικονομική,εξουσιαστική δύναμη-λοιποί μηχανισμοί- έχει σε σχέση με ένα άνθρωπο π.χ. σε μια δικαστική διαμάχη προς όφελός της); Τέλος σκέψου πόσο άγια μπορεί να είναι όταν έχει φτάσει σε σημείο μια εταιρία να λέει π.χ. ξέρετε με συμφέρει οικονομικά περισσότερο να ρυπάινω το περιβάλλον παρά να λαμβάνω μέτρα κι ας καταδικαστώ μετά γι' αυτό; Αυτά κι άλλα πολλά αν θες τα συζητάμε σε άλλο τόπικ. Μπορούμε να το ονομάσουμε κιόλας "κοινωνική ανάπτυξη-οικονομική ανάπτυξη" ή "οικονομική ανάπτυξη=πρόοδος, το μεγαλύτερο ψέμμα στην ιστορία της ανθρωπότητας". Όταν ανοίξει θα το επικολλήσω εκεί το μήνυμα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Για τα starbucks ακομα να πειτε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Απο την στιγμη που η "κουλτουρα" διαφερει τοσο απο ανθρωπο σε ανρωπο,οσο απο πολιτισμο σε πολιτισμο κτλ κτλ και ειναι πλασματικη η εννοια του ετσι και κατι τετοιο ισχυει κατα την γνωμη μου και στις ταινιες.:)
Ετσι τουλαχιστον το βλεπω εγω...και οσων αφορα αυτα που λενε πολλοι κριτικοι που θαβουν αυτοματα μια ταινια που εχει εμπορικη επιτυχια και κανουν Θεα την ταινια οπου μας δειχνει επι μιση ωρα εναν τυπο να κοιταει εναν τοιχο οπου πανω στον τοιχο υπαρχει ενα καδρο και μεσα στο καδρο μια φωτογραφια της τριτης ξαδερφης της κουνιαδας εκεινου που εμενα πριν απο εκεινον εκει ενω ταυτοχρονα αναρωτιεται ποιανου ειναι το παιδι....Ας το αφησουμε καλυτερα.
(τα παραπανω με δοση υπερβολης φυσικα.Στο εργο δεν υπηρχε καν τοιχος.)

Οσες ταινιες "πατατα" εχω δει απο παραγωγες,οι οποιες κοστισαν, αλλες τοσες εχω δει και απο ανεξαρτητες παραγωγες,"ψαγμενες" με χαμηλο budget κτλ κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Όπως τα έιπες Μάριε....

Στο φινάλε φινάλε ρε παιδιά το σινεμά είναι πάνω απ'ολα ψυχαγωγία!Εξαρτάται λοιπόν τι θές.Αν θες να προβληματιστείς και να σκεφτείς θα δεις κάτι πιο βαρύ αλλά αν θες να χαβαλεδιάσεις και να have fun απλά,ε δεν θα δεις Αγγελόπουλο,έλεος(που αμφιβάλω αν θα δει κανεις σε κάθε περίπτωση αλλά anyway)!Όλα δηλαδή έχουν να προσφέρουν κάτι στην ώρα τους!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top