Επαγγελματικές προοπτικές: Ελλάδα VS Εξωτερικό

Sins

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Μα αυτό λέω ότι εδώ δεν θα μείνουν αναξιοποίητες οι γνώσεις τους... Δηλαδή εδώ στην Ελλάδα κανείς δεν βρίσκει δουλειά, κανείς δεν κάνει αυτό που θέλει πραγματικά και όλοι μένουν στο περιθώριο...ή τουλάχιστον στην πλειονότητά τους... Ε όχι κάνεις λάθος αν το πιστεύεις αυτό.
Όποιος θέλει πραγματικά κάτι πίστεψε με θα το πραγματοποιήσει σε όποια χώρα και αν βρίσκεται...
Και δεν εννοούσα αυτό το αντάλλαγμα που λες... αλλά το ότι θα προσφέρουν κάτι σε μια χώρα η οποία δεν θα χρειαστεί να τους ''δώσει τίποτα'', γιατί την εκπαίδευση τους την έχει ''πληρώσει'' η Ελλάδα.

προφανώς και δεν θεωρώ οτι κάνεις δεν βρίσκει δουλειά και τέτοια, αλλά στην Ελλάδα δυστηχώς πολλοί άνθρωποι με μεγάλες δυνατότητες μένουν αναξιοποίητοι και το έχω δει πολλές φορές αυτό το πράγμα. και όχι αυτό που λες, οτι αν κάποιος θέλει κάτι πραγματικά το καταφέρνει δεν γίνεται πάντα. δεν ζούμε σε ένα όνειρο, σε μια χώρα που οι περισσότεροι που δουλεύουν δεν αξίζουν να βρίσκονται εκεί που βρίσκονται αυτό που λες δεν γίνεται.
μισό λεπτό, την εκπαίδευση τους την έχει πληρώσει η Ελλάδα?? πολύ καλό αστείο ξανα πες το. την εκπαίδευσή μου ξέρεις ποιός την πλήρωσε/? ΟΙ γονείς μου, δουλεύοντας κάθε μέρα σαν σκυλιά, για τα φροντηστίρια, ενώ υποτίθεται η εκπαίδευση στην Ελλάδα ειναι και δωρεάν , κάτι που δεν ισχύει. και η Ελλάδα ξέρεις τι μου έδωσε?? καθηγητές στο σχολείο που δεν μπορούσαν να μου δειδάξουν τίποτα και εκτός απο αυτό δεν έκαναν και την δουλειά τους σωστά, και εκμεταλεύονταν την εξούσια τους. δεν λέω οτι αυτό πάντα ισχύει, αλλά σε εμένα αυτό έτυχε. οπότε σε παρακαλώ, η Ελλάδα δεν πλήρωσε τίποτα σε μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν το είπα με την έννοια της καταγγελίας της τυπικής, αλλά περισσότερο της ''καταγγελίας'' προς αυτούς που λουφάρουν από όλη την κοινωνία.
Κι εγώ λέγοντας "καταγγελία" εννοούσα (και) αυτό. Όμως έχουμε φτάσει στο σημείο να ανεχόμαστε την απάτη, να τη δικαιολογούμε ή ακόμα και να την επαινούμε. Ένα απλό παράδειγμα; Εδώ στο ischool: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=4174389#post4174389
Έγραψα για αυτούς που επειδή ο "Κρητικός" ήταν αντι-SOS, προσποιήθηκαν ...κρίσεις πανικού ώστε να πάνε στις επαναληπτικές. Οι απαντήσεις που πήρα λένε πολλά...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
προφανώς και δεν θεωρώ οτι κάνεις δεν βρίσκει δουλειά και τέτοια, αλλά στην Ελλάδα δυστηχώς πολλοί άνθρωποι με μεγάλες δυνατότητες μένουν αναξιοποίητοι και το έχω δει πολλές φορές αυτό το πράγμα. και όχι αυτό που λες, οτι αν κάποιος θέλει κάτι πραγματικά το καταφέρνει δεν γίνεται πάντα. δεν ζούμε σε ένα όνειρο, σε μια χώρα που οι περισσότεροι που δουλεύουν δεν αξίζουν να βρίσκονται εκεί που βρίσκονται αυτό που λες δεν γίνεται.
μισό λεπτό, την εκπαίδευση τους την έχει πληρώσει η Ελλάδα?? πολύ καλό αστείο ξανα πες το. την εκπαίδευσή μου ξέρεις ποιός την πλήρωσε/? ΟΙ γονείς μου, δουλεύοντας κάθε μέρα σαν σκυλιά, για τα φροντηστίρια, ενώ υποτίθεται η εκπαίδευση στην Ελλάδα ειναι και δωρεάν , κάτι που δεν ισχύει. και η Ελλάδα ξέρεις τι μου έδωσε?? καθηγητές στο σχολείο που δεν μπορούσαν να μου δειδάξουν τίποτα και εκτός απο αυτό δεν έκαναν και την δουλειά τους σωστά, και εκμεταλεύονταν την εξούσια τους. δεν λέω οτι αυτό πάντα ισχύει, αλλά σε εμένα αυτό έτυχε. οπότε σε παρακαλώ, η Ελλάδα δεν πλήρωσε τίποτα σε μένα.

