Επιλογή Ομάδας Προσανατολισμού

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,795 μηνύματα.
Βασικα καλησπερα σας! :P
Αυτη τη χρονια δινω πανελληνιες και δεν εχω αποφασισει ακομα σε ποια σχολη θελω να περασω (συνηθες φαινομενο :P). Στην δευτέρα λυκειου ημουν θετικη κατευθυνση και η σχεση μου με την χημεια ηταν καλη.Τωρα, στην θερινη προετοιμασια,οσο και να μου αρεσε το μαθημα της βιολογίας αδυνατουσα να το μαθω και γι'αυτο αλλαξα σε τεχνολογικη εφοσον δεν με ενδιεφεραν και οι επιστημες υγιειας!Το θέμα ειναι πως το χημικο με ενδιαφερει παρα πολυ και αμα καταφερω να περασω, θα μπορω να ανταπεξελθω στα μαθηματα της σχολης ή θα κανω 8ετια για να την τελειωσω λογω γνωστικου υποβαθρου; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Βασικα καλησπερα σας! :P
Αυτη τη χρονια δινω πανελληνιες και δεν εχω αποφασισει ακομα σε ποια σχολη θελω να περασω (συνηθες φαινομενο :P). Στην δευτέρα λυκειου ημουν θετικη κατευθυνση και η σχεση μου με την χημεια ηταν καλη.Τωρα, στην θερινη προετοιμασια,οσο και να μου αρεσε το μαθημα της βιολογίας αδυνατουσα να το μαθω και γι'αυτο αλλαξα σε τεχνολογικη εφοσον δεν με ενδιεφεραν και οι επιστημες υγιειας!Το θέμα ειναι πως το χημικο με ενδιαφερει παρα πολυ και αμα καταφερω να περασω, θα μπορω να ανταπεξελθω στα μαθηματα της σχολης ή θα κανω 8ετια για να την τελειωσω λογω γνωστικου υποβαθρου; :redface:

Δεν θα εχεις θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ματθαιος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ματθαιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Βασικα καλησπερα σας! :P
Αυτη τη χρονια δινω πανελληνιες και δεν εχω αποφασισει ακομα σε ποια σχολη θελω να περασω (συνηθες φαινομενο :P). Στην δευτέρα λυκειου ημουν θετικη κατευθυνση και η σχεση μου με την χημεια ηταν καλη.Τωρα, στην θερινη προετοιμασια,οσο και να μου αρεσε το μαθημα της βιολογίας αδυνατουσα να το μαθω και γι'αυτο αλλαξα σε τεχνολογικη εφοσον δεν με ενδιεφεραν και οι επιστημες υγιειας!Το θέμα ειναι πως το χημικο με ενδιαφερει παρα πολυ και αμα καταφερω να περασω, θα μπορω να ανταπεξελθω στα μαθηματα της σχολης ή θα κανω 8ετια για να την τελειωσω λογω γνωστικου υποβαθρου; :redface:

Να μην ανησυχεις καθολου για αυτο το θεμα!!!Στο Α' εξαμηνο της σχολης υπαρχει μαθημα επιλογης για τα παιδια που μπηκαν απο την τεχνολογικη για την υλη της χημειας Γ λυκειου!!Βεβαια δεν θα στο κανουν οπως θα στο εκαναν στο φροντιστηριο αλλα θα τα μαθεις , αλλωστε δεν ειναι και τοσο δυσκολα! Η ιοντικη ισσοροπια ειναι πιο ευκολη απο την χημικη....Ουτε Kp και βλακιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spooky29

