Σήμερα η ώρα της γης. Εσείς θα κλείσετε τα φώτα σας;

zodkos

Νεοφερμένος

Ο zodkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
«Συνεπής» και φέτος στο «ραντεβού» του με την Ώρα της Γης ο πλανήτης «λαμβάνει μέρος» στην παγκόσμια εκστρατεία ενάντια στην κλιματική αλλαγή.

Σήμερα, Σάββατο 28 Μαρτίου, οι πολίτες καλούνται να σβήσουν τα φώτα, για μία ώρα, από τις 8.30 μμ έως τις 9.30 μμ, προκειμένου να στείλουν μήνυμα για την προστασία του περιβάλλοντος.

Η Ελλάδα συμμετέχει για έβδομη συνεχόμενη χρονιά στη συγκεκριμένη εκστρατεία που ξεκίνησε το 2007 στην Αυστραλία με πρωτοβουλία του WWF.

Φέτος, ο WWF μας καλεί τους ανθρώπους να βελτιώσουν την καθημερινότητά τους, συμμετέχοντας στο πρόγραμμα WWF – Καλύτερη Ζωή.

Έξι στους δέκα πολίτες είναι δυσαρεστημένοι από την ποιότητα ζωής στις μεγάλες πόλεις της Ελλάδας, όπως προκύπτει από έρευνα της Public Issue για λογαριασμό του WWF Ελλάς.

Σύμφωνα με την περιβαλλοντική οργάνωση «Η Ώρα της Γης φέτος δίνει την αφορμή στους πολίτες να ανακαλύψουν έναν διαφορετικό τρόπο ζωής μέσα από τη συμμετοχή τους στη WWF – Καλύτερη Ζωή. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα, αποκλειστικός δωρητής του οποίου είναι το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, φέρνει κοντά και προτρέπει τους ανθρώπους σε μικρές, αλλά σημαντικές αλλαγές τόσο για τους ίδιους όσο και για τον πλανήτη».

Πολλοί είναι οι δήμοι που έχουν δηλώσει συμμετοχή και έχουν καλέσει τους δημότες τους να λάβουν μέρος στην παγκόσμια εκστρατεία, ενώ για ακόμη μια χρονιά θα σβήσουν τα φώτα στον Ιερό Βράχο της Ακρόπολης.

Alpha tv.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
λελ οχι .Βαλτε λαμπες οικονομιας ,αν θελετε να κανετε κατι ουσιαστικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zodkos

Νεοφερμένος

Ο zodkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
λελ οχι .Βαλτε λαμπες οικονομιας ,αν θελετε να κανετε κατι ουσιαστικο

Ειναι κρίμα να βγάζουν φωτογραφίες από μακριά και να έχει όλη η πόλη κλειστά τα φώτα και συ ανοιχτά κατα τα αλλα συμφωνώ μαζί σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Α εμένα με βολεύει θα μαι και εκτός σπιτιού. Και θα ρθω μετά να κάτσω με ανοιχτό pc όλο το βράδυ για να αναπληρώσω. 8)

νταξ πέρα απ' την πλάκα νομίζω πως πιο πιθανό είναι να σου βγάλει την οικολογική συνείδηση από μέσα σου ο λογαριασμός της ΔΕΗ παρά τέτοιες καμπάνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Η συγκεκριμένη ώρα είναι ιδιαίτερα παραγωγική για μένα, οπότε θα την εκμεταλλευτώ για διάβασμα. Ίσως κρατήσω ανοιχτό μόνο το φωτιστικό γραφείου γιατί μέσα στα μαύρα σκοτάδια δουλειά δεν γίνεται :P

Πάντως η κίνηση είναι πιο πολύ συμβολική καθώς μια ώρα δεν είναι αρκετή για να γίνει οποιαδήποτε κλιματική αλλαγή. Φυσικά όποιος θέλει μπορεί να συμμετέχει σε μια τέτοια συλλογική δράση, αλλά σημαντικότερο θεωρώ να κατανοήσουμε οι ίδιοι την σοβαρότητα της κατάστασης και να ρυθμίσουμε κατάλληλα τις καθημερινές μας ενέργειες. Γιατί αν ο άλλος θυμάται να νοιαστεί για τον πλανήτη μόνο την συγκεκριμένη ώρα, ε τότε να το βράσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zodkos

Νεοφερμένος

Ο zodkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Θεωρώ πως πρέπει όλοι να ακολουθήσουμε το έθιμο γιατί έτσι βοηάμε τον πλανήτη να εξοικονομήσει σημαντικά ποσά ενέργειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αυτες οι καμπανιες μου θυμιζουν τα spams στο email του τυπου "Γινε καλυτερος ανθρωπος σε 10 λεπτα"

