Επιλογή Ομάδας Προσανατολισμού

andrespan12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
σε καμια περιπτωση δεν ειναι αργα.για να σου δωσω να καταλαβεις,στην πολη μου ολα τα φροντιστηρια και ιδιαιτερα ξεκινανε 1 αυγουστου για την γ λυκειου
μαλιστα,καποια φροντιστηρια αλλα και καποιοι καθηγητες ξεκινουσαν αοδε και αεππ απο 15 αυγουστου.απο οσο γνωριζω,τα 2 αυτα μαθηματα διδασκονται 2 φορεσ την εβδομαδα,αρα εχεις χασει 6 ωρες απο καθε μαθημα,ωρες που μπορουν να καλυφθουν.σου προτεινω να μιλησεις με καθηγητες που διδασκουν τα μαθηματα αυτα,ενω αν εισαι σιγουρη για αυτη σου την αποφαση,,μπορει να ξεκινησεις απο μονη σου αοδε απο αυριο κιολας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariaal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariaal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Σας ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jeden747

Νεοφερμένος

Ο jeden747 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά, εδώ και ένα μήνα τώρα έχουν αρχίσει να με προβληματίζουν διαφορα πράγματα σχετικά με τη σχολική μου σταδιοδρομία και ειδικότερα με το αν έκανα την σωστή επιλογή κατεύθηνσης. Το κείμενο είναι λίγο μεγάλο, συγνώμη για αυτό, αλλά χρειάζομαι πραγματικά μια λύση σε αυτό το πρόβλημα.

Όταν άρχισα το λύκειο, όλοι οι γύρω μου με ρωτούσαν πια κατεύθηνση θα ακολουθήσω, τι θέλω να γίνω στο μέλλον κ.λ.π και εγώ τους έλεγα συνέχεια δεν ξέρω. Ενώ ήξερα ότι κάποια στιγμή θα έπρεπε να κάνω μια επιλογή, το μυαλό μου φαινόταν σαν να μην ήθελε να αποφασίσει. Τέλος Μάη επέλεξα θετική κατεύθηνση διότι πάντα μου άρεσαν τα μαθηματικά και η φυσική. Ήξερα ότι εάν πήγαινα θετική θα είχα κάτι σαν advantage να το πούμε διότι θα είχα 2 επιλογές του χρόνου να κάνω μεταξύ θετικής και τεχνολογικής και παράλληλα όλοι γύρω μου έλεγαν να πάω θετική για τον ίδιο λόγο αλλά και ότι 1ον εάν πήγενα θεωρητική, μέχρι τότε πίστευα ότι δεν μου άρεσαν τα αρχαία, δεν πρόκειται να έβρισκα δουλειά ΠΟΤΕ και 2ον η τεχνολογική έχει τα ίδια μαθήματα με την θετική πλήν την χημεία οπότε εάν μπορούσα να είχα μέτριους-καλούς βαθμούς εκεί, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα.

Πήγα λοιπόν θετική, όλα ωραία και καλά, λατρεύω ότι έχει να κάνει με φυσική οπότε πραγματικά δεν είχα πολλά προβλήματα, αλλά εδώ και ένα μήνα τώρα σκέφτομαι ότι κάτι μου λείπει...έχω αρχίσει να αναπτύσω μια αγάπη προς τα λατινικά και πολλές φορές βρίσκω τον εαυτό μου να διαβάζω οδηγούς για αρχάριους στα λατινικά στο ίντερνετ, κάτι που ούτε θα σκεφτόμουν να κάνω πιο παλιά. Επίσης πάντα μου άρεσε υπερβολικά η Ιστορία. Τι υπηρχε πριν από εμάς? Πως ζούσαν οι άνθρωποι στον Μεσαίωνα για παράδειγμα ή το πως εξελίχθηκαν οι διάφοροι πολιτισμοί που έζησαν πάνω στην Γη. Τέλος, υπάρχουν και τα αρχαία...αυτό το μάθημα το μισούσα πραγματικά μέχρι που ξεκίνησα την 2α λυκείου. Ήταν η...νέμεσις μου να το πούμε? κάτι τέτοιο. Στο γυμνάσιο, τα αρχαία ήταν πάντα το χειρότερο μου μάθημα και ακόμα και στην πρώτη λυκείου που είχαμε ένα πάρα πολύ καλό καθηγητή που τα εξηγούσε όλα τέλεια, πάνω από 15 δεν πήρα...Εδώ και ένα μήνα όμως δεν νιώθω καλά για την επιλογή μου. Ακόμα τα πάω καλά με την θετική και όλα τα μαθήματα, ακόμα μου αρέσουν τα φυσικομαθηματικά αλλά μερικές φορές σκέφτομαι πως θα ήταν εάν είχα πάει θεωρητική...

