Παροξυσμός στα Online Games

MoDeViL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MoDeViL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Well,εγώ πρώτη φορά που έπαιξα Sims έπαιξα 14 ώρες non-stop!Οκ εντάξει σαν να με πείραξε λίγο...Αλλά δεν ήταν και τόσο χάλια.Απλά δεν μπορείς να το κάνεις αυτό κάθε μέρα,αλλιώς φτάνεις σε άλλες καταστάσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
πολύ αργά :P
έχω κλείσει 12ώρο, ίσως και παραπάνω. Όχι στο WoW, αλλά δεν έχει σημασία. Συνεχίζω να έχω κοινωνική ζωή, φίλους κλπ... δεν έχω φτάσει σε αυτό το σημείο και δεν νομίζω να φτάσω ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μα δεν συζιταμε για 1-2 φορες, και εγω μια μερα επξα 26 ωρες σερι με τον ξαδερφο μου lan, αλλα αυτο γινετε μια στης τοσες και για διασκεδαση, αν ομως καθε μερα παιζει 12 ωρες η και περισοτερο τοτε δεν προκιτε για ψυχαγωγια αλλα για εθισμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω όσο κι αν παίζεις, αν νιώθεις και ξέρεις πότε να το κλείσεις, δεν υπάρχει πρόβλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Μιλάμε για 2 χρηστες στους χ χιλιάδες δηλαδή ένα ποσοστό 0,001% που σίγουρα αν δεν ήταν το WOW και ήταν κάποιο άλλο το ίδιο πράγμα θα γινόταν. Ξεχνάτε τα 2 κρούσματα με το gta που στην 2η περίπτωση ένας πιτσιρικάς σκώτοσε 2 αστυνομικούς?
Τέτοια ψυχικά διαταραγμένα άτομα απλά ψάχνουν την αφορμή αν ήταν νορμάλ δεν θα πέθαιναν απο το να κάθονται ατελειωτες ώρες μπροστά σε έναν Η/Υ.
Πιστεύω ότι πέρνει τόσο έκταση το γεγονός για να αυξηθεί η ζήτηση και στο παιχνίδι, άκου κηδεία on-line το λυπηρό είναι ότι όταν κάτι τέτοιο γίνεται η κατασκευάστρια εταιρεία τρίβει τα χέρια της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Κηδεία ονλάιν μουαχαχαχαχα ελεος:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
ηδεία ονλάιν μουαχαχαχαχα ελεος
Είναι παράδωση αυτα, είχε γίνει απο πριν το WoW, στο Dark age of Camelot
Επίσης γίνονται και γάμοι στα on line RPGs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Το συγκεκριμενο thread μου ηρθε στο μυαλο παρακολουθοντας ενα αφιερωμα στα ατομα τα οποια εχουν εθιστει στο on line gaming και μαλιστα μου εφερε στο μυαλο και καμποσες ιστοριες (πολυ) γνωστων μου ατομων, το οποια ειχαν πραγματικα μπερδεωει τον διαδικτυακο κοσμο των παιχνιδιων αυτων με τον πραγματικο, και μαλιστα θα μπορουσα να πω πως ειχαν χασει καθε ενδιαφερων για αυτο που "Αγγλικιστι" λεμε..."Τhe real life".

Τα παιχνιδια αυτα μας προσφερουν απλοχερα προσβαση σε κοσμους εξωπραγματικους,μαγευτικους ισως,γεματους περιπετεια και δραση.Μπορουν μεσα απο την οθονη του pc μας και την ανεση της πολυθρονας μας, να μας φερουν πιο κοντα με ατομα απο καθε σημειο του πλανητη που μοιραζονται το ιδιο "παθος" με εμας...
Σε ποιο σημειο ομως αυτη η κατα τ'αλλα ακακη ενασχοληση (το gaming δηλαδη),ξεπερναει τα ορια του φυσιολογικου και αρχιζει να "καταναλωνει" το ιδιο το ατομο και να το κανει να χανει καθε ενδιαφερων για την πραγματικη του ζωη και τον πραγματικο εαυτο του και πλεον τον ενδιαφερει μονο ο χαρακτηρας που εχει στην οθονη του pc του και η ζωη του,μεσω της ζωης εκεινου;

Μιλωντας γενικα,αλλα ταυτοχρονα και απο προσωπικες εμπειριες δικων μου ατομων,υπαρχει πληθωρα ατομων τα οποια ξοδευουν 8ρα και δεκαωρα ή ακομα και περισσοτερες ωρες μπροστα απο τον υπολογιστη τους και ζουν σ'αυτον τον ψηφιακο κοσμο.Πολλες ειναι οι ιστοριες ατομων που δεν πηγαινουν σχολειο-πανεπιστημιο-δουλεια ή που δεν τρωνε ή και που ακομα δεν κοιμουνται, ωστε να μπορουν να "χαρουν" οσο το δυνατν περισσοτερες ωρες απο την ζωη του "διαδικτυακου" εαυτου και χαρακτηρα τους.

Τι μπορει να φταιει που ενας τετοιος αριθμος ατομων (και δεν ειναι τοσο μικρος.Ηδη σε US,China και μερικες αλλες χωρες, θεωρειται "μαστιγα") ξεπερνουν τα ορια του φυσιολογικου,χανουν καθε ενδιαφερον για την ζωη τους και αναλωνονται κυριως ή και αποκλειστικα μονο στην ζωη του "ηρωα" τους;
Τα ερωτηματα ειναι πολλα και οι ευθυνες μπορει να στραφουν προς καθε κατευθυνση.
Τεχνολογια και τα ιδια τα παιχνιδια.
Γενικοτερα το πως εχει γινει η ζωη μας σημερα.
Την οικογενεια.
Το ιδιο το ατομο.
Και η λιστα συνεχιζει και συνεχιζει και συνεχιζει...

