Βαθμοθηρία: ποια η γνώμη σας;

Ποια η γνώμη σας για τα βαθμοθηρία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 15)
  • Είναι ανούσια

    Ψήφοι: 13 86.7%
  • Είναι χρήσιμη

    Ψήφοι: 2 13.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα παρακάτω μηνύματα με έκαναν να ξεκινήσω αυτό το thread:


H elinaki97 έγραψε στις 21:45, 09-03-10:

Γεια σας παιδια...ειμαι νεο μελος και θα ηθελα να μου πειτε πως θα μπορουσα να γινω απουσιολογος..ειλικρινα διαβαζω πολλες ωρες και γραφω πολυ καλα στα διαγωνισματα αλλα εβγαλα Μ.Ο 19 και το απουσιολογιο ειναι πολυ μακρια!πως θα τα καταφερω?helppppppp...:(
Και
ευχαριστω πολυ αν και δεν νομιζω να σταματησω να προσπαθω να το κατακτησω(σαν το εβερεστ ενα πραγμα!)
__________________________________________________________________________________________________________
Τι πιστεύετε εσείς; Εγώ πιστεύω ότι η βαθμοθηρία είναι ανούσια. Κι όταν λέω βαθμοθηρία εννοώ τα κλασσικά:
"Πρέπει να γράψω 20." "Πρέπει να ανεβάσω το Μ.Ο. μου για να πάρω το απουσιολόγιο" και κάτι τέτοια...! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Λοιπόν ,κατά την γνώμη μου η βαθμοθηρία πρέπει να υπάρχει γιατί μέσα από αυτήν γινόμαστε καλύτεροι και πιο παραγωγικοί.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αλλά φυσικά σε ένα επίπεδο φυσιολογικό! Όχι αυτό που ανέφερα φυσικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Λοιπόν ,κατά την γνώμη μου η βαθμοθηρία πρέπει να υπάρχει γιατί μέσα από αυτήν γινόμαστε καλύτεροι και πιο παραγωγικοί.!
λάθος. με την βαθμοθηρία δεν κυνηγάς γνώσεις, κυνηγάς βαθμούς. κι ένας βαθμός, ένα νούμερο δηλαδή, δεν ξέρω πως ακριβώς μπορεί να σε κάνει καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
λάθος. με την βαθμοθηρία δεν κυνηγάς γνώσεις, κυνηγάς βαθμούς. κι ένας βαθμός, ένα νούμερο δηλαδή, δεν ξέρω πως ακριβώς μπορεί να σε κάνει καλύτερο.

Ο βαθμός όμως είναι ο μόνος τρόπος που έχουμε για να αξιολογήσουμε την γνώση, έστω και σε στοιχειώδες επίπεδο. Το να κυνηγά κανείς τον βαθμό δεν είναι κακό, αν και είναι ανούσιο στην δευτεροβάθμια (κανείς δεν θα κοιτάξει τι πήρες στα Θρησκευτικά Γ γυμνασίου, ούτε μπαίνει το απουσιολόγιο πουθενά στο βιογραφικό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Λοιπόν ,κατά την γνώμη μου η βαθμοθηρία πρέπει να υπάρχει γιατί μέσα από αυτήν γινόμαστε καλύτεροι και πιο παραγωγικοί.!
Και πιο ανταγωνιστικοί με αποτέλεσμα κάθε μαθητής να προσπαθεί να "κρύψει" τον άλλον, να δείχνει τον καλύτερο εαυτό του και να έχει τη μέγιστη αποδοτικότητα και αποτελεσματικότητα. Κάτι που μπορεί να οδηγήσει σε ολιγοπώλια (τα γνωστά μας φυτά).


όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ο βαθμός όμως είναι ο μόνος τρόπος που έχουμε για να αξιολογήσουμε την γνώση, έστω και σε στοιχειώδες επίπεδο. Το να κυνηγά κανείς τον βαθμό δεν είναι κακό, αν και είναι ανούσιο στην δευτεροβάθμια (κανείς δεν θα κοιτάξει τι πήρες στα Θρησκευτικά Γ γυμνασίου, ούτε μπαίνει το απουσιολόγιο πουθενά στο βιογραφικό).