Σορρυ αλλα η οικολογια δεν ειναι το φορτε μου ουτε προκειται να συγκινηθω απο τετοιες οικολογικες καμπανιες. Κλειστε τα φωτα σας για να πληρωνετε λιγοτερη ΔΕΗ, οχι για να "σωσετε" φωκιες και πολικες αρκουδες

Και η ποιοτητα ζωης στις πολεις θα αλλαξει με εργα, οχι με οικολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Αυτες οι καμπανιες μου θυμιζουν τα spams στο email του τυπου "Γινε καλυτερος ανθρωπος σε 10 λεπτα"
Ούτε καν, να αποκτήσεις 10 ίντσες λένε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Εγώ γενικά δεν αντέχω καθόλου επετείους, παγκόσμιες γιορτές, μέρες... κ.λπ..
Όσον αφορά το συγκεκριμένο, όχι δεν έκλεισα τα φώτα και θα ήταν μεγάλη βλακεία εάν το έκανα. Δηλαδή θέλετε να μου πείτε πως πρέπει μόνο μία φορά το χρόνο να κλείνουμε τα φώτα για εξοικονόμηση ενέργειας, προστασίας του περιβάλλοντος κ.λπ. κ.λπ...;;;; Ναι, και εγώ θέλω το καλό του περιβάλλοντος και της ενέργειας, μόνο που εγώ το βοηθώ κάθε μέρα και όχι 2 ώρες τον χρόνο. Ξέρω, είμαι πολύ σκληρός και κακός... οπότε εσείς να έχετε τα φώτα ανοιχτά όλη τη μέρα και όλο το χρόνο, και να τα κλείνετε μόνο στις 18 Μαρτίου.. εγώ θα τα έχω κλειστά όλο το χρόνο, αλλά εκείνη τη στιγμή θα τα ανοίγω..

Πάντα η γνώμη μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εγώ γενικά δεν αντέχω καθόλου επετείους, παγκόσμιες γιορτές, μέρες... κ.λπ..
Όσον αφορά το συγκεκριμένο, όχι δεν έκλεισα τα φώτα και θα ήταν μεγάλη βλακεία εάν το έκανα. Δηλαδή θέλετε να μου πείτε πως πρέπει μόνο μία φορά το χρόνο να κλείνουμε τα φώτα για εξοικονόμηση ενέργειας, προστασίας του περιβάλλοντος κ.λπ. κ.λπ...;;;; Ναι, και εγώ θέλω το καλό του περιβάλλοντος και της ενέργειας, μόνο που εγώ το βοηθώ κάθε μέρα και όχι 2 ώρες τον χρόνο. Ξέρω, είμαι πολύ σκληρός και κακός... οπότε εσείς να έχετε τα φώτα ανοιχτά όλη τη μέρα και όλο το χρόνο, και να τα κλείνετε μόνο στις 18 Μαρτίου.. εγώ θα τα έχω κλειστά όλο το χρόνο, αλλά εκείνη τη στιγμή θα τα ανοίγω..

Πάντα η γνώμη μου..

α, καλά. ξέρεις, υπάρχουν κι άλλοι λογικοί άνθρωποι, όχι μόνο εσύ. κι άλλοι βάζουμε λάμπες φθορίου ή κλείνουμε τις συσκευές όποτε δεν χρειάζονται. δεν γίνεσαι ούτε σκληρός ούτε κακός επειδή εξέφρασες διαφορετική άποψη. και ναι πάντα η γνώμη σου. ο καθένας τη δική του γνώμη εκφράζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
α, καλά. ξέρεις, υπάρχουν κι άλλοι λογικοί άνθρωποι, όχι μόνο εσύ. κι άλλοι βάζουμε λάμπες φθορίου ή κλείνουμε τις συσκευές όποτε δεν χρειάζονται. δεν γίνεσαι ούτε σκληρός ούτε κακός επειδή εξέφρασες διαφορετική άποψη. και ναι πάντα η γνώμη σου. ο καθένας τη δική του γνώμη εκφράζει.
Και είπες να το σχολιάσεις ε;; :P Ξέρω ότι κάποιοι το κάνουν, αλλά μου τη δίνει στα νεύρα η λογική αυτής της μέρας. Ουσιαστικά, μας λέει να έχουμε όλη την υπόλοιπη μέρα ανοιχτά τα φώτα ή να χαλάμε ρεύμα και ΜΟΝΟ, εκείνη τη στιγμή να τα κλείνουμε...
Μπράβο σου που βοηθάς το περιβάλλον καθημερινά και μπράβο σε όποιον το κάνει, αλλά μου φαίνεται κάπως παράλογο να θεωρήτε σωστή αυτή τη μέρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top