Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Άμα δεν προσπαθείς να πείσεις κανέναν και για τίποτα, τότε ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα σου με τις τοποθετήσεις της Gate4? Από την στιγμή που παραδέχεσαι ότι οι δημοσιεύσεις σου δεν αποσκοπούν κάπου, είναι εύλογο να συμπεράνει κανείς ότι δεν συμβάλλουν στη διεξαγωγή της συζήτησης και, άρα, μπορούν κάλλιστα να χαρακτηριστούν ως "spam".

Αλήθεια πιστεύεις οτι το spam δεν αποσκοπεί κάπου; Για ξανασκέψου το.
Το να προσπαθώ να θίξω την πίστη κάποιων συνανθρώπων μου με επαναλαμβανόμενες ειρωνείες προάγει τον διάλογο και την συζήτηση;

Δεν διστάζεις πάντως να την κατηγορίσεις για προπαγάνδα, χρησιμοποιώντας λεκτικά παιχνίδια και υποννοούμενα (αντί επιχειρημάτων) καθώς και την αστείρευτη πηγή γνώσης, τη wikipedia. Για κάποιον που δεν έχει συμφέρον, σίγουρα χρησιμοποιείς αρκετά βρώμικα μέσα για να πετύχεις τον σκοπό σου.

Αλήθεια ποιός είναι ο σκοπός μου; Εσύ φαίνεται τον ξέρεις καλύτερα. Ναι, πιστεύω ακράδαντα οτι κάνει προπαγάνδα έστω και ασυναίσθητα.

Το παρόν θέμα δεν έχει να κάνει με το αν υπάρχει Θεός ή όχι. Σίγουρα, άμα δεν υπάρχει Θεός, η όλη φάση με το Άγιο Φως είναι ένα παραμύθι. Παρακάμπτοντας αυτήν την λεπτομέρεια και, δεχόμενοι την ύπαρξη του Θεού, η συζήτηση στρέφεται στο αν το Άγιο Φως είναι ένα από τα θαύματα Του ή απλώς ένα τερτίπι εξουσίας της εκκλησίας.

Αν είναι να δεχθείς την ύπαρξη Θεού όπως τον ορίζει η ελληνορθόδοξη παράδοση θα πρέπει να παραδεχθείς πολύ πιο "τραβηγμένα" πράγματα από ένα καντήλι που ανάβει μόνο του, όπως ανάσταση νεκρών, δευτέρα παρουσία, θαύματα, θεραπεία ανιάτων κτλπ.
Είσαι σίγουρος οτι θέλεις να παρακάμψεις αυτή την λεπτομέρεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Το να προσπαθώ να θίξω την πίστη κάποιων συνανθρώπων μου με επαναλαμβανόμενες ειρωνείες προάγει τον διάλογο και την συζήτηση;
Αν είναι να δεχθείς την ύπαρξη Θεού όπως τον ορίζει η ελληνορθόδοξη παράδοση θα πρέπει να παραδεχθείς πολύ πιο "τραβηγμένα" πράγματα από ένα καντήλι που ανάβει μόνο του, όπως ανάσταση νεκρών, δευτέρα παρουσία, θαύματα, θεραπεία ανιάτων κτλπ.
Είσαι σίγουρος οτι θέλεις να παρακάμψεις αυτή την λεπτομέρεια;
Andante νομίζω ότι υπερβάλλεις.Η gate4 είναι αυτή που κατά τη γνώμη μου σε θέματα θρηκσείας είναι πιο προσεκτική-στο να μη προσβάλλει- στο λόγο της ενώ δεν πιστεύει.Το να εκφέρει κάποια αντίρρηση στα λεγόμενά σου δεν προάγει απλώς το διάλογο,είναι ο διάλογος..Μπορεί ίσως να σε ενοχλεί που επαναλαμβάνει τη γνώμη της και το βρίσκω λογικό.Ποτέ δε μας αρέσει να μας φέρνουν αντίρρηση, και ειδικά στα "γραπτά" που μένουν και κάθε φορά που μπαίνεις θα βλέπεις απόψεις με τις οποίες διαφωνείς.Αλλά αυτό δεν είναι προσβλητικό,είναι απλά ενοχλητικό για εσένα.


