ΣΕΜΦΕ vs Μαθηματικό

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Ωραία τότε ας μου πει κάποιος τι είναι:P
Ούτε κι αυτή η ίδια το έχει ξεκαθαρίσει στον εαυτό της! :P Ψάχνεται ακόμα...
Να μην ξεχνάμε ότι η ΣΕΜΦΕ είναι και σχολή 11 ετών (συγκρινόμενη με τα καθαρά φυσικομαθηματικά τμήματα που είναι πολύ παλαιότερα).

Όπως γράφει και στην ιστοσελίδα της πρόκειται για σχολή προσανατολισμένη στις εφαρμογές(*), χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι στερείται απαραίτητου θεωρητικού υποβάθρου.

(*) Στην ΣΕΜΦΕ έχω κάνει εργαστήρια Φυσικής Ι και διαθέτει πολύ καλό εργαστηριακό εξοπλισμό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Από πότε ένα Πολυτεχνείο "παράγει" φυσικούς ή μαθηματικούς; Είναι λίγο αντιφατικό ως προς τον ορισμό της φυσικής και των μαθηματικών. Οι συγκεκριμένες επιστήμες είναι επιστήμες της φύσης (ή αλλιώς, θετικές επιστήμες) ή natural sciences. Αυτές οι 2 επιστήμες υποστηρίζονται ακαδημαϊκά και ερευνητικά σε όλη τους την έκταση, από το Σχολείο (ή Σχολή) Θετικών Επιστημών και όχι...από το Σχολείο (ή Σχολή) Τεχνολογικών Επιστημών (ή Πολυτεχνείο). Συμπέρασμα: Τα μαθηματικά και η φυσική της ΣΕΜΦΕ είναι πολυτεχνειακώς προσανατολισμένα (δηλ., με εφαρμογές από το Πολυτεχνείο). Οπότε η ΣΕΜΦΕ δεν παράγει μαθηματικούς ή φυσικούς με την φιλοσοφική έννοια των όρων αυτών. Διαφέρει η οπτική προσέγγισης των επιστημών αυτών στην ΣΕΜΦΕ αλλά και οι ακαδημαϊκοί στόχοι σε σχέση με το κλασικό Τμήμα Μαθηματικών ή Φυσικής. Είναι σαν να συγκρίνουμε αυγά με πατάτες. Αυτό δεν έχει να κάνει με το αν τα μαθηματικά ή η φυσική στην ΣΕΜΦΕ είναι "ανώτερα", περισσότερα, δυσκολότερα,...κτλ ή όχι σε σχέση με το κλασικό Τμήμα Μαθηματικών ή Φυσικής, αλλά με τις προσωπικές επιθυμίες κάποιου. Βέβαια είναι παράλογο να αναζητά κάποιος μαθηματικό ή φυσικό...στο Πολυτεχνείο! Η ΣΕΜΦΕ όπως και κάθε Γενικό Τμήμα Πολυτεχνείου ικανοποιούν άλλους ακαδημαϊκούς στόχους.

Ούτε κι αυτή η ίδια το έχει ξεκαθαρίσει στον εαυτό της! :P Ψάχνεται ακόμα...
Να μην ξεχνάμε ότι η ΣΕΜΦΕ είναι και σχολή 11 ετών (συγκρινόμενη με τα καθαρά φυσικομαθηματικά τμήματα που είναι πολύ παλαιότερα).

Όπως γράφει και στην ιστοσελίδα της πρόκειται για σχολή προσανατολισμένη στις εφαρμογές(*), χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι στερείται απαραίτητου θεωρητικού υποβάθρου.

