Μακιγιάζ σε εφηβικές ηλικίες

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Το μακιγιαζ ειναι μια τεχνη και ειναι πολυ ωραιο οταν το κανεις καλα και στη σωστη περισταση.
Το μακιγιαζ των εφηβων κοριτσιων ειναι το κλασσικο: eyeliner μαυρο με το ιδιο φτερο στην ακρη συνηθως ο,τι ωρα της μερας και να ειναι και μασκαρα. Για να γινει πιο προσεγμενο το λουκ συνοδευεται και με ενα κραγιον σκουρο κοκκινο ή καποια παραξενη αποχρωση. Δεν θελω να σχολιασω καποια σχηματα φρυδιων που εχω δει.

Καταρχας, στο σχολειο αμα θες τοσο να βαφτεις θα βαλεις βαση, μια μασκαρα και καφε μολυβι οχι μαυρο απο τις 7 το πρωι!!!! Και αν δεν εισαι σε μια καλη ηλικια φαινεσαι για αστειο... πρεπει να μπορεις να υποστηριξεις αυτο που φορας.

Το θεμα ειναι οτι τα κοριτσια τωρα το κανουν γιατι ετσι. Επειδη νομιζουν οτι θα φαινονται δεν ξερω, ωριμες; ομορφοτετρες; Προφανως ειναι μια προσπαθεια να τραβηξουν την προσοχη πανω τους και να εξαλειψουν την ανασφαλεια που αοσθανονται μπροστα στις αλλες κοπελες που μπορει να βαφονται μπορει και οχι. Αλλα πολλες δεν προσεχουν τι κανουν. Το παρακανουν, βαφονται σε ακαταλληλες περιστασεις, λαθος ηλικιες, με τροπο που δεμ ταιριαζει στο προσωπο τους. Και αυτο το κανει να φαινεται γελοιο.
Εγω το βρισκω οπως και πριν ειπα, τεχνη. Οπως θα ντυθεις και θα χτενιστεις θα βαφτεις κιολας. Αλλα οπως ταιριαζεις καλα τα υπολοιπα ταιριαζεις και αυτο. Οπως δεν θα πας σχολειο οπως ντυνεσαι στα μπουζουκια (ας μην το δεσουμε και κομπο). Η φυσικη ομορφια ομως παντα ειναι και θα ηταν το καλυτερο καλυντικο. Την αυτοπεποιθηση ή την εχεις ή δεν την εχεις. Κανενα eyeliner δεν θα στην δωσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Δε μου αρέσει καθόλου να βλέπω κορίτσια της ηλικίας μου να βάφονται υπερβολικά. Προσωπικά, δε βάφομαι εκτός αν βγω έξω για κανα καφέ (και πάλι τότε πολύ ελαφριά).

Δεν έχω πρόβλημα αν κάποια θέλει να βάφεται μόλις ανοίξει τα μάτια της, πρόβλημα θα έχω αν θέλει να πετάξει τα μάτια μου έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LadyPhantom

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Kαι εγω ειμαι αντιθετη :mad: σε αυτο το θεμα-τελειως.Δεν μου αρεσει να βλεπω :mad: μικρα κοριτσια (ελεος δηλαδη) να βαφονται,κοριτσια πρωτη-τριτης γυμνασιου κιολας! εγω δεν βαφομαι και καθε μερα ,καπου καπου γιατι δηλαδη να χαλασεις το ωραιο προσωπακι σου που δεν χρειαζεται αυτα τα βαρια πραγματα; να βαζεις κατι ελαφρυ γενικα αλλ αοχι σε αυτες τις ηλικιες! απο β λυκειου ενταξει τοτε! :mad: Ενα παραδειγμα, η ξαδελφη μου ειναι 14 και βαφεται για τα καλα :mad: λες και ειναι και πολυ μεγαλη με κραγιον ,μασκαρα ολο το πακετο,παει και σε club,cafe οτι θες,δηλαδη εχει ξεφυγει τελειως! :mad: ενταξει δικη της επιλογη εγω δεν εχω καμια δουλεια αλλα δεν συμφωνω με αυτο :/: :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NastStorm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NastStorm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 334 μηνύματα.
Πολλοι παραγοντες επηρεαζουν το εαν το μακιγιαζ στην εφηβεια ειναι ωραιο ή οχι...Καταρχας εγω αρχισα το βαψιμο απο τα τελη της δευτερας γυμνασιου και μεχρι το τελος του γυμνασιου μονο σε επισημες περιστασεις. Απο την πρωτη λυκειου και μετα το υιοθετησα και στην καθημερινοτητα μου αλλα οσον αφορα το σχολειο χωρις υπερβολες (makeup, πουδρα , μασκαρα αντε κ κανενα μολυβι) και δεν το παραλειπω στις επισημες περιστασεις οπου εκει δεν βαφομαι και τοσο απλα...Ο λογος που προσωπικα βαφομαι ειναι οτι επειδη χωρις μακιγιαζ φαινομαι σαν 13 χρονων και αυτο δεν μου αρεσει καθολου. Σιγουρα ξερετε ποσο σπαστικο ειναι να τελειωνεις σχεδον το λυκειο και να σε περνανε για παιδακι γυμνασιου.