Νεοφερμένος

Η Spooky29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
γεια σας
ειμαι α λυκειου και εχω ενα προβλημα με την επιλογη κατευθυνσης του χρονου.θα δωσω με το νεο συστημα και του χρονου πρεπει να επιλεξω αναμεσα σε θεωρητικη και σε θετικη απο θεωρητικη σκεφτομαι σχολες που εχουν να κανουν με ξενες γλωσσες μεταφραστικο η καποιες φιλολογιες ομως απο θετικη θελω χημικο που ειναι το ονειρο μου απο την πρωτη στιγμη που ασχοληθηκα με την χημεια ομως εχω καποιο προβλημα με τα μαθηματικα δεν τα ''παιρνω'' και δεν θελω να την παρησω ειδικα τωρα που τα θεματα γινονται ολο και πιο δυσκολα ομως και στα θεωρητικα οι επιδοσεις μου ειναι παρομοιες.ειμαι μετρια σε ολα τα μαθηματα
τι θα μου προτεινατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
γεια σας
ειμαι α λυκειου και εχω ενα προβλημα με την επιλογη κατευθυνσης του χρονου.θα δωσω με το νεο συστημα και του χρονου πρεπει να επιλεξω αναμεσα σε θεωρητικη και σε θετικη απο θεωρητικη σκεφτομαι σχολες που εχουν να κανουν με ξενες γλωσσες μεταφραστικο η καποιες φιλολογιες ομως απο θετικη θελω χημικο που ειναι το ονειρο μου απο την πρωτη στιγμη που ασχοληθηκα με την χημεια ομως εχω καποιο προβλημα με τα μαθηματικα δεν τα ''παιρνω'' και δεν θελω να την παρησω ειδικα τωρα που τα θεματα γινονται ολο και πιο δυσκολα ομως και στα θεωρητικα οι επιδοσεις μου ειναι παρομοιες.ειμαι μετρια σε ολα τα μαθηματα
τι θα μου προτεινατε;

Αν η χημεία σε ενδιαφέρει τόσο πολύ, τότε με προσπάθεια θα τα καταφέρεις και στα μαθηματικά.Οπότε να το κυνηγήσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
γεια σας
ειμαι α λυκειου και εχω ενα προβλημα με την επιλογη κατευθυνσης του χρονου.θα δωσω με το νεο συστημα και του χρονου πρεπει να επιλεξω αναμεσα σε θεωρητικη και σε θετικη απο θεωρητικη σκεφτομαι σχολες που εχουν να κανουν με ξενες γλωσσες μεταφραστικο η καποιες φιλολογιες ομως απο θετικη θελω χημικο που ειναι το ονειρο μου απο την πρωτη στιγμη που ασχοληθηκα με την χημεια ομως εχω καποιο προβλημα με τα μαθηματικα δεν τα ''παιρνω'' και δεν θελω να την παρησω ειδικα τωρα που τα θεματα γινονται ολο και πιο δυσκολα ομως και στα θεωρητικα οι επιδοσεις μου ειναι παρομοιες.ειμαι μετρια σε ολα τα μαθηματα
τι θα μου προτεινατε;