(*) Στην ΣΕΜΦΕ έχω κάνει εργαστήρια Φυσικής Ι και διαθέτει πολύ καλό εργαστηριακό εξοπλισμό!
Ωραια, δηλαδη ο αποφοιτος του ΣΕΜΦΕ οταν βγει, εκτος απο καθηγητης υπαρχει αλλη διεξοδος που να αποδεικνυει τον πρακτικο χαρακτηρα των μαθηματων; Χωρις να εννοω απαραιτητα την ιδιοτητα του μηχανικου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsolas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
ειναι τμημα που βγαζει μαθηματικους/ φυσικους(ασχετα αν υπαρχουν και αλλα τετοια)με εμφαση στις εφρμογες των επιστημων αυτων(ιατρικη φυσικη, βελτιστοποιηση κλπ κλπ)κοιτα τι λενε και οσοι σπουδαζουν https://www.semfe.gr/forum/viewtopic.php?f=15&t=1005&start=135
ως μηχανικοι δεν αναγνωριζονται και ουτε προκειται(για οικονομικους λογους τα επομενα 10 χρονια τουλαχιστον)
οι διαφορες με τα αντιστοιχα τμηματα ειναι τα μαθηματα που γινονται και οχι η αναγνωριση απο την αγορα εργασιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
ειναι τμημα που βγαζει μαθηματικους/ φυσικους(ασχετα αν υπαρχουν και αλλα τετοια) με εμφαση στις εφρμογες των επιστημων αυτων (ιατρικη φυσικη, βελτιστοποιηση κλπ κλπ)


  • Δεν ξέρω κατά πόσο οι "εξειδικευμένες" εφαρμογές είναι στην δεοντολογία των μαθηματικών επιστημών.
  • Σε ένα κλασικό Τμήμα Μαθηματικών υπάρχουν "κατευθύνσεις" που σε προσανατολίζουν με το strong mathematical υπόβαθρο σε επιλογή μαθημάτων με ενότητες από βελτιστοποιηση, μαθηματική βιολογία, βιομηχανικών μαθηματικών, μαθηματική φυσική, προχωρημένες τεχνικές εφαρμοσμένων μαθηματικών (βλ., ανάλυση Fourier, ειδικές συναρτήσεις, ολοκληρωτικές εξισώσεις,..κτλ),...Συνεπώς δεν αποτελούν "μονοπώλειο" της ΣΕΜΦΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
  • Δεν ξέρω κατά πόσο οι "εξειδικευμένες" εφαρμογές είναι στην δεοντολογία των μαθηματικών επιστημών.
  • Σε ένα κλασικό Τμήμα Μαθηματικών υπάρχουν "κατευθύνσεις" που σε προσανατολίζουν με το strong mathematical υπόβαθρο σε επιλογή μαθημάτων με ενότητες από βελτιστοποιηση, μαθηματική βιολογία, βιομηχανικών μαθηματικών, μαθηματική φυσική, προχωρημένες τεχνικές εφαρμοσμένων μαθηματικών (βλ., ανάλυση Fourier, ειδικές συναρτήσεις, ολοκληρωτικές εξισώσεις,..κτλ),...Συνεπώς δεν αποτελούν "μονοπώλειο" της ΣΕΜΦΕ.

εσύ τι πιστεύεις, ότι στον τομέα τον εφαρμοσμένων μαθηματικών το μαθηματικό υπερέχει από μια σχολή η οποία επικεντρώνεται ειδικά σε αυτόν τον τομέα και μπλέκει και λίγο φυσική (που είναι σημαντικό αν μιλάμε για εφαρμοσμένα μαθηματικά);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Με τον όρο εφαρμοσμένα μαθηματικά δεν μιλάμε κατ' ανάγκη για μαθηματικά και φυσική. Τα εφαρμοσμένα μαθηματικά είναι: η στατιστική, τα υπολογιστικά μαθηματικά, η επιχειρησιακή έρευνα εκτός από τα μαθηματικά της φυσικής. Συνεπώς, όταν λέμε για ειδίκευση στα εφαρμοσμένα μαθηματικά, μιλάμε για συγκεκριμένο πεδίο, δηλαδή Εφαρμοσμένα Μαθηματικά:
- Επιστημών Ζωής (Στατιστική, Πιθανότητες, Επιχειρησιακή Έρευνα, Οικονομικά/ Ασφαλιστικά Μαθηματικά)
- Φυσικών Επιστημών (Εφαρμοσμένη Ανάλυση, Διαφορικές Εξισώσεις, Μηχανική, Μαθηματική Φυσική, Μαθηματική Μοντελοποίηση στην Βιομηχανία και σε Βιοεπιστήμες)
- Θεωρητικής Πληροφορικής & Υπολογιστικών Μαθηματικών (Αριθμητική Ανάλυση, Διακριτά Μαθηματικά, Υπολογιστική Άλγεβρα, Τεχνητή Νοημοσύνη, Βελτιστοποίηση, Επιστήμη Υπολογιστών)
και πάνω εδώ γίνονται συνδυασμοί επιλογών.