Αλλα για ενα μεσου ορου κοριτσι που φαινεται οσο ακριβως ειναι ενα απλο φυσικο μακιγιαζ (απο τις ταξεις του λυκειου και μετα) για το σχολειο ειναι οκ... Για τις επισημες περιστασεις βαφτειτε οπως θελετε..
Απλα μου φαινεται υπερβολη να βαφονται καθε μερα κοριτσια γυμνασιου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
off topic: @NastStorm Αναστασία τι να πω εγώ που είμαι 18 και με κόβουν για 12-13 :P Εγώ πάντως πλέον το παίρνω στην πλάκα,μου αρέσει που με κόβουν για μικρή,μετά τους λέω την ηλικία μου και παθαίνουν ένα μίνι σοκ.(Άσε που μια φορά το γεγονός ότι μικροδείχνω με έσωσε από πρόστιμο ελεγκτή,του είπα οτι είμαι δήθεν 13 και με πίστεψε,οπότε τη γλύτωσα)
on topic:Σε γενικές γραμμές θεωρώ εντάξει το βάψιμο στις εφηβικές ηλικίες,αφού μιλάμε για ηλικίες πειραματισμού.Από εκεί και πέρα θεωρώ το υπερβολικό βάψιμο σε καθημερινή βάση ως υπερβολικό και ίσως και ως λάθος γιατί σε αυτές τις ηλικίες το δέρμα λάμπει.(εκτός και αν μιλάμε για δέρματα με ακμή όπου και πάλι το θεωρώ λάθος γιατί νομίζω οτι την επιδεινώνει.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Απο την πρωτη λυκειου και μετα το υιοθετησα και στην καθημερινοτητα μου αλλα οσον αφορα το σχολειο χωρις υπερβολες (makeup, πουδρα , μασκαρα αντε κ κανενα μολυβι) και δεν το παραλειπω στις επισημες περιστασεις οπου εκει δεν βαφομαι και τοσο απλα...
Η καθημερινή χρήση make up δεν είναι καλή για το δέρμα ούτε στην ηλικία που είσαι λύκειο (και λογικά είναι φρεσκαδούρα το δέρμα) αλλά ούτε μετά. Δεν λέω γενικά η χρήση αλλά η καθημερινή χρήση. Ειδικά κατά την εφηβεία που πολλές κοπέλες έχουν ακμή και γενικά σπυράκια μόνο κακό κάνει να βάζουν συνέχεια make up που πολλές φορές είναι κακής ποιότητας και κάνει τα πράγματα χειρότερα.
off topic: @NastStorm Αναστασία τι να πω εγώ που είμαι 18 και με κόβουν για 12-13 :P Εγώ πάντως πλέον το παίρνω στην πλάκα,μου αρέσει που με κόβουν για μικρή,μετά τους λέω την ηλικία μου και παθαίνουν ένα μίνι σοκ.
Όλη τη ζωή μου περιέγραψες μόλις τώρα. Είμαι 23 και με περνάνε για 15 άβαφη. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Όλη τη ζωή μου περιέγραψες μόλις τώρα. Είμαι 23 και με περνάνε για 15 άβαφη. :hehe:
:offtopic:
Και μένα προχθές που πήγα να πάρω το τρένο και να κόψω ολόκληρο εισιτήριο με ρώτησαν αν ξέχασα το μαθητικό μου πάσο και γι αυτό κόβω ολόκληρο :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,015 μηνύματα.
Βλέπω φρεσκαδούρες τα κορίτσια του φόρουμ!:thumbup: Εγώ βαφόμουν στο σχολείο και μετά τα 20 απλά το έκοψα. Δε δέχομαι να βάζω πάνω μου χημικά χωρίς λόγο (μέικ απ ειδικά ζήτημα να έχω βάλει 20 φορές στη ζωή μου και αυτό σε γάμους και γιορτές). Καμιά φορά βάζω λίγη μάσκαρα ή λίγο eye liner αλλά ποτέ δε θυμάμαι οτι έχω βαφτεί και απλά τρίβω τα μάτια μου και μουτζουρώνομαι. Δε θέλω να το παινευτώ αλλά νομίζω οτι για την ηλικία μου μια χαρά είναι το προσωπάκι μου. Βλέπω στο μετρό ξέρω γω κοριτσάκια 20 -25 χρονών με φουλ μέικ απ και πούδρες και αυτό που βάζουν στα μάγουλα για να κοκκινίζουν και νιώθω οτι κάτι τους λείπει από τη ζωή τους. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
:offtopic:
Και μένα προχθές που πήγα να πάρω το τρένο και να κόψω ολόκληρο εισιτήριο με ρώτησαν αν ξέχασα το μαθητικό μου πάσο και γι αυτό κόβω ολόκληρο :hehe:
Σε λατρεύω. <3

