Καταγγελία Καθηγητή

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Δε μπορείς να κάνεις τίποτα απολύτως. Οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι μόνιμοι που σημαίνει ότι δεν απολύονται. Η χειρότερη ποινή είναι μια "δυσμενής" μετάθεση και αυτό για πολύ μεγαλύτερα παραπτώματα από αυτά που αναφέρεις. Επίσης το να παίρνει μάτι τα κορίτσια δεν είναι αδίκημα. Το μόνο μπορείς να κάνεις είναι να τον διώξεις ποινικά αν ασελγήσει πάνω τους αλλά το να παίρνει μάτι δεν λέει κάτι.


Οριστική παύση-απόλυση, επιβάλλεται μόνο για τα εξής παραπτώματα :
-πράξεις του υπαλλήλου, που εκδηλώνουν άρνηση αναγνώρισης του Συντάγματος ή έλλειψη αφοσίωσης στην πατρίδα και τη δημοκρατία.
-παράβαση καθήκοντος, κατά τον ποινικό κώδικα ή άλλους Νόμους
-αποδοχή ανταλλάγματος ή άλλης εύνοιας από υπάλληλο, για το χειρισμό υπόθεσης, στα πλαίσια των καθηκόντων του,
-χαρακτηριστικώς αναξιοπρεπής ή ανάξια συμπεριφορά, εντός ή και εκτός υπηρεσίας, από υπάλληλο,
-παραβίαση απορρήτων της υπηρεσίας
-εξαιρετικώς σοβαρή απείθεια
-εμμονή σε άρνηση προσέλευσης σε υγιειονομική επιτροπή,
-συμμετοχή άμεσα ή έμμεσα σε δημοπρασία από αρχή ή επιτροπή, στην οποία μετέχει και ο ίδιος ο υπάλληλος και
-αδικαιολόγητη απουσία από την υπηρεσία, για πάνω από 22 ημέρες συνεχώς ή πάνω από 30 μέρες, σε διάστημα ενός έτους

https://www.inewsgr.com/96/pote-epitrepetai-nomika-i-apolysi-dimosiou-ypallilou.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zeroman

Νεοφερμένος

Ο Zeroman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Οριστική παύση-απόλυση, επιβάλλεται μόνο για τα εξής παραπτώματα :
-πράξεις του υπαλλήλου, που εκδηλώνουν άρνηση αναγνώρισης του Συντάγματος ή έλλειψη αφοσίωσης στην πατρίδα και τη δημοκρατία.
-παράβαση καθήκοντος, κατά τον ποινικό κώδικα ή άλλους Νόμους
-αποδοχή ανταλλάγματος ή άλλης εύνοιας από υπάλληλο, για το χειρισμό υπόθεσης, στα πλαίσια των καθηκόντων του,
-χαρακτηριστικώς αναξιοπρεπής ή ανάξια συμπεριφορά, εντός ή και εκτός υπηρεσίας, από υπάλληλο,
-παραβίαση απορρήτων της υπηρεσίας
-εξαιρετικώς σοβαρή απείθεια
-εμμονή σε άρνηση προσέλευσης σε υγιειονομική επιτροπή,
-συμμετοχή άμεσα ή έμμεσα σε δημοπρασία από αρχή ή επιτροπή, στην οποία μετέχει και ο ίδιος ο υπάλληλος και
-αδικαιολόγητη απουσία από την υπηρεσία, για πάνω από 22 ημέρες συνεχώς ή πάνω από 30 μέρες, σε διάστημα ενός έτους

https://www.inewsgr.com/96/pote-epitrepetai-nomika-i-apolysi-dimosiou-ypallilou.htm

Ξέρεις πολλές υποθέσεις επί του συνόλου που έχουν φτάσει στην απόλυση για κάποια από τις παραπάνω περιπτώσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Οριστική παύση-απόλυση, επιβάλλεται μόνο για τα εξής παραπτώματα :
-πράξεις του υπαλλήλου, που εκδηλώνουν άρνηση αναγνώρισης του Συντάγματος ή έλλειψη αφοσίωσης στην πατρίδα και τη δημοκρατία.
-παράβαση καθήκοντος, κατά τον ποινικό κώδικα ή άλλους Νόμους
-αποδοχή ανταλλάγματος ή άλλης εύνοιας από υπάλληλο, για το χειρισμό υπόθεσης, στα πλαίσια των καθηκόντων του,
-χαρακτηριστικώς αναξιοπρεπής ή ανάξια συμπεριφορά, εντός ή και εκτός υπηρεσίας, από υπάλληλο,
-παραβίαση απορρήτων της υπηρεσίας
-εξαιρετικώς σοβαρή απείθεια
-εμμονή σε άρνηση προσέλευσης σε υγιειονομική επιτροπή,
-συμμετοχή άμεσα ή έμμεσα σε δημοπρασία από αρχή ή επιτροπή, στην οποία μετέχει και ο ίδιος ο υπάλληλος και
-αδικαιολόγητη απουσία από την υπηρεσία, για πάνω από 22 ημέρες συνεχώς ή πάνω από 30 μέρες, σε διάστημα ενός έτους