Από μικρός ήμουν πάρα πολύ καλός με τα αγγλικά. Πρόπερσυ πήρα το lower με Α+ και φέτος πάω για proficiency και όλοι μου λένε ότι άμα ακολουθήσω σπουδές αγγλικής φιλολογίας, θα έχω ένα πολύ καλό μέλλον μπροστά μου, που είναι κάτι που το πιστεύω και εγώ. Έλα ντε όμως που έμαθα ότι δεν μπορείς να ακολούθήσεις αυτές τις σπουδές εάν είσαι θετική ή τεχνολογική...

Από την άλλη, τη φυσική και τα μαθηματικά τα αισθάνωμαι κάτι το φυσικό. Πάντα τα πήγαινα καλά σε αυτά τα δύο χωρίς πάρα πολύ διάβασμα. 15 λεπτά τους τύπους και έπαιρνα ένα 17 άνετα αλλά τώρα τελευταία έχουν αρχίσει να δυσκολεύυν τα πράγματα. Δεν παίρνω ±17 και είδα ότι πρέπει να διαβάζω πολύ περισσότερο εάν θέλω να τα πάω εξήσου καλά με τις προηγούμενες χρονιές μου. Επιπλέον, δεν ξέρω καν πιο επάγγελμα θα ακολουθήσω στο μέλλον και με την 3η λυκείου και τις πανελλήνιες να πλησιάζουν, αγχώνομαι όλο και πιο πολύ.
Δεν ξέρω τι να κάνω και ενώ έχω σπάσει το κεφάλι μου δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σκέφτομαι αυτά τα πράγματα ενώ έχει περάσει είδη η μισή χρονιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VirginiaOnAir

Νεοφερμένος

Η VirginiaOnAir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οδοντιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Jeden747 μου θυμίζεις αρκετά τον εαυτό μου...Σου αρέσουν πολλά μαθήματα κι αυτό είναι ένα πρόβλημα στο ελληνικό σχολείο. Για να μη μετανιώνεις την επιλογή κατεύθυνσης που θα κάνεις του χρόνου πρέπει να δεις ποια ή ποιες σχολές σε τραβάνε περισσότερο. Που να λες "αν περάσω εκεί θα νιώσω τεράστια ικανοποίηση και θα είμαι χαρούμενος να την παρακολουθώ". Το λέω γτ ίσως δν ξέρεις ακόμη το επάγγελμα που θα ήθελες να ακολουθήσεις, οπότε διάλεξε έστω ποιο ή ποια επιστημονικά πεδία σε τραβάνε. Η θεωρητική, αν την προτιμήσεις, ίσως σε κάνει να σιχαθείς την Ιστορία με τόση παπαγαλία που έχει...Και πώς και σου αρέσουν τα αρχαία στη Β Λυκείου, αφού γραμματική και συντακτικό στη Γενική παιδεία δν κανει κανείς, τα ερμηνευτικά σου αρέσουν? Από την άλλη, τα Μαθηματικά και η Φυσική όπως είδες σοβαρευουν και σοβαρευουν ακόμη περισσότερο στην Γ Λυκείου....Το να πας Αγγλική φιλολογία το πιστεύω ότι θα σου έρθει πολύ φυσικά...Μπορείς όμως να πας και κόντρα στη φύση σου, εάν αυτό θα σε κάνει ευτυχισμένο κι ας είναι δυσκολότερο να το πετύχεις. Όπως και να χει, χρόνο έχεις ακόμα να κατασταλάξεις...Ο,τι κι αν διαλέξεις, δε σημαίνει ότι θα χάσεις κάθε επαφή με τα άλλα για πάντα. Μπορείς πάντα να εμπλουτίζεις τις γνώσεις σου...ερασιτεχνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jeden747