Η ανάσταση νεκρών τα θαύματα και όλα αυτά είναι τελείως διαφορετικά.Παραξενεύομαι μάλιστα που τα παρομοιάζεις,περίμενα ότι ως πιστή θα το είχες σκεφτεί το θέμα περισσότερο.
Πρώτα από όλα θεωρώ ότι ο θεός (αν πουμε ότι υπάρχει), ασχολείται με τη σωτηρία του ανθρώπου και χίλια δύο άλλα, και δεν κάθεται να ανάβει μία φωτίτσα μία φορά το χρόνο συμβολικά.Διότι η πίστη είναι πίστη και αυτό είναι το φοβερό και αξιοθαύμαστο με αυτή ότι δεν καλείται ο άνθρωπος να πιστέψει βάσει ενός μικροθάυματος αναμνηστικά μία φορά το χρόνο.
Επίσης η ανάσταση νεκρών δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ όταν ήμουν μικρή αλλά και ακόμη την είχα για πιο συμβολική.Ανάσταση της ψυχής και έτσι,μια πνευματική κατάσταση μια αγαλλίαση ένα κάτι.Διότι δεν θεωρώ πως μετά το θάνατο υπάρχει απλά το κενό,θεωρώ πως υπάρχει κάποια πνευματική κατάσταση.Έτσι αυτό μπορεί να το δεχθεί και ένας άθεος διότι δεν είναι μόνο θέμα του θεού αλλα του όλου θέματος <<ζωή,ύπαρξη>>
Χώρια που η ανάσταση των νεκρών,η δευτέρα παρουσία και όλα αυτά θα γίνουν μία φορά κι όχι κάθε τόσο( θα γίνεται δευτέρα παρουσία,θα ξαναναασταίνονται οι νεκροί και θα κόβουμε και τούρτα).
Επιπλέον τα θαύματα και όλα αυτά (αν πούμε ότι όντως είναι θαύματα),γίνονται υποτίθεται για κάποιο σκοπό.Για να σωθεί μία ψυχή που έχει να προσφέρει ορ σαμθινγκ (έχω και πρόβλημα με τον τομέα θαύματα,είναι εκεί που υπάρχει για μένα το μεγαλύτερο κενό σε όλη την υπόθεση για αυτό συγγνώμη αλλά μέχρι εκεί μπορώ να πάω), και όχι συμβολικά.
Τέλος,ζούμε σε πονηρούς καιρούς,ο άνθρωπος έχει εκπαιδευθεί στο να κάνει πονηριές οπότε λογικό είναι κάποιοι άνθρωποι να υποπτέυονται ότι είναι απάτη (ακόμη και οι κατά τα άλλα πιστοί).


υγ1 δε θελω να φανω προσβλητική αλλά αυτό δε σας θυμίζει έντονα τη παγκόσμια ημέρα κατά του έιντς που όλα τα κανάλια βάζουν εκείνο το φιογκάκι; η τη google με τα doodles πως τα λένε;
υγ2 θυμήθηκα τις πρώτες σελίδες που λέγατε ότι ο Πάπας/αρχιεπίσκοπος ποιος πάει κουβαλάει αναπτήρα.κανεις δεν είχε πει ότι μπορεί να κρύβουν σπίρτα ή αναπτήρες σε μια πετρα ή κάτω από την γη;επίσης είχα διαβάσει στη γυφτοπουλα ότι και κάπως αλλιώς άναβαν φωτιές τα παλιά τα χρόνια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω που είναι το μεμπτό να πιστεύει ή να μην πιστεύει κάποιος; Γιατί σφάζεστε έτσι; :hmm: Μ' αρέσει που είστε και άνθρωποι με κάποια γραμματική παιδεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Αλήθεια πιστεύεις οτι το spam δεν αποσκοπεί κάπου; Για ξανασκέψου το.

Νίπτω τας χείρας μου!
Θεωρώ αδύνατο να συνεχίσω διάλογο με ένα άτομο που παραδέχεται δημόσια ότι γράφει για να αυξηθεί ο μετρητής των δημοσιεύσεων του και για κανένα άλλο λόγο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Νίπτω τας χείρας μου!
Θεωρώ αδύνατο να συνεχίσω διάλογο με ένα άτομο που παραδέχεται δημόσια ότι γράφει για να αυξηθεί ο μετρητής των δημοσιεύσεων του και για κανένα άλλο λόγο.

Οταν στριμώχνεσαι έτσι αντιδράς; Απάντα τουλάχιστον σε κανένα ερώτημα...(ή τουλάχιστον προσπάθησε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Εγώ είμαι θρήσκος οπότε πιστεύω στο Θεό κι όποτε λέω 100% σίγουρος ότι η θρησκεία δεν είναι κοροϊδία.
και να πω ότι το βρίσκω παράλογο να λένε μερικοί το αντίθετο(δεν επιτίθεμαι σε κανέναν, να ξέρετε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Νομίζω ότι αυτές οι δύο εικονίτσες τα λένε όλα....





Ήταν κάποτε σε μια γειτονια δύο τύποι, ο Α και ο Β! Ο Α ήταν ένας απλός συνηθισμενος άνθρωπος που αγαπουσε την φύση, τον κόσμο, τον εαυτό του κλπ, ο Β ήταν ένας ψυχοπαθής σαδιστής που του άρεζε να κουμαντάρει τους άλλους και να είναι παντα αυτός που ξέρει τα πάντα...Μια μέρα ορμάει ο Β στον Α ακινητοποιωντας τον και του λέει <<θα σου σπάσω τα χέρια και τα πόδια όμως ελπίζω να εκτιμήσεις το γεγονός ότι λίγο μετά θα ξαναερθω για να σου επουλωσω τις πληγές, να σου τις δέσω μς επιδεσμο και θα σου πω και μερικές παραβολές>>...Απαντάει ο Α <<μήπως θες και να σε λατρεύω κιόλας??>>...Και λέει ο Β <<χμμμ τώρα που το λες...>>...


