Προσέγγιση μέσω facebook, πώς σας φαινεται;

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Ας πω και εγώ την γνώμη μου.
Σίγουρα εφόσον η κοπέλα σπουδάζει στην ίδια πόλη με εσένα, και είναι εφικτό να την συναντήσεις από κοντά, να το κάνεις. Τώρα, εφόσον είσαι ντροπαλός(όπως και εγώ :P ) μπορείς να δοκιμάσεις και το Facebook. Που φυσικά είναι πολύ πιο εύκολο να μιλήσεις από εκεί. Ωστόσο θα πρέπει να παλέψεις με το άγχος σου και τις φοβίες σου, διότι εάν υποθετικά πάνε όλα καλά στο Facebook και κανονίσετε να βρεθείτε από κοντά, θα πρέπει να μπορείς να μιλήσεις και να μην ντρέπεσαι. Από προσωπική εμπειρία, επειδή και εγώ είμαι πολύ ντροπαλός και χρησιμοποιούσα παλιότερα και εγώ το Facebook, μπορώ να σου πω ότι είναι ανάλογα την περίσταση. Σε άλλες κοπέλες πιάνει, σε άλλες όχι. Αλλά γενικά δεν μου πολύ άρεσε αυτός ο τρόπος, διότι μέσω Facebook είναι πολύ αποξενωμένη η συνομιλία, και δεν μπορείς να ψυχολογήσεις τον άλλον μέσα από μια οθόνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Μπορείς να το δεις και σαν μια πρόκληση.Είναι λίγο κάπως να είσαι 21-22 χρονών και να μην έχεις τα κότσια να μιλήσεις σε μια κοπέλα που σου αρέσει.Στο κάτω κάτω, δεν νομίζω να την χαλάσει καθόλου την κοπελιά.;)Επίσης, σκέφτηκες ότι μπορεί να μην αποδεχτεί το αίτημα σου;Σίγουρα θα είναι πολύ άσχημο.Οπότε, αφού το πήρες και απόφαση καλύτερα από κοντά.
Βιώνω παρόμοια κατάσταση μ'ένα αγόρι στην ηλικία σου και ειλικρινά μου έχει σπάσει τα νεύρα.Πολλές φορές νόμιζα ότι ήταν έτοιμος να έρθει να μιλήσει αλλά ποτέ δεν το έκανε.
Ο τολμών νικά! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Δηλαδη εγω που δεν εχω facebook, δεν εχω ελπιδες να βρω καποιον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Δηλαδη εγω που δεν εχω facebook, δεν εχω ελπιδες να βρω καποιον?

Ούτε εγώ έχω facebook,twitter, instagram και λοιπά "κοινωνικά" δίκτυα! χαχα :D
Αλλά σε καταλαβαίνω. Το πιο αστείο και συνάμα θλιβερό, είναι τη στιγμή που σε ρωτάνε "πως σε λένε στο fb", ή "πώς θα σε βρω στο twitter" φερειπήν, και με το που απαντήσεις "Δεν έχω κάποιο λογαριασμό", ακολουθεί μία περίεργη <<παγομάρα>>
---> :|


Λες και χάθηκε, ξέρω γω, κάθε "δίαυλος" επικοινωνίας! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ούτε εγώ έχω facebook,twitter, instagram και λοιπά "κοινωνικά" δίκτυα! χαχα :D
Αλλά σε καταλαβαίνω. Το πιο αστείο και συνάμα θλιβερό, είναι τη στιγμή που σε ρωτάνε "πως σε λένε στο fb", ή "πώς θα σε βρω στο twitter" φερειπήν, και με το που απαντήσεις "Δεν έχω κάποιο λογαριασμό", ακολουθεί μία περίεργη <<παγομάρα>>
---> :|


Λες και χάθηκε, ξέρω γω, κάθε "δίαυλος" επικοινωνίας! :P


Μήπως φταίει κάτι άλλο; Ξέρω πολλούς ανθρώπους που δε διαθε΄τουν κανέναν τέτοιο λογαριασμό, αλλά ποτέ δε τους στραβοκοιτάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Μήπως φταίει κάτι άλλο; Ξέρω πολλούς ανθρώπους που δε διαθε΄τουν κανέναν τέτοιο λογαριασμό, αλλά ποτέ δε τους στραβοκοιτάνε.