@Himela είναι λίγο άδικο να καταδικάζουμε το μακιγιάζ. Και γω τώρα που είμαι 23 θα ήθελα να ξέρω να βάφομαι λίγο καλύτερα από αυτά τα πολύ βασικά που κάνω. Το κακό είναι στη χρήση καλλυντικών κακής ποιότητας που ότι ηλικία να τα βάλεις θα κάνουν κακό στο δέρμα και ίσως στην καθημερινή χρήση λέγοντας να παστώνεις το δέρμα όλη μέρα, να κοιμάσαι με το make up στο πρόσωπό σου κτλ. Ε τώρα αν λέμε για μακιγιάζ Κιμ Καρντάσιαν το θεωρώ και γω σουργελέ. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,015 μηνύματα.
@Himela είναι λίγο άδικο να καταδικάζουμε το μακιγιάζ.
Ναι δίκιο έχεις. Απλά με στεναχωρεί γιατί δε χρειάζεται να χαλάτε τα ωραία προσωπάκια σας. Αν το κάνετε για να αρέσετε στα αγόρια, το πιθανότερο είναι οτι δεν ξέρουν καν τη διαφορά μεταξύ βαμμένης λίγο, πολύ ή καθόλου. Σίγουρα το μακιγιάζ τονίζει τα χαρακτηριστικά, αλλά με μέτρο βρε κορίτσια!:give_rose:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Βλέπω φρεσκαδούρες τα κορίτσια του φόρουμ!:thumbup: Εγώ βαφόμουν στο σχολείο και μετά τα 20 απλά το έκοψα. Δε δέχομαι να βάζω πάνω μου χημικά χωρίς λόγο (μέικ απ ειδικά ζήτημα να έχω βάλει 20 φορές στη ζωή μου και αυτό σε γάμους και γιορτές). Καμιά φορά βάζω λίγη μάσκαρα ή λίγο eye liner αλλά ποτέ δε θυμάμαι οτι έχω βαφτεί και απλά τρίβω τα μάτια μου και μουτζουρώνομαι. Δε θέλω να το παινευτώ αλλά νομίζω οτι για την ηλικία μου μια χαρά είναι το προσωπάκι μου. Βλέπω στο μετρό ξέρω γω κοριτσάκια 20 -25 χρονών με φουλ μέικ απ και πούδρες και αυτό που βάζουν στα μάγουλα για να κοκκινίζουν και νιώθω οτι κάτι τους λείπει από τη ζωή τους. :/:


Βασικά υπάρχουν διάφορα είδη μακιγιάζ, είναι αρκετές που βάφονται και τις καταλαβαίνεις με το ζόρι. Θα μου πεις αν με το ζόρι καταλαβαίνεις ότι είναι βαμμένες τότε γιατί βάφονται; Ίσως νιώθουν καλύτερα με τον εαυτό τους να μην βγαίνουν από το σπίτι "απεριποίητες". Ίσως ξέρουν να βάφονται σωστά οπότε κάνουν μεν πολύ διακριτικό μακιγιάζ αλλά τονίζουν τα σωστά σημεία στο πρόσωπό τους ή κρύβουν μικροατέλειες. Ή ίσως θεωρούν ότι το status quo υπαγορεύει να περιποιούνται τον εαυτό τους έστω και κατ' ελάχιστο.
Αν χρησιμοποιείς τα σωστά προϊόντα για την επιδερμίδα σου και δεν κάνεις τσιγκουνιές στην ποιότητα, τότε δεν επηρεάζεις και το δέρμα σου.

Το θέμα για μένα είναι να αναγνωρίζεις την κοινωνική περίσταση και να μην το παρακάνεις. Π.χ. είχαμε μια συνειδικευόμενη που ερχόταν κάθε μέρα στην τρίχα από πάνω μέχρι κάτω. Όχι βάψιμο πάω μπουζούκια κι έτσι, αλλά εγώ για δουλειά σε νοσοκομείο το έβρισκα από υπερβολικό έως και ανούσιο (δηλαδή εφημερεύεις, θα φορέσεις τα scrubs και κατά τ άλλα κάνεις βάψιμο λες και όλη μέρα θα είσαι με το ταγέρ και την γόβα στο Vogue?). Και επίσης θεωρώ ότι ήταν δυσλειτουργικό και για την ίδια την κοπέλα. Όταν πρέπει 08:30 το αργότερο να είσαι στην δουλειά, για να έρχεσαι τόσο στην τρίχα έχεις ξυπνήσει τουλάχιστον 40' νωρίτερα απ' ό,τι ξυπνάω εγώ π.χ. που δεν βάφομαι. Επίσης όταν είσαι τόσο στην τρίχα, προσέχεις και να μην χαλάσεις το όλο look σου μες στην ημέρα. Δεν είναι αυτό αναποτελεσματικό, ειδικά γι αυτή την δουλειά;
(Η απάντηση είναι ναι, η συγκεκριμένη αργούσε σχεδόν πάντα και όταν τύχαινε κάτι π.χ. να κρατήσουμε παιδί για αιμοληψία κλπ μας έβγαζε την πίστη. Ήταν και σιχασιάρα μέσα σ όλα :hehe:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top