<<Η λέξη Θεός δεν είναι παρά η έκφραση της ανθρώπινης αδυναμίας και η Βίβλος δεν είναι παρα μια συλλογή αξιότιμων αλλά πρωτογονων μυθων, που ειναι ομως εξαιρετικά παιδαριωδεις...Καμία ερμηνεία όσο ενδιαφερουσα και αν είναι δεν μπορεί να το αλλάξει αυτό!>> (Επιστολή στον Θεό γραμμένη απο τον Άλμπερτ Αϊνσταϊν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Η θρησκεια ηταν ανεκαθεν μια ευκολη εξηγηση σε οσα δεν καταλαβαινουμε και μια δικλειδα ασφαλειας, οτι δηλαδη μπορει καποια στιγμη να συμβει κατι μαγικο και εμεις να παρουμε αυτο που θελουμε. Ολοι μας εχουμε θρησκευτικες γνωσεις, αλλα λιγοι γνωσεις επιστημης. Και επισης, ξερω οτι πολλοο πιστευουν επειδη φοβουνται να αμφισβητησουν το θεο. Η αληθεια ομως ειναι οτι πιστευουμε σε κατι το οποιο μας ειπαν οι γονεις μας οτι εινακ αληθεια και αυτο τους το ειπαν οι δικοο τους γονεις κ.ο.κ. Αυτο ομως δεν το κανει αληθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juggernaut

Νεοφερμένος

Ο (A) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Το κορυφαιο ειναι οτι σε ερευνα του '11, αυτοι που πιστευουν σιγουρα ή μαλλον πιστευουν συγκεντρωσαν το 76%.
Αυτοι που δεν πιστευουν ή μαλλον δεν πιστευουν συγκεντρωσαν το 20%. Ωστοσο , το 97% των Ελληνων προσδιοριζονται ως Χριστιανοι Ορθοδοξοι

Και για να απαντησω και στο Topic..

Οχι, δεν εχω αυταπατες.Δεν πιστευω ουτε στο Δια που πεταει αστραπες οταν εχει νευρα, ουτε στο "Θεο" που "επλασε" τα παντα, επειδη ετσι γραφει ενα βιβλιο γραμμενο απο ανθρωπους χιλιαδες χρονια πριν.Ειναι αστειο και γραφικο.

Δεν πιστευω στο Χριστιανισμο που θα ηταν ο "Ινδουισμος" αν ειχα γεννηθει στην Ινδια ή που ισως ηταν το Ισλαμ αν ημουν Μουσουλμανος.
Δεν πιστευω γενικα σε παραμυθια ρε παιδι μου, που διαφερουν με το τοπο καταγωγης σου.

Ετσι για αλλαγη, την επομενη φορα που καποιος στο νοσοκομειο θα γλυτωσει απο ενα σοβαρο ατυχημα, καντε μια αγκαλια τους Γιατρους και πειτε τους ενα ευχαριστω για τη σωστη θεραπεια φαρμακων που ακολουθησαν πριν πειτε πως ειναι θαυμα, απο εκεινον που συγχωρει βιαστες 3χρονων,φονιαδων κλπ, αν πριν εφαρμοστει η θανατικη ποινη τους, ζητησουν συγχωρεση, ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ετσι για αλλαγη, την επομενη φορα που καποιος στο νοσοκομειο θα γλυτωσει απο ενα σοβαρο ατυχημα, καντε μια αγκαλια τους Γιατρους και πειτε τους ενα ευχαριστω για τη σωστη θεραπεια φαρμακων που ακολουθησαν πριν πειτε πως ειναι θαυμα, απο εκεινον που συγχωρει βιαστες 3χρονων,φονιαδων κλπ, αν πριν εφαρμοστει η θανατικη ποινη τους, ζητησουν συγχωρεση, ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ

Ναι, αν γλιτώσει ο φίλος/συγγενής/γνωστός σου από του Χάρου τα δόντια σε μια εγχείρηση τον γιατρό θα έπρεπε να ευχαριστείς. Όσο περιμένεις όμως να βγει ο γιατρός να σου πει ότι τον/την έσωσε, στρέφεσαι σε κάτι που θεωρείς ανώτερο πνευματικά για να σου δώσει ελπίδα, δύναμη, κουράγιο...και δεν πηγαίνει έτσι ορθολογιστικά όπως το θέτεις. Εκείνες τις ώρες τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδώ είναι το θέμα που θέλω να θίξω και εδώ θα ξεκαθαριστούν πολλά πράγματα.Καταρχάς έχουμε υπόψη μας την λέξη θρησκεία και σε πρώτη φάση στο μυαλό μας πιστεύουμε ότι ο ορισμός αυτός σημαίνει πως ο άνθρωπος δείχνει υποταγή σε έναν θεό,για να τηρεί τις εντολές,να δέχεται να μην κάνει πράξεις που πιθανόν θα έχουν αρνητική επίπτωση στην ελευθερία του άλλου κι να μην τον παρακούει με τον φόβο ότι θα τον βασανίσει ο ίδιος στην άλλη ζωή.Αλλά το θέμα είναι άλλο.

Δεν υπάρχουν θρησκείες,γιατί αγαπητοί μου όλα είναι αθεϊσμός.Και θα το καταλάβετε τώρα σε σχέση με την ιστορία της γένεσης της Ορθοδοξίας.Η ιστορία αυτή έχει σχέση με έναν άγγελο τον Εωσφόρο ο οποίος κάποτε είχε την δυνατότητα της θέασης του ακτίστου φωτός και από την αλαζονεία του έπεσε από την δόξα και κατέληξε στα βάθη του θανάτου.Δηλαδή μόνος του το επέλεξε.Ο Θεός δεν τον έδιωξε από μόνος του.Αποφάσισε να φύγει με την δική του θέληση και ο Θεός το σεβάστηκε.

