10 Μύθοι για τις Πανελλήνιες

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,776 μηνύματα.
Στις Πανελλήνιες έχουν ακουστεί ότι συμβαίνουν διαρροές θεμάτων από το ίδιο το σύστημα που το αποτελεί. Καλώς ή κακώς, σε μια χώρα που την επομένη των εκλογών μιλούν για νέες εκλογές, το ρουσφέτι και η ευνοιοκρατία επικρατεί σε κάθε επίπεδο της Ελληνικής κοινωνίας, δεν πρέπει να μας ξαφνιάζει το γεγονός αυτό. Ειδάλλως μας αρέσει να ζούμε με αυταπάτες περί αξιοκρατίας και ισονομίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gersi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΑΓΓΕΛΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Τα θεμετα διαρρεουν παιδια. Δεν ειναι μυθος αυτο. Στο λυκειο του ξαδερφου μου καθηγητρια ηξερε ,κατα γραμμα, μια μερα πριν τα δευτερα θεματα στην Φυσικη Κατευθυνσης. Πετυχε τα 2 στα 3.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,035 μηνύματα.
Στις Πανελλήνιες έχουν ακουστεί ότι συμβαίνουν διαρροές θεμάτων από το ίδιο το σύστημα που το αποτελεί.
Πάω πάσο. Αυτό το "έχουν ακουστεί" αποτελεί το ατράνταχτο επιχείρημα που κάνει την άποψή σου να μην επιδέχεται αμφισβήτηση. Και ποιο είναι επιτέλους αυτό το τρομερό απρόσωπο "σύστημα" που φταίει για όλα και (προφανώς) εμείς δεν αποτελούμε γρανάζια του;



Τα θεμετα διαρρεουν παιδια. Δεν ειναι μυθος αυτο. Στο λυκειο του ξαδερφου μου καθηγητρια ηξερε ,κατα γραμμα, μια μερα πριν τα δευτερα θεματα στην Φυσικη Κατευθυνσης. Πετυχε τα 2 στα 3.
Ο.Κ. Κι εγώ βρήκα τη φωτογραφία της καθηγήτριας του ξαδέρφου σου.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,776 μηνύματα.
Αυτοί που θα εκλεγούν αύριο, που εκλέγονται εδώ και 45 χρόνια σε κάθε δημόσια θέση, αλλά και η «καμαρίλα» γύρω από αυτό. Καλώς ή κακώς σε κάθε κοινωνία υπάρχουν κάποιοι που έχουν και το μαχαίρι και το πεπόνι. Δια, δεν ζούμε σε καμία ρομαντική κοινωνία. Όταν μιλάμε για διαφθορά στην Ελλάδα που στο διάολο είναι κρυμμένη; Γιατί δεν θέλουμε να τη δούμε; Γιατί κάνουμε ότι δεν συμβαίνει τίποτα; Ως πότε που να πάρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Τα θεμετα διαρρεουν παιδια. Δεν ειναι μυθος αυτο. Στο λυκειο του ξαδερφου μου καθηγητρια ηξερε ,κατα γραμμα, μια μερα πριν τα δευτερα θεματα στην Φυσικη Κατευθυνσης. Πετυχε τα 2 στα 3.

Και εμάς πέρσι η φυσικός έπιασε ένα από τα τρία δεύτερα θέματα των Πανελληνίων. Και η φιλόλογος έπιασε (για 2η φορά) το θέμα της έκθεσης. Φέτος πάει για τρίτη χρονιά σερί (μακάρι:D).