Ένα Τμήμα Μαθηματικών ασχολείται με τα σύγχρονα μαθηματικά και τις εφαρμογές αυτών από την αξιωματική θεμελίωσή τους. Θα διδαχτείς όλο το εύρος της μαθηματικής επιστήμης από το πολύ θεωρητικό μέρος μέχρι το τελείως εφαρμοσμένο. Το Τμήμα Μαθηματικών δεν ασχολείται με άλλα Μαθηματικά ή μόνο Μαθηματικά. Εφόσον τα εφαρμοσμένα μαθηματικά είναι υποσύνολο των μαθηματικών ή και το ίδιο πράγμα, δεν υπάρχει διαφορά. Τα εφαρμοσμένα μαθηματικά, μαθηματικά είναι. Απλά θα μελετήσεις επιπλέον και κάποια ερμηνεία του φαινομένου με την ανάλογη θεωρία (υπό μορφή κάποιου ειδικευμένου μαθήματος φυσικής, στατιστικής,..κτλ). Το Τμήμα Μαθηματικών χτίζει το mathematical μέρος. Προσωπικά δεν νιώθω κάποια ποιοτική διαφορά από άποψη γνώσεων σε σχέση με έναν ΣΕΜΦίτη. Η ειδοποιός διαφορά μου είναι ότι εγώ μελέτησα τα Μαθηματικά σαν κλάδο Θετικών Επιστημών με έντονη αλληλεπιδράση της Φυσικής ως κλάδο των Θετικών Επιστημών. Ο ΣΕΜΦίτης μελέτησε Μαθηματικά και Φυσική με Εφαρμογές από προβλήματα του Πολυτεχνείου με ίσως επιφανειακή μελέτη κάποιων "μη εφαρμοσμένων" μαθηματικών. Είναι τελείως διαφορετική η προσέγγιση του ίδιου θέματος. Όμως σε ένα μεταπτυχιακό Εφαρμοσμένων Μαθηματικών στον κλάδο των Διαφορικών Εξισώσεων ή στην Θεωρητική Φυσική και Αστροφυσική,...κτλ στέκομαι με άνεση αφού πάρα πολλά μαθήματα προπαιδείας (σύγχρονης φυσικής, προχωρημένων μαθηματικών τεχνικών, διαφορικών εξισώσεων κάθε μορφής, μαθηματικής ανάλυσης, υπολογιστικών μεθόδων,...κτλ) τα γνωρίζω, εφόσον έχω εξεταστεί σε αυτά κατά την διάρκεια των σπουδών μου. Όποιος γνωρίζει το θέμα, καταλαβαίνω για τι μιλάω ακριβώς. Βασίλη νομίζω ότι πάλι έμεινες με απορία..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsolas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
λοιπον για να τελειωνουμε....μαθηματικο-φυσικο με σεμφε εχουν ελαχιστη διαφορα οσον αφορα την αποκατσταση στο ελλαδισταν(πολυ μικρη σε καθε περιπτωση)ειναι δυσκολες σχολες ΟΛΕΣ ΤΟΥΣ και κυριως διαφερουν στον τομεα εμβαθυνσης...στο εκπα θεμελιωνουν καλυτερα την επιστημη ενω στο σεμφε περισσοτερο στις εφαρμογες της... χωρις αυτο να αποκλειει ενασχοληση με εφαρμογες μεσω του εκπα η ενασχοληση με θεωρητικα μαθηματικα μεσω του σεμφε... ο καθενας απο κει και περα επιλεγει με βαση τισ προτιμησεις του και το τι του ταιριαζει
Υ.Γ.Κατα τη γνωμη μου σε ηλικιες μεχρι και 20 ελαχιστοι ειναι αυτοι που πραγματικα μπορουν να διακρινουν τι τους αρεσει αναμεσα στα δυο...οποτε μην αγχωνεστε προοπτικες παντου θπαρχουν αρκει να υπαρχει θεληση!!!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Παιδιά,μπορεί κάποιος να μου παραθέσει τις επαγγελματικές δυνατότητες που έχω μετά τη ΣΕΜΦΕ ;
Συγκεκριμένα πράγματα,αν γίνεται...Ευχαριστώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Παιδιά,μπορεί κάποιος να μου παραθέσει τις επαγγελματικές δυνατότητες που έχω μετά τη ΣΕΜΦΕ ;
Συγκεκριμένα πράγματα,αν γίνεται...Ευχαριστώ..