https://www.inewsgr.com/96/pote-epitrepetai-nomika-i-apolysi-dimosiou-ypallilou.htm

1)Δεν διαπράττει κανένα αδίκημα με το να κοιτάει μόνο αν ακουμπήσει μαθήτρια μπορεί να υπάρξει ποινική δίωξη για σεξουαλική παρενόχληση.
2)αυτά όλα είναι στα χαρτιά που διαβάζεις υπάρχουν ατελείωτες λίστες στον επιθεωρητή δημόσιας διοίκησης με δημοσίους υπαλλήλους που είναι υπόδικοι για σοβαρότατα κακουργήματα για υπεξαιρέσεις χρήματος απο κρατικά ταμεία,για παράβιαση καθήκοντος και απιστία σε βάρος της υπηρεσίας,απάτες σε βάρος του δημοσίου ακόμα και ναρκωτικά που ακόμα εκκρεμούν πειθαρχικά συμβούλια σε βάρος τους και βρίσκονται σε διαθεσιμότητα χρόνια ολόκληρα λαμβάνοντας μη δουλεύοντας και λαμβάνουν τα 2/3 του μισθού τους.Ο Κορκονέας αν και καταδικασμένος σε ισόβια δεσμά απο το 2010 μόνο και μόνο επειδή δεν τελεσιδίκησε η δίκη του μέχρι το 2013 πληρωνόταν κανονικότατα απο το ελληνικό δημόσιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Καλημερα θα ηθελα να ρωτησω ,τι μπορουμε να κανουμε στην περιπτωση που ο καθηγητης λυκειου της κορης μου ,εν ωρα σχολειου και μεσα στην αιθουσα των καθηγητων προτεινει σε πολλα παιδια και στην κορη μου ,οτι χρειαζονται εξωσχολικη βοηθεια απο αυτον(ιδιαιτερο )??Επισης ο καθηγητης αυτος βρισκεται στην περιοχη μας αρκετα χρονια, επειτα απο δυσμενη μεταθεση ,εχει δεχθει καταγγελιες παλιοτερα και εξακολουθει να διδασκει και το πιο σοβαρο ειναι οτι εχει μια λιγο περιεργη συμπεριφορα απεναντι στα κοριτσια ,του αρεσει να φορουν κοντες φουστες ,κολλητα παντελονια κα εννοειται οτι τα σηκωνει στον πινακα να λυσουν ασκησεις,καταλαβαινετε το λογο.Φοβαμαι οτι εχει γερο δοντι και βρισκεται ακομα στη θεση του.

έχεις το δικαίωμα να κάνεις καταγγελία στα γραφιά της Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Εμεις στο γυμνασιο ειχαμε μια τρελη καθηγητρια στην μουσικη...πραγματικα ομως απτο τρελοκομειο την βγαλανε...ολο συμπεριφεροτανε περιεργα καμια φορα βαρουσε μαθητριες γιατι την κοροιδευανε και το αποκορυφωμα...Ανεβηκε πανω στο παραθυρο και μας απειλησε οτι θα πηδηξει αν την διωξουμε απτο σχολειο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
1)Δεν διαπράττει κανένα αδίκημα με το να κοιτάει μόνο αν ακουμπήσει μαθήτρια μπορεί να υπάρξει ποινική δίωξη για σεξουαλική παρενόχληση.
2)αυτά όλα είναι στα χαρτιά που διαβάζεις υπάρχουν ατελείωτες λίστες στον επιθεωρητή δημόσιας διοίκησης με δημοσίους υπαλλήλους που είναι υπόδικοι για σοβαρότατα κακουργήματα για υπεξαιρέσεις χρήματος απο κρατικά ταμεία,για παράβιαση καθήκοντος και απιστία σε βάρος της υπηρεσίας,απάτες σε βάρος του δημοσίου ακόμα και ναρκωτικά που ακόμα εκκρεμούν πειθαρχικά συμβούλια σε βάρος τους και βρίσκονται σε διαθεσιμότητα χρόνια ολόκληρα λαμβάνοντας μη δουλεύοντας και λαμβάνουν τα 2/3 του μισθού τους.Ο Κορκονέας αν και καταδικασμένος σε ισόβια δεσμά απο το 2010 μόνο και μόνο επειδή δεν τελεσιδίκησε η δίκη του μέχρι το 2013 πληρωνόταν κανονικότατα απο το ελληνικό δημόσιο