Νεοφερμένος

Ο jeden747 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ναι, έχω αρχίσει να ψάχνω για διάφορες σχολές αλλά δεν εχω βρει μια, δύο που μου έχουν κάνει κλικ μέχρι στιγμής :/ Υπάρχει κάποιος τρόπος να πάω Αγγλική Φιλολογία χωρίς να έχω πάει θεωρητική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Ναι, έχω αρχίσει να ψάχνω για διάφορες σχολές αλλά δεν εχω βρει μια, δύο που μου έχουν κάνει κλικ μέχρι στιγμής :/ Υπάρχει κάποιος τρόπος να πάω Αγγλική Φιλολογία χωρίς να έχω πάει θεωρητική?
επειδή ανέφερες την αγγλική φιλολογία θα σου πώ ότι δεν είναι τόσο καλή επιλογή πλέον. Όχι όσον αφορά το θέμα των σπουδών αλλά την επαγγελματική αποκατάσταση. Επίσης αν κοιτάξεις που έχουν φτάσει οι βάσεις θα σε χτυπήσει εγκεφαλικό. Εγώ σου προτείνω (παρ'ότι είμαι θεωρητική και δεν μετανιώνω ούτε στιγμή για την απόφασή μου) να παραμείνεις θετική ή στη χειρότερη να πας τεχνολογική. Έχεις μεγαλύτερο εύρος επιλογών και μεταξύ μας πιο εύκολη επαγγελματική αποκατάσταση. Μπες στο google και κανε μια αναζήτηση για τίποτε σεμινάρια επαγγελματικού προσανατολισμού, ρώτα διάφορους φοιτητές με τι ασχολούνται στη σχολή τους, μπες σε σαιτ των σχολων και ψάξε. Για κανέναν δεν ήταν τόσο απλό να βρει το τι θέλει πραγματικά να κάνει με τη ζωή του. Πραγματικά δεν υπήρξε ποτέ ούτε ένας που να μην ξανασκεφτεί την επιλογή του ή να μην απογοητευτεί (εγώ ξεκίνησα απο 5 χρονών να θέλω να γίνω πατινέρ ,ατα δέκα δημοσιογράφος και στα 16 μου καταστάλαξα) .Υπάρχουν πολλοί που δεν έχουν βρει την κλίση τους οπότε μην ανησυχείς δεν είσαι ο μοναδικός. Ψαξ'το λίγο αλλά αν δεν αποφασίσεις σε εκλιπαρώ μη τα παρατήσεις και μη βάλεις πλώρη για καμιά ιατρική και γίνεις γιατρός για να χαίρεται η θεία-κούλα στο χωριό. Σκέψου αρχικά ποια μαθήματα προτιμάς και απόκλεισε επαγγέλματα που μισείς(π.χ. ιατρικά επειδή δεν μπορείς τα αίματα, υπολογιστές εειδή σε αφήνουν αδιάφορο. Τέλος επειδή προηγουμένως έλεγες ότι παλιά με λίγο διάβασμα έβγαζες ένα 17, να σου πω ότι τώρα τελείωσαν τα ψέματα.Από μαζοχισμό λες όλοι να τρέχουν σε φροντιστήρια και να διαβάζουν ως τη μία το βράδυ. Τώρα είναι που θα σε ξεζουμίσουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ναι, έχω αρχίσει να ψάχνω για διάφορες σχολές αλλά δεν εχω βρει μια, δύο που μου έχουν κάνει κλικ μέχρι στιγμής :/ Υπάρχει κάποιος τρόπος να πάω Αγγλική Φιλολογία χωρίς να έχω πάει θεωρητική?
Μπορείς να πάρεις ιστορία γενικής παιδείας στη γ' λυκείου ως 6ο μάθημα πανελλαδικώς εξεταζόμενο, ώστε να ξεκλειδώσεις τον 1ο πεδίο, αλλά δεν το συνιστώ :P