Δεν μίλησε κανείς για "στραβοκοίταγμα", αλλά για μία παγομάρα/αμηχανία.
Σαν τι ας πούμε; Γίνε λίγο πιο σαφής αν θες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Παλικάρι μου, μήπως περνάει (έστω και φευγαλέα) από το μυαλό σου, η σκέψη για ζωντανή επαφή πρόσωπο με πρόσωπο; Αλήθεια τι έκαναν εδώ και εκατομμύρια χρόνια, πριν ανακαλυφθεί το ίντερνετ, τα αγόρια και τα κορίτσια; Μάλλον, κάπως τα κατάφερναν και χωρίς αυτό, γιατί διαφορετικά εμείς ίσως και να μην υπήρχαμε.

Τωρα ,θες να συγκρινεις πως ζουσανε τοτε ,σε σχεση με τωρα? Ο τροπος ζωης εχει αλλαξει ,(οι νοοτροπιες πολλων προφανως οχι) .
Δεν σου ειπε να εχουν σχεση απο το φβ ,ως εργαλειο επικοινωνιας μια χαρα ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Μου φαίνεται ότι έχουν μπλέξει τη γνωριμία με το φλερτ. Ποιος μιλάει για το φλερτ μέσω διαδικτύου; Μήπως θέλετε να νομίζετε εκείνα που θέλετε να νομίζετε; Πείτε μου έναν λόγο που η γνωριμία μέσω διαδικτύου επάγει ένα ενδεχόμενο φλερτ; Ή μάλλον, είναι απαραίτητο ότι μια γνωριμία μπορεί να οδηγήσει σε φλερτ; Αν έχετε μαντικές ικανότητες, τα παίρνω πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ούτε εγώ έχω facebook,twitter, instagram και λοιπά "κοινωνικά" δίκτυα! χαχα :D
Αλλά σε καταλαβαίνω. Το πιο αστείο και συνάμα θλιβερό, είναι τη στιγμή που σε ρωτάνε "πως σε λένε στο fb", ή "πώς θα σε βρω στο twitter" φερειπήν, και με το που απαντήσεις "Δεν έχω κάποιο λογαριασμό", ακολουθεί μία περίεργη <<παγομάρα>>
---> :|

Λες και χάθηκε, ξέρω γω, κάθε "δίαυλος" επικοινωνίας! :P






Χαιρετω τη συναδελφισσα! Και ξερεις... το να σου ζητησει το τηλεφωνο σου(που ειναι και το φυσιολογικο) εχει παλιωσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Menoula

Νεοφερμένος

Η Menoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Γενικά είμαι υπέρ της face to face επαφής..
Όμως! Πρέπει να αποδεκτούμε το γεγονός ότι πλέον η επικοινωνία έχει ''διευκολυνθεί'' θα λέγαμε με το facebook,viber κτλπ,σε σημείο βέβαια που την έχει παραδιευκολύνει που ''βαριόμαστε''('η δεν έχουμε κάρτα-παίζει και αυτό-)να πάρουμε ένα τηλ ή να βρεθούμε με το άτομο που θέλουμε να επικοινωνήσουμε.
Αιτήματα φιλίας λαμβάνουμε ο καθένας μας πολλά κάθε μέρα,το θέμα είναι ότι ΟΚ ας γίνει η πρώτη ''προσέγγιση'' από εκεί,πιάνοντάς της τη κουβέντα για το τί της αρέσει,τι κάνει τώρα,στέλνοντάς της τραγούδια ή αστεία βίντεο...δες το αν το έχετε σε επικοινωνία και αν όντως το έχετε,βγείτε. Αφού θες να το παίξεις safe, κάνε αυτό που κάνουν οι περισσότεροι.
*Σημείωση:Μη το παρακάνεις όμως με την ιντερνετική επικοινωνία μαζί της.Είναι άτομο από το ευρύτερό σου περιβάλλον...είναι κρίμα να μιλάτε μόνο μέσω ιντερνετ.Αυτό θα διαρκέσει πολύ λίγο.
Καλή τύχη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Γενικά είμαι υπέρ της face to face επαφής..
Όμως! Πρέπει να αποδεκτούμε το γεγονός ότι πλέον η επικοινωνία έχει ''διευκολυνθεί'' θα λέγαμε με το facebook,viber κτλπ,σε σημείο βέβαια που την έχει παραδιευκολύνει που ''βαριόμαστε''('η δεν έχουμε κάρτα-παίζει και αυτό-)να πάρουμε ένα τηλ ή να βρεθούμε με το άτομο που θέλουμε να επικοινωνήσουμε.
Αιτήματα φιλίας λαμβάνουμε ο καθένας μας πολλά κάθε μέρα,το θέμα είναι ότι ΟΚ ας γίνει η πρώτη ''προσέγγιση'' από εκεί,πιάνοντάς της τη κουβέντα για το τί της αρέσει,τι κάνει τώρα,στέλνοντάς της τραγούδια ή αστεία βίντεο...δες το αν το έχετε σε επικοινωνία και αν όντως το έχετε,βγείτε. Αφού θες να το παίξεις safe, κάνε αυτό που κάνουν οι περισσότεροι.
*Σημείωση:Μη το παρακάνεις όμως με την ιντερνετική επικοινωνία μαζί της.Είναι άτομο από το ευρύτερό σου περιβάλλον...είναι κρίμα να μιλάτε μόνο μέσω ιντερνετ.Αυτό θα διαρκέσει πολύ λίγο.
Καλή τύχη ;)