Αλλά γιατί έφυγε?Γιατί πολύ απλά ο Σατανάς στην σκέψη του πίστευε ότι θα γίνει ίσος με τον Θεό.Αλλά όλοι μας γνωρίζουμε ότι το πεπερασμένο δεν μπορεί να γίνει άπειρο.Δεν μπορεί ένα πεπερασμένο πλάσμα να φτάσει πλήρως τον εκ φύσεως Θεό.Οπότε πιστεύοντας ο Σατανάς κάτι τέτοιο ξεγελάστηκε σε τέτοιο άκρατο σημείο και τελικά μόνος του έπεσε στο σκοτάδι.Αυτό που πίστευε ο Σατανάς το μετέδωσε και στους πρωτόπλαστους.Τους είπε ψέματα ότι θα είναι ίσοι με τον Θεό,δηλαδή εκ φύσεως άπειροι και ότι θα γνωρίζουν το Καλό και το Κακό.

Ο Θεός ωστόσο τους είπε να μην φάνε από το καρπό της γνώσης του Καλού και του Κακού,δηλαδή να νομίζουν ότι είναι εκ φύσεως άπειροι διότι αυτό δεν γίνεται.Και όχι μόνο δεν γίνεται αλλά θα γεμίσουν από υπερηφάνεια στην πνευματική τους κατάσταση από μία τέτοια πεποίθηση και θα απομακρυνθούν από τον Θεό καταλήγοντας στον θάνατο.Ο Σατανάς επειδή έχει γενικά μίσος προς κάθε πλάσμα που προορίζεται για το Άκτιστο Φως του Θεού ήξερε πολύ καλά ότι δεν μπορούν να γίνουν οι πρωτόπλαστοι ίσοι με τον Θεό και θα κατέληγαν στον Θάνατο.Και για αυτό το λόγο είπε ψέματα στους πρωτόπλαστους.Αυτή ωστόσο η νοοτροπία του να είσαι θεός χωρίς θεό ήταν τέτοιος δελεαστικός πειρασμός που οι πρωτόπλαστοι με δική τους επιλογή το δέχτηκαν και κατέληξαν αρχικά στον θάνατο.Μερίδιο ευθύνης έχει και ο διάβολος,γιατί με πλάνη τους παρέσυρε στην πτώση και στον θάνατο.

Οπότε σε τι κατηγορούμε τον Θεό?Στο ότι προειδοποίησε τους πρωτόπλαστους να μην πέσουν στην παγίδα του Σατανά και να πιστέψουν στα λόγια Του?Στο ότι προειδοποιώντας τους πρωτόπλαστους ήθελε να τους αποτρέψει από τον θάνατο?Στο ότι ένας πατέρας που αγαπάει το παιδί του αναφέρει τι κίνδυνοι θα προκύψουν από οποιαδήποτε επικίνδυνη επιλογή η οποία θα κάνει ζημιά στον ίδιο?


Η ιστορία της πτώσης των πρωτόπλαστων παρουσιάζεται και στα σημερινά δεδομένα.Παρατηρείται ότι η φύση του πεπερασμένου είτε με την μορφή του σημερινού αθεϊσμού,είτε με την μορφή άλλων πεπερασμένων όντων προσπαθεί να παρουσιάσει μία εξύψωση εναντίον του Απείρου Θεού της Ορθοδοξίας λέγοντας ότι αποκομμένος από την πηγή ζωής και προτιμώντας την στασιμότητα ότι είναι θεός.Ίδιο με την ιστορία του διαβόλου στο βιβλίο της Γένεσης που ήθελε να γίνει ίσος με τον Θεό.Ωστόσο το πεπερασμένο επειδή δεν μπορεί να γίνει εκ φύσεως άπειρο,ο διάβολος αποκόπηκε μόνος του από τον Θεό και έτσι έμεινε στην κατάσταση του πεπερασμένου και της στασιμότητας.Δηλαδή όλη αυτή η πράξη του σατανά είναι αθεϊσμός.


Έτσι ο Θεός γνωρίζοντας την παρά φύση κατάσταση του θανάτου και την επίπτωση που έχει στην ψυχή του ανθρώπου λαμβάνει μέτρα ώστε να τον προστατέψει.Οπότε λάθος είναι ο ισχυρισμός κάποιων όταν λένε ότι ο εκβιάζει ο Θεός από την στιγμή που έτσι και αλλιώς ο άνθρωπος μόνος του είναι αδύναμος απέναντι στο κακό και δεν μπορεί να αντιμετωπίσει με τις δικές του δυνάμεις τον θάνατο.

Από την στιγμή που ο άνθρωπος είναι πεπερασμένο πλάσμα και έχει αρχή και τέλος πως είναι δυνατόν να λέει κάποιος έστω και υπεροπτικά ότι είναι θεός την στιγμή που ξέρει ότι ο άνθρωπος οδηγείται στον θάνατο.Και από την στιγμή που ο σκοπός της κοινωνίας είναι να αναζητεί λύσεις στα προβλήματα και όχι να δημιουργεί περισσότερα αδιέξοδα.Από την στιγμή που ο σκοπός του σύμπαντος και του ανθρώπου δεν είναι ο θάνατος,αλλά η αιώνια ζωή.Δεν μας έπλασε ο Θεός για να πεθαίνουμε και να καταλήγουμε στον Θάνατο.Αλλιώς ο Θεός της ορθοδοξίας για τον οποίο μιλάω δεν είναι ένας Θεός αγάπης.Διότι δεν μπορεί να είναι Αγάπη όταν βλέπει ότι το πλάσμα του καταλήγει στον θάνατο.Ο Θεός είναι αγάπη επειδή ακριβώς θέλει το πλάσμα να το σώσει από τον θάνατο.

