Laptops ή desktops (όχι σύγκριση αλλά προτάσεις)

Keepmaw10

Νεοφερμένος

Ο Keepmaw10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Είπα να ανοίξω ένα thread και να αναζητήσω προτάσεις για ποιοτικά ή budget (το ένα δεν αναιρεί το άλλο) laptops ή/και desktops.
Εαν απόφασίσεται να προτείνετε laptop, τότε παρακαλώ ας μην είναι Apple :P όχι, νταξ. Ότι θέλετε αλλά δύσκολα να πάρω apple.
Το ίδιο ισχύει και για desktops.
Εαν αποφασίσετε να προτείνετε desktop έχετε στο μυαλό σας ότι μου αρέσει να συναρμολογώ ένα πισι από την αρχή (ακόμα και αν η συναρμολόγηση είναι απαιτητική δηλ. με υδρόψυξη κτλ). Επομένως, αν δεν θέλετε να προτείνετε ένα ολοκληρωμένο πισί μπορείτε να προτείνετε κομμάτια αυτού (cpu, σκληρούς, γραφικών κτλ).
Εργασία:
Τέλος, το laptop θα το χρησιμοποιήσω για προγραμματισμό εντός και εκτός της σχολής και λίγο ίσως ελαφρύ gaming με flash games κτλ. Το browsing το θεωρώ δεδομένο :D
Όσον αφορά το desktop, θα ήθελα να χειρίζεται καλά όλα τα παραπάνω και επιπλέον να τρέχει λογισμικό video editing,ελεφρύ photoshop και ίσως λογισμικά του τύπου blender :)
Ευχαριστώ προκαταβολικά :bounce:
Φιλε υπάρχει συγκεκριμένις λόγος που δε θες apple...low budget ας πούμε?αν εχεις την οικονομική δυνστότητα ενα apple θα ήταν ότι καλύτερο κατα τη γνώμη μου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CEO

Νεοφερμένος

Ο CEO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
intel core 2 duo στα 2.33 Ghz και 2 gb ram. από μάρκες δεν ξέρω. θα πρέπει να τον ανοίξω

Μπορείς να δεις κάποιες πληροφορίες στο dxdiag.
https://www.youtube.com/watch?v=xGjcCLo265o
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Φιλε υπάρχει συγκεκριμένις λόγος που δε θες apple...low budget ας πούμε?αν εχεις την οικονομική δυνστότητα ενα apple θα ήταν ότι καλύτερο κατα τη γνώμη μου!!!

Ναι, είναι αρκετά ακριβά για μένα. Αλλά δεν μου αρέσουν κιόλας. Ίσως αργότερα, μετά τις σπουδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

a(po)tyxia

Νεοφερμένος

Ο a(po)tyxia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ό,τι κι αν αποφασίσεις, μείνε μακριά από MacBook Air. Σε δελεάζει λόγου του design, δίνοντάς σου την εντύπωση πως είναι ό,τι πιο βολικό / "φορητό" υπάρχει σε laptop. Στην πραγματικότητα, όμως, πρόκειται για έναν πολύ αργό και δυσλειτουργικό υπολογιστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Αν έχεις λεφτά για macbook air και δεν θες laptop για τα starbucks παίρνεις καλύτερα ένα alienware ή msi και λες ότι παίζει και παιχνίδια (ή ακόμα καλύτερα αν δεν μιλάμε για λαπτοπ παίρνεις ένα desktop με τα μισά λεφτά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Keepmaw10

Νεοφερμένος

Ο Keepmaw10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ναι, είναι αρκετά ακριβά για μένα. Αλλά δεν μου αρέσουν κιόλας. Ίσως αργότερα, μετά τις σπουδές.

Η αληθεια ειναι οτι η appleσε φακελβνει...ακομα και με τα iphone.... εισαι μπλεγμενος δλδ χωρις να το ξερεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι οτι η appleσε φακελβνει...ακομα και με τα iphone.... εισαι μπλεγμενος δλδ χωρις να το ξερεις..