Το να "πιάσεις" ένα θέμα δεν είναι όσο δύσκολο ακούγεται. Οποιοσδήποτε καθηγητής, που έχει μερικά χρόνια εμπειρία με το σύστημα των Πανελληνίων, μπορεί να "δει" τι θα πέσει. Από τις 500 ασκήσεις που θα κάνεις όλη τη χρονιά σε ένα μάθημα, θα σου πει ότι 10-20 από αυτές είναι SOS για τις πανελλήνιες και 1-2 από αυτές όντως θα πέσουν.
Στατιστικά αυτό σημαίνει ότι μόλις 10% από όσα περίμενε ο καθηγητής έπεσαν... 10% επιτυχία και 90% αποτύχια.:whistle:
Υπάρχει, όμως, η τάση να απομονώνονται τα 1-2 θέματα που όντως έπεσαν (και να απορρίπτονται τα άλλα που περίμενε να πέσουν και δεν έπεσαν) και, τελικά, ο καθηγητής ή είναι μέντιουμ ή έχει σχέση με κάποιον της επιτροπής και τα θέματα διέρρευσαν. WoW!
Βέβαια, τίθεται το ερώτημα, αφού ο καθηγητής "ήξερε" τι θα πέσει.... Γιατί κάθισε και έκανε τις άλλες 480 ασκήσεις στα παιδιά όλη τη χρονιά? Γιατί δεν πήγαν όλοι μαζί, 2 μέρες πριν τις Πανελλήνιες, να καθίσουν, να διαβάσουν τα θέματα που "θα πέσουν", να δουν τις λύσεις και να πάνε να τις γράψουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,089 μηνύματα.
Η καθηγήτρια μαθηματικών στο σχολείο μου εχει πιάσει αρκετές φορές τη θεωρία και ο μαθηματικός μου στο φροντιστήριο εχει πιάσει πολλές φορές τις ασκησεις. Αφού μας έλεγε προχθές ότι στις εξετάσεις, καθώς ένα παιδί έλυνε ένα θεμα, συνειδητοποίησε ότι το είχε ξαναδεί και φώναξε μέσα στην τάξη (παραλίγο να του πάρουν το γραπτό :P ) Στο ΑΕΠΠ έκαναν μάθημα το βράδυ πριν δώσουν και ένα παιδί είπε μια ιδέα που είχε για άσκηση β θέματος και την άλλη ημέρα την είδαν μπροστά τους :whistle: Δεν νομίζω ο μαθητής να ήξερε τα θέματα. Απλά, όπως είπε ο DumeNuke, οι καθηγητές που έχουν χρόνια μέσα στον χώρο ξέρουν ποια θέματα είναι πιθανά και ποια όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Εγώ να κάνω τώρα μία ερώτηση...
Άκουσα ότι αν διακριθείς σε διεθνή επιστημονική ολυμπιάδα (IMO, IPho, IBO κλπ) μπαίνεις σε όποια σχολή θέλεις ή τουλάχιστον έχεις ένα μεγάλο πριμ... Ισχύει καθόλου αυτό, ή να το κατατάξουμε στους "μύθους"; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,035 μηνύματα.
Εγώ να κάνω τώρα μία ερώτηση...
Άκουσα ότι αν διακριθείς σε διεθνή επιστημονική ολυμπιάδα (IMO, IPho, IBO κλπ) μπαίνεις σε όποια σχολή θέλεις ή τουλάχιστον έχεις ένα μεγάλο πριμ... Ισχύει καθόλου αυτό, ή να το κατατάξουμε στους "μύθους"; :P
Ισχύει. Και όχι μόνο για διεθνείς διαγωνισμούς. Ακόμα παίζει και για τους εγχώριους, όπως της μαθηματικής εταιρίας.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ισχύει. Και όχι μόνο για διεθνείς διαγωνισμούς. Ακόμα παίζει και για τους εγχώριους, όπως της μαθηματικής εταιρίας.