Kάποτε θα πρέπει να πάρεις και τα...Μαθηματικά, διότι σε Πανεπιστημιακό επίπεδο θα πρέπει να έχει λίγη φυσική σκέψη. Η χημεία σαν επιστήμη "δανείζεται" από τις άλλες θετικές επιστήμες. Τώρα, για την λυκειακή σου πορεία να μη το βάλεις κάτω. Είσαι σε ένα καλό χρονικό σημείο να πεις στον εαυτό σου, ότι στρώνω πωπό και ξεκινάω διάβασμα. Δεν εννοώ υπερβολές, ούτε να χάσεις την εφηβεία σου. Απλά θα πρέπει σε πρώτη φάση να πιστέψεις λίγο σε σένα. Η θετική και η χημεία, έχει πολλές διεξόδους. Ενδέχεται στο μέλλον να αλλάξεις και άποψη για κάποια σχολή. Χημεία για παράδειγμα, δεν κάνουν μόνο στο Χημικό Τμήμα. Όμως το Χημικό Τμήμα σου δίνει την πλήρη επάρκεια και τα ανάλογα επαγγελματικά δικαιώματα. Αυτά θα τα δεις εν καιρώ όσο θα ωριμάσεις. Προς το παρόν επικεντρώσου στο απαιτητικό λύκειο και μη σε παίρνει από κάτω, αν κάπου έχεις κενά. Όλοι έχουν κενά. Η όρεξη είναι η αρχή του παντός. Χρησιμοποίησε το διαδίκτυο προς όφελός σου, όχι μόνο για facebook και βλακείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,798 μηνύματα.
Για βουλευτής τη κατεύθυνση επιλέγω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ευρωπαϊκών και Σλαβικών Σπουδών στο ΠαΜακ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,798 μηνύματα.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ε δεν ξέρω ρε φίλε, έτσι όπως τα έχουν κάνει με το καινούργιο σύστημα. Έχουν στα βιβλιοπωλεία βιβλία που σου λένε από ποιες κατευθύνεις περνάνε σε ποια τμήματα, εσύ θα διαλέξεις την κατεύθυνση που θα σε βάλει στο ΠαΜακ, τμήμα Ευρωπαϊκών και Σλαβικών Σπουδών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,798 μηνύματα.
Ε δεν ξέρω ρε φίλε, έτσι όπως τα έχουν κάνει με το καινούργιο σύστημα. Έχουν στα βιβλιοπωλεία βιβλία που σου λένε από ποιες κατευθύνεις περνάνε σε ποια τμήματα, εσύ θα διαλέξεις την κατεύθυνση που θα σε βάλει στο ΠαΜακ, τμήμα Ευρωπαϊκών και Σλαβικών Σπουδών...




Μια ερώτηση μόνο: Στο πανεμιστημιο αν χάσης τη χρονιά? μπορείς να ξαναπροσπαθεισης την επόμενη χρονιά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Ναι, όσες χρονιές ή και δεκαετίες θέλεις. Στο Πανεπιστήμιο δεν υπάρχει θέμα διαγραφής. Γι' αυτό θέλουν όλοι να περάσουν στο Πανεπιστήμιο. Τα περί αγάπης για την επιστήμη είναι σκέτοι ρομαντισμοί του πεζοδρομίου, τουλάχιστον για την πλειοψηφία των φοιτητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Σώνει και καλά στην βουλή, ελπίζω να μην σε χάσει ο ελληνικός λαός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Μια ερώτηση μόνο: Στο πανεμιστημιο αν χάσης τη χρονιά? μπορείς να ξαναπροσπαθεισης την επόμενη χρονιά?

Εξαρτάται. Άμα κοπείς μέχρι 25% των μαθημάτων, συνεχίζεις στο επόμενο εξάμηνο. Αν κοπείς μέχρι στο 45% των μαθημάτων πας στην επαναληπτική του Σεπτεμβρίου. Αν κοπείς πάνω από το 45% των μαθημάτων, επαναλάμβανεις το εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Για βουλευτής τη κατεύθυνση επιλέγω?

Κλεπταποδόχων

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleanna pappa

Νεοφερμένος

Η eleanna pappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Θεωρητικη κατευθυνση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ParisGr

Νεοφερμένος

Ο ParisGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Είμαι μαθητής Α΄Λυκείου.
Θέλω να περάσω σε Σχολή Ηλεκτρονικών Υπολογιστών, μέσω θετικής, πριν τεχνολογικής κατεύθυνσης.
Το πρόβλημα είναι ότι φέτος ( 1ο 4μηνο), τα πάω καλύτερα στα θεωρητικά (Αρχαία 18, Έκθεση 17,5, Ιστορία 20) χωρίς φροντιστήρια,
απ' ό,τι στα μαθηματικά (14), με φροντιστήριο.
Έριξα μια ματιά στις Σχολές της Θεωρητικής και δεν μου αρέσουν (εκτός ίσως, από αγγλική φιλολογία)
Τα αρχαία δεν μου αρέσουν,
ούτε πολυσυμπαθώ τα μαθηματικά (βαριέμαι να γράφω, και η αλήθεια είναι ότι δεν εξασκούμαι αρκετά).
Αποστηθίζω εύκολα (χωρίς παπαγαλία), μου αρέσουν οι ηλεκτρονικούς υπολογιστές και μ' αυτούς θα ήθελα να ασχοληθώ.
Οπότε τι κάνω;
Επιμένω στη θετική κατεύθυνση με ρίσκο να φάω το κεφάλι μου στα μαθηματικά;
Υπάρχει περίπτωση να βελτιωθώ στα μαθηματικά με περισσότερη εξάσκηση;
Μήπως τελικά κλίνω στη θεωρητική και απλά δεν το' χω με τα μαθηματικά;
Τι απαιτήσεις έχουν οι ΑΟΘ και ΑΕΠΠ;
Τι λέει η πείρα σας;
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιασονας15