Συμφωνώ. Και τα samsung το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Εσυ φιλε LibRib έκοψες τις προβλέψεις του στυλ "θα στο κοψουν ολο" σε μαθηματα που δεν εδινες καν, και ξεκινησες τα ψωνια σου; Καλη εξέλιξη.

Σου προτείνω desktop, λογω καλυτερης σχέσης μηχανηματος-τιμης και διάρκειας ζωής κατ επέκταση, ειδικά αν εχεις και ικανοποιητικό smartphone.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Εσυ φιλε LibRib έκοψες τις προβλέψεις του στυλ "θα στο κοψουν ολο" σε μαθηματα που δεν εδινες καν, και ξεκινησες τα ψωνια σου; Καλη εξέλιξη.

Το παρών θρεντ έχω την εντύπωση οτι το άνοιξα πριν να σχολιάσω στα άλλα θρεντ στα οποία αναφέρεσαι.
Επιπλέον, μπορεί να μην έδινα τα μαθήματα, αλλά έχω συγγενείς που τα διδάσκουν. Δικαιούμαι την δική μου γνώμη, δεν νομίζεις;

Ευχαριστώ για την πρόταση σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βαρβαρακιιι

Νεοφερμένος

Η Βαρβαρακιιι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Γεια σας! Ποια είναι η γνώμη σας γι αυτο το λαπτοπ: https://www.e-lenovo.gr/p.Lenovo-IdeaPad-100-15-15-6-DualCore-4GB-500GB-W10-NEW.1350391.html. Εχετε καμια καλυτερη προταση για οικονομικο και καλο λαπτοπ με σχετικα μεγαλη οθονη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Γεια σας! Ποια είναι η γνώμη σας γι αυτο το λαπτοπ: https://www.e-lenovo.gr/p.Lenovo-IdeaPad-100-15-15-6-DualCore-4GB-500GB-W10-NEW.1350391.html. Εχετε καμια καλυτερη προταση για οικονομικο και καλο λαπτοπ με σχετικα μεγαλη οθονη;

Φαινεται καλο. Βασικα η τιμη του ειναι αρκετα καλη ακι η εγγυηση. Γιατι το θες; Για την σχολη σου? Και αν ναι, τι σχολη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Γεια σας! Ποια είναι η γνώμη σας γι αυτο το λαπτοπ: https://www.e-lenovo.gr/p.Lenovo-IdeaPad-100-15-15-6-DualCore-4GB-500GB-W10-NEW.1350391.html. Εχετε καμια καλυτερη προταση για οικονομικο και καλο λαπτοπ με σχετικα μεγαλη οθονη;

Mην κάνεις βλακεία και τον πάρεις.

Η εναλλακτική μου πρόταση είναι αυτή
https://www.mgmanager.gr/notebooks/5...00u173-hd8gb1tbamd-r5-m330-2gbfreedos-2y.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Mην κάνεις βλακεία και τον πάρεις.

Η εναλλακτική μου πρόταση είναι αυτή
https://www.mgmanager.gr/notebooks/5...00u173-hd8gb1tbamd-r5-m330-2gbfreedos-2y.html


Αυτό που της πρότεινες έχει διπλάσια τιμή. Προφανώς και θα είναι καλύτερο. Εκείνη θέλει κάτι φθηνό που να της επιτρέπει να ασχολείτε με εργασίες όπως το blogging.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βαρβαρακιιι

Νεοφερμένος

Η Βαρβαρακιιι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Αυτό που της πρότεινες έχει διπλάσια τιμή. Προφανώς και θα είναι καλύτερο. Εκείνη θέλει κάτι φθηνό που να της επιτρέπει να ασχολείτε με εργασίες όπως το blogging.
Δε ξερω ακομα σιγουρα αλλα σε καποια θεωρητικη σχολη περναω. Και ναι αυτο που μου προτεινεις ειναι αρκετα ακριβο και δεν διαθετω τοσα καθως καταστρεφω τα λαπτοπς μου πολυ ευκολα. Γενικα θελω κατι απλο, οικονομικο που να μου επιτρεπει κυριως να ασχοληθω με τη σχολη μου και λιγο με το blogging οπως λεει η φιλη μου. Καποια αλλη προταση;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Αυτό που της πρότεινες έχει διπλάσια τιμή. Προφανώς και θα είναι καλύτερο. Εκείνη θέλει κάτι φθηνό που να της επιτρέπει να ασχολείτε με εργασίες όπως το blogging.
Η τιμή είναι σχετική.