(+πρέπει να δώσεις και ειδικό μάθημα τα αγγλικά, που είναι επιπέδου Β2-Γ1)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Μπορείς να πάρεις ιστορία γενικής παιδείας στη γ' λυκείου ως 6ο μάθημα πανελλαδικώς εξεταζόμενο, ώστε να ξεκλειδώσεις τον 1ο πεδίο, αλλά δεν το συνιστώ :P

(+πρέπει να δώσεις και ειδικό μάθημα τα αγγλικά, που είναι επιπέδου Β2-Γ1)
Πρέπει κάποιος να μισεί τον εαυτό του για να πάρει ιστορία γενικής ως μάθημα επιλογής :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.
Πρέπει κάποιος να μισεί τον εαυτό του για να πάρει ιστορία γενικής ως μάθημα επιλογής :P

υπάρχουν πολλοί με βίτσια :P:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιασονας15

Νεοφερμένος

Ο Ιασονας15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά,είμαι μαθητής του Λυκείου και φέτος τελείωσα την β τάξη.Όπως όλοι ξέρεται τα φροντιστήρια ξεκινάνε τώρα το καλοκαίρι και έχουμε κάνει ήδη λίγα μαθήματα.Το πρόβλημα είναι οτι δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να συνεχίσω στην θετική ή να αλλάξω και να πάω στην τεχνολογική...Κατ΄αρχάς να ξεκαθαρίσω πως θετική πήγα γιατι μου άρεσε και οχι επειδή με συνέφερε...Δεν με ενδιαφέρει καμία σχολή απο το τριτο πεδίο,συγκεκριμένα με ενδιαφέρουν αρκετές πολυτεχνικές και κάποιες στρατιωτικές σχολές που στο σύνολο τους βρίσκονται στο 2ο και 4ο πεδίο.Θεωρώ πως θα είναι πιο εύκολο να περάσω σε κάποια απο αυτές τις σχολές μέσω της τεχνολογικής.Αυτο που με κρατάει και δεν έχω αλλάξει ακόμα είναι το γεγονός πως είμαι καλός στην Χημεία(είχαμε ξεκινήσει οργανική τρίτης λυκείου απο τον χειμώνα ακόμα) και τα πήγα πολύ καλά και στα διαγωνίσματα του φροντ.Επίσης είχα μια συζήτηση με τον χημικό μου και μου είπε πως αμα φύγω εγώ απο την θετική τότε ποιός θα έπρεπε να μείνει.Επιπρόσθετα μου είπε πως πολλοί μαθητές αφήσανε την θετική για να γράψουμε προγραμματισμο και αοδε κι πατώσανε ενω στην χημεία μου είπε πως εχω σίγουρο ενα 20αρι.Ποιά είναι η γνώμη σας?Τι πρέπει να κάνω?Ειδικά απο παιδιά που έχουνε τελειώσει θα ήταν ακόμα πιο χρήσιμες οι συμβουλές!


