Κοινωνικές παροχές/Δικαιώματα/Υποχρεώσεις ενήλικων πολιτών

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Αναφέρομαι περισσότερο στα παιδιά της γ λυκείου χωρίς να εξαιρούνται οι υπόλοιποι :P
Και έχουμε υποχρεώσεις..Και πρέπει να μάθουμε πώς λειτουργούν κάποια πράγματα για να μην πέφτουμε θύματα..
Παρακαλώ λοιπόν ,όποιον έχει διάθεση αλλά και είναι σίγουρος για την εγκυρότητα αυτών που θα αναφέρει , να μας πει κάποια πράγματα που θα μασ χρειαστούν όπως πράγματα σχετικά με τα βιβλιάρια υγείας,τις αποδείξεις , τα ταμεία,κάποιες δημόσιες υπηρεσίες,αφμ ,ένσημα κτλ :P Είναι πράγματα που όλοι έχουμε κάποια ιδέα αλλά καλύτερα να έχουμε πλήρη γνώση ;)

Διευκρινιστικό Σχόλιο ΟΔ για το περιεχόμενο του νήματος: Πληροφορίες για ΑΦΜ, ΑΜΚΑ, Βιβλιάρια υγείας, Ταμεία, Δημόσιες Υπηρεσίες, 'Ένσημα, Αποδείξεις, Επιδόματα και για καθετί αφορά παροχές, δικαιώματα και υποχρεώσεις του Έλληνα ενήλικα Πολίτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Αναφέρομαι περισσότερο στα παιδιά της γ λυκείου χωρίς να εξαιρούνται οι υπόλοιποι :P
Και έχουμε υποχρεώσεις..Και πρέπει να μάθουμε πώς λειτουργούν κάποια πράγματα για να μην πέφτουμε θύματα..
Παρακαλώ λοιπόν ,όποιον έχει διάθεση αλλά και είναι σίγουρος για την εγκυρότητα αυτών που θα αναφέρει , να μας πει κάποια πράγματα που θα μασ χρειαστούν όπως πράγματα σχετικά με τα βιβλιάρια υγείας,τις αποδείξεις , τα ταμεία,κάποιες δημόσιες υπηρεσίες,αφμ ,ένσημα κτλ :P Είναι πράγματα που όλοι έχουμε κάποια ιδέα αλλά καλύτερα να έχουμε πλήρη γνώση ;)

Συμφωνώ ναι.

Κάποια πρακτικά πραγματάκια ούτε κι εγώ τα ξέρω είναι η αλήθεια. =/

Περιμένουμε οδηγίες προς ναυτιλομένους. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
κανένας φοιτητής ή ενήλικας ; :P μιας και μάλλον έχετε περισσότερη πείρα και ξέρετε :P ας κάνει το καλό κανείς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Χμμμ, και φοιτήτρια που είμαι δεν είμαι σίγουρη πως έχω καλοσχηματισμένη άποψη.
Για να αποκτήσεις ΑΦΜ πρέπει να έχεις περιουσιακό στοιχείο ή/και να εργάζεσαι.
Υποτίθεται ότι όλοι πρέπει να είμαστε ασφαλισμένοι σε κάποιο ταμείο και γιάυτό όσοι δεν εργάζονται μπαίνουν σαν προστατευόμενα μέλη στο ταμείο ενός εκ των δύο γονιών. Αν εργάζεστε ανάλογα με την κατηγορία θα πρέπει να εγγραφείτε στο ανάλογο ταμείο, που σημαίνει εκτός από φορολογική δήλωση, και κάθε δίμηνο με εξάμηνο (ανάλογα με το ταμείο) πρέπει να καταβάλλετε τη συμμετοχή σε αυτό. Αν είστε φοιτητές μπορείτε να εγγραφείτε και σε ένα ταμείο που διαθέτουν τα πανεπιστημια αλλά δεν είμαι σίγουρη για την ποιότητα της ιατρικής περίθαλψης που προσφέρει.
Γενικά καλό είναι έστω την πρώτη φορά να συμβουλευθείτε κάποιον λογιστή όταν πάτε να μπλέξετε με τέτοια θέματα. Αποδείξεις πλέον τις μαζεύουμε όλες σε σκοτεινό χώρο και κατα προτίμηση σε μαύρη σακούλα για να μην εξατμίζεται το μελάνι και στο τέλος θα δούμε ποιες κατηγορίες και μέχρι ποιο ποσό επιτρέπουν.
Ένσημα παίρνεις αν δουλεύεις νόμιμα, είναι στην ουσία τα αποδεικτικά του ότι δούλεψες και για να βγούμε στη σύνταξη, αν βγούμε ποτέ, πρέπει να έχουμε μαζέψει κάποιον αριθμό και να έχουμε συμπληρώσει συγκεκριμένο όριο ηλικίας. Αυτά είναι ρευστά τους τελευταίες μήνες. Γενικά ομως μην σκέφτεστε βραχυπρόθεσμα μόνο, μαζεύετε από τώρα τα ένσημα.
Άλλο; Ένα καλό που πρέπει να ξέρετε είναι τα ΚΕΠ. Ό,τι απορία έχετε πάτε εκεί και συνήθως τη λύνουν εξοικονομώντας πολύ χρόνο.
Δε μου έρχονται άλλα και ακόμα και γι'αυτά είμαι επιφυλακτική :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
να σαι καλά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valous