Μπορεί να απευθυνθεί στον υπεύθυνο της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της περιοχής, να εξηγήσει την κατάσταση και ύστερα να αναλάβει αυτός. Αλλιώς, μπορεί να λάβει μια νομική συμβουλή, η οποία θα είναι πολύ πιο εμπεριστατωμένη από τις δημοσιεύσεις μας.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Μπορεί να απευθυνθεί στον υπεύθυνο της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της περιοχής, να εξηγήσει την κατάσταση και ύστερα να αναλάβει αυτός. Αλλιώς, μπορεί να λάβει μια νομική συμβουλή, η οποία θα είναι πολύ πιο εμπεριστατωμένη από τις δημοσιεύσεις μας.

:)

Ας κάνει οτι θέλει αλλά να ξέρει οτι ο υπεύθυνος ΔΕ δεν είναι νομικός σύμβουλος ούτε εισαγγελέας επομένως οποιαδήποτε ενέργεια δεν έχει νομική κάλυψη.Περιστατικό έχει υπάρξει αντίστοιχο στην περιοχή μου και ο μαθητής και ο παππούς του μαθητή απειλήθηκαν με μήνυση απο τον καθηγητή για εξύβριση και ψευδορκία.Οσο για τα πειθαρχικά συμβούλια ούτε αυτά αποτελούνται απο νομικούς αλλά απο καθηγητές και ο κατηγορούμενος είναι συνάδελφος τους οπότε κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει.Τζάμπα κόπος είναι και μάλιστα η μαθήτρια θα στοχοποιηθεί στα μάτια του καθηγητή αν δεν γίνει τελικά τίποτα ούτε καν μετακίνηση του καθηγητή σε άλλο σχολείο ή σε υπηρεσία της ΔΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Σε αυτό έχεις δίκιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ιωαννα μαρ

Νεοφερμένος

Η ιωαννα μαρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ο καθηγητης ειναι στην περιοχη μας υστερα απο δυσμενη μεταθεση(δεν γνωριζω το λογο ) ,εχω σκοπο να μαζεψω τρεις -τεσσερις γονεις και να απευθυνθω στον ΔΕ της περιοχης μου (ο οποιος ειναι γνωστης του θεματος)αλλα κανει τον χαζο και απο τις απαντησεις που ελαβααπο ολους εσας βλεπω οτι θα γινει μια τρυπα στο νερο ,αλλα για να εχω καθαρη τη συνειδηση μου θα πραξω το σωστο και βλεπουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο καθηγητης ειναι στην περιοχη μας υστερα απο δυσμενη μεταθεση(δεν γνωριζω το λογο ) ,εχω σκοπο να μαζεψω τρεις -τεσσερις γονεις και να απευθυνθω στον ΔΕ της περιοχης μου (ο οποιος ειναι γνωστης του θεματος)αλλα κανει τον χαζο και απο τις απαντησεις που ελαβααπο ολους εσας βλεπω οτι θα γινει μια τρυπα στο νερο ,αλλα για να εχω καθαρη τη συνειδηση μου θα πραξω το σωστο και βλεπουμε!

