Η σημερινή αποδημία των Ελλήνων επιστημόνων

Angel27

Νεοφερμένος

Ο Angel27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Eδω ελεγε οτι η κοινωνια μας ειναι τελεια κοινωνια ,ειναι κατα τις δουλειας σε πολυεθνικες,δηλαδή μόνο δημόσιο,κοιταει την βολεψη του,και δεν αναγνωριζει την αξιοκρατια στο εξωτερικο,και λέει οτι θα μας φάει το κεφάλαιο,και οτι ειμαστε θυματα μιας παγκοσμιας προπαγανδας....τι μου θυμίζει τι μου θυμίζει.......


Τελος παντων δεν ειναι αυτος το θεμα μας...εσυ σε πια χωρα θα ηθελες να πας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
...εσυ σε πια χωρα θα ηθελες να πας?

εγώ; ανάλογα τι θα σπουδάσω.επειδή τελευταία σκέφτομαι να πάω ιστορία της τέχνης μάλλον γαλλία ή αγγλία.Αλλά αυτό αν γίνει θα γίνει για μεταπτυχιακό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel27

Νεοφερμένος

Ο Angel27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Ωραια,καλη επιτυχια εύχομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.
Δεν ξέρω αν έχει ανοίξει παρόμοια συζήτηση γιαυτο τον λόγο είπα να αρχήσω εγώ μία.....
Θα φεύγατε μετανάστες στο εξωτερικό με την προοπτική μιας καλύτερης ζωής η θα θέλατε να το παλέψετε εδώ στην Ελλάδα μας;
Προσωπικά μόλις πάρω πτυχίο θέλω να φύγω για κάπου που θα υπάρχει περισσότερη αξιοκρατία απο εδώ και κάπου που θα μπορούν εκτιμήσουν τα προσόντα μου και τον αγώνα που έχω κάνει.
Εσείς τι σκέφτεστε για το μέλλον; ;)

Εγώ θέλω να τελειώσω το λύκειο στο εξωτερικό (και μάλλον αυτό θα γίνει πραγματικότητα γιατί οι γονείς μου κατά 99% θα είναι άνεργοι του χρόνου),μετά σπουδές έξω (δεν το συζητώ),αλλά και αυτά να μη γίνουν,μόλις κληρονομήσω την επιχείρηση του νονού του πατέρα μου στο Παρίσι,φεύγω την επόμενη μέρα!
Εγώ δεν θέλω να φύγω για οικονομικούς λόγους,γιατί νταξ αν κάποιος έχει έναν τοίχο πτυχία μπορεί να επιβιώσει παντού,ακόμα και στην Ελλάδα (η ανεργία των πτυχιούχων με διδακτορικό είναι 12%,που δεν είναι κι ένα τελείως παράλογο ποσοστό αν σκεφτείς πως το ποσοστό ανεργίας στη Γαλλία (που είναι πολύ πιο μεγάλη και ισχυρή χώρα απ' ότι η Ελλάδα) είναι 10,2%),αλλά για κοινωνικούς λόγους-βαρέθηκα να ζω σε μία χώρα όπου αν είσαι άθεος πρέπει να ντρέπεσαι για την επιλογή σου αυτή,που άμα δε λαδώσεις δουλειά δε γίνεται,που αν δεν έχεις γνωστούς στο δήμο δεν θα έρθουν ποτέ να βάλουν λάμπες στο δρόμο σου,που αν δεν πας φροντιστήριο δεν θα μάθεις ποτέ μία ξένη γλώσσα,που όταν βγαίνεις έξω πρέπει να κοιτάς συνέχεια κάτω μην τυχόν και πατήσεις ακαθαρσίες από αδέσποτα,....................................!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Κι εγω έχω σκεφτεί οτι θα φύγω, ότι κι αν σπουδάσω... Αλλά όχι μόνο για οικονομικούς λόγους, θέλω να έχω και εμπειρίες από άλλες χώρες, να έχω διαφορετικές ευκαιρίες... Μου αρεσει σαν ιδέα και πιστεύω πως θα με βοηθήσει κιολας.. Αλλα είμαι πολύ μικρή ακόμα για να σκέφτομαι οτιδήποτε σχετικά με το μέλλον μου (παρόλο που το έχω λιώσει το θέμα :redface:), γιατι εντάξει, ποτέ δεν ξέρεις πώς θα είανι τα πράγματα σε 6-7 χρόνια που θα είμαι σε ηλικία να κάνω μεταπτυχιακό... Δεν ξερουμε καν αν θα ζούμε μέχρι τότε! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top