Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος διδασκαλίας Αγγλικών και κατ' οίκον διδασκαλία

asteraki29

Νεοφερμένος

Η asteraki29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καλησπέρα, σας ρωτώ εκ μέρους της ξαδέρφης μου, που έχει τελειώσει αγγλική φιλολογία πέρυσι και ενδιαφέρεται για έναρξη επαγγέλματος κατ'οίκον διδασκαλίας.

  • Πόσα χρήματα χρειάζονται για την έναρξη επαγγέλματος;
  • Πόσα χρήματα κρατά η ασφάλεια το μήνα και πόσα η εφορία; (π.χ. άμα η ώρα κοστίζει 15 ευρώ πόσα θα κρατήσει η εφορία; )
  • Πόσες ώρες διδασκαλίας αντιστοιχούν σε ένα ένσημο ; ( ή έχουν καταργηθεί τα ένσημα; )
:) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Η έναρξη νομίζω ότι ειναι δωρεάν
-Το 23% της αμοιβής ειναι το ΦΠΑ και ανήκουν στο κράτος. Ανά τρίμηνο πρεπει να κάνει δηλώση ΦΠΑ και να τα δίνει.
-Απο τα υπολοιπα φορολογείται με 26% απο το 1ο ευρώ.
-Τέλος επιτηδεύματος το γλιτώνει μια 5ετια
-Ασφάλεια εγω πληρώνω ΤΣΕΜΔΕ (ως μηχανικος) 1100 ευρώ το εξάμηνο (αυξάνεται ένα πενταετία). Τα πληρώνεις και 0 ευρώ κέρδος να εχεις. Η ξαδελφη σου λογικά θα πληρωνει ΤΕΒΕ. Λεπτομέρειες για τα ένσημα δεν γνωριζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

asteraki29

Νεοφερμένος

Η asteraki29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
-Το 23% της αμοιβής ειναι το ΦΠΑ και ανήκουν στο κράτος. Ανά τρίμηνο πρεπει να κάνει δηλώση