Επιτρέποντας το κακό προσπαθεί να δώσει να καταλάβει στον άνθρωπο ότι ο κόσμος στον οποίο ζει είναι ο κόσμος της πτώσης,της φθοράς και του θανάτου.Εγγυάται σε όλους τους ανθρώπους ότι αν κάποιος αποφασίσει στα πλαίσια της ελεύθερης επιλογής να αλλάξει ζωή και να απαλλαχτεί από τον δύστυχο τρόπο ζωής που βρίσκεται ο Θεός αμέσως θα τον βοηθήσει.Αλλά επαναλαμβάνω μόνο αν ο ίδιος το επιλέξει.Και όταν επιλέξει ο άνθρωπος να βάλει τον Θεό στην ζωή του τότε είναι πραγματικά ευτυχισμένος επειδή γνωρίζει ότι η αγάπη του για όλη την φύση και τον κόσμο πηγάζει από την ένωση του με τον Θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Ας μην έβαζε το παλιόδεντρο εκεί αν δεν ήθελε να κόψουν από εκεί. Είναι σαν να εγκλωβίζω ένα ποντίκι μέσα σε ένα κουτί , να βάζω τροφή και να του λέω μην το φας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 395140

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν αν και δυστυχώς δεν έχω το χρόνο που χρειάζεται για να διαβασω ολες τις απαντήσεις και απόψεις με περίσσεια προσοχή, θα πω και εγω την γνωμη μου σχετικά με το θέμα ύπαρξης ή μη του Θεου.

Αρχικά πρέπει να αναφέρω πως πιστεύω στο Θεο. Η πιστη μου αυτή δεν γεννήθηκε απο τη μια στιγμή στην άλλη, ούτε πιστεψα γιατι οι γονείς μου μου έλεγαν να το κανω, πραγμα που παρεμπιπτωντος ποτε δεν έκαναν. Από πολλη μικρή αρχισα να διαβάζω την Αγια γραφή, επειδή την βρήκα καταλαθος στο σπιτι και μου κινησε το ενδιαφερον (ηλικια 8-9 χρονων). Στην αρχη πιστευα πως ηταν ενα παραμυθακι και αυτο διοτι τοτε διαβαζα μονο την Παλαια Διαθηκη. Όσο περνουσαν τα χρονια και παρατηρώντας τον κόσμο γύρω μου, την συνθετότητα και την φυσικη νομοτελεια του καταλαβα πως ολα αυτα μονο τυχαια δεν μπορουν να γινουν. Μονο ενα μυαλο με τεραστεια γνωση θα μπορουσε να δημιουργησει κατι τοσο περιπλοκο. Αλλωστε αν το καλοσκεφτει κανεις, τα κινητα μας απο.μονα τους αποτελουν κατι αρκετα περιπλοκο να φτιαχτει, γιατι λοιπον όχι και ο ανθρωπος; Γιατι όχι και το συμπαν; Πραγματα που ουτε ο ιδιος ο ανθρωπος δεν μπορει να περιγραψει και να κατανοησει πληρως...

Έτσι λοιπον γεννηθηκε η αγαπη μου για τον Θεο, για κατι που δεν εχω δει, δεν εχω ακουσει... εχω ομως νιωσει. Οταν διαβαζω την Αγια γραφη απλα ανατριχιαζω με καθε λεξη και παντα χαμογελω που ειχα την τυχη να διαβασω αυτο το θαυμαστο βιβλιο, που πολλα πραγματα απο οσα θα δει κανεις εκει εχουν επιβεβαιωθει και απο την επιστημη. Η σφαιρικοτητα της γης, η κινηση της γυρω απο τον ηλιο, τα υλικα συστατικα που συνθετουν τον ανθρωπο (νερο και αρκετα μεταλλα- χωμα), ειναι μονο μερικες απο τις πληροφοριες που η Γραφη εδωσε στον ανθρωπο πολυ πριν αυτα επιβεβαιωθουν απο την επιστημη.

Σε αυτο το σημειο να τονισω πως παντα εβλεπα την επιστημη συνδοιαστικα με την Αγια γραφη. Τα γραπτα αυτα ειναι γνωστο πως αποτελουνται απο πολλα αλληγωρικα σχηματα, ειδικοτερα η Παλαια Διαθηκη, που παρ'ολη την αισθηση που αποπνεουν πως προκειται για ενα απλο παραμυθι, η επιστημη εχει καταφερει να εξακριβωσει πολλα απο αυτα. Ταυτοχρονα ειναι σημαντικο να ληφθει υποψην και το γεγονος οτι η Αγια γραφη γραφτηκε σε μια εποχη που οι ανθρωπο ηταν αδυνατο να συλλαβουν τις επστημονικες ιδεες αφου πολυ απλα δεν διεθεταν τις γνωσεις αυτες. Φανταστειτε να ζουσατε την εποχη αυτη και να διαβαζατε την αγια γραφη η οποια αντι να ειναι γραμμενη με εναν τροπο λυτο καιι κατανοητο, να εχει μεσα την επιστημονικη εξιγηση για τη δημιουργια του κοσμου!!! Ειναι βεβαιο πως δεν θα καταλαβαινε κανεις τιποτα. Γι αυτον ακριβως τον λογο και σε εμας σημερα φαινονται ολα σαν ενα παραμυθακι καθως πλεον διαθετουμε τις επιστημονικες γνωσεις που οι ανθρωποι τοτε δεν κατειχαν. Σε εμας φαινεται γελοιο πως η γη δημιουργηθηκε σε επτα εικοσιτετραωρα, αλλα σε αυτους ακουγοταν απολυτα λογικο. Συνεπως καταλαβαινει κανεις πως σκοπος της αγιας γραφης ειναι να παρουσιασει την αληθεια για τον Θεο και οχι να παραθεσει πληροφοριες για το πως εγινε και το ποτε εγινε. Η ουσια ειναι μια: εγινε απο τον Θεο.