Από αυτά που γράφεις φαίνεται ότι διαχωρίζεις την Ελλάδα από τους γονείς, από εσένα και γενικά από τους Έλληνες.... Συγγνώμη αλλά εγώ όταν λέω Ελλάδα εννοώ τους πολίτες της Ελλάδας, εμένα,εσένα, όλους και όχι το κράτος όπως εννοείς εσύ...
Μάλλον αυτό είναι που φταίει.... ότι δεν θέλουμε να είμαστε ενωμένοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sins

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Από αυτά που γράφεις φαίνεται ότι διαχωρίζεις την Ελλάδα από τους γονείς, από εσένα και γενικά από τους Έλληνες.... Συγγνώμη αλλά εγώ όταν λέω Ελλάδα εννοώ τους πολίτες της Ελλάδας, εμένα,εσένα, όλους και όχι το κράτος όπως εννοείς εσύ...
Μάλλον αυτό είναι που φταίει.... ότι δεν θέλουμε να είμαστε ενωμένοι...

μάλιστα τότε εφόσον οι γονείς μου πλήρωσαν την εκπαιδεύσή μου θα τους το ανταποδώσω.. δεν βγάζει νόημα όμως τότε να λες οτι θα προσφέρω κάτι σε μια άλλη χωρά ενώ με έχουν σπουδάσει οι γονείς μου..
και μην βγάζεις συμπεράσματα μόνη σου, είπα εγώ οτι δεν θέλω να είμαστε ενωμένοι?? αντιθέτως μάλιστα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
μάλιστα τότε εφόσον οι γονείς μου πλήρωσαν την εκπαιδεύσή μου θα τους το ανταποδώσω.. δεν βγάζει νόημα όμως τότε να λες οτι θα προσφέρω κάτι σε μια άλλη χωρά ενώ με έχουν σπουδάσει οι γονείς μου..
και μην βγάζεις συμπεράσματα μόνη σου, είπα εγώ οτι δεν θέλω να είμαστε ενωμένοι?? αντιθέτως μάλιστα!

Πολύ άγχος και κάψιμο έχεις να αποδείξεις ότι αυτά που λέω δεν ισχύουν και δεν βγάζουν νόημα... Κούλαρε λίγο συζήτηση κάνουμε, έτσι κι αλλιώς δεν αναφέρθηκα σε εσένα λέγοντας ότι δεν θέλουμε να είμαστε ενωμένοι...
Και δεν είναι μόνο οι φόροι που ''πληρώνουν'' την εκπαίδευσή μας, αλλά όλο το περιβάλλον, το ανθρώπινο δυναμικό της χώρας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Πολύ άγχος και κάψιμο έχεις να αποδείξεις ότι αυτά που λέω δεν ισχύουν και δεν βγάζουν νόημα... Κούλαρε λίγο συζήτηση κάνουμε, έτσι κι αλλιώς δεν αναφέρθηκα σε εσένα λέγοντας ότι δεν θέλουμε να είμαστε ενωμένοι...
Και δεν είναι μόνο οι φόροι που ''πληρώνουν'' την εκπαίδευσή μας, αλλά όλο το περιβάλλον, το ανθρώπινο δυναμικό της χώρας....

