Τι γνώμη έχετε για την Κάρτα του Πολίτη;

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Εγώ δεν βλέπω καμία χρησιμότητα. Το σύστημα της γραφειοκρατίας και του αλαλούμ, δεν υπάρχει επειδή λείπει μια τέτοια κάρτα.
Και ποιός δε μου λέει ότι το επόμενο στάδιο μετά την κάρτα του πολίτη θα είναι η σφραγίδα του πολίτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
χρονια τωρα ειμαστε ολοι κωδικοποιημενοι και φακελωμενοι......επισης το 666 πισω απο την καρτα ειναι σατανικο,θα παμε ολοι στην κολαση και θα παιζουμε κηνυγητο με φλεγομενους διαβολους.......

βρε κυνατε το κεφαλι σας,σατανας και μπουρδες.....2010 ειμαστε,οχι μεσαιωνας , μην κολλατε σε αυτα που λεει ο Ανθιμος...


εξου και το γνωστο συνθημα

666,ιουδα εισαι sexy!!

λοιπον τι κουταμαρες ειναι αυτες?2010 ειμαστε ..το τι λεει ανθιμος ειναι αλλη ιστορια..μην ξεχνατε πως καθ ολη την διαρκεια της ιστοριας η εκκλησια ηταν εκεινη η οποια επαιξε σημαντικο ρολο σε αποφασεις αρκετα καθοριστικες οπως αυτη...αλλα και παλι τα εχουμε πει.η εκκλησια ειναι ο μεγαλυτερος ελεγχομενος φασισμος και εχει αποδειχθει νομιζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
2010 είμαστε, αλλά παρά τις κάρτες του πολίτη, την κοινωνική δικτύωση, το internet, τα κινητά τελευταίας γενιάς κτλπ. ο κόσμος συνεχίζει να υποφέρει και να τα βγάζει όλο και πιό δύσκολα πέρα. Αυτή είναι η ουσία. Γιατί λοιπόν να πιστέψω ότι μια κάρτα προσωπικός φάκελος, έρχετε να βελτιώσει την ποιότητα ζωής έστω στο επίπεδο των συναλλαγών με το κράτος, την στιγμή που ολόκληρο internet δεν τα κατάφερε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το διαδίκτυο βοηθά όλο και περισσότερο στις συναλλαγές με το κράτος...(καμία σχέση με την κοινωνική δικτύωση έτσι όπως την πλασάρει το facebook κλπ...).
Απλά αυτό το πράγμα δεν γίνεται ακόμα φανερό στην Ελλάδα, σε άλλες χώρες γίνονται θαύματα με αυτό που λέμε eGovernment και eGovernment 2.0..

(δεν διάβασα τα προηγούμενα, απλά απαντάω στον Νάσο..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Χρησιμότητα δεν ξέρω αν έχει,πάντως στην Κάρτα του Πολίτη δεν αναγράφονται.
Το άλλο που λες είναι απλά off topic.Δε συζητάμε για το αν θα θέλαμε να ζούμε σε μία 1984-based society,αλλά το αν η Κάρτα του Πολίτη έχει καμία σχέση με τέτοιες κινδυνολογίες για 1984-based society (που δεν έχει).

Και με τις αποδείξεις παίρνει και βλέπει τι αγόρασες. Ποια η διαφορά;
Λογικά θα έχει το ΑΦΜ της επιχείρησης.

ναι αλλα εν πασει περιπτωση δεν εχει γνωση για ΟΛΕΣ τις αποδειξεις που εχω βγαλει. και τσπ με το νεο συστημα ισως η ταυτοποιηση ειναι πιο ευκολη και αμεση. αυτο θελω να πω. δηλαδη θα μπορει να εχει γνωση το κρατος για τις δραστηριοτητες μου σε πραγαμτικο χρονο.
και κατι αλλο: 1)με ενα συντομο γκουγκλαρισμα που εκανα δε βρηκα καπου να αναφερει τις συναλλαγες με τα καταστηματα μεσα στις λειτουργιες της καρτας, παρα μονο τις συναλλαγες με το δημοσιο τομεα.
2)στην ιδια αναζητηση βρηκα σε ενα μπλογκ οτι στη βρετανια ειχαν ηλεκτρονικες ταυτοτητες και το σταματησαν(?) προσφατα. εχει καποιος ιδεα γιατι συνεβη αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Εγώ δεν βλέπω καμία χρησιμότητα. Το σύστημα της γραφειοκρατίας και του αλαλούμ, δεν υπάρχει επειδή λείπει μια τέτοια κάρτα.
Και ποιός δε μου λέει ότι το επόμενο στάδιο μετά την κάρτα του πολίτη θα είναι η σφραγίδα του πολίτη...