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Πιστεύω και άλλοι θα έχουν την απορία.
Για να βάλω το ρεύμα στο όνομα μου, στο φοιτητικό πλέον σπίτι χρειάζομαι ΑΦΜ. Από ότι ξέρω πρέπει να πάω στην εφορία και να έχω ταυτότητα μαζί μου. Χρειάζομαι κάτι άλλο και μήπως γνωρίζει κάποιος πόσο καιρό χρειάζεται για να βγει; Ευχαριστώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Για να λάβεις το ΑΦΜ σου, θα χρειαστεί να πας σε ενα υποκατάστημα Δ.Ο.Υ και να προσκομίσεις την αστυνομική σου ταυτότητα.
Οι διαδικασίες είναι σχετικά σύντομες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Μόνο ταυτότητα απ' ότι θυμάμαι, τα υπόλοιπα στα δίνουν εκεί.
(Δεν έβγαλα σε ΔΟΥ αλλά στο δημαρχείο. Αν δεν έχει ΔΟΥ εκεί που μένεις ρώτησε αν βγάζουν αλλού για να μη τρέχεις.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valous

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά!! Απλά ήθελα να το σιγουρέψω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Μονο ταυτοτητα χρειαζεται και θα παρει πολυ λιγη ωρα απλα να επιβεβαιωσεις μετα οτι τα στοιχεια ειναι σωστα γιατι εμενα μου ειχαν λαθος το ονομα και πλεον το χαρτι συνοδευεται με ενα αλλο χαρτι που εχει τη διορθωση .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Μονο ταυτοτητα χρειαζεται και θα παρει πολυ λιγη ωρα απλα να επιβεβαιωσεις μετα οτι τα στοιχεια ειναι σωστα γιατι εμενα μου ειχαν λαθος το ονομα και πλεον το χαρτι συνοδευεται με ενα αλλο χαρτι που εχει τη διορθωση .

Συνεχιζεις να εχεις το χαρτι με το λαθος ονομα ; Απο την στιγμη που εκανες τη διορθωση τα χαρτια που θα σου δινουν στο εξης θα ειναι με διορθωμενα τα στοιχεια. Η φωτοτυπια που σου δινουν δεν εχει αξια, ο αριθμος ειναι αυτο που σου χρειαζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Το χαρτι με τη διορθωση δεν ειναι ολοκληρο περιεχει μονο τη διορθωση δηλαδη το ονομα . Ολα τα υπολοιπα ειναι στο 1ο χαρτι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neo_melos

Νεοφερμένος

Ο neo_melos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
ρε παιδια γιατι πρεπει να βγαλουμε αφμ ;;
δε μπορουμε να το δηλωσουμε στο ονομα καποιου γονεα;;
ας μου εξηγησει καποιος γιατι αυτο δεν το καταλαβα :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ρε παιδια γιατι πρεπει να βγαλουμε αφμ ;;
δε μπορουμε να το δηλωσουμε στο ονομα καποιου γονεα;;
ας μου εξηγησει καποιος γιατι αυτο δεν το καταλαβα :confused:

Μπορεί να μην κάνεις φορολογική δήλωση γιατί θεωρείσαι προστατευόμενο μέλος, όμως ανεξάρτητα απ' αυτό αν έχεις κλείσει τα 18 πρέπει να βγάλεις ΑΦΜ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valous

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Εβγαλα τελικα, ωραιο νουμερο :D 10 λεπτάκια δουλεια ειναι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liquid Snake

Νεοφερμένος

Ο Liquid Snake αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Βγάλε και ΑΜΚΑ αν δεν έχεις ήδη βγάλει. Γίνεται σε οποιοδήποτε ΚΕΠ με την αστυνομική σου ταυτότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neo_melos

Νεοφερμένος

Ο neo_melos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Μπορεί να μην κάνεις φορολογική δήλωση γιατί θεωρείσαι προστατευόμενο μέλος, όμως ανεξάρτητα απ' αυτό αν έχεις κλείσει τα 18 πρέπει να βγάλεις ΑΦΜ.

δε γινεται να δηλωθει σε εναν απο τους δυο γονεις και να μη βγαλω αφμ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
δε γινεται να δηλωθει σε εναν απο τους δυο γονεις και να μη βγαλω αφμ;;

Αν ρωτάς για τη ΔΕΗ, ναι εννοείται πως γίνεται να ναι στο όνομα ενός γονέα ο λογαριασμός. Και γω το έκανα.
Αλλά το ΑΦΜ πρέπει να βγει εφόσον έκλεισες τα 18, ακόμη κι αν δε χρειαστεί για το ρεύμα. Θα χρειαστεί και για τη φορολογική δήλωση του γονέα-προστάτη. Έτσι κι αλλιώς δεν είναι κανένας φοβερός κόπος και κάποια στιγμή θα πρέπει να γίνει κι αυτή η δουλειά. Κάν' την να ξεμπερδεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top