Ύψος και ανησυχίες

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Βασικά αν δε κάνω λάθος ότι ύψος έχεις πρέπει να έχεις περίπου τέτοιο βάρος.
Εγώ είμαι 184 και 66 κιλά φαντάσου και είμαι 1ο έτος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Απο τα λιγα που ξερω η γυμναστικη ισα ισα βοηθαει(λιγο βεβαια) στο υψος
Φαι και αθληση τιποτα αλλο δεν θες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios12

Νεοφερμένος

Ο Stelios12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
οταν λεω γυμναστικη εννοω βαρη ετσι.... γι αυτο το λεω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
οταν λεω γυμναστικη εννοω βαρη ετσι.... γι αυτο το λεω

Έχω ακούσει ότι τα πολλά βάρη σε κάνουν να καμπουριάζεις (αλλά δε ξέρω αν ισχύει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Έχω ακούσει ότι τα πολλά βάρη σε κάνουν να καμπουριάζεις (αλλά δε ξέρω αν ισχύει)

Αμα τα κανεις σωστα μονο καλο μπορουν να σου κανουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδώ έχω μια απορία: Γιατί στις αστυνομικές σχολές το κατώτερο ύψος για ένα κορίτσι είναι 1,70 δηλαδή το ίδιο με ένα αγόρι; Κάπου διάβασα για "λόγους ισότητας", αλλά η έννοια "ισότητα" δεν έχει νόημα στα ανόμοια μεγέθη, καθώς ο μέσος όρος ύψους των ανδρών (18-20) στην Ελλάδα είναι 1,78 και ο αντίστοιχος των γυναικών 1,65. Στις στρατιωτικές σχολές (για μένα πιο σωστά) το κατώτερο ύψος για τα αγόρια είναι 1,70 αλλά για τα κορίτσια 1,60. [/COLOR]

Για τον ίδιο λόγο που υπάρχει εξαρχής το ύψος. Γιατί υποτίθεται πως αν είσαι σε ένα σώμα ασφαλείας πρέπει να έχεις ένα Α σωματικό όγκο άρα και ένα Α ύψος. Καθώς αρκετές φορές κάποιος αστυνομικός μπορεί να έρθει σε σωματική μάχη με κάποιον κακοποιό πρέπει να έχει ένα minimum ύψος. Αυτό δεν αλλάζει αν είσαι γυναίκα που ίσως θα έπρεπε να είναι και μεγαλύτερο 1,75 ας πούμε αν αναλογιστούμε πως οι γυναίκες είναι σωματικά πιο αδύναμες απ' τους άντρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους, ειμαι 17 ετών(3η λυκειου) 186cm 76 κιλά
Έχω ένα θεματάκι με το ΄υψος έχω αρχίσει σοβαρή γυμναστική εδώ και 4 μήνες διοτι θέλω να φτιάξω το σώμα μου ειμαι πολυ λεπτος αλλα βλεπω αλλαγες εχω παρει μεσα σε 4 μηνες 3 κιλα και φαινομαι πιο νορμαλ τωρα. Το θεμα ειναι οτι οσο πιο ψηλος ειναι καποιος τοσο πιο δυσκολα φτιαχνει σωμα γιατι οι μυες του ειναι πιο μακριοι και θελουν περισσοτεροι προσπαθεια για να παρουν καποιο σχετικο ογκο. Ομως το μεγαλυτερο μου θεμα ειναι οτι θελω να περασω Ικαρων(ειναι το ονειρο μου) και το οριο στην σχολη ειναι μεχρι 1.90cm αμα εισαι παραπανω δεν μπορεις να μπεις. Θελω να μου πειτε σε τι ηλικια σταματησατε να ψηλωνετε (θα βαλω και ενα POLL) και αν μπορειτε οσοι θυμαστε ή ξερετε ποσα εκατοστά σε υψος πηρατε μετα τα 17 (αν πηρατε)
Επίσης αν γνωρίζει κανείς αν η γυμναστική εχει σχεση με την αναπτυξη μου...

Ευχαριστω!

καταρχην συγχαρητηρια για την επιλογη να ακολουθησεις εναν πιο υγιη τροπο ζωης και να ασχοληθεις με τη γυμναστικη.καταρχην να τονισω οτι ειτε καποιος ειναι ψηλος ειτε κοντος απαιτειται η ιδια προσπαθεια για να βελτιωσει το σωμα του.προσωπικα ασχολουμαι με τα βαρη απο τα 16 .σταματησα να ψηλωνω αν θυμαμαι καλα στα 17.ο μυθος οτι τα βαρη σταματουν την αναπτυξη ειναι αυτο ακριβως .......μυθος.δεν υπαρχει καμια επιστημονικη ερευνα που να δειχνει κατι τετοιο.αν οποιοσδηποτε εχει καποια στο νου του θα το εκτιμουσα ιδιαιτερως να την παραθεσει.για να απαντησω και στην αλλη ερωτηση σου μετα τα 17 πηρα 2 ποντους.θα σε συμβουλευα να αρχισεις να παιρνεις καποια κιλα καθως φανταζομαι απο τα δεδομενα που δινεις οτι εισαι αρκετα λεπτος.με προσοχη βεβαια καθως εφοσον διαγωνιζεσαι για στρατιωτικες σχολες θελεις να εχεις ενα καλο επιπεδο αντοχης για τα αθληματα.αν αρχισεις να παιρνεις αλογιστα κιλα ισως δημιουργηθει καποιο προβλημα στην αντοχη σου.καλη επιτυχια σε οτι και αν κανεις:clapup:!
Βασικά αν δε κάνω λάθος ότι ύψος έχεις πρέπει να έχεις περίπου τέτοιο βάρος.
Εγώ είμαι 184 και 66 κιλά φαντάσου και είμαι 1ο έτος

αυτο ειναι αυθαιρετο.ο κανονας αυτος δν μπορει να ισχυει για εναν 60αρη που κανει καθιστικη ζωη με εναν 18αρη που αθλειται.ειμαι 1.80 86 κιλα και πιστευω οτι τα καταφερνω αρκετα καλα.
Έχω ακούσει ότι τα πολλά βάρη σε κάνουν να καμπουριάζεις (αλλά δε ξέρω αν ισχύει)

δεν ισχυει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top