https://www.semfe.ntua.gr/docs/sem.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
μαθηματικό πάτρας :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
εγω εχω απορια ! αυτοι στης ΣΕΜΦΕ τι ακριβως δηλωνουν;; εγω ξερω μια που δηλωνει μαθηματικος....
και η φυσικη στο πηγαδι **** δηλ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Θα πηρε κατευθυνση Μαθηματικου Εφαρμογων .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ανάλογα την κατεύθυνση που θα πάρεις δηλώνεις μαθηματικός ή φυσικός. Δυστυχώς σε θέμα δικαιωμάτων παίζουν ακριβώς τα ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
ανάλογα την κατεύθυνση που θα πάρεις δηλώνεις μαθηματικός ή φυσικός. Δυστυχώς σε θέμα δικαιωμάτων παίζουν ακριβώς τα ίδια.

τωρα που ειπες θεμα δικαιωματων θυμηθηκα το μπαχαλο που γινεται με τα εφαρμοσμενα μαθηματικα που θελουν τα ιδια δικαιωματα με τα μαθηματικα..:/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Να ξεκαθαρίσω λιγο τα πράγματα. Η ΣΕΜΦΕ φτιάχτηκε με σκοπό να παράγει απόφοιτους που να ασχολούνται Σε ερευνητικούς τομείς του εμπ και αλλων ιδρυμάτων. Η σχολή αυτή σποδειχθηκε φούσκα και για να μην γκρινιάζουν οι απόφοιτοι τους δοθηκαν δικαιώματα φυσικών ή μαθηματικών. Ανεξάρτητα αν κάνουν ή οχι πιο δύσκολα μαθηματα το θεωρώ υπερβολη να λένε ότι είναι καλύτεροι και θα πρέπει να τους δίνονται παραπάνω μόρια στο ΑΣΕΠ (κανονικά δε θα πρέπει καν να μπαινουν στον ΑΣΕΠ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Να ξεκαθαρίσω λιγο τα πράγματα. Η ΣΕΜΦΕ φτιάχτηκε με σκοπό να παράγει απόφοιτους που να ασχολούνται Σε ερευνητικούς τομείς του εμπ και αλλων ιδρυμάτων. Η σχολή αυτή σποδειχθηκε φούσκα και για να μην γκρινιάζουν οι απόφοιτοι τους δοθηκαν δικαιώματα φυσικών ή μαθηματικών. Ανεξάρτητα αν κάνουν ή οχι πιο δύσκολα μαθηματα το θεωρώ υπερβολη να λένε ότι είναι καλύτεροι και θα πρέπει να τους δίνονται παραπάνω μόρια στο ΑΣΕΠ (κανονικά δε θα πρέπει καν να μπαινουν στον ΑΣΕΠ)

