Άνεργοι ή τεμπέληδες οι Έλληνες νέοι;

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Θα ηθελα να τονισω και κατι που γραφεται πολυ σε διαφορα ελληνικα σαιτς, οτι οι Ελληνες εργαζονται περισσοτερες ωρες απο τον μεσο Ευρωπαιο και οτι μυθος ειναι οτι οι Γερμανοι ή οι λοιποι Βορειοευρωπαιοι ειναι δουλευταραδες και ο Ελληνας αρχιδοξυστης. Δεν μετραει μονο ποσες ωρες δουλευεις. Μετραει και το πως δουλευεις. Οταν στη Γερμανια ειναι ολα ηλεκτρονικα ενω στην Ελλαδα μεχρι πριν μερικα χρονια ηταν χειρογραφες οι φορολογικες δηλωσεις ή δεν μπορουσες να παρεις κανενα χαρτι αν δεν περναγες μια βολτα απο την ΔΟΥ και να περιμενες μια ωρα και βαλε στην ουρα, ειναι ξεκαθαρο οτι στην Ελλαδα λειπει αποδοτικοτητα. Γραφεια και ξανα γραφεια, σφραγιδες και ξανα σφραγιδες με αποτελεσμα το εργο που παραγεται στον αντιστοιχο χρονο με εναν αλλο Ευρωπαιο να ειναι σαφως μικροτερο.

Λυπάμαι αλλά αν δεν καταργηθεί ο κατώτατος μισθός (ο οποίος κατώτατος είναι ήδη για γέλια, είναι σαν να βάζεις ρήτρα 4 στην εξεταστική) , αν δεν αυξηθούν τα προνόμια των εργαζόμενων και αν δεν ενθαρρύνουμε τον κόσμο να εργαστεί τότε εγώ δεν βλέπω την κατάσταση να καλυτερεύει.

Δεν ειναι ο κατωτατος μισθος το προβλημα μας. Το προβλημα ειναι οτι η Ελληνικη οικονομια τροφοδοτουσε και τροφοδοτουταν σε ενα πολυ μεγαλο βαθμο απο το υδροκεφαλο δημοσιο. Ειμαστε σε μια χωρα που το ονειρο της πλειοψηφιας του πληθυσμου ειναι να εργαστει στο δημοσιο και κυνηγαμε καθε πιθανοτητα ιδιωτικης πρωτοβουλιας. Αν δεν δυναμωσει ο ιδιωτικος τομεας (κι αυτο σημαινει πρωτοβουλιες απο την πολιτικη ηγεσια οπως κατακορυφη μειωση των φορολογικων συντελεστων) η ανεργια στην Ελλαδα δεν προκειται να μειωθει.

Οσο για τη νοοτροπια της τεμπελιας, αυτη καλλιεργηθηκε με τα χρονια ακριβως λογω του δημοσιου. Η λογικη ηταν: προσπαθησε να χωθεις στο δημοσιο, να αραξεις, να μην εχεις κανενα αφεντικο πανω απο το κεφαλι σου και μηνας μπαινει μηνας βγαινει ο μισθος θα πεφτει.

Ξέρω από φίλους που έχουν κάνει μεταπτυχιακά και περιμένουν να τους πάρει κάποιος στην δουλειά.....

ο εργοδότης δε ψάχνει από χαρτιά αλλά για έργο .............
+1000

Λίγοι νέοι Έλληνες (ένας από αυτούς είμαι και εγώ) σπουδάζουμε με σκοπό να στήσουμε κάτι δικό μας οι περισσότεροι θέλουν απλά να διοριστούν κάπου....

