Τσακωμός μεταξύ δύο φίλων

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Έκανα παρέα με μια κοπέλα 26 η οποία φαίνεται ότι κάτι έχει (δεν θέλω να πω ακριβώς τι πάντως δεν είναι από αυτά τα συνηθισμένα που ξέρουμε ) και συνήθως φέρεται σαν παιδάκι .Βασικά την έκανα παρέα πιο πολύ για να έχει παρέα αυτή.Με αυτή την κοπέλα τσακωθήκαμε γιατί εγώ προσπάθησα με ωραίο τρόπο να της πω ότι οι φιλίες αλλάζουν και ότι κάποια κορίτσια από το δημοτικό που δεν μιλάνε πλέον και δεν έχει ανταπόκριση δεν θεωρούνται φίλες πια και αυτή μετά από πολλές συζητήσεις μου είπε ότι δεν τη σέβομαι και ότι δεν την καταλαβαίνω και κάτι άλλα....Και μετά προσπάθησε να βάλει λόγια σε μια άλλη κοπέλα που ήξερε ότι σημαίνει πολλά για εμένα σαν φίλη αλλά ευτυχώς η άλλη κοπέλα με υποστήριξε και δεν πίστεψε τίποτα. Ξαφνικά μου έρχεται μήνυμα τώρα πρόσφατα μετά από ένα μήνα ότι με συγχωρεί λες και εγώ έφταιγα. Μετά την επόμενη μέρα την συναντάω σε ένα λεωφορείο και μου έλεγε να ξαναγίνουμε όπως πριν και ότι μετάνιωσε για ότι έκανε και ότι το ξέρει ότι την αγαπάω και δεν μπορώ να ζήσω χωρίς αυτήν .Της λέω και εγώ σε κάποια στιγμή κάτι του τύπου <<τώρα το κατάλαβες ότι δεν μπορείς να ζήσεις χωρίς εμένα>> και μου λέει <<ναι>>.Αφού στην ουσία μόνο εμένα έχει από φίλες. Σχεδόν είχε πέσει στα πόδια μου μόνο αυτό δεν έκανε βασικά. Τώρα το ερώτημά μου είναι τι να κάνω; Από την μια σκέφτομαι ότι πώς μπορώ να κρατάω κακία σε μια κοπέλα που ξέρω ότι έχει κάποια ιδιαιτερότητα και από την άλλη σκέφτομαι ότι δεν μπορείς να τα δικαιολογείς όλα. Της έχω ξαναδώσει ευκαιρία γιατί είχαμε τσακωθεί ξανά για άλλο λόγο. Εσείς τι θα κάνατε; Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους απαντήσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Όλοι λίγο πολύ έχουμε πέσει σε τέτοια περιστατικά.
Ουσιαστικά ,όπως το κατάλαβα εγώ, θέλει να κάνει ότι θέλει τους φίλους/φίλες της, να είναι αυτή η Αρχηγός, και όταν μένει μόνη της, να ψάχνει έναν έναν και να παρακαλά να την συγχωρέσουν, έτσι ώστε να έχει παρέα.

Και εγώ έχω βρεθεί σε τέτοια περίπτωση. Συμβουλή μου?! Παράτα την, λίγοι άνθρωποι αλλάζουν. Αυτή θα συνεχίσει να κάνει τα ίδια μέχρι και στην σύνταξη. Πάντα θα σας κοροιδεύει, θα σας κάνει ότι θέλει, και θα διαδίδει διάφορες βλακείες σε άλλους. Αυτό το είδος δεν αλλάζει.

Υπάρχουν έξω άτομα που πραγματικά θα σταθούν δίπλα σου, θα σε σέβονται και θα είναι πιο ώριμα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Frienly Girl, σου απάντησα σε προσωπικό μήνυμα. :) Ελπίζω να σε βοήθησα λιγο.