Αν πάτε να του εκθέσετε τα γεγονότα προφορικά, απλά δεν πρόκειται να γίνει απολύτως τίποτα. Μόνο μετά από επίσημη, έγγραφη καταγγελία στον προιστάμενο του γραφείου δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στο οποίο ανήκει το σχολείο σας μπορεί να προχωρήσει κάπως το θέμα. (πχ https://www.otroxos.gr/oreokastro/opinions/1183--2-) Να είστε προετοιμασμένη ότι ο προιστάμενος και κάθε προιστάμενος θα προσπαθήσει πάση θυσία να σας πείσει ότι θα τακτοποιηθεί το θέμα χωρίς να χρειαστεί να προβεί σε ένορκη διοικητική εξέταση. ΄Ολοι βαριούνται να μπουν σ΄αυτήν την διαδικασία. Μην το δεχτείτε. Να έχετε συνεννοηθεί όμως και με τους υπόλοιπους γονείς γιατί σ΄αυτήν την περίπτωση θα κληθούν να καταθέσουν επίσημα ως μάρτυρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ιωαννα μαρ

Νεοφερμένος

Η ιωαννα μαρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστω παρα πολυ για το λινκ με την επιστολη ,ξερω πως κανονικα πρεπει να παραπονεθω στη λυκειαρχη ,αλλα ειμαι σιγουρη οτι δεν θα γινει απολυτως τιποτα ,εχω ρωτησει σχολικο συμβουλο ο οποιος ειναι και μαθηματικος ,με συμβουλεψε να παω στον ΔΕ αλλα να εχω μαζι μου και εγγραφη επιστολη ,ελπιζω να γινει κατι !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατέχων

Νεοφερμένος

Ο Γατέχων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι τόσο δύσκολο πια είναι να συνετιστεί ένας καθηγητής δημοσίου που υποπίπτει σε τόσο κραυγαλέα παραπτώματα και παρουσιάζεται τόσο ανεπαρκής ;Αν αυτά τα έκανε στον ιδιωτικό τομέα όχι μόνο θα έφευγε με τις κλωτσιές αλλά ουδείς άλλος σχολάρχης ιδιωτικού σχολείου θα τον προσελάμβανε και δικαίως... Απορώ και εξισταμαι με τη γαϊδουριά κάποιων συναδέλφων μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι τόσο δύσκολο πια είναι να συνετιστεί ένας καθηγητής δημοσίου που υποπίπτει σε τόσο κραυγαλέα παραπτώματα και παρουσιάζεται τόσο ανεπαρκής ;Αν αυτά τα έκανε στον ιδιωτικό τομέα όχι μόνο θα έφευγε με τις κλωτσιές αλλά ουδείς άλλος σχολάρχης ιδιωτικού σχολείου θα τον προσελάμβανε και δικαίως... Απορώ και εξισταμαι με τη γαϊδουριά κάποιων συναδέλφων μου.

Ούτε στα ιδιωτικά σχολεία δεν είναι τοσο εύκολο ακόμα και για τέτοια περιστατικά αφού το υπουργείο έχει επαναφέρει την εποπτεία των ιδιωτικών σχολείων οπότε ακόμα και εκεί πρέπει να διενεργηθεί ΕΔΕ απο τον προιστάμενο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και εκεί πάλι πολλές φορές είτε τα πειθαρχικά συμβούλια ζητάνε απο τον καθηγητή να λύσει το πρόβλημα με τον μαθητή μέσω του διαλόγου για να μην χαλάσει η καλή φήμη του σχολείου είτε επιβάλλουν ποινές χάδια π.χ γραπτή παρατήρηση.Πολλές φορές μάλιστα τα ΔΣ ιδιωτικών σχολείων απαρτίζονται απο μέλη του Υπουργείου Παιδείας π.χ το Κολλέγιο Αθηνών που 3 μέλη ειναι διορισμένα απο το Υπουργείο Παιδείας.Τώρα το υπουργείο συζητούσε για νόμο σύμφωνα με το οποίο για να διοριστεί κάποιος σε σχολείο ιδιωτικό τεράστια σημασία έχει η προυπηρεσία δηλαδή σου λέει το υπουργείο ποιον θα προσλάβεις αν είσαι ιδιοκτήτης σχολείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zeroman