Για να δώσω μια εικόνα της μαθητικής μου ταυτότητας παραθέτω τους βαθμούς των γραπτών στο σχολείο μου:
Μαθηματικά Κατ. 19,4
Φυσική Κατ. 20
Χημεία Κατ. 20
Χημεία Γεν. 20
Αλγεβρα 20
Φυσική Γεν. 20
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αν προτιμάς την χημεία και την βιολογία ,από το να ασχοληθείς με αεππ-αοδε,και εισαι καλός σε αυτά,τότε δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις κατεύθυνση.Η λογική λέει πως πιο εύκολα γράφεις αεππ-αοδε,παρά χημεία-βιολογία εκτός κι αν βέβαια σου αρέσουν πάρα πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά,είμαι μαθητής του Λυκείου και φέτος τελείωσα την β τάξη.Όπως όλοι ξέρεται τα φροντιστήρια ξεκινάνε τώρα το καλοκαίρι και έχουμε κάνει ήδη λίγα μαθήματα.Το πρόβλημα είναι οτι δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να συνεχίσω στην θετική ή να αλλάξω και να πάω στην τεχνολογική...Κατ΄αρχάς να ξεκαθαρίσω πως θετική πήγα γιατι μου άρεσε και οχι επειδή με συνέφερε...Δεν με ενδιαφέρει καμία σχολή απο το τριτο πεδίο,συγκεκριμένα με ενδιαφέρουν αρκετές πολυτεχνικές και κάποιες στρατιωτικές σχολές που στο σύνολο τους βρίσκονται στο 2ο και 4ο πεδίο.Θεωρώ πως θα είναι πιο εύκολο να περάσω σε κάποια απο αυτές τις σχολές μέσω της τεχνολογικής.Αυτο που με κρατάει και δεν έχω αλλάξει ακόμα είναι το γεγονός πως είμαι καλός στην Χημεία(είχαμε ξεκινήσει οργανική τρίτης λυκείου απο τον χειμώνα ακόμα) και τα πήγα πολύ καλά και στα διαγωνίσματα του φροντ.Επίσης είχα μια συζήτηση με τον χημικό μου και μου είπε πως αμα φύγω εγώ απο την θετική τότε ποιός θα έπρεπε να μείνει.Επιπρόσθετα μου είπε πως πολλοί μαθητές αφήσανε την θετική για να γράψουμε προγραμματισμο και αοδε κι πατώσανε ενω στην χημεία μου είπε πως εχω σίγουρο ενα 20αρι.Ποιά είναι η γνώμη σας?Τι πρέπει να κάνω?Ειδικά απο παιδιά που έχουνε τελειώσει θα ήταν ακόμα πιο χρήσιμες οι συμβουλές!


Για να δώσω μια εικόνα της μαθητικής μου ταυτότητας παραθέτω τους βαθμούς των γραπτών στο σχολείο μου:
Μαθηματικά Κατ. 19,4
Φυσική Κατ. 20
Χημεία Κατ. 20
Χημεία Γεν. 20
Αλγεβρα 20
Φυσική Γεν. 20
Και εγώ κάπως έτσι ήμουν.Ήμουν και εγώ πολύ καλός στη χημεία αλλά δεν είχα καμία ιδιαίτερη σχέση τη βιολογία(δεν είχα δει βέβαια τη βιολογία της γ λυκείου).Επίσης δεν ήθελα καμία σχολή από 3ο πεδίο.Έτσι προτίμησα την τεχνολογική.Ο προγραμματισμός τελικά μου άρεσε αν και δεν τον έβλεπα με καλό μάτι στην αρχή.Το ΑΟΔΕ σε παιδεύει αλλά πιστεύω με τη βιολογία θα ήταν πολύ χειρότερα.Τώρα αν σου αρέσει και η βιολογία δεν υπάρχει λόγος να λλάξεις κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Κι εγώ έλεγα ότι μου άρεσαν η χημεία και η βιολογία αλλά η βιολογία έγινε από πολύ νωρίς ο εφιάλτης μου.

Όταν είναι να δώσεις ένα μάθημα για εξετάσεις και σε αναγκάζουν να το μάθεις απ'έξω κι ανακατωτά με τη λογική ότι αν δεν το κάνεις,θα σου κόψουν,τότε παύεις να το βλέπεις με το ίδιο μάτι.