(α). Εκτός και αν ζω σε δικό μου κόσμο, δεν δέχομαι αίτημα φιλίας. :P (β). Δεν γνωρίζω κάποια κοπέλα που να αποδέχεται μια πρώτη "προσέγγιση" από το fb.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Menoula

Νεοφερμένος

Η Menoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
(α). Εκτός και αν ζω σε δικό μου κόσμο, δεν δέχομαι αίτημα φιλίας. :P (β). Δεν γνωρίζω κάποια κοπέλα που να αποδέχεται μια πρώτη "προσέγγιση" από το fb.

Δε μιλάω για άσχετα μεταξύ τους άτομα. Αναφέρομαι στη συγκεκριμένη περίπτωση,κατά την οποία 2 άτομα ανήκουν στο ίδιο περιβάλλον,γνωρίζονται σχετικά(απ'όσο κατάλαβα),οπότε γιατί να μη είσαι θετικός σε μια πρώτη προσέγγιση με ένα τέτοιο άτομο;
Πίστεψέ με,εάν η κοπέλα δεν θέλει θα του το κόψει εξ αρχής. Εάν θέλει ή δεν είναι σίγουρη,τότε θα το δεκτεί κ στη πορεία θα δείξει.
Εκτός και αν η προσωπική της δεοντολογία είναι τόοοοοσο κατά των social media που απορρίψει ΤΕΛΕΊΩΣ κάτι τέτοιο.
Όπως και να χει,γνωρίζω ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ κοπέλες που αποδέχονται μια πρώτη προσέγγιση μέσω fb.Μάλιστα πολλές φορές την πραγματοποιούν και μόνες τους.Το απόλυτο ''ξενέρωμα'' είναι να μείνεις στην ''φεισμπουκ προσέγγιση'' και να μη προχωρήσεις. Αυτά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Δε μιλάω για άσχετα μεταξύ τους άτομα. Αναφέρομαι στη συγκεκριμένη περίπτωση,κατά την οποία 2 άτομα ανήκουν στο ίδιο περιβάλλον,γνωρίζονται σχετικά(απ'όσο κατάλαβα),οπότε γιατί να μη είσαι θετικός σε μια πρώτη προσέγγιση με ένα τέτοιο άτομο;
Πίστεψέ με,εάν η κοπέλα δεν θέλει θα του το κόψει εξ αρχής. Εάν θέλει ή δεν είναι σίγουρη,τότε θα το δεκτεί κ στη πορεία θα δείξει.
Εκτός και αν η προσωπική της δεοντολογία είναι τόοοοοσο κατά των social media που απορρίψει ΤΕΛΕΊΩΣ κάτι τέτοιο.
Όπως και να χει,γνωρίζω ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ κοπέλες που αποδέχονται μια πρώτη προσέγγιση μέσω fb.Μάλιστα πολλές φορές την πραγματοποιούν και μόνες τους.Το απόλυτο ''ξενέρωμα'' είναι να μείνεις στην ''φεισμπουκ προσέγγιση'' και να μη προχωρήσεις. Αυτά :)

