Με ποιά κριτήρια επιλέγετε τους φίλους σας;

bella92

Νεοφερμένος

Η bella92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
να μην σε ζηλευει....να μη προσπαθει να φανει καλυτερη απο σένα...να μη προσπαθει να σε χωρισει απο τη σχεση σου ( γεμισαμε αντροχωριστες :P) , να ειναι εκει να σε βοηθησει οταν τον/την χρειαστεις, να μην ειναι δηθεν ....να μην σε εκμεταλλευεται

αν τα εχει αυτα τοτε ειναι καλη φιλη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
να μην σε ζηλευει....να μη προσπαθει να φανει καλυτερη απο σένα...να μη προσπαθει να σε χωρισει απο τη σχεση σου ( γεμισαμε αντροχωριστες :P) , να ειναι εκει να σε βοηθησει οταν τον/την χρειαστεις, να μην ειναι δηθεν ....να μην σε εκμεταλλευεται

αν τα εχει αυτα τοτε ειναι καλη φιλη :D

κλασικό γυναικείο φύλο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Νομίζω ότι το βασικότερο είναι να περνάς καλά και να νιώθεις άνετα με τους φίλους σου.Ε και να μπορείς να τους εμπιστευτείς.

Μια καθηγήτρια στο λύκειο μας είχε πει ότι η φιλία είναι κάτι πολύ εγωιστικό.Κανουμε παρέα με άτομα που εμείς περνάμε καλά μαζί τους, που εμάς μπορούν να μας λύσουν προβλήματα, να μας δώσουν συμβουλές κλπ.Με άλλα λόγια ότι το μόνο που μας ενδιαφέρει σε μια φιλία είναι το συμφέρον που θα αποκομίσουμε.
Με είχε προβληματίσει αρκετά αυτό...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
Έμμεσα και εσύ κάτι δεν επιδιώκεις από μια φιλία; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Σίγουρα κάτι επιδιώκεις αλλά δεν το βρίσκω εγωιστικό.
Ή τουλάχιστον, αν όντως είναι εγωιστικό, δεν το κάνεις συνειδητά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Θέλω να μπορώ να εμπιστεύομαι τους φίλους μου και να περνάμε καλά μαζί. Επίσης,δεν είναι απαραίτητο να ταιριάζουμε απόλυτα σε όλα,έτσι άλλωστε θα συμπληρώνει ο ένας τον άλλον :P Αρκεί να γελάμε μαζί αλλά και να μπορούμε να συζητάμε πιο σοβαρά μερικές φορές και να υπάρχει εμπιστοσύνη και κατανόηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 824270

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η φιλια για μενα ειναι δυο ειδων κι αυτο εξαρταται απο το ποιον ονομαζουμε φιλο μας. Πρωτον, ειναι ολοι αυτοι οι φιλοι , που ολοι μας γνωριζουμε, μιλαμε αρκετα συχνα μαζι τους περα απο ενα "γεια" και γενικοτερα μοιραζομαστε στιγμες τυπικες. Χωρις να εμβαθυνουμε και χωρις να μπορουμε να εμπιστευτουμε τον αλλον ολοκληρωτικα, ουτε να γνωριζουμε καλα ολες τις πλευρες του χαρακτηρα του. Δευτερον, ως φιλους πραγματικους,αυτους που συνηθιζουμε να λεμε κολλητους , ειναι κατι σαν αδερφια. Ενας τετοιος φιλος πρεπει να σε εμπιστευεται, να μπορει να σου εκμυστηρευτει πραγματα που ξερει οτι θα νιωσει ανετα μαζι σου οταν θα σου τα πει. Να μην σας χωριζει ουτε ο φοβος, ουτε η ζηλεια,ουτε η ντροπη. Να σε συμβουλευει, να σε υποστηριζει, αλλα και να σε μαλωνει οταν διαπιστωνει οτι ξεφευγεις απο τα ορια σου. Και φυσικα ολα αυτα θα πρεπει να ειναι αμοιβαια. Να ειναι εκει για εσενα οποτε τον χρειαζεσαι και εσυ εκει για εκεινον. Δεν ξερω αν ολα αυτα ακουγονται καπως απαιτητικα, αλλα εγω προσωπικα τα εχω συναντησει αρκετες φορες. Μονο που δεν παραμενουν μεχρι σημερα ιδια. Παντα αλλαζουν. Μια τετοια φιλια εχει κρατησει μηνες, ενα χρονο,δυο... εμεις αλλαζουμε. Χρειαζεται προσπαθεια για να διατηρησεις μια φιλια αληθινη, σαν αυτες που θαυμαζουμε στους μεγαλυτερους μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Xρύσα,εγώ πάντως τα άτομα που ανήκουν στην πρωτη κατηγορία που αναφέρεις,τους αποκαλώ απλά "γνωστούς μου" και όχι φίλους.Για εμένα η λέξη φίλος σημαίνει κάτι παραπάνω και δεν την χρησιμοποιώ για άτομα που δεν έχω μοιραστεί στιγμές μαζί τους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 824270