Νεοφερμένος

Ο Zeroman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ούτε στα ιδιωτικά σχολεία δεν είναι τοσο εύκολο ακόμα και για τέτοια περιστατικά αφού το υπουργείο έχει επαναφέρει την εποπτεία των ιδιωτικών σχολείων οπότε ακόμα και εκεί πρέπει να διενεργηθεί ΕΔΕ απο τον προιστάμενο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και εκεί πάλι πολλές φορές είτε τα πειθαρχικά συμβούλια ζητάνε απο τον καθηγητή να λύσει το πρόβλημα με τον μαθητή μέσω του διαλόγου για να μην χαλάσει η καλή φήμη του σχολείου είτε επιβάλλουν ποινές χάδια π.χ γραπτή παρατήρηση.Πολλές φορές μάλιστα τα ΔΣ ιδιωτικών σχολείων απαρτίζονται απο μέλη του Υπουργείου Παιδείας π.χ το Κολλέγιο Αθηνών που 3 μέλη ειναι διορισμένα απο το Υπουργείο Παιδείας.Τώρα το υπουργείο συζητούσε για νόμο σύμφωνα με το οποίο για να διοριστεί κάποιος σε σχολείο ιδιωτικό τεράστια σημασία έχει η προυπηρεσία δηλαδή σου λέει το υπουργείο ποιον θα προσλάβεις αν είσαι ιδιοκτήτης σχολείου.

Φαντάσου πόσο δυσλειτουργική χώρα είμαστε. Κρατικός έλεγχος παντού. Πως να πάμε μπροστά μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατέχων

Νεοφερμένος

Ο Γατέχων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Αυτά που ελέχθησαν για τα ιδιωτικά δεν το γνώριζα ,εκπλήσσομαι εις διπλούν .Τελικά δηλαδή μπορεί ένας καθηγητής ανεπαρκής ων να σου διώχνει τους μαθητές πελάτες- αφου πληρώνει ο γονιός πελάτες είναι πως θα τους πεις; -και συ να μην μπορείς να κάνεις τίποτα άμεσο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αυτά που ελέχθησαν για τα ιδιωτικά δεν το γνώριζα ,εκπλήσσομαι εις διπλούν .Τελικά δηλαδή μπορεί ένας καθηγητής ανεπαρκής ων να σου διώχνει τους μαθητές πελάτες- αφου πληρώνει ο γονιός πελάτες είναι πως θα τους πεις; -και συ να μην μπορείς να κάνεις τίποτα άμεσο;

Zεις σε μια χώρα που σου απαγορεύεται να έχεις άποψη (με ό,τι αυτό συνεπάγεται). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Αυτά που ελέχθησαν για τα ιδιωτικά δεν το γνώριζα ,εκπλήσσομαι εις διπλούν .Τελικά δηλαδή μπορεί ένας καθηγητής ανεπαρκής ων να σου διώχνει τους μαθητές πελάτες- αφου πληρώνει ο γονιός πελάτες είναι πως θα τους πεις; -και συ να μην μπορείς να κάνεις τίποτα άμεσο;

Στα ιδιωτικά σχολεία όλα ρυθμίζονται απο το ΚΥΣΔΕ (Κυβερνητικό Συμβούλιο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης) και τον ΚΥΣΠΕ (Κυβερνητικό Συμβούλιο Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης) που είναι αντίστοιχα ΄στο καθένα 3 διορισμένοι αιρετοί του Υπουργείου Παιδείας.Απο τις άδειες (φοιτητικές,αναρρωτικές,κανονική άδεια) μέχρι και τα δικαιολογητικά που καταθέτει ο υποψήφιος καθηγητής στο σχολείο για διορισμό αλλά και τις άδειες λειτουργίες των ιδιωτικών σχολείων ολα εξετάζονται απο αυτα τα συμβούλια.Ο Φίλης είχε ανακοινώσει απο το βήμα του υπουργείου για απελευθέρωση απολύσεων την περίοδο 2017-2018 αλλά θα πρέπει να πείσεις ως ιδιοκτήτης το συμβούλιο με αιτιολόγηση οτι δεν αυτός ο καθηγητής κατάλληλος και προκαλεί ζημιά στο σχολείο με το να διώχνει μαθητές αλλά το νομοσχέδιο ποτέ δεν προχώρησε και τώρα που άλλαξε η διοίκηση του υπουργείου μάλλον αυτά ξέμειναν ως εκκρεμότητες μαζί με τις χιλιάδες άλλες υποσχέσεις της κυβέρνησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
O Iωάννης Καποδίστριας έλεγε ότι η χώρα πάσχει από επιτροπές και προσωρινότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avalon12