Εγώ θα σου έλεγα για τώρα να διαλέξεις αυτό που νομίζεις ότι θα σου είναι πιο εύκολο και θα γράψεις καλύτερα.

Μετά αν πχ θες να γίνεις χημικός,γίνε.Μη νομίζεις ότι θα έχεις χάσει και πάρα πολλά από άποψη γνώσεων.Τίποτα που να μην καλύπτεται τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιασονας15

Νεοφερμένος

Ο Ιασονας15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Αρχικά παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!Η χημεία μου αρέσει αρκετά αλλα απο τα τελευταία δυο μαθήματα που κάναμε ΑΝΟΡΓΑΝΗ ξενέρωσα...Είχα συνηθησει να λύνω αντιδράσεις και ασκήσεις και ξαφνικά βλέπω περιοδικούς πίνακες και στιβάδες..Η βιολογία έτσι και αλλιώς μου την έσπαγε λίγο,ειδικά οι εικόνες με τις ασκήσεις τους.Απο την αλλη ο προγραμματισμος μου αρέσει παρα πολύ σαν ιδέα ενω το αοδε δεν γνωρίζω τι είναι.Απο καθηγητιλικι μονο φυσικός και βαριά βαριά μαθηματικός..Χημικός δεν μου αρέσει.ΑΑΑ και επειδή το ξέχασα πριν μάθημα επιλογής πήρα βιολογία οπότε νομίζω οτι μαζί με της κατ. είναι too much....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Αρχικά παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!Η χημεία μου αρέσει αρκετά αλλα απο τα τελευταία δυο μαθήματα που κάναμε ΑΝΟΡΓΑΝΗ ξενέρωσα...Είχα συνηθησει να λύνω αντιδράσεις και ασκήσεις και ξαφνικά βλέπω περιοδικούς πίνακες και στιβάδες..Η βιολογία έτσι και αλλιώς μου την έσπαγε λίγο,ειδικά οι εικόνες με τις ασκήσεις τους.Απο την αλλη ο προγραμματισμος μου αρέσει παρα πολύ σαν ιδέα ενω το αοδε δεν γνωρίζω τι είναι.Απο καθηγητιλικι μονο φυσικός και βαριά βαριά μαθηματικός..Χημικός δεν μου αρέσει.ΑΑΑ και επειδή το ξέχασα πριν μάθημα επιλογής πήρα βιολογία οπότε νομίζω οτι μαζί με της κατ. είναι too much....

Κάτσε βρε παιδί μου κι εσύ.Δε γίνεται να λες ότι σου αρέσει η χημεία και να μην ξέρεις μερικά βασικά πράγματα για τον ΠΠ.

Αυτά με τις στιβάδες και τα τροχιακά θα τα συναντήσεις στο πρώτο κεφάλαιο και όταν με το καλό το τελειώσεις θα δεις ότι δεν ήταν τελικά ούτε πολλά ούτε δύσκολα όπως ίσως δείχνουν τώρα.

Το επόμενο κεφάλαιο έχει αυτό που σου αρέσει(απ'ότι κατάλαβα).Ελάχιστη θεωρία και πάρα πολλές ασκήσεις με διαλύματα.

Το τελευταίο είναι η οργανική χημεία.Ωραίο κεφάλαιο.Μαθαίνεις να συμπληρώνεις κάποιες στάνταρ αντιδράσεις,κάνεις δεντράκια,διακρίσεις και ταυτοποιήσεις και έχεις και κάποιες ασκησούλες πάνω σε αυτές τις αντιδράσεις.Το στυλ μοιάζει πολύ με αυτό της χημείας γεν. στη β' Λυκείου.