Τι να πω...Μπορεί. Ναι γενικά, είναι λιγάκι βλακεία η μια αρχική γνωριμία να μην εξελιχθεί σε κανονική γνωριμία. Διαπιστώνω ότι πολύς κόσμος αντί να χρησιμοποιεί σωστά τον χώρο του διαδικτύου συμπεριφέρεται χειρότερα και από εποχές, που δεν υπήρχε το διαδίκτυο. Αναφέρομαι και στις δυο πλευρές: αυτούς που είναι κατά των social media και σε εκείνους που κομπλάρουν στις ανθρώπινες σχέσεις. Αλλά ξαναλέω, δεν γνωρίζω κάποια κοπέλα που να δηλώνει πρόθυμη γνωριμίας...στην Ελλάδα. Αν μιλάμε για άλλη χώρα, εκεί τα πράγματα αλλάζουν. Γενικά στην Ελλάδα υπάρχει μια συγ-κκε-κριμένη λογική επί των ανθρώπινων σχέσεων, η οποία δεν ξέρω κατά πόσο έχει ως κέντρο τον άνθρωπο ή την συνήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Menoula

Νεοφερμένος

Η Menoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Τι να πω...Μπορεί. Ναι γενικά, είναι λιγάκι βλακεία η μια αρχική γνωριμία να μην εξελιχθεί σε κανονική γνωριμία. Διαπιστώνω ότι πολύς κόσμος αντί να χρησιμοποιεί σωστά τον χώρο του διαδικτύου συμπεριφέρεται χειρότερα και από εποχές, που δεν υπήρχε το διαδίκτυο. Αναφέρομαι και στις δυο πλευρές: αυτούς που είναι κατά των social media και σε εκείνους που κομπλάρουν στις ανθρώπινες σχέσεις. Αλλά ξαναλέω, δεν γνωρίζω κάποια κοπέλα που να δηλώνει πρόθυμη γνωριμίας...στην Ελλάδα. Αν μιλάμε για άλλη χώρα, εκεί τα πράγματα αλλάζουν. Γενικά στην Ελλάδα υπάρχει μια συγ-κκε-κριμένη λογική επί των ανθρώπινων σχέσεων, η οποία δεν ξέρω κατά πόσο έχει ως κέντρο τον άνθρωπο ή την συνήθεια.

Το facebook,λειτουργεί με συγκεκριμένα μοτίβα.Όταν σου βγάζει αίτημα φιλίας,εσύ βλέπεις όνομα,φωτογραφία(ΣΙΓΟΥΡΑ) και κοινούς φίλους.Το πρώτο πράγμα που θα πας να κάνεις,!!εάν δε σου είναι γνωστό το όνομα και το πρόσωπο!!,είναι να τσεκάρεις το προφίλ του ατόμου αυτού.Εάν της εκάστοτε κοπελιάς ''δε της αρέσει το προφίλ'' του αλλουνού λέει ''χμ ένας ακόμα πέφτουλας!'' και delete request.Άντε,στην καλύτερη περίπτωση να στείλει ένα μήνυμα και να ρωτήσει ποιος είναι κ αν γνωρίζονται!Εάν της φανεί ενδιαφέρον,τότε το αποδέχεται. Έτσι κάνει-ως επι το πλείστον- μια Ελληνίδα χρήστης facebook.Λέω ως επι το πλείστον γιατί θα πέσουν να με φάνε. Μια κοπέλα από άλλη χώρα,ίσως να αποδεκτεί το αίτημα,να δει τι θα παιχτεί τις επόμενες μέρες(μήνυμα,like κτλπ) και θα δράσει αναλόγως,και πάλι δεν είμαι σίγουρη για αυτό!
Το κλειδί της υπόθεσης είναι το προφίλ/φώτο ενός ατόμου στο Facebook.Γιατί πολύ απλά,αυτό παρουσιάζει και όχι το χιούμορ σου,την καλοκαρδοσύνη σου και ένα σωρό άλλα που θα τα ανακάλυπτες με face to face επαφή!
Ας το λήξουμε εδώ,να μας πει και το παλικάρι τελικά τι έγινε.Στο τέλος,θα πάμε εμείς να μιλήσουμε στη κοπέλα. χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Το facebook ειναι καλο για να γνωριστεις με καποιον απο τον κοντινο σου χωρο. Καλως η κακως πιο ευκολα πιανεις εκει συζητηση και ποιο ανετα. Αλλα μονο αν γνωριζεις το ατομο και εξω. Να τα λετε απο φβ και ας πουμε να της πεις να βγειτε εξω και θα ξεφυγετε απο την αμηχανια να μην εχετε τι να πειτε οταν κανετε πρωτη φορα παρεα. Οχι οτι αυτο ισχυει παντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top