Δηλαδή τι εννοείς, δεν δίνεις καν πανελλήνιες; :eek: Και ισχύει για όλες τις διακρίσεις, δηλαδή κι αν πάρεις Εύφημη Μνεία, ή μόνο για μετάλλια/πρώτες θέσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,035 μηνύματα.
Δηλαδή τι εννοείς, δεν δίνεις καν πανελλήνιες; :eek: Και ισχύει για όλες τις διακρίσεις, δηλαδή κι αν πάρεις Εύφημη Μνεία, ή μόνο για μετάλλια/πρώτες θέσεις;
Δεν είμαι σίγουρος για τις λεπτομέρειες. Όμως λογικά ο πρώτος θα πρέπει να κερδίζει.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Δηλαδή τι εννοείς, δεν δίνεις καν πανελλήνιες; :eek: Και ισχύει για όλες τις διακρίσεις, δηλαδή κι αν πάρεις Εύφημη Μνεία, ή μόνο για μετάλλια/πρώτες θέσεις;

Αν διακριθείς σε Μαθηματική Ολυμπιάδα, περνάς σε όποια σχολή του 2ου/4ου πεδίου θες. Αν διακριθείς σε Ολυμπιάδα Βιολογίας, σε όποια σχολή του 3ου πεδίου θες.
Το τι θέση χρειάζεται, εξαρτάται, νομίζω, από την εμβέλεια του διαγωνισμού. Πχ, ο 1ος σε Πανελλήνιο διαγωνισμό, οι πρώτοι 3 σε Βαλκανικό, οι πρώτοι 5 σε παγκόσμιο επίπεδο. Τα ακριβή στοιχεία είναι στο ΦΕΚ που εκδίδει κάθε χρόνο η κυβέρνηση, σχετικά με την διεξαγωγή των πανελληνίων, τις ειδικές κατηγορίες και την επιπλέον μοριοδότηση των αθλητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Αν διακριθείς σε Μαθηματική Ολυμπιάδα, περνάς σε όποια σχολή του 2ου/4ου πεδίου θες. Αν διακριθείς σε Ολυμπιάδα Βιολογίας, σε όποια σχολή του 3ου πεδίου θες.
Το τι θέση χρειάζεται, εξαρτάται, νομίζω, από την εμβέλεια του διαγωνισμού. Πχ, ο 1ος σε Πανελλήνιο διαγωνισμό, οι πρώτοι 3 σε Βαλκανικό, οι πρώτοι 5 σε παγκόσμιο επίπεδο. Τα ακριβή στοιχεία είναι στο ΦΕΚ που εκδίδει κάθε χρόνο η κυβέρνηση, σχετικά με την διεξαγωγή των πανελληνίων, τις ειδικές κατηγορίες και την επιπλέον μοριοδότηση των αθλητών.

To IPhO, η Ολυμπιάδα Φυσικής δηλαδή, δεν πιάνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Αν διακριθείς σε Μαθηματική Ολυμπιάδα, περνάς σε όποια σχολή του 2ου/4ου πεδίου θες. Αν διακριθείς σε Ολυμπιάδα Βιολογίας, σε όποια σχολή του 3ου πεδίου θες.
Το τι θέση χρειάζεται, εξαρτάται, νομίζω, από την εμβέλεια του διαγωνισμού. Πχ, ο 1ος σε Πανελλήνιο διαγωνισμό, οι πρώτοι 3 σε Βαλκανικό, οι πρώτοι 5 σε παγκόσμιο επίπεδο. Τα ακριβή στοιχεία είναι στο ΦΕΚ που εκδίδει κάθε χρόνο η κυβέρνηση, σχετικά με την διεξαγωγή των πανελληνίων, τις ειδικές κατηγορίες και την επιπλέον μοριοδότηση των αθλητών.

Δε νομιζω να περνας οπου θελεις απλως παιρνεις καποια επιπλεον μορια αναλογα του διαγωνισμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Δε νομιζω να περνας οπου θελεις απλως παιρνεις καποια επιπλεον μορια αναλογα του διαγωνισμου.