Παρ'ολα αυτα δεν δεχομαι την εκκλησια (με τη μορφη που εχει σημερα) ως πηγη αληθειας και οδου προς τον Θεο. Η λειτουργια της ειναι καθαρα κερδοσκοπικη και λιγοι ιερεις ειναι αυτοι που πραγματικα αγαπουν τον Θεο και θελουν καθε μερα να τον γνωριζουν καλυτερα. Οσο για το αγιο φως δεν προκειται να σχολιασω κατι. Μονο κακη εικονα δημιουργει για το ποιον του Θεου και τον εμφανιζει ως ενα προσωπο που αντι να 'ασχοληθει' με αλλες ανθρωπινες αναγκες καθεται και αναβει το φως σε ενα κερακι...Δινεται δηλαδη στον κοσμο μια εικονα που δεν αρμοζει στον πατερα Θεο.Δεν χρειαζεται να αναφερθω στα τεραστεια κερδη που αποφερει αυτη η κινηση. Αν ηταν αληθεια και οντως ο Θεος εδινε το αγιο αυτο φως τοτε δεν θα επελεγε ενα ατομο [και δη ατελες ;) ] να κανει αυτη τη λειτουργια μακρια απο τα ματια του κοσμου. Θα το εκανε ενω το εβλεπαν ολοι γιατι πολυ απλα δεν θα ειχε να φοβηθει κατι. Ακομα και τοτε παλι θα υπηρχαν αμφιβολιες καθως υπαρχουν υλικα που φλεγονται απο μονα τους. Το γεγονος οτι γινεται κρυφα απο ολον τον κοσμο μαρτυρα απο μονο του οτι κατι αλλο κρυβεται πισω απο το "αγιο φως".

Τελος να κλεισω αυτο το μακροσκελες post με κατι ακομα. Ειναι αληθεια πως η ιδια η Αγια γραφη καυτηριαζει τον ρολο και την εξουσια που εχει η οποιαδηποτε θρησκεια στον ανθρωπο, σε συνδοιασμο με την πολιτικη. Οι δυο αυτες εξουσιες περιγραφονται ως μια γυναικα, η οποια ειναι στολισμενη με πλουσια ενδυματα και με μια πρωτη ματια μαγευει οποιον την κοιταξει. Παρ'ολα αυτα η μαγευτικη της εικονα μας εξαπατα καθως ειναι η πηγη του κακου, ειναι η λεγομενη "Πορνη της αποκαλυψης".

Αυτα ήθελα να πω και συγγνωμη για το μεγαλο ποστ πραγματικα... απλα οταν μιλαω για τον Θεο δεν μπορω να σταματησω...

Ας μην έβαζε το παλιόδεντρο εκεί αν δεν ήθελε να κόψουν από εκεί. Είναι σαν να εγκλωβίζω ένα ποντίκι μέσα σε ένα κουτί , να βάζω τροφή και να του λέω μην το φας.
Ο κηπος της Εδεμ ηταν σαν τον λεγομενο παραδεισο, βασικα ΗΤΑΝ ο παραδεισος. Ο Θεος εδωσε στον ανθρωπο ολα οσα ηταν απαραιτητα για την επιβιωση του, ισως και παραπανω. Σε αντιθεση με το ποντικι που θα λειτουργησει με το ενστικτο του και θα θελησει να φαει την τροφη, ο ανθρωπος διαθετει κριση και ελευθερια. Ειναι σαν να εχεις ενα ψυγειο γεματο φαι αλλα εσυ να θες ενα συγκεκριμενο γλυκο που εχει πανω στο τραπεζι. Αυτο μονο αλαζωνεια μπορει να ειναι και τιποτε αλλο. Η αλαζωνια του ανθρωπου και η επιθυμια του να γινει "θεος" τελικα τον κατεστρεψε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
νομιζω πως αν υπηρχε θεος δε θα επετρεπε να καουν τον ιουλιο 98 ανθρωποι απο τη φωτια,στη συρια να πεθαινουν τα παιδακια απο τις βομβες και διαφορα αλλα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 395140