Κωνσταντίνε, μάλλον δεν γνωριζεις καλά την κοινωνική ιδιαιτεροτητα. Δεν τίθεται θέμα Αρχηγού... Νομίζω οτι δν χρειάζεται να σου εξηγήσω. Θα καταλάβεις μόνο οταν συναναστραφεις με άτομα με δυσκολίες παλιμπαιδισμου, αυτισμού, κοινωνικής και επικοινωνίακης ανωριμοτητας και ποικίλων συνδρομων.Δεν πρέπει ποτέ να αποκλείουμε τη διαφορετικοτητα. Ο καθε ένας είναι ξεχωριστός. Εύχομαι να αλλάξεις άποψη μια μέρα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Εγώ έτσι το έζησα, και από τότε ησύχασα.
Και έμαθα ότι και άλλα παιδιά άρχισαν να ξεκόβουν από τον συγκεκριμένο, γιατί είχαν το ίδιο πρόβλημα. Εννοείται ότι υπάρχει η διαφορετικότητα, και δεν είναι τίποτα κακό, δεν είμαστε όλοι ίδιοι, άλλα όταν φτάνει σε σημείο να σε καταπιέζει, απλά αρχίζεις και φεύγεις. Άλλος μπορεί να αντέχει, ο καθένας έχει διαφορετικά όρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Όταν λες ιδιαιτερότητα εννοείς νοητική στέρηση; προσπαθώ να καταλάβω αλλά δυσκολεύομαι. Είπες είναι 26 άρα δεν είναι και τόσο μικρή. Σίγουρα σε βλέπει απλά ως φίλη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Τυχαίνει να έχω και εγώ μια φίλη που υστερεί νοητικά και να είναι εξαιτίας αυτού αντικοινωνική. Ευτυχώς η δικιά μου φίλη δεν είναι ανακατόστρα αλλά όμως έχω ακούσει από το στόμα της άσχημα πράγματα για μένα. Έχω και εγώ το δίλημμα λοιπόν να την διαγράψω ή να τα ξεχάσω και να συνεχίσω ξέροντας όμως ότι θα το επαναλάβει. Επειδή είμαστε στην ίδια θέση ξέρω πως κάνεις υπομονή γιατί έχει μόνο εσένα! Για μένα αν το πρόβλημα της κοπέλας είναι τόσο σοβαρό που να την εμποδίζει από το να σκέφτεται σωστά, δώσε της μια δεύτερη ευκαιρία αλλά να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά μαζί της, αν όμως το προβλημά της δεν είναι μεγάλο καλύτερα να σταματήσεις τις επαφές γιατί στο μέλλον μπορεί να σου κάνει χειρότερα πράγματα από το να βάζει απλά λόγια. Και γενικώς να την προσέχεις γιατί όντως πρέπει να έχει πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Τυχαίνει να έχω και εγώ μια φίλη που υστερεί νοητικά και να είναι εξαιτίας αυτού αντικοινωνική. Ευτυχώς η δικιά μου φίλη δεν είναι ανακατόστρα αλλά όμως έχω ακούσει από το στόμα της άσχημα πράγματα για μένα. Έχω και εγώ το δίλημμα λοιπόν να την διαγράψω ή να τα ξεχάσω και να συνεχίσω ξέροντας όμως ότι θα το επαναλάβει. Επειδή είμαστε στην ίδια θέση ξέρω πως κάνεις υπομονή γιατί έχει μόνο εσένα! Για μένα αν το πρόβλημα της κοπέλας είναι τόσο σοβαρό που να την εμποδίζει από το να σκέφτεται σωστά, δώσε της μια δεύτερη ευκαιρία αλλά να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά μαζί της, αν όμως το προβλημά της δεν είναι μεγάλο καλύτερα να σταματήσεις τις επαφές γιατί στο μέλλον μπορεί να σου κάνει χειρότερα πράγματα από το να βάζει απλά λόγια. Και γενικώς να την προσέχεις γιατί όντως πρέπει να έχει πρόβλημα.

Ορθό, αλλά για πιο λόγο να ζει κάθε μέρα με τον φόβο μήπως διαδώσει τίποτα χαζό, ψέμματα κλπ.?!
Αν έχει κάποιο πρόβλημα, βεβαίως να την βοηθήσει ως φίλη, αλλά εάν η άλλη δεν βάζει μυαλό κάθε φορά, καλύτερα να την "παρατήσει", παρά να έχει ευθύνες, να μπαλώνει τρύπες κάθε φορά, κλπ. κλπ.