Νεοφερμένος

Ο Ιασονας15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλησπέρα φίλε μου, βλέπω λές για σχολή ηλεκτρονικών υπολογιστών, μιλάς για κάποιες συγκεκριμένες? Μπορώ να σε βοηθήσω γιατι εγω είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός και μηχανικός υπολογιστών. Εγώ μπήκα μέσω της τεχνολογικής. Στην πρώτη λυκείου αν θυμάμαι καλά τα μαθηματικά είναι άλγεβρα. Δεν έχει καμία σχέση με τα μαθηματικά της 3ης που είναι πολύ δυσκολότερα αλλα και πολύ πιο ενδιαφέροντα. Τα μαθηματικά θέλουν πολλές λυμένες ασκήσεις και φυσικά να νιώθεις, δεν είναι ιστορία που θα διαβάσεις λίγο παραπάνω και θα γίνεις κορυφή. Επίσης, ανάλογα με τη σχολή που είσαι θα έχεις και τα ανάλογα μαθήματα μέσα, όλα τα ΑΕΙ με πληροφορική έχουν μέσα κάποια μαθηματικά αλλα σε φυσικά πλαίσια. Στα πολυτεχνεία γίνεται ΧΑΜΟΣ. Και οταν λέμε για μαθηματικά μιλάμε για ανώτερα μαθηματικά, πολύ πάνω και απο αυτά της 3ης λυκείου. Αυτα τα λέω γιατι τα ζω, έχουμε πάρα πολλα κοινά μαθήματα με το μαθηματικό, απλά αυτοί εμβαθύνουν και ξεφεύγουν...ετσι και αλλιως είναι το αντικείμενο τους. Οπότε, αν δεν αποδίδεις στα μαθηματικά και πιάσεις απο σπόντα Ηλεκτρολόγους ή Μηχανικούς Υπολογιστών εγω θα έλεγα να το αποφύγεις οπωσδήποτε, καλά ειδικά τους ηλεκτρολόγους που κάνουν και αλλα πάρα πολλά που δεν έχουν σχέση με υπολογιστές, οι υπολογιστες είναι απλά συμπληρωματικός τομέας. Αυτά για τα μαθηματικά, το ΑΟΘ δεν ξέρω πως είναι οπότε δεν εκφέρω άποψη, το ΑΕΠΠ θέλει λογική απλά και να λύσεις ασκήσεις γιατι είναι κάτι καινούργιο. Αν ασχοληθείς με ΑΕΠΠ και δεν σου αρέσει τότε δεν κάνουν για σένα οι σχολές πληροφορικής. Ίσως έπρεπε να σε ρωτήσω αυτό απο την αρχή, όταν λες οτι σου αρέσουν οι υπολογιστές, πως το εννοείς, έχεις ασχοληθεί με κάποια γλώσσα προγραμματισμού? Γούσταρες? Γιατι αν μιλάς για gaming και fb...εντάξει :P
Έχω πάθος με την πληροφορική οπότε ρώτα αμα θέλεις, νομίζω θα μπορέσω να βοηθήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelkr