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
νομιζω πως αν υπηρχε θεος δε θα επετρεπε να καουν τον ιουλιο 98 ανθρωποι απο τη φωτια,στη συρια να πεθαινουν τα παιδακια απο τις βομβες και διαφορα αλλα .
Δυστυχώς οσοι πιστευουν αυτο το πραγμα ειναι γιατι δεν εχουν κατσει ποτε πραγματικα να διαβασουν την ΑΛΗΘΕΙΑ για το θεο και απλα κρινουν τα οσα ακουνε απο την εκκλησια! Οσα ζουμε τωρα εχουν προβλεφθει απο την Αγια γραφη και ειναι ολα μερος του σχεδιου Του. Ναι μπορει να λεμε πως ειναι αδικο. Πολλες φορες εχω πιασει τον εαυτο μου να ρωταω το ιδιο πραγμα με εσενα. Γιατί ολα αυτα; Και μετα αμεσως μου ερχεται στο μυαλο αυτο... Ο θεος θελει να πιστεψουμε σε αυτον απο αγαπη οχι απο φοβο. Θελει να πιστεψουμε σε αυτον χωρις καποιος να μας "αναγκασει" (πχ. βαπισμα απο μικρη ηλικια, πολλοι ειναι χριστιανοι αλλα μονο φαινομενικα, στην πραγματικοτητα μονο λιγοι γνωριζουν την αληθεια). Αν ξαφνικα ολα αυτα σταματησουν, δηλαδη αν ο Θεος παρεμβει στην ζωη και τα "θελω" των ανθρωπων τοτε ολοι ξαφνικα θα πιστεψουν σε αυτον, ετσι δεν ειναι; Ολοι θα πιστεψουν μονο απο φοβο γιατι θα σκεφτουν τα οσα εκαναν και θα πουν "Ωχ... τωρα αυτος ο θεος τι θα κανει με εμενα...". Πολλοι θα τον λατρεψουν ψευτικα και ο Θεος, ως πατερας, δεν αποζητα μια τετοια αγαπη. Οταν οι μαθητες του Ιησου τον ρωτησαν ποτε θα ερθει η δευτερα παρουσια, Εκεινος δεν έδωσε φυσικα καποια ημερομηννια. Ειπε ομως πως οταν ο ανθρωπος αρχισει να κανει πραγματα περα απο την ιδια του τη φαντασια, οταν θα λατρευει μονο το κακο, οταν θα γεννηθει μεσα του η απληστεια, ο εγωισμος, οταν η φυση αρχισει να τον εκδικειται, οταν οι σεισμοι και οι καταστροφες δεν θα εχουν τελος... τοτε η σωτηρια θα ειναι κοντα (η προσωπικη μου αποψη εδω ειναι πως ακομη δεν ζουμε αυτες τις μερες, αλλα ισως μονο την αρχη τους, επωνται πολυ χειροτερες μερες...).

Το σχεδιο του θεου αλλωστε ειναι το εξης: επιτρεπει τα παθη, την αδικια και το κακο επειδη το κακο κατοικει στη γη, απο την αλλη τις επιτρεπει για να αφησει τον ανθρωπο να πορευθει και με τα καλα και με τα κακα ωστε να κρινει εκεινος τι ειναι καλο και τι κακό. Θα μου πεις, οι ανθρωποι που πεθαναν αδικα; Αυτοι ειναι θυματα καποιου που επελεξε να ακολουθησει τον ασχημο δρομο... Ολοι θα πληρωσουν γιατι κανεις δεν ξεχνιεται απο τη μνημη του Θεου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Δυστυχώς οσοι πιστευουν αυτο το πραγμα ειναι γιατι δεν εχουν κατσει ποτε πραγματικα να διαβασουν την ΑΛΗΘΕΙΑ για το θεο και απλα κρινουν τα οσα ακουνε απο την εκκλησια! Οσα ζουμε τωρα εχουν προβλεφθει απο την Αγια γραφη και ειναι ολα μερος του σχεδιου Του. Ναι μπορει να λεμε πως ειναι αδικο. Πολλες φορες εχω πιασει τον εαυτο μου να ρωταω το ιδιο πραγμα με εσενα. Γιατί ολα αυτα; Και μετα αμεσως μου ερχεται στο μυαλο αυτο... Ο θεος θελει να πιστεψουμε σε αυτον απο αγαπη οχι απο φοβο. Θελει να πιστεψουμε σε αυτον χωρις καποιος να μας "αναγκασει" (πχ. βαπισμα απο μικρη ηλικια, πολλοι ειναι χριστιανοι αλλα μονο φαινομενικα, στην πραγματικοτητα μονο λιγοι γνωριζουν την αληθεια). Αν ξαφνικα ολα αυτα σταματησουν, δηλαδη αν ο Θεος παρεμβει στην ζωη και τα "θελω" των ανθρωπων τοτε ολοι ξαφνικα θα πιστεψουν σε αυτον, ετσι δεν ειναι; Ολοι θα πιστεψουν μονο απο φοβο γιατι θα σκεφτουν τα οσα εκαναν και θα πουν "Ωχ... τωρα αυτος ο θεος τι θα κανει με εμενα...". Πολλοι θα τον λατρεψουν ψευτικα και ο Θεος, ως πατερας, δεν αποζητα μια τετοια αγαπη. Οταν οι μαθητες του Ιησου τον ρωτησαν ποτε θα ερθει η δευτερα παρουσια, Εκεινος δεν έδωσε φυσικα καποια ημερομηννια. Ειπε ομως πως οταν ο ανθρωπος αρχισει να κανει πραγματα περα απο την ιδια του τη φαντασια, οταν θα λατρευει μονο το κακο, οταν θα γεννηθει μεσα του η απληστεια, ο εγωισμος, οταν η φυση αρχισει να τον εκδικειται, οταν οι σεισμοι και οι καταστροφες δεν θα εχουν τελος... τοτε η σωτηρια θα ειναι κοντα (η προσωπικη μου αποψη εδω ειναι πως ακομη δεν ζουμε αυτες τις μερες, αλλα ισως μονο την αρχη τους, επωνται πολυ χειροτερες μερες...).