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχεις δικιο ετσι οπως το θετεις. Ισως δεν το εξηγησα σωστα. Οταν βρισκεσαι σε μια παρεα πολλων ατομων, για παραδειγμα με τα παιδια απο τη σχολη σου, αυτο σημαινει πως δεν εισαστε απλως γνωστοι. Το σταδιο της γνωριμιας εχει περασει κι επειτα βρισκεστε συχνα στη σχολη , τα λετε, κανετε πλακες κτλ. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι εισαστε πραγματικοι φιλοι γιατι μεσα σε μια μεγαλη παρεα εξυπακουεται πως δεν μπορεις να τους εμπιστευτεις ολους για βαθυτερα πραγματα. Αυτο το κανεις σε 2 η 3 ατομα το πολυ. Αυτοι ειναι οι αληθινοι σου φιλοι. Οι αλλοι ειναι της παρεας. Οσο για τους γνωστους , προσωπικα αποκαλω εκεινους που δεν εχω μοιραστει στιγμες μαζι τους και οποτε βλεπομαστε λεμε ενα "γεια, τι κανεις;".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Νομίζω ότι το βασικότερο είναι να περνάς καλά και να νιώθεις άνετα με τους φίλους σου.Ε και να μπορείς να τους εμπιστευτείς.

Μια καθηγήτρια στο λύκειο μας είχε πει ότι η φιλία είναι κάτι πολύ εγωιστικό.Κανουμε παρέα με άτομα που εμείς περνάμε καλά μαζί τους, που εμάς μπορούν να μας λύσουν προβλήματα, να μας δώσουν συμβουλές κλπ.Με άλλα λόγια ότι το μόνο που μας ενδιαφέρει σε μια φιλία είναι το συμφέρον που θα αποκομίσουμε.
Με είχε προβληματίσει αρκετά αυτό...:hmm:

με την ιδια λογικη τα παντα μπορουν να χαρακτηριστουν εγωιστικα.
κανεις φιλους για να περνας εσυ ομορφα, κανεις σχεση για να περνας εσυ ομορφα, κανεις ενα παιδι και του δινεις τα παντα γιατι ολοκληρωνει εσενα σαν ανθρωπο. γινεσαι εθελοντης γιατι εσυ εχεις αναγκης να προσφερεις μουμπλε μουμπλε. το θεμα ειναι πως φερεσαι στους αλλους, να μην φτανεις στα σημεια της εκμεταλλευσης. προφανως υπαρχουν και "φιλικες" σχεσεις εκμεταλλευσης.
καλυτερα η καθηγητρια να κρατουσε τετοιες σοφιες για τον εαυτο της και να επικεντρωνοταν στο αντικειμενο της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cat-wtvr

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Δεν επιλέγω φίλους με βάση την εμφάνισή τους.
Επιλέγω φίλους με βάση τις αντιλήψεις και τις απόψεις τους πάνω σε διάφορα θέματα (πολιτικά, κοινωνικά κλπ), τα κοινά ενδιαφέροντα και τη μουσική που ακούνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GKara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GKara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Δεν επιλέγω φίλους με βάση την εμφάνισή τους.
Επιλέγω φίλους με βάση τις αντιλήψεις και τις απόψεις τους πάνω σε διάφορα θέματα (πολιτικά, κοινωνικά κλπ), τα κοινά ενδιαφέροντα και τη μουσική που ακούνε.

Κυρίως ή μουσική :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top