Still,η κάρτα σου μαζεύει όλα τα stuff που χρειάζεσαι απέναντι στο κράτος,οπότε δε χρειάζεται να γεμίζεις χαρτιά και να περιμένεις οι υπηρεσίες να επικοινωνήσουν μεταξύ σου.
Για το άλλο που λες,explain,if you don't mind.

η εκκλησια ειναι ο μεγαλυτερος ελεγχομενος φασισμος και εχει αποδειχθει νομιζω..

Απλά σ'αγαπάω :D:D:D

απο τοτε που μπηκε η εκλσησσια στην Ελλαδα και μπλεχτηκε με τα κοινα ξεκινησε και η παρακμη του Ελληνικου εθνους και πολιτισμου...

Και 'σένα το ίδιο :D:D:D

ναι αλλα εν πασει περιπτωση δεν εχει γνωση για ΟΛΕΣ τις αποδειξεις που εχω βγαλει. και τσπ με το νεο συστημα ισως η ταυτοποιηση ειναι πιο ευκολη και αμεση. αυτο θελω να πω. δηλαδη θα μπορει να εχει γνωση το κρατος για τις δραστηριοτητες μου σε πραγαμτικο χρονο.
και κατι αλλο: 1)με ενα συντομο γκουγκλαρισμα που εκανα δε βρηκα καπου να αναφερει τις συναλλαγες με τα καταστηματα μεσα στις λειτουργιες της καρτας, παρα μονο τις συναλλαγες με το δημοσιο τομεα.
2)στην ιδια αναζητηση βρηκα σε ενα μπλογκ οτι στη βρετανια ειχαν ηλεκτρονικες ταυτοτητες και το σταματησαν(?) προσφατα. εχει καποιος ιδεα γιατι συνεβη αυτο?

Μπορεί να είναι σε real time,όμως δεν μπορεί να ξέρει το κράτος τι αγόρασες (ενώ με τις αποδείξεις ξέρει).Είτε είσαι σε οπλοπωλείο είτε σε μανάβικο,με την Κάρτα του Πολίτη για το κράτος είναι το ίδιο.
1.)Νομίζω ότι,αν όχι άμεσα,είναι σχεδιασμένο επίσης...
2.)Religious conservatism mostly.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Μπορεί να είναι σε real time,όμως δεν μπορεί να ξέρει το κράτος τι αγόρασες (ενώ με τις αποδείξεις ξέρει).Είτε είσαι σε οπλοπωλείο είτε σε μανάβικο,με την Κάρτα του Πολίτη για το κράτος είναι το ίδιο.
κατι υποθηκε παραπανω οτι δε θα υπαρχουν οι γνωστες αποδειξεις με χαρτια. ομως τοτε καπου πρεπει να υπαρχουν τα αντιστοιχα "χαρτια" που κραταει το καταστημα σε ηλεκτρονικη μορφη αυτη τη φορα και οχι στις γνωστες ροδελες. αν με καποιο τροπο εχει προσβαση το κρατος (που λογικα θα εχει γιατι και το καταστημα το ελεγχει) τελικα μπορει να σε παρακολουθει σε πραγματικο χρόνο.

βεβαια εγω το πηγα λιγο παρακατω γτ δεν ξερω πως θα πραγματοποιηθουν οι λεπτομεριες αλλα το σεναριο αυτο δε μου φαινεται και τοσο μη πραγματοποιησιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Η Κάρτα του Πολίτη θα περιέχει ονοματεπώνυμο, ειδικό εκλογικό αριθμό, ΑΜΚΑ, ΑΦΜ και λοιπές γραφειοκρατικές διαδικασίες που αφορούν τις συναλλαγές μας με το δημόσιο. Αυτά όμως ,είναι ήδη γνωστά στο κράτος. Δε μαθαίνει τίποτα καινούρια personnal data. Απλώς όλα αυτά μαζεύονται σε ένα έγγραφο για την καλύτερη αντιμετώπιση της γραφειοκρατίας. Είμαστε στο 2014. Εκτός κι αν θέλουμε να παραμείνουμε μια ατέλειωτη κρατιστική, χρεωκοπημένη και παλαιοντολογική σοβιετία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
να μην την πάρει κανείς λόγω του αριθμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top