Το σχεδιο του θεου αλλωστε ειναι το εξης: επιτρεπει τα παθη, την αδικια και το κακο επειδη το κακο κατοικει στη γη, απο την αλλη τις επιτρεπει για να αφησει τον ανθρωπο να πορευθει και με τα καλα και με τα κακα ωστε να κρινει εκεινος τι ειναι καλο και τι κακό. Θα μου πεις, οι ανθρωποι που πεθαναν αδικα; Αυτοι ειναι θυματα καποιου που επελεξε να ακολουθησει τον ασχημο δρομο... Ολοι θα πληρωσουν γιατι κανεις δεν ξεχνιεται απο τη μνημη του Θεου :)


αρα ο θεος δεν ειναι παντοδυναμος και ειναι τιμωρητικος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
αρα ο θεος δεν ειναι παντοδυναμος και ειναι τιμωρητικος


Δυστυχώς οι περισσότεροι αυτό ακριβώς δεν κατανοούν, ότι ο Θεός ΔΕΝ είναι τιμωρός! Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω δίνει την ελευθερία στον καθένα να επιλέξει τον δρόμο που θα ακολουθήσει! Αν επιλέξει τον λανθασμένο δρόμο, τότε το κακό δεν προέρχεται από τον Θεό, αλλά από τις πράξεις του ιδίου! Ας μην παραλειφθεί και ότι ο Θεός επιτρέπει να συμβαίνουν ορισμένα άσχημα συμβάντα στον άνθρωπο, για να διαπιστώσει την πίστη του και να δώσει νόημα στον αγώνα του διατεθειμένου πραγματικά να έλθει σε Κοινωνία με τον Θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Δυστυχώς οι περισσότεροι αυτό ακριβώς δεν κατανοούν, ότι ο Θεός ΔΕΝ είναι τιμωρός! Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω δίνει την ελευθερία στον καθένα να επιλέξει τον δρόμο που θα ακολουθήσει! Αν επιλέξει τον λανθασμένο δρόμο, τότε το κακό δεν προέρχεται από τον Θεό, αλλά από τις πράξεις του ιδίου! Ας μην παραλειφθεί και ότι ο Θεός επιτρέπει να συμβαίνουν ορισμένα άσχημα συμβάντα στον άνθρωπο, για να διαπιστώσει την πίστη του και να δώσει νόημα στον αγώνα του διατεθειμένου πραγματικά να έλθει σε Κοινωνία με τον Θεό.



τα παιδακια στη συρια πεθαινουν απο τις βομβες επειδη επελαξαν το λαθος δρομο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
τα παιδακια στη συρια πεθαινουν απο τις βομβες επειδη επελαξαν το λαθος δρομο?


Κοίταξε να δεις! Εγώ αναφερόμουν περισσότερο σε ατομικές ατυχίες! Σε αυτή την περίπτωση πρόκειται, όπως υποστηρίζουν και οι Γραφές, για παροδική επικράτηση του Διαβόλου που θα ανατραπεί με την Δευτέρα Παρουσία!
Θέλω να ξεκαθαρίσω κάτι! Δηλώνω Χριστιανός Ορθόδοξος και πιστεύω πολύ στην ύπαρξη του Θεού! Όμως,ως θνητός, αδυνατώ να καταλάβω κάποιες ενέργειες Του, με την ιδέα ότι στο κάτω-κάτω είναι αμέθεκτος! Τα παγκόσμια κακά που συμβαίνουν όλο και πιο συχνά στην οικουμένη τα τελευταία χρόνια, τα αποδίδω στο προφητικό σχέδιο της Αποκάλυψης, στην περιστασιακή δύναμη του Σατανά, ώστε να επικρατήσει ο Θεός στην Δευτέρα Παρουσία! Μόνο αυτό έχω να πω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Κοίταξε να δεις! Εγώ αναφερόμουν περισσότερο σε ατομικές ατυχίες! Σε αυτή την περίπτωση πρόκειται, όπως υποστηρίζουν και οι Γραφές, για παροδική επικράτηση του Διαβόλου που θα ανατραπεί με την Δευτέρα Παρουσία!
Θέλω να ξεκαθαρίσω κάτι! Δηλώνω Χριστιανός Ορθόδοξος και πιστεύω πολύ στην ύπαρξη του Θεού! Όμως,ως θνητός, αδυνατώ να καταλάβω κάποιες ενέργειες Του, με την ιδέα ότι στο κάτω-κάτω είναι αμέθεκτος! Τα παγκόσμια κακά που συμβαίνουν όλο και πιο συχνά στην οικουμένη τα τελευταία χρόνια, τα αποδίδω στο προφητικό σχέδιο της Αποκάλυψης, στην περιστασιακή δύναμη του Σατανά, ώστε να επικρατήσει ο Θεός στην Δευτέρα Παρουσία! Μόνο αυτό έχω να πω!

να μη τα αποδιδεις σε καμια αποκαλυψη .υπαρχει κατι που λεγεται λογικη.αν γινει για παραδειγμα μια φυσικη καταστροφη ειναι ενα φυσικο φαινομενο (το οποιο ποτε δεν εμποδιζει κανενας θεος αρα και δεν υπαρχει )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top