Ενώ στην Γ'βάθμια θα το κοιτάξουν? Ο βαθμός είναι ο μόνος τρόπος να αξιολογήσεις πόσο καλά κατάφερες να ανταποκριθείς στην ύλη του εξαμήνου/τριμήνου για τα σχολεία. Και αυτό είναι pointless γιατί το θέμα είναι τι σου μένει μετά. Για ρώτα τον φοιτητή/μαθητή 2 βδομάδες μετά την εξεταστική/τελικές εξετάσεις να σου πει τι θυμάται από την χρονιά που πέρασε. Βλέπεις φοιτητές που έγραψαν 8άρια και 9άρια και δεν ξέρουν να σου πουν πού είναι το μεσολόβιο γιατί έγραψαν 8 και 9 διαβάζοντας παλιά θέματα που ανακυκλώνονται, και φοιτητές που έγραψαν 5 και 6 (και άρα είναι στον πάτο των επιτυχόντων σύμφωνα με το σύστημα αξιολογόγησης), και μπορούν να σου πουν την πορεία του παλίνδρομου νεύρου και την εμβρυολογική του προέλευση γιατί ξεσκόνισαν το βιβλίο. Εγώ όσο και να διαβάσω δεν μπορώ να γράψω βαθμούς, πλην κάποιων εξαιρέσεων, και μετά το ξέσκισμα που έριξα στην Χειρουργική το Γενάρη και μου ήρθε ένα ταπεινό 6, το πήρα απόφαση: Δεν μπορώ να ανταποκριθώ στον τρόπο διαβάσματος που κάνουν άλλοι και γράφουν βαθμούς. Όμως μου έμειναν πολύ καλές βάσεις στην Χειρουργική. Αυτό δεν είναι το σημαντικό? :)

Όταν κυνηγάς τον βαθμό και σου έχει γίνει εμμονή, όχι δεν είναι καλό, και βγάλε και 1 βαθμό παραπάνω από εμένα στο Μ.Ο. στην τελική, δεν θα κάτσω να με στοιχειώσει. Οκ σε κάποια μαθήματα λες "είναι εύκολο, ας πάω για το 9 ή το 10", και ίσως και σε κάποιες σχολές το να βγάζεις Μ.Ο. κάτω από 8 να είναι παταγώδης αποτυχία, αλλά ο καθένας πορεύεται όπως τον βολεύει καλύτερα για να του μείνουν αυτά που θα τον κρίνουν μετά το Λύκειο και το Πανεπιστήμιο: Οι γνώσεις. Και αν βάλεις αυτοσκοπό να είσαι ο πρώτος στο τμήμα σου, θα έχεις ένα απολυτήριο λυκείου με 19,9 και έναν πτυχίο με Μ.Ο. 9,5 και από γνώσεις μπορεί να είσαι μπάζο, και το άριστα που θα βάλεις στο βιογραφικό να μην σημαίνει τίποτα.