καλα οποιος μπαινει πολυτεχνειο...τα μυαλα του φτανουν μεχρι...το εβερεστ.....! δεν εχω κανενα προβλημα με τα παιδια βεβαιως αλλα σε λιγο θα μας καβαλησουν κιολαςςςς:/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
ενδιαφερον θεμα διοτι ειναι μια απο τις σχολες που και εγω επιανα αλλα ημουν λιγο επιφυλαχτικος:hmm:

απο οτι καταλαβα απο αυτα που διαβασα το ΣΕΜΦΕ δεν εχει καμια αλλαγη απο το αντιστοιχο μαθηματικο/φυσικο σε οπουδήποτε αλλη πολη απλα οποιςο το βγαλει θα εχει πολλα +++ αν πανε στο εξωτερικο(ΕΜΠ ονομα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Να ξεκαθαρίσω λιγο τα πράγματα. Η ΣΕΜΦΕ φτιάχτηκε με σκοπό να παράγει απόφοιτους που να ασχολούνται Σε ερευνητικούς τομείς του εμπ και αλλων ιδρυμάτων. Η σχολή αυτή σποδειχθηκε φούσκα και για να μην γκρινιάζουν οι απόφοιτοι τους δοθηκαν δικαιώματα φυσικών ή μαθηματικών. Ανεξάρτητα αν κάνουν ή οχι πιο δύσκολα μαθηματα το θεωρώ υπερβολη να λένε ότι είναι καλύτεροι και θα πρέπει να τους δίνονται παραπάνω μόρια στο ΑΣΕΠ (κανονικά δε θα πρέπει καν να μπαινουν στον ΑΣΕΠ)

Πότε διεκδίκησαν κάτι τέτοιο;
Συμφωνώ, οι απόφοιτοι δεν θα έπρεπε να έχουν το δικαίωμα να δώσουν ΑΣΕΠ ως εκπαιδευτικοί και ούτε να έχουν παιδαγωγικά μαθήματα στο ΠΣ τους. Ή είσαι μηχανικός ή δεν είσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Πότε διεκδίκησαν κάτι τέτοιο;
Συμφωνώ, οι απόφοιτοι δεν θα έπρεπε να έχουν το δικαίωμα να δώσουν ΑΣΕΠ ως εκπαιδευτικοί και ούτε να έχουν παιδαγωγικά μαθήματα στο ΠΣ τους. Ή είσαι μηχανικός ή δεν είσαι.
Και τι μηχανικοί ακριβώς είναι?:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ενδιαφερον θεμα διοτι ειναι μια απο τις σχολες που και εγω επιανα αλλα ημουν λιγο επιφυλαχτικος:hmm:

απο οτι καταλαβα απο αυτα που διαβασα το ΣΕΜΦΕ δεν εχει καμια αλλαγη απο το αντιστοιχο μαθηματικο/φυσικο σε οπουδήποτε αλλη πολη απλα οποιςο το βγαλει θα εχει πολλα +++ αν πανε στο εξωτερικο(ΕΜΠ ονομα)

Κάνουν πιο πολλά μαθηματικά από το φυσικό, και πιο πολλή φυσική από το μαθηματικό (και το αντίστροφο). Επίσης τα μαθήματά τους σε γενικότερο πλαίσιο είναι προσανατολισμένα πιο πολύ στο βιομηχανικό τομέα, για αυτό και αν θυμάμαι καλά στη ΣΕΜΦΕ δεν υπάρχει μάθημα αστροφυσικής (αλλά αντίθετα κάνουν κάτι εξειδικευμένες εμβιομηχανικές πχ) και από μαθηματικά που κάνουν παραλείπουν τα πιο θεωρητικά.

edit: πφφ.. απ' ότι βλέπω το ΠΣ τους μάλλον άλλαξε. κωλοτούμπα φάση

Και τι μηχανικοί ακριβώς είναι?:redface:

Καλή ερώτηση :P. Νομίζω συζητιέται ή να τους εντάξουν ως κάποια υποκατηγορία σε κάποια έστω συναφή ειδικότητα, ή να μπουν ως "γενικοί μηχανικοί". Τουλάχιστον έτσι έλεγαν νομίζω στα forum τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top