Μέσω φόρων δεν πληρώνει όλο το ανθρώπινο δυναμικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sins

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Πολύ άγχος και κάψιμο έχεις να αποδείξεις ότι αυτά που λέω δεν ισχύουν και δεν βγάζουν νόημα... Κούλαρε λίγο συζήτηση κάνουμε, έτσι κι αλλιώς δεν αναφέρθηκα σε εσένα λέγοντας ότι δεν θέλουμε να είμαστε ενωμένοι...
Και δεν είναι μόνο οι φόροι που ''πληρώνουν'' την εκπαίδευσή μας, αλλά όλο το περιβάλλον, το ανθρώπινο δυναμικό της χώρας....

συγνώμη αν ήμουν απότομη, απλά κάποια πράγματα δεν μπορώ να τα λέω με πιο ήρεμο τόνο:P
άρα θεωρείς οτι αν κάποιος έχει την δυνατότητα να φύγει στο εξωτεικό για δουλειά ή και για σπουδές να μην το κάνει και να παραμείνει στην Ελλάδα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Μέσω φόρων δεν πληρώνει όλο το ανθρώπινο δυναμικό;
Ναι, αλλά εγώ δεν μιλάω για αυτού του είδους την πληρωμή... Όπως και να έχει όταν εκπαιδεύεται στην Ελλάδα και φεύγει να δουλέψει στο εξωτερικό σίγουρα η Ελλάδα- οι πολίτες κάτι χάνουν και το κερδίζουν χωρίς ''κόπο'' οι άλλες χώρες στις οποίες μεταναστεύει ο νέος .
συγνώμη αν ήμουν απότομη, απλά κάποια πράγματα δεν μπορώ να τα λέω με πιο ήρεμο τόνο:P
άρα θεωρείς οτι αν κάποιος έχει την δυνατότητα να φύγει στο εξωτεικό για δουλειά ή και για σπουδές να μην το κάνει και να παραμείνει στην Ελλάδα??
Δεν είμαι εγώ αυτή που θα πει σε κάποιον αν θα πρέπει ή όχι να φύγει στο εξωτερικό για εκπαίδευση ή δουλειά.... Πάντως αυτό που σίγουρα δεν θέλω να γίνεται είναι να παρακινούνται οι νέοι να φύγουν έξω... και να υπάρχει γενικά η αντίληψη του <<τι κάνω εδώ? κάπου έξω θα ήταν καλύτερα...>> Γιατί έτσι δεν προσπαθούμε πραγματικά να αλλάξουμε κάτι στην Ελλάδα, στη νοοτροπία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sins

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Ναι, αλλά εγώ δεν μιλάω για αυτού του είδους την πληρωμή... Όπως και να έχει όταν εκπαιδεύεται στην Ελλάδα και φεύγει να δουλέψει στο εξωτερικό σίγουρα η Ελλάδα- οι πολίτες κάτι χάνουν και το κερδίζουν χωρίς ''κόπο'' οι άλλες χώρες στις οποίες μεταναστεύει ο νέος .

Δεν είμαι εγώ αυτή που θα πει σε κάποιον αν θα πρέπει ή όχι να φύγει στο εξωτερικό για εκπαίδευση ή δουλειά.... Πάντως αυτό που σίγουρα δεν θέλω να γίνεται είναι να παρακινούνται οι νέοι να φύγουν έξω... και να υπάρχει γενικά η αντίληψη του <<τι κάνω εδώ? κάπου έξω θα ήταν καλύτερα...>> Γιατί έτσι δεν προσπαθούμε πραγματικά να αλλάξουμε κάτι στην Ελλάδα, στη νοοτροπία