p.s. Ακόμα και αναλυτική βαθμολογία να γράψεις στο βιογραφικό, ελπίζω να ξέρεις ότι δεν θα σε κρίνει από μόνο του. Πλέον κοιτάνε (αν όντως ζητάνε βιογραφικό), την εξωσχολική σου εμπειρία, που βαραίνει και περισσότερο.
p.s.2 Andy το ξέρω ότι άνοιξες το θέμα για το Γυμνάσιο, αλλά είναι ένα θέμα που καίει και τις 2 βαθμίδες. Ασε μας και εμάς να πούμε τον πόνο μας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εχεις γραψει ψιλοσκατα πανελληνιες και καθεσαι και καμαρωνεις για ενδοσχολικες και απολυτηρια ; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
Φυσικα αλλο το ενα αλλο το αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ναι :) το ενα μετραει καπως και το αλλα δεν μετραει καθολου ,μαντεψε ποιο ειναι ποιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ναι :) το ενα μετραει καπως και το αλλα δεν μετραει καθολου ,μαντεψε ποιο ειναι ποιο
Μην πιέζεις καταστάσεις.Σιγά σιγά θα πέσουν από το ροζ συννεφάκι του σχολείου.Σιγά σιγά.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Παντως Φώτη όταν διάβαζα στην έκθεση για τα προβλήματα της σημερινής εκπαίδευσης και έβλεπα τη βαθμόθηρια και το ανταγωνιστικό πνεύμα των μαθητών,μάντεψε ποιος μου ήρθε στο μυαλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
Γιατι giota μου για εμενα οι βαθμοι ηταν ο μονος τροπος διακρισης στο σχολειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η βαθμοθηρία και ο ανταγωνισμός έχουν πολλές φορές θετικό αντίκτυπο στον μαθητή που διακατέχεται από αυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Και επίσης έχουν και κακό αντίκτυπο.Συνηθίζουμε να περνούμε βαθμαρες στο σχολείο χωρίς να τις αξιζουμε (χωρίς να θέλω να πω Φώτη πως δεν τους έχεις πάρει με την αξία σου).Γενικά ολη αυτή η μανία να πάρουμε καλούς βαθμούς γιατί ετσι πρέπει ποτέ δε μου πολυαρεσε.Επίσης,αυτή η ανταγωνιστικότητα δημιουργεί και προβλήματα!παράδειγμα,είχα μια συμμαθήτρια η οποία για να γράψει καλύτερα από όλους στο τμήμα(ενδοσχολικες)και να βγάλει καλύτερο απολυτήριο,έλεγε λάθος τις απαντήσεις.και όχι,κανεις δεν την ρώτησε απλα εκείνη απο μονη της έλεγε τα σ-λ και τις απαντήσεις λάθος για να δημιουργήσει αμφιβολίες στους αλλους και να κάνουν λάθη..είναι ωραίο αυτο;ενταξει,εννοείται δε μπορούμε να τα ισοπεδωνουμε όλα,σίγουρο και κάπου ωφελεί αυτή η κατάσταση,αλλά δημιουργεί και ακραίες συμπεριφορές κατι το οποίο το θεωρώ φουλ άσκοπο..btw και μένα οι βαθμοί με διακρινανε στο σχολείο,αλλά δε νομιζω να μετράνε πουθενά...άντε σε καμια ευκαιριακη δουλειά που θα βρω ταυτόχρονα με τις σπουδες..σίγουρα οι βαθμοι επιβραβεύουν τον κόπο σου και φανερώνουν τις αδυναμίες σου,αλλά και παλι το να δινουμε τοση πια σημασία δε νομιζω οτι οδηγει κάπου..αυτα απο μένα,καλη επιτυχία στις πανελλήνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
Εντάξει το παράδειγμα που λες είναι πολύ σοβαρό.Γιατι να το κάνει αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν αναφέρομαι στις κίβδηλες βαθμολογίες του σχολείου...μιλάω για το να διαβάσεις και να θες να γράψεις άριστα σε φροντιστήριο και εν τέλει στις πανελλήνιες,εκεί ο ανταγωνισμός βοηθάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Για να τα λέμε όλα κι όλα όμως παιδιά και οι βαθμοί του Λυκείου μετράνε. Ένας από τους λόγους που δεν έδωσα πανελλήνιες ήταν επειδή ακόμα τότε οι πανελλήνιες επηρέαζαν το απολυτήριο και δεν ήθελα να χαλάσει το απολυτήριο λόγω ενός θέματος, μαθήματος κλπ. Εξ' άλλου θα σπούδαζα στην Ολλανδία οπότε δε χρειαζόταν να δώσω, αλλά και να χρειαζόταν θα έδινα την επόμενη χρονιά με ηρεμία. Τέλος πάντων φέτος λοιπόν όταν έκανα αίτηση για διδακτορικό μου ζητήθηκαν βαθμοί πτυχίου και απολυτηρίου λυκείου. Μη νομίζετε ότι δε θα χρειαστούν πουθενά, δεν ξέρει κανείς που μπορεί να χρειαστούν. Τώρα εάν συμφωνώ ή διαφωνώ με αυτή την πρακτική είναι άλλο θέμα!
Τώρα περί βαθμοθηρίας πάντα το θεωρούσα αρνητικό στοιχείο στους ανθρώπους, όπως και το να σε ανταγωνίζονται οι ίδιοι οι συμμαθητές σου (πχ να ζητάς βοήθεια σε κάποια άσκηση και να σου λένε α δεν ξέρω, δεν μπορώ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
Φυσικα και οι βαθμοι μετρανε.Δεν ξερω κανενα σχολειο που να βαζει βαθμους χωρις προσπαθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Εγώ πάντως ξέρω ότι στο σχολείο οι βαθμοί που παίρνει ο καθένας δεν είναι 100% αντικειμενικοί :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top