Μιλάμε όμως για Διεθνείς Ολυμπιάδες, που σημαίνει πως, αν διακριθείς, θεωρείσαι πρακτικά από τους καλύτερους στον κόσμο :P Δεν νομίζω μετά να περιμένουν το βαθμό σου στα Μαθηματικά Κατεύθυνσης για να σε βάλουν σε σχολή.. :whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,035 μηνύματα.
Κάτοχοι απολυτηρίου Ενιαίου Λυκείου, οι οποίοι κατά τη διάρκεια της φοίτησής τους στο Λύκειο, έχουν διακριθεί στην Βαλκανική ή την Διεθνή Ολυμπιάδα, Μαθηματικών, Πληροφορικής, Φυσικής, ή Χημείας και τους έχει απονεμηθεί πρώτο, δεύτερο ή τρίτο βραβείο (Χρυσό, αργυρό ή χάλκινο μετάλλιο) εγγράφονται καθ' υπέρβαση του αριθμού εισακτέων σε πανεπιστημιακά τμήματα, εφόσον για την εισαγωγή τους σε αυτά το μάθημα στο οποίο έχουν διακριθεί στις Ολυμπιάδες, εξετάζεται ως μάθημα κατεύθυνσης.
Από: https://www.hms.gr/competitions/home?q=node/398

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εγώ να κάνω τώρα μία ερώτηση...
Άκουσα ότι αν διακριθείς σε διεθνή επιστημονική ολυμπιάδα (IMO, IPho, IBO κλπ) μπαίνεις σε όποια σχολή θέλεις ή τουλάχιστον έχεις ένα μεγάλο πριμ... Ισχύει καθόλου αυτό, ή να το κατατάξουμε στους "μύθους"; :P
πρέπει να διακριθείς στο διαγωνισμό όμως και με διάκριση εννοούμε να φύγεις με μετάλλιο από το διαγωνισμό
To IPhO, η Ολυμπιάδα Φυσικής δηλαδή, δεν πιάνεται;
αφού η IPhO ειναι επισημος διεθνης μαθητικος διαγωνισμος φυσικης εννοειται οτι πιανεται


και καλημέρες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
πρέπει να διακριθείς στο διαγωνισμό όμως και με διάκριση εννοούμε να φύγεις με μετάλλιο από το διαγωνισμό

αφού η IPhO ειναι επισημος διεθνης μαθητικος διαγωνισμος φυσικης εννοειται οτι πιανεται


και καλημέρες :D

Ναι εννοείται, απλά ρωτάω γιατί μου έκανε εντύπωση και δεν το ήξερα, αν και είναι λογικό...
Εσύ Τάσο πού είσαι τελικά;; Πήγες Ολλανδία;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ναι εννοείται, απλά ρωτάω γιατί μου έκανε εντύπωση και δεν το ήξερα, αν και είναι λογικό...
Εσύ Τάσο πού είσαι τελικά;; Πήγες Ολλανδία;;
καλα κανεις και ρωτας γιατι μπορει και κανεις αλλος να ενδιαφερεται :P
εγω ειμαι 1μηνα και 1 εβδομαδα πλεον στην ηλιολουστη (κατα ενα περιεργο λογο) για μια εβδομαδα ουτρεχτη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
καλα κανεις και ρωτας γιατι μπορει και κανεις αλλος να ενδιαφερεται :P
εγω ειμαι 1μηνα και 1 εβδομαδα πλεον στην ηλιολουστη (κατα ενα περιεργο λογο) για μια εβδομαδα ουτρεχτη :P

ΠΗΓΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΛΑΝΔΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ????????????????????????? :clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::yahoo::yahoo:
Φυσική;;;

Στείλε μας καμιά φωτογραφία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,776 μηνύματα.
Τι πανελλήνιες και λαλακίες. Τα παιδιά του αγωνιστή του λαού, σπουδάζουν στο Hopkins. Εσείς; ;)



Θα έρθουν να σας κυβερνήσουν και εσείς θα κοντράρεστε αν περάσατε στο ΗΜΜΥ Αθηνών για να σπουδάσετε Γιατροί γιατί από μικροί θέλατε να γίνετε Φυσικοί.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top