θεωρώ οτι κάλλιστα μπορεί κάποιος που έχει φύγει στο εξωτερικό να βοηθήσει στην αλλαγή της νοοτροπίας των Ελλήνων, παρα κάποιος που μείνει εδώ και απλά δεν κάτι τίποτα διαφορετικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Η Αγγελική έχει δίκιο αν δούμε το θέμα υπό μια άλλη σκοπιά. Σαν λαός γενικά δεν στηρίζουμε τη χώρα μας. Εντάξει, έχουμε μύρια στραβά, παράξενες νοοτροπίες, κάτι βλακειούλες του στυλ κούκλα κάνε αντ είμαι μπλοκ,...κλπ αλλά έχουμε και άλλα καλά. Έχουμε καλά στοιχεία. Όμως στεκόμαστε στη μιζέρια, κάνοντας το παιχνίδι του Τύπου. Sins γενικά όσους έτυχε να γνωρίσω σε Πανεπιστημιακό επίπεδο, πλην φωτεινών εξαιρέσεων, που σπούδασαν στο εξωτερικό με πρώτο πτυχίο και έκαναν ακαδημαϊκή καριέρα στη χώρα μας, ήταν τενεκέδες. Ναι, τενεκέδες. ΤΕΝΕΚΕΔΕΣ και συστημικοί. Μια αιτία της κατάστασης που βιώνει η χώρα μας, δεν είναι ο απλός μεροκαματιάρης φορτηγατζής συμπολίτης μας αλλά κάτι καρεκλοκένταυροι με "πτυχία" εκ του εξωτερικού του...1980 και φυσικά έντονη κομματική δραστηριότητα εκ Παρισίων (βλ. ΝΔ, ΚΚΕ, Πασοκ, ΣΥΡΙΖΑ, Μεταπολίτευση). Αυτοί ήρθαν τότε ως το λαμπρό μέλλον της παρθένας χώρας και βούτηξαν τις καρέκλες χωρίς κάποιο νομικό καθεστώς. Τώρα είναι αρκετά φαρισαίοι που συμπάσχουν την ανεργία του Έλληνα νέου (και όχι μόνο) αλλά οι ίδιοι έχουν 2-3 μισθούς από «κοινωνικούς» φορείς. Βέβαια ο πατέρας μου, ο πατέρας σου sins, τους χρυσοπληρώνει στην φορολογία. Έχουν και ένα αξιοσημείωτο στοιχείο: είναι κομματικά ευέλικτοι. Για τις ανάγκες της τσέπης γίνονται και "αριστεροί".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sins

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Η Αγγελική έχει δίκιο αν δούμε το θέμα υπό μια άλλη σκοπιά. Σαν λαός γενικά δεν στηρίζουμε τη χώρα μας. Εντάξει, έχουμε μύρια στραβά, παράξενες νοοτροπίες, κάτι βλακειούλες του στυλ κούκλα κάνε αντ είμαι μπλοκ,...κλπ αλλά έχουμε και άλλα καλά. Έχουμε καλά στοιχεία. Όμως στεκόμαστε στη μιζέρια, κάνοντας το παιχνίδι του Τύπου. Sins γενικά όσους έτυχε να γνωρίσω σε Πανεπιστημιακό επίπεδο, πλην φωτεινών εξαιρέσεων, που σπούδασαν στο εξωτερικό με πρώτο πτυχίο και έκαναν ακαδημαϊκή καριέρα στη χώρα μας, ήταν τενεκέδες. Ναι, τενεκέδες. ΤΕΝΕΚΕΔΕΣ και συστημικοί. Μια αιτία της κατάστασης που βιώνει η χώρα μας, δεν είναι ο απλός μεροκαματιάρης φορτηγατζής συμπολίτης μας αλλά κάτι καρεκλοκένταυροι με "πτυχία" εκ του εξωτερικού του...1980 και φυσικά έντονη κομματική δραστηριότητα εκ Παρισίων (βλ. ΝΔ, ΚΚΕ, Πασοκ, ΣΥΡΙΖΑ, Μεταπολίτευση). Αυτοί ήρθαν τότε ως το λαμπρό μέλλον της παρθένας χώρας και βούτηξαν τις καρέκλες χωρίς κάποιο νομικό καθεστώς. Τώρα είναι αρκετά φαρισαίοι που συμπάσχουν την ανεργία του Έλληνα νέου (και όχι μόνο) αλλά οι ίδιοι έχουν 2-3 μισθούς από «κοινωνικούς» φορείς. Βέβαια ο πατέρας μου, ο πατέρας σου sins, τους χρυσοπληρώνει στην φορολογία.