Νεοφερμένος

Η Avalon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι μαθήτρια τρίτης Λυκείου και θα ήθελα να ξανα-ανοιξω αυτο το θεμα. Την περσινή χρονιά, γύρω στον Δεκέμβρη μας ήρθε ένας καθηγητής πληροφορικής ο οποίος από ότι άκουσα από άλλους καθηγητές ειδικεύεται στο hardware. Χάναμε συνεχώς το μάθημα του για διάφορους λόγους(συμβούλιο που έπαιρνε το τμήμα μου, απουσίες δικές του, διάφοροι σχολικοί λόγοι κλπ) με αποτέλεσμα να έχομε κάνει μόλις 3,4 μαθήματα. Έτσι λοιπόν, μας έβαλε λίγο πριν κλείσουμε για Χριστούγεννα ένα ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ (θυμηθείτε το) πάνω σε απλά πράγματα (μεταβλητές, σταθερές κλπ). Η τάξη βέβαια είχε θεμα γιατί δεν τα είχε διδαχτεί Αλλά εγώ σαν άτομο που ασχολείται σε ξεχωριστή ιδιωτική σχολή με την πληροφορική επι 5 χρονια δεν είχα θέμα. Πήρα 18 και αυτό γιατί δεν διευκρίνησε καλά ένα θέμα και όταν τον ρώτησα για αυτό, μου το ερμήνευσε διαφορετικά (Κ όταν τον ξαναρώτησα μου είπε ότι δεν ίσχυε). Τον Γενάρη λοιπόν που τον είχαμε περισσότερο και κάναμε κανονικά μαθήματα μπήκε κατευθείαν στις δομές επαναλήψεις,τις "εξηγούσε" ΓΙΑ 5 ΛΕΠΤΑ και μετά ζήταγε να τις αντιγράψουμε στο word και να βάλουμε σχόλια (σε μια τάξη που κάνεις δεν ξέρει τι είναι τα σχόλια και τι κάνει Το κάθε βημα). Εγώ επρόκειτο για μαθήτρια που του έφερνε πάντα σωστές ασκήσεις, συμμετείχε μες την τάξη, βοηθούσε και έλυνε ΜΠΡΟΣΤΆ ΣΤΑ ΜΆΤΙΑ ΤΟΥ τις απορίες άλλων μαθητών και του είχα γράψει ΔΙΑΓΏΝΙΣΜΑ 18. Ε λοιπόν,μια μέρα μας ανακοινώνει ότι θα γράφαμε ένα ΑΣΉΜΑΝΤΟ τεστ, οκ κανένα πρόβλημα. Την ημέρα που γράφαμε το συγκεκριμένο ΤΕΣΤ(και αυτό να θυμάστε),μια τότε φίλη μου που είχε μόλις χειρουργηθεί χρειαζόταν βοηθεια με την τσάντα της οπότε προσφέρθηκα να την βοηθήσω. Γράφαμε τελευταία ώρα Αλλά εγώ ΑΝΕΤΑ το έγραφα σε 10 λεπτά. Παρόλα αυτά μας έδιωξε και είπε ότι και να μην το γράψουμε δεν έγινε και τίποτα. Ε φύγαμε και εμείς. Η συγκεκριμένη κοπέλα με μία άλλη πήγαν και έγραψαν το ΤΕΣΤ και μάλιστα ΤΟΥΣ ΥΠΑΓΌΡΕΥΕ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΉΣΕΙΣ. Οπότε η μια από τις 2 που μετά βίας ξέρει να ανοίγει το φβ,δεν συμμετέχει ΠΟΤΕ μες την τάξη και έφερε μόνο 2 φορές ασκήσεις πήρε 19 στο ΤΕΣΤ και 20 στο 4μηνο. Εγώ δεν πρόλαβα να το γράψω λόγω υποχρεώσεων και άλλων διαγωνίσματων,το 4μημο έκλεισε και μου ειπε ότι ΔΕΝ πειράζει. Ε έτσι και γω πίστευα, ΜΕΓΑΛΟ ΛΆΘΟΣ. Δύο μέρες πριν τους βαθμούς είπε ότι το ΤΕΣΤ ΤΟΎ ΔΕΚΕΜΒΡΗ και το ΔΙΑΓΏΝΙΣΜΑ ΤΟΥ ΓΕΝΑΡΗ θα μας δωθουν μετά τους βαθμούς (Δεν τα είχαμε πάρει ακομα). ΤΟ ΤΕΣΤ ΤΟΥ ΔΕΚΈΜΒΡΗ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΓΏΝΙΣΜΑ ΤΟΥ ΓΕΝΑΡΗ, ΚΑΛΑ ΔΙΑΒΆΣΑΤΕ. Του είπα ότι δεν το ειζα γράψει το ΤΕΣΤ και όχι διαγώνισμα του Γενάρη και είπε ότι δεν θα επηρεάσει τον βαθμό μου. Και μαντέψτε τι. Για πρώτη φορά πήρα κάτω από 19 στην πληροφορική και μαντέψτε πόσο. ΠΑΥΛΑ!