Όσο σκληρό και εάν ακούγετε ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
αι συνήθως φέρεται σαν παιδάκι .Βασικά την έκανα παρέα πιο πολύ για να έχει παρέα αυτή.

Αφού στην ουσία μόνο εμένα έχει από φίλες.

Από την μια σκέφτομαι ότι πώς μπορώ να κρατάω κακία σε μια κοπέλα που ξέρω


Η φιλία δεν είναι ελεημοσύνη να τη δίνουμε στο πρώτο παθόντα, είναι διμερής δεσμός που προφανώς απαιτεί και τα δύο άτομα να είναι στην ίδια σελίδα. Έχεις δικαιώμα να προσπαθήσεις να αλλάξεις μικροπράγματα/χαρακτηριστικά, αλλά αν δεν αποδέχεσαι τον άλλον γι' αυτό που είναι, ανεξαρτήτως παραγόντων, δεν έχεις καμιά δουλειά δίπλα του. Προσωπικά θα προτιμούσα να ήμουν μόνος μου από το να έχω έναν υποκριτή που με "ανέχεται".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα να της δώσεις ακόμα μια ευκαιρία, αλλά αν κάνει κάτι παρόμοιο ξέγραψε την. Δεν θα υπάρχει στη ζωή σου, αν κάνει πάλι κάτι σαν αυτό. Εμείς σχολείο, έχουμε ένα κορίτσι με νοητικό πρόβλημα αλλά όχι βαρύ. Το συγκεκριμένο κορίτσι ξέρει πως έχει πρόβλημα γιατί πάντα της συμπεριφερόμασταν ως κάτι ξεχωριστό. Ως αποτέλεσμα να θέλει να την κάνουν παρέα όλοι, να είναι φίλη με όλους και να κάνει πράγματα χαζά για να την προσέξει ο κόσμος. Χτυπιέται στους τοίχους του σχολείου π.χ. Κάνει και άλλα τέτοια πράγματα. Ας πούμε, επειδή είμαι πολύ καλός μαζί της και ευγενικός και ξέρει το πρόβλημά της, το χρησιμοποιεί εναντίον μου και υπάρχουν φορές που ενώ έχει φάει, βλέπει το τοστ μου, το λιγουρεύεται και μου ζητάει να της δώσω. Της δίνω το μισώ και μετά μένω με μισό τοστ. :P Τώρα έχει σταματήσει αυτό γιατί το είπα στον διευθυντή. :P :P :clapup: !!!! Επειδή όμως το ότι της συμπεριφερόμασταν σαν κάτι ξεχωριστό, την έκανε να θέλει όλη την προσοχή. Οπότε, οι καθηγητές μας λένε να της μιλάμε σαν να μην είναι κάτι ιδιαίτερο. Σαν είναι σαν όλους τους κανονικούς ανθρώπους. Αλλά δυστυχώς, τώρα δεν ''φτιάχνεται...'' :| Οπότε θα σε συμβούλευα να κάνεις το ίδιο. Φαντάσου την σαν καθημερινή φίλη σου, χωρίς πρόβλημα. Μίλα της όπως μιλάς σε κάθε κανονική φίλη σου. Αν χρειαστεί να της διαλύσεις κάθε συναίσθημα να το κάνεις!!! Σε καλό θα σου βγει. Και σε αυτή και σε εσένα. Αυτό σου λέω να κάνεις. Τώρα εσύ αποφασίζεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ορθό, αλλά για πιο λόγο να ζει κάθε μέρα με τον φόβο μήπως διαδώσει τίποτα χαζό, ψέμματα κλπ.?!
Αν έχει κάποιο πρόβλημα, βεβαίως να την βοηθήσει ως φίλη, αλλά εάν η άλλη δεν βάζει μυαλό κάθε φορά, καλύτερα να την "παρατήσει", παρά να έχει ευθύνες, να μπαλώνει τρύπες κάθε φορά, κλπ. κλπ.

Όσο σκληρό και εάν ακούγετε ...