Νεοφερμένος

Ο stelkr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Φίλε μου ειμαι και γω σε αντιστοιχη σχολη. Στο τμημα Μηχανικων Η/Υ και Πληροφορικης στα Γιαννενα. Και οταν ημουν στην ηλικια σου σκεφτομουν ακριβως το ιδιο με σενα. Μονο η αγγλικη μου αρεσε απ'το 1ο πεδιο και σκεφτομουν να διαλεξω τελικα θετικη κατευθυνση στη Β Λυκειου, πραγμα που εκανα κιολας. Αυτο που λεει ο Ιασονας15 ειναι αληθεια. Πρωτον τα μαθηματικα που βλεπεις στην Α Λυκειου δεν εχουν καμια σχεση με τα μαθηματικα της Γ. Ειναι ενα κομματι των μαθηματικων που δεν εχετε ξαναδιδαχθει και ειναι πολυ πιο δυσκολο. Εμενα προσωπικα δεν μου αρεσε καθολου (Προτιμουσα την αλγεβρα). Και αργοτερα αν μπεις σε τμημα σχετικο με Πληροφορικη να εισαι σιγουρος οτι θα συναντησεις πολλα μαθηματικα. Σε μας σχεδον το 40-50% το μαθηματων ειναι μαθηματικα. Και ειλικρινα αν το ηξερα τοτε δεν θα δηλωνα αυτη τη σχολη. Το ΑΕΠΠ ειναι ενα ωραιο μαθημα που σε εισαγει στον προγραμματισμο. Εμενα μου αρεσε αρκετα κ γιαυτο δηλωσα την σχολη μου. Παντως να ξερεις δεν συγκρινεται καθολου με τον προγραμματισμο που θα χρειαστεις στις αντιστοιχες σχολες. Και κατι τελευταιο απο την εμπειρια μου μεχρι στιγμης στη σχολη μου(4ο ετος ειμαι), η πληροφορικη ειναι ενας τομεας που θελει να ψαχτεις αρκετα μονος σου. Θα σου μαθουν τα απολυτως βασικα των γλωσσων προγραμματισμου πχ, αλλα απο κει και περα εισαι μονος σου. Αν δεν εχεις θεμα μ'αυτο και τα πολλα μαθηματικα εισαι κομπλε. Απλα σου λεω τι παιζει για να εισαι προετοιμασμενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ParisGr

Νεοφερμένος

Ο ParisGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια και τις πληροφορίες.

Θα είμαι απόλυτα ειλικρινής: Δεν έχω διδαχθεί κάτι παραπάνω (γλώσσες κλπ) στους Η/Υ, πέραν αυτών που διδασκόμαστε στην Α΄. Λυκείου (τίποτα ουσιώδες δηλαδή).

Τα τμήματα Πληροφορικής είναι πάρα πολλά και ομολογώ ότι κάνοντας έρευνες στο Ίντερνετ,
περισσότερο μπερδεύομαι παρά διαφωτίζομαι για το αντικείμενο καθεμιάς και τις δεξιότητες που θα έχει ο απόφοιτός τους.

Π.χ., οι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί και Μηχανικοί Η/Υ όπως είστε εσείς, Ιασονας 15 και Stelkr, πού μπορούν να δουλέψουν και με ποιες προοπτικές;

Με ενδιαφέρουν οι υπολογιστές, τόσο software όσο και hardware (υπάρχει άραγε Τμήμα που να τα συνδυάζει;)

Ένα Τμήμα που θα με ενδιέφερε είναι "Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών".
Άραγε έχει τις ίδιες απαιτήσεις στα μαθηματικά με τις δικές σας Σχολές (που μάλλον είναι πολύ ανώτερες και καλύτερες;),
και πού θα μπορώ να βρω δουλειά στο μέλλον βγαίνοντας από εκεί;

Όπως καταλαβαίνετε είμαι απόλυτα μπερδεμένος και μη καλά πληροφορημένος.
Ευχαριστώ που με βοηθάτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top