Η γνώμη μου είναι ότι η χημεία και η βιολογία της θετικής θα σου μάθουν μερικά πολύ ωραία πραγματάκια και χρήσιμα επίσης.
Απλώς από αυτά που έχω διαβάσει και βλέπω πιστεύω ότι τα μαθήματα της τεχνολογικής θα σου εξοικονομήσουν λίγο χρόνο,τον οποίο μπορείς να αφιερώσεις για καμιά άσκηση παραπάνω στα μαθηματικά και τη φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιασονας15

Νεοφερμένος

Ο Ιασονας15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Δεν το διατύπωσα σωστά μάλλον.Ήθελα να πώ οτι π.π και στιβάδες κτλ δεν μου αρέσουν οσο η οργανική...Το θέμα είναι οτι οσο καλός και να είμαι στην χημεία είναι πιο εύκολο να μη γράψω τόσο καλά όσο στον προγραμματισμό.Ετσι πιστεύω τουλάχιστον....Υπενθυμίζω οτι οι σχολές που θέλω είναι κοινές και απο τις δύο αρα θεωρώ πως είναι εξυπνότερη κίνηση να διαλέξω τον λιγότερο δύσκολο δρόμο παρά τον αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Aν είσαι διατεθειμένος να μάθεις παπαγαλία 8 κεφάλαια βιολογία κατεύθυνσης και να κάνεις ασκήσεις παλλουκοειδέστατες για να βγεις σε ένα πεδίο που δεν σε ενδιαφέρει τίποτα, κάντο. Καλή η χημεία, αλλά στη θετική κατεύθυνση είναι άλλο το μάθημα με συντελεστή 1,3. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιασονας15

Νεοφερμένος

Ο Ιασονας15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ο συντελεστής 1,3 της βιολογίας δεν είναι μόνο στο 3ο πεδίο?Εγω επιλέγοντας 2ο 4ο πεδίο ουσιαστικά δεν εξισώνω τους συντελεστές Χημείας-Βιολογίας-ΑΟΔΕ-ΑΕΠΠ?Οποτε τα μαθηματικά και η φυσική είναι τα μαθήματα βαρύτητας που είναι όμως κοινά.Τα υπόλοιπα είναι συμπληρωματικά για αυτο και πιστεύω οτι η τεχνολογική είναι πιο καλή επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Ο συντελεστής 1,3 της βιολογίας δεν είναι μόνο στο 3ο πεδίο?Εγω επιλέγοντας 2ο 4ο πεδίο ουσιαστικά δεν εξισώνω τους συντελεστές Χημείας-Βιολογίας-ΑΟΔΕ-ΑΕΠΠ?Οποτε τα μαθηματικά και η φυσική είναι τα μαθήματα βαρύτητας που είναι όμως κοινά.Τα υπόλοιπα είναι συμπληρωματικά για αυτο και πιστεύω οτι η τεχνολογική είναι πιο καλή επιλογή.

Όπως τα λες είναι.Διάλεξε αυτό που νομίζεις ότι θα γράψεις καλύτερα.Εξετάσεις είναι άλλωστε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ματθαιος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ματθαιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Εγω ηθελα να περασω Χημικο καθως μου αρεσε τρελα η χημεια αλλα δεν ηθελα καμια σχολη απο το 3ο πεδιο και δεν ειχα καμια σχεση με βιολογια.Τελικα προτιμησα να παω εκει που θα μου αρεσε , δηλαδη Θετικη, και ας ηταν πιο δυσκολα παρα να παω να μαθαινω ΑΟΔΕ και ηλιθιοτητες(ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΟ ΑΧΡΗΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ EVER).Τελικα στη χημεια εγραψα 19.7 και στη βιολογια που δεν προσεχα καν στην 2α λυκειου 19.1 .Το θεμα ειναι τα μαθηματικα και η φυσικη , η χημεια και η βιολογια παλευοντε.Εγω σας προτεινω να πατε οπου σας αρεσουν πιο πολυ τα μαθηματα ανεξαρτητως σχολων , αλλωστε η θετικη εχει τις πιο πολλες επιλογες. Τελικα μου βγηκε σε καλο αφου συγκεντρωσα 18.692 στο 3ο πεδιο. Καλη επιτυχια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top