Όπως είπε και η κοπέλα, αγαπητε, συνήθως δεν δύναται να καταλάβουν τον κόσμο που ζούν γιατί απλά δεν μπορούν! Αλλά από ότι κατάλαβα από το αρχικό ποστ κανείς δεν πιστεύει τις συκοφαντίες της γιατί την γνωρίζουν. Τα άτομα αυτά είναι ιδιαίτερα και χρειάζονται υπομονή. Είναι πολύ δύσκολο να έχεις τις ιδιατεροτητές σου και να μην έχεις και παρέες εξαιτίας αυτού. Και επίσης ποτέ δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει το άτομο αν μείνει παντελώς μόνο, εννοώ μπορεί να κάνει και καμία τρέλα - μην σου φαίνεται χαζό η δικία μου φίλη το σκεφτόταν σοβαρά μια περίοδο. Για μένα ας της δώσει μια ευκαιρία ακόμα αλλά αν συνεχίσει αυτές τις κουτές συμπεριφορές τότε παράτα την γιατί πραγματικά δεν αξίζει.
Φιλικά <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Όταν λες ιδιαιτερότητα εννοείς νοητική στέρηση; προσπαθώ να καταλάβω αλλά δυσκολεύομαι. Είπες είναι 26 άρα δεν είναι και τόσο μικρή. Σίγουρα σε βλέπει απλά ως φίλη;
Βασικά έχει ανώριμη συμπεριφορά (από διάγνωση). Πιστεύω προσωπικά ότι αυτό είναι χειρότερο διότι τουλάχιστον ένα άτομο με νοητική υστέριση ή κάτι άλλο τουλάχιστον ενδιαφέρεται για πράγματα στην ηλικία του.Τουλάχιστον στις όχι και τόσο βαριές περιπτώσεις...

Η φιλία δεν είναι ελεημοσύνη να τη δίνουμε στο πρώτο παθόντα, είναι διμερής δεσμός που προφανώς απαιτεί και τα δύο άτομα να είναι στην ίδια σελίδα. Έχεις δικαιώμα να προσπαθήσεις να αλλάξεις μικροπράγματα/χαρακτηριστικά, αλλά αν δεν αποδέχεσαι τον άλλον γι' αυτό που είναι, ανεξαρτήτως παραγόντων, δεν έχεις καμιά δουλειά δίπλα του. Προσωπικά θα προτιμούσα να ήμουν μόνος μου από το να έχω έναν υποκριτή που με "ανέχεται".
Δεν είπα ότι δεν την αποδέχομαι .Αυτό που έγραψα πώς μπορω να της κρατάω κακία ήταν καθαρά θέμα ότι δεν ξέρω εάν <<ευθύνονται>> οι ιδιαιτερότητες ή αυτή.

Σας ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις είναι πολύ χρήσιμες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αλλά ευτυχώς η άλλη κοπέλα με υποστήριξε και δεν πίστεψε τίποτα.

Αυτο είναι το πιο σημαντικό να μην είναι ο άλλος ευκολοπιστος και δεχεται άκριτα τις οποιεσδήποτε κακοπροαίρετες απαντήσεις.



Της έχω ξαναδώσει ευκαιρία γιατί είχαμε τσακωθεί ξανά για άλλο λόγο. Εσείς τι θα κάνατε; Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους απαντήσουν...

Συνηθως τα ατομα με ιδιαιτερότητες είναι επιπωλαια άτομα,χωρίς να είναι κακοί άνθρωποι.Αλλά το κακό είναι ότι μας κανουν να χάνουμε το χρόνο μας,ενω μπορουμε να τον αξιοποιήουμε σε πιο εναρετα και λογικά ατομα.Αν η κοπελα επαναλαμβάνει πραξεις και συμπεριφορες,με τις οποιες εσυ η ίδια προσωπικά δεν προχωράς μπροστά,νιωθεις ότι χανεις τον χρονο σου χωρίς να ασχολείσαι με ουσιαστικά πραγματα και αισθάνεσαι άσχημα υπάρχουν δυο λυσεις.

ή την διώχνεις οριστικά ή κρατάς μία αποσταση για πάντα και της μιλάς που και που.εμενα η αποψη μου είναι να κρατάς μία αποσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top