Σε καμια περιπτωση σκοπος του thread (και δικος μου) δεν ειναι να καταδικασει (και μαλιστα αβιαστα) το οτιδηποτε και τον οποιδηποτε.
Ειτε αυτα ειναι τα παιχνιδια,ειτε αυτος ειναι ο οικογενειακος πυρηνας,ειτε το ιδιο ατομο.
Απλως θελω να συζητησουμε γενικοτερα αυτο το φαινομενο με τα οποια αρνητικα επακολουθα του (φυσικα και τα + που εχει γενικοτερα το gaming),τις προσωπικες εμεπειριες του καθενα κτλ κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Καλο θεμα Μαριε :thumbup:

του Γιου μου το online gaming του εχει καταστρεψει την ζωη οπως και αναφερω εδω https://www.e-steki.com/forum/showthread.php?t=2116
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
XA! Θυμάμε οτι μας είπες στο meeting οτι είχε εξαφανιστεί απο το σπίτι 2-3 μέρες και έπαιζε σε ενα νετ καφε !!!

Βασικά εδώ υπάρχει εθησμός και σε μη on-line games... βλέπε Football Manager!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βασικά δεν έχω στον πολύ στενό μου κύκλο άτομα εθισμένα με τα διαδικτυακά παιχνίδια. Έχω όμως άτομα που είναι εθισμένα με το Internet συνολικά. Και θα απαντήσω βάζοντας τα και τα 2 στο ίδιο καζάνι.

Αυτό που έχω αρχίσει να σκέφτομαι είναι ότι όταν υπάρχει "ευκολία" υπάρχει και καθησυχασμός. Και στην περίπτωση αυτή, όταν με ένα κλικ μπορεί να ξετυλιχθεί μπροστά σου ένας θαυμαστός κόσμος με δραστηριότητες, φίλους, εναλλακτικές και όλα "εικονικά", λες "πού να τρέχω τώρα!". Το παραπάνω το συνδέω και με την έλλειψη κινήτρων που χαρακτηρίζει μεγάλη μερίδα ανθρώπων. Αυτό πάντα ίσχυε. Μόνο που τώρα δεν κάθονται όλη την ώρα στον καναπέ να βλέπουν τηλεόραση, αλλά χρησιμοποιούν τον υπολογιστή, που όσο να 'ναι και οι δυνατότητες επιλογής είναι πολύ περισσότερες.

Όταν υπάρχει μια μιζέρια, όταν όλα μας φταίνε και δεν βρίσκουμε πουθενά ενδιαφέρον in real life ο υπολογιστής είναι η άμεση πυροσβεστική λύση. Τα όρια της υπερβολής είναι μάλλον λεπτά όπως καταλαβαίνω.:worry:

Όσον αφορά τους ανήλικους και το θέμα της οικογένειας, είναι πολύ σημαντικό νομίζω τι ερεθίσματα θα πάρουν τα παιδιά από το περιβάλλον τους και τι εναλλακτικές θα τους προσφέρουν οι γονείς. Σε μεγάλο βαθμό είναι στο χέρι τους να αποκτήσουν ενδιαφέροντα τα παιδιά και να κατανοήσουν την ομορφιά των ποικίλων δραστηριοτήτων. Αλλά και πάλι, δε νομίζω να είναι τόσο απλοίκό το ζήτημα.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Μπορεί να έχει τρελό γέλιο αλλά πέρα από το κωμικό αντιμετωπίζει το θέμα αρκετά καυστικά στο σύνολο του.

Μιλάω για το Southpark - Make Love Not Warcraft αν θυμάμαι καλά 10χ10.

Δικά μου σχόλια αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Μπορεί να έχει τρελό γέλιο αλλά πέρα από το κωμικό αντιμετωπίζει το θέμα αρκετά καυστικά στο σύνολο του.

Μιλάω για το Southpark - Make Love Not Warcraft αν θυμάμαι καλά 10χ10.

Δικά μου σχόλια αργότερα.

Εχεις απολυτο δικιο και θυμασαι μια χαρα.
Τα σχολια και οι ατακες και γενικοτερα προσεγγιζε το θεμα με πολυ καυστικο τροπο.
Χτυπαγαν στο κοκκαλο!
Μαλιστα ηταν και σε δυο μερη το επεισοδιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Εμπρός λοιπόν καλό μου φτιάρι, thread digger mode on!
Πέρασαν τα χρόνια, πέρασε ο καιρός, αλλάξαν τα παιχνίδια. ΓΙα να δούμε αν χαλάρωσαν καθόλου οι hardcore gamers.

https://games.slashdot.org/story/09/06/09/0648204/A-Case-Study-of-RMTs-In-emEVE-Onlineem?art_pos=19
Ωραίο άρθρο στο /. για το real money trading στο eve online (και το αρχικό TFA)... ηξερα οτι παιζει αλλα επαθα σοκ οταν ακουσα τα ποσα.... καποιοι εχουν απλα too much money. H περίληψη είναι οτι o τύπος ξοδεύει $10.000 (ναι, 4 μηδενικα) σε παράνομα in game λευτά, τον βρίσκουν, του τα κατάσχουν, και μετά πάει και ρίχνει $27.000 (επίσης 3 μηδενικα, δεν κάνω typos) και ξανα-αγοράζει (νόμιμα αυτή τη φορά).
Κάτι τέτοιες διακυμάνσεις απειλούν τη ρευστότητα στις τράπεζες και τις οδηγουν στο κλεισιμο. Χρηματοπιστοτική κρίση FTW ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τύφλα να έχουν δηλαδή η off-shore εταιρίες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top