τενεκέδες θα υπάρχουν και με πτυχία του εξωτερικού και του εσωτερικού.
η αλήθεια όμως ειναι οτι αυτή την στιγμή η Ελλάδα δεν δίνει σε κάποιον την δυνατότητα να κάνει μια έρευνα, να προσφέρει με κάποιον τρόπο..αυτοί οι άνθρωποι αναγκαστικά καταφεύγουν στο εξωτερικό όπου και αξιοποιούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Μα αυτό λέω ότι εδώ δεν θα μείνουν αναξιοποίητες οι γνώσεις τους... Δηλαδή εδώ στην Ελλάδα κανείς δεν βρίσκει δουλειά, κανείς δεν κάνει αυτό που θέλει πραγματικά και όλοι μένουν στο περιθώριο...ή τουλάχιστον στην πλειονότητά τους... Ε όχι κάνεις λάθος αν το πιστεύεις αυτό.
Όποιος θέλει πραγματικά κάτι πίστεψε με θα το πραγματοποιήσει σε όποια χώρα και αν βρίσκεται...
Και δεν εννοούσα αυτό το αντάλλαγμα που λες... αλλά το ότι θα προσφέρουν κάτι σε μια χώρα η οποία δεν θα χρειαστεί να τους ''δώσει τίποτα'', γιατί την εκπαίδευση τους την έχει ''πληρώσει'' η Ελλάδα.

Νομίζω εσύ δεν έχεις συνειδητοποιήσει το πόσο δύσκολο είναι για έναν πτυχιούχο να βρει δουλειά με απολαβές τέτοιες ώστε να μπορεί να ζει μόνος του. Αν για του χ ψ λόγους είσαι ευχαριστημένη με τις επαγγελματικές προοπτικές στον τομέα σου στην Ελλάδα, το καλύτερο για σένα. Όμως ναι, δε μπορώ να βλέπω συνομηλικούς μου να εθελοτυφλούν και να πιστεύουν οτι μόλις αποφοιτήσουν θα τους κυνηγάνε οι εργοδότες.
Τα ρομαντικά του τύπου "όταν θες κάτι το πραγματοποιείς όπου και να σαι" δεν είναι επιχειρήματα.
Αλλά ακόμη κι έτσι, εμείς μπορεί να μη γουστάρουμε να τα πραγματοποιήσουμε εδώ.
Όπως είπα ήδη, ούτε στο εξωτερικό είναι εύκολα τα πράγματα αλλά καθετί που κανείς έχει προοπτικές, δε θα τρως μια ζωή το αγγούρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Νομίζω εσύ δεν έχεις συνειδητοποιήσει το πόσο δύσκολο είναι για έναν πτυχιούχο να βρει δουλειά με απολαβές τέτοιες ώστε να μπορεί να ζει μόνος του. Αν για του χ ψ λόγους είσαι ευχαριστημένη με τις επαγγελματικές προοπτικές στον τομέα σου στην Ελλάδα, το καλύτερο για σένα. Όμως ναι, δε μπορώ να βλέπω συνομηλικούς μου να εθελοτυφλούν και να πιστεύουν οτι μόλις αποφοιτήσουν θα τους κυνηγάνε οι εργοδότες.
Τα ρομαντικά του τύπου "όταν θες κάτι το πραγματοποιείς όπου και να σαι" δεν είναι επιχειρήματα.
Αλλά ακόμη κι έτσι, εμείς μπορεί να μη γουστάρουμε να τα πραγματοποιήσουμε εδώ.
Όπως είπα ήδη, ούτε στο εξωτερικό είναι εύκολα τα πράγματα αλλά καθετί που κανείς έχει προοπτικές, δε θα τρως μια ζωή το αγγούρι.

Όχι δεν μπορείς να μου λες ότι δεν ζω στην πραγματικότητα και ότι πιστεύω σε παραμύθια... Εξάλλου εγώ δεν αναφέρθηκα προσωπικά σε εσένα ούτε σε πρόσβαλα...
Και ακριβώς όπως λες και εσύ αν γουστάρεις φεύγεις δεν σε κρατάω εγώ στην Ελλάδα. Εγώ αυτό που προσπάθησα να πω είναι ότι δεν θέλω να βλέπω παιδιά να είναι απελπισμένοι και σίγουροι ότι θα αποτύχουν στην Ελλάδα χωρίς καν να προσπαθήσουν....
Όπως και να έχει αυτή είναι η γνώμη μου και συγγνώμη αν φάνηκε ''ρομαντική'' και μη πραγματοποιήσιμη.... Εγώ πιστεύω και θέλω να κάνω ό,τι μπορώ στην Ελλάδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top