ΠΗΡΑ ΜΙΑ ΠΑΎΛΑ!Όσοι δεν έγραψαν το "ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ" του Γενάρη πήραν παύλα (Η μισή Δευτέρα δηλαδη), οι καλοί μαθητές (+απουσιολογος) πήραν 14 και κάτω και τα τσοκαρα 18+. Την ημέρα των βαθμών έλειπε σκόπιμα όπου τον έψαχναν γονείς από όλο το σχολείο. Όταν πήγε και τον βρήκε η μητέρα μου εξοργισμένη, της είπε ότι ΔΕΝ ΕΊΧΕ ΕΙΚΟΝΑ ΜΟΥ. Εγώ που είχα πεθάνει να του λέω μάθημα κλπ. Πήγαμε σαν τάξη στον τοτε διευθυντή κάναμε παράπονα Αλλά εκείνος τύχαινε να είναι ο μόνος καθηγητής να τον υποστηρίζει. Με τον καιρό έμαθα ότι η πρώτη μάζευε υπογραφές να τον διώξει, και μέσω του φροντιστηρίου μου έμαθα ότι στην τότε γ λυκείου δίδασκε πράγματα εκτός ύλης και τους έβαλε γενικό μέσο όρο της τάξης 10. Γενικά δεν δίδασκε και ιδιαίτερα καλά, ρώταγαν οι μαθητές γιατί κάτι ήταν όπως ήταν και αντί να το εξηγήσει έλεγε "ΕΠΕΙΔΗ ΕΤΣΙ ΕΊΝΑΙ" με αποτελεσμα να τους εξηγώ εγώ αργότερα η κατά την διάρκεια του μαθήματος. Ήταν τόσο μισητός που του έσκασαν τα λάστιχα της μηχανής στις απόκριες. Πλησιάζουν ενδοσχολικές και όλο το τμήμα ρώταγε ΕΜΕΝΑ αντί για αυτόν τι πάει να πει το κάθε θέμα (και έκλαψαν μαύρο δάκρυ όταν έφυγα στο 15λεπτο). Του ζήτησα διευκρίνηση σε ένα θέμα και μου είπε "ΚΑΛΑ ΓΚΑΒΗ ΕΙΣΑΙ?ΟΠΩΣ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΠΑΝΤΆΣ". Πέρασε ένα καλοκαίρι και ξεφύγαμε από αυτόν. ΑΛΛΑ ΜΑΝΤΕΨΤΕ ΤΙ. ΕΠΈΣΤΡΕΨΕ ΚΑΙ ΦΈΤΟΣ. 2 πληροφορικαριοι στο σχολείο, ο ένας να έχει αναλάβει μόνο το ένα οικονομικό τμήμα και το άλλο στο οποίο δυστυχώς είμαι εγώ μέσα το έχει πάρει ο άλλος παρέα με το υπόλοιπο σχολείο. Εχουμε πολλά παιδιά του οικονομικού που δεν έχουν την δυνατότητα να γραφτούν φροντιστήριο για τους x,y λόγους και δίνουν πανελληνιες και αν συνεχίσει τα ιδια σκηνικά θα τα σκατώσουν (είμαστε και εμείς που θέλουν καλό απολυτήριο). Σκέφτηκα να περιμένουμε πρώτα δούμε τι θα κάνει φέτος και αν συνεχίσει τα ίδια σκηνικά,να μαζέψουμε γύρω στις 120 υπογραφές τουλάχιστον, να μιλήσουμε με το 15μελες και έπειτα με το σύλλογο γονέων μπας τον διώξουν. Βέβαια δεν ξέρω αν θα πιάσει τόπο,εσείς τι λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στην ακριβώς προηγούμενη σελίδα, στην ανάρτηση 70 θα δεις τι ακριβώς πρέπει να κάνετε για να μπουν τα πράγματα στη θέση τους. Αρκεί να έχετε συμφωνήσει μεταξύ σας και να είστε αποφασισμένοι να το φτάσετε μέχρι το τέλος αλλιώς ακόμα κι αν ψιλοφτιάξουν τα πράγματα για κάποιο διάστημα μετά θα κάνει πάλι τα ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top