Καλύτερα να δώσεις 570 ευρώ για έναν υπολογιστή που θα κρατήσει 10ετία, από το να δώσεις 300 ευρώ για έναν υπολογιστή που θα σέρνεται από την πρώτη μέρα αγορά του.

O απλός χρήστης αύριο/μεθαύριο δεν θα θέλει να δει μια ταινία 4k για παράδειγμα.

Δε ξερω ακομα σιγουρα αλλα σε καποια θεωρητικη σχολη περναω. Και ναι αυτο που μου προτεινεις ειναι αρκετα ακριβο και δεν διαθετω τοσα καθως καταστρεφω τα λαπτοπς μου πολυ ευκολα. Γενικα θελω κατι απλο, οικονομικο που να μου επιτρεπει κυριως να ασχοληθω με τη σχολη μου και λιγο με το blogging οπως λεει η φιλη μου. Καποια αλλη προταση;:)
Πίστεψε με αυτός που κάνει 300 ευρώ είναι ακριβότερος από αυτόν που προτείνω (value for money).


Γενικά μην κοιτάτε μόνο τιμή. Αντικειμενικά οi καλύτεροι value for money υπολογιστές είναι οι imac κα τα macbook.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Βαρβαρακιιι

Νεοφερμένος

Η Βαρβαρακιιι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Κατ' αρχάς ευχαριστώ για τη βοήθεια των προηγούμενων χρηστών. Αυτό που ζητάω είναι ένα σχετικά καλό laptop σε προσιτή τιμή για καθημερινή χρήση. Δεν ζητάω κάτι τέλειο στη λειτουργία του, αλλά αρκετά ικανοποιητικό. Αν κάποιος έχει κάτι υπόψιν του ας μου πει. Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Δωσε 40 ευρω παραπανω και παρε αυτο https://www.skroutz.gr/s/8630336/Lenovo-IdeaPad-100-15IDB-i3-5005U-4GB-500GB-W10.html
Πολυ καλυτερο απο το προηγουμε..Βεβαια προσωπικα τα lenovo δεν τα εχω σε εκτιμηση αλλα σε αυτα τε λεφτα δεν εχεις επιλογες

Η τιμή είναι σχετική.

Καλύτερα να δώσεις 570 ευρώ για έναν υπολογιστή που θα κρατήσει 10ετία, από το να δώσεις 300 ευρώ για έναν υπολογιστή που θα σέρνεται από την πρώτη μέρα αγορά του.

O απλός χρήστης αύριο/μεθαύριο δεν θα θέλει να δει μια ταινία 4k για παράδειγμα.


Πίστεψε με αυτός που κάνει 300 ευρώ είναι ακριβότερος από αυτόν που προτείνω (value for money).


Γενικά μην κοιτάτε μόνο τιμή. Αντικειμενικά οi καλύτεροι value for money υπολογιστές είναι οι imac κα τα macbook.

Το macbook air εσυ το θεωρεις vfm? Γιατι εγω το θεωρω κοροιδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Το macbook air εσυ το θεωρεις vfm? Γιατι εγω το θεωρω κοροιδια

Πρέπει να κοιτάς και τη μεταπωλητική αξία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Πρέπει να κοιτάς και τη μεταπωλητική αξία.

Γιατί ως γνωστών ο μέσος χρήστης αγοράζει καινούριο laptop κάθε χρόνο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
:) εγώ υποστηρίζω την γνώμη του akikos αφού τον διπύρηνο celeron στις μέρες μας τον θεωρώ πεταμένα λεφτά. Καλύτερα να δώσει κάτι παραπάνω για ένα laptop που θα κρατήσει δεκαετία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top