Ουτε οι start-ups ειναι χρυση λυση. Κυριως ηταν διεξοδος επειδη δεν υπηρχαν δουλειες στον ιδιωτικο τομεα ή τουλαχιστον οσες υπηρχαν ηταν για γελια. Πανω απο το 90% δεν βγαζουν ποτε κερδος. Σιγουρα βεβαια ειναι ενα βημα προς την θετικη κατευθυνση γιατι ενθαρυννεται η επιχειρηματικοτητα και δημιουργουνται θεσεις εργασιας (κυριως βεβαια για προγραμματιστες κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Λυπάμαι αλλά αν δεν καταργηθεί ο κατώτατος μισθός (ο οποίος κατώτατος είναι ήδη για γέλια, είναι σαν να βάζεις ρήτρα 4 στην εξεταστική) , αν δεν αυξηθούν τα προνόμια των εργαζόμενων και αν δεν ενθαρρύνουμε τον κόσμο να εργαστεί τότε εγώ δεν βλέπω την κατάσταση να καλυτερεύει.
Όταν λες να καταργηθεί ο κατώτατος μισθός, τι ακριβώς εννοείς; Να μπορεί ο εργοδότης να σε πληρώσει όσο (λίγο ή πολύ) θέλει? Δεν είμαι σίγουρη πως αυτό το μέτρο από μόνο του θα οδηγήσει σε μείωση της ανεργίας.

Κατά τ' άλλα, συμφωνώ πως οι Έλληνες μπορεί να είναι στο χώρο εργασίας τους πολλές ώρες σε σύγκριση με άλλους λαούς αλλά σίγουρα είναι λιγότερο αποδοτικοί. Επίσης οι Έλληνες σε γενικές γραμμές είναι πιο χαλαροί γενικώς, άνετα "πετάγονται" σε μια δουλίτσα εν ώρα εργασίας ή μιλάνε στα κινητά τους (ΟΚ όχι όλοι, αλλά συμβαίνει συχνά) ή χαζολογάνε με συναδέλφους ή ασχολούνται με πράγματα που θα μπορούσε ένας υπολογιστής να κάνει πολύ πιο εύκολα και γρήγορα.

Ναι, πληρωνόμαστε λιγότερο, αλλά αντιστοίχως μικρότερα είναι τα έξοδά μας για στέγαση, σίτιση και συγκοινωνίες.

Οι start ups σίγουρα δεν είναι λύση. Λύση δεν είναι ούτε οι μικρές επιχειρήσεις που απασχολούν 4-5 άτομα (εκ των οποίων τα μισά είναι συγγενείς του εργοδότη και τα άλλα μισά δουλεύουν με μερική απασχόληση). Λύση θα ήταν η ενδυνάμωση του γενικότερου ιδιωτικού τομέα (ιδιαίτερα των μεσαίων και μεγάλων επιχειρήσεων) που θα είχε ως αποτέλεσμα την απορρόφηση μεγάλου αριθμού εργαζόμενων σε διάφορες θέσεις εργασίας. Αλλά για να γίνει αυτό, πρέπει να σταματήσει το κράτος να βλέπει τον επιχειρηματία είτε ως εχθρό του κράτους είτε ως παχιά αγελάδα για άρμεγμα (βλ. φορολόγηση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Θεωρώ οτι είναι ίσως θέμα νοοτροπίας η οποία παρατηρώ και από το γύρω μου περιβάλλον αλλάζει σταδιακά.
Δηλαδή συμφοιτητές μου κάνουν κάποια ιδιαίτερα,ή μοιράζουν κανέναν φυλλάδιο...
Όχι νόμιμη εργασία αλλά βγάζεις ένα χαρτζιλίκι και νιώθεις οτι έστω κάτι προσφέρεις.
Προσωπικά αν και μου έχει δοθεί η ευκαιρία να εργαστώ και στο 1ο και τώρα στο 2ο έτος δεν το έχω κάνει διότι προτιμώ να επικεντρώνομαι στις σπουδές μου και σε εξωτερικές δραστηριότητες,προσπαθώ όσο μπορώ να χτίσω ανθρώπινο κεφάλαιο.
Τα καλοκαίρια παρ'όλα αυτά,για ένα μήνα εργάζομαι και δεν θα έλεγα οτι υπάρχει κάποιο κόμπλεξ σχετικά με χειρωνακτικές εργασίες,το προπέρσινο καλοκαίρι κουβαλούσα πινακίδες για μια εταιρεία ασφαλίσεων,και πέρσι δούλεψα ως το παιδί για όλες τις δουλειές στην FIAT.
Πιστεύω οτι αν το ψάξεις λίγο μπορείς να βρεις εργασία αρκεί να απορρίψεις την νοοτροπία,οτι παίρνοντας πτυχίο θα με περιμένει διευθυντική θέση και 3 χιλιάρικά κάθε μήνα στον τραπεζικό μου λογαριασμό.

Υ.Γ.:Τώρα που είμαστε νέοι,επίσης μπορούμε να ξεκινήσουμε κάτι δικό μας,μια start-up,τέτοιες διαδικασίες δίνουν ωραίες εμπειρίες,έχω προσπαθήσει 2 φορές,απέτυχα και τις 2 αλλά κουβέντα να γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μην το ψάχνετε και πολύ ο μοναδικός τρόπος για να μειωθεί η ανεργία είναι η μείωση της φορολογίας των μικρομεσαίων επιχειρήσεων, γιατί αυτές απορροφούν τον μεγαλύτερο αριθμό εργαζομένων.



Όπως φαίνεται στην εικόνα οι περισσότεροι μισθωτοί φορολογούνται ελάχιστα εώς καθόλου. Κάθε Ιούνη στους περισσότερους μισθωτούς γίνεται επιστροφή εξαιτίας της παρακράτησης που γίνεται στο μισθό τους. Συνεπώς ο μόνος φόρος που οι περισσότεροι μισθωτοί έχουν την αίσθηση ότι πληρώνουν είναι ο ΕΝΦΙΑ γι αυτό και τόσο "αγώνας" να καταργηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Αλλά για να γίνει αυτό, πρέπει να σταματήσει το κράτος να βλέπει τον επιχειρηματία είτε ως εχθρό του κράτους είτε ως παχιά αγελάδα για άρμεγμα (βλ. φορολόγηση).

To κράτος μας, για την ιστορία, φορολογεί τον ελεύθερο επαγγελματία από το 1 €. Μεσαιωνικός τρόπος εξασφάλισης φόρων. Σε καμία χώρα του δυτικού κόσμου δεν γίνεται αυτό. Είχα διαβάσει στο ΒΗΜΑ, ότι μια Ευρωπαϊκή χώρα όπως η Ολλανδία φορολογεί τον ιδιώτη μετά τα πρώτα 10.000 €. Όμως η Ελλάδα πρέπει να συντηρήσει τόσα στόματα κομματικού στρατού, ψηφοφόρων = δημοσίων υπαλλήλων. :hmm: Όσο επικρατεί αυτή η λογική αρπαγής (συλλογής ήθελα να πω) φόρων, δεν θα αλλάξει κάτι. Η ανεργία θα διογκωθεί και άλλο. Τουλάχιστον μας έμεινε η ελπίδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Σωστά η λύση για την εξάλειψη της ανεργίας είναι η ενίσχυση των μονοπωλίων, όχι ο σοσιαλιστικός μετασχηματισμός της κοινωνίας :whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Μονοπώλιο η ατομική ιδιωτική επιχείρηση; Μάλιστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Μονοπώλιο η ατομική ιδιωτική επιχείρηση; Μάλιστα...

Αναφερόμουν ιδιαίτερα στο ενίσχιση των μεγάλων επιχειρήσεων που είδα κάπου απο τη Nina
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Σωστά η λύση για την εξάλειψη της ανεργίας είναι η ενίσχυση των μονοπωλίων, όχι ο σοσιαλιστικός μετασχηματισμός της κοινωνίας
Τα μονοπώλια πού κολλάνε; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Τα μονοπώλια πού κολλάνε; :hmm:

Όταν λες για μεγάλες επιχειρήσεις προφανως εννοείς μονοπωλιακούς ομίλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μονοπωλιο δεν υπαρχει στην ελευθερη αγορα, στην Ελλαδα υφισταται και συνηθως ειναι κρατικο. Αν ελεγες ολιγοπωλιο θα συμφωνουσα μαζι μου, πολλες μεγαλες εταιριες εχουν συγχωνευθει πλεον, αλλα μην αναμασας οσα διατυμπανιζει ο Περισσος γιατι δεν μπορουμε να κανουμε κουβεντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Όταν λες για μεγάλες επιχειρήσεις προφανως εννοείς μονοπωλιακούς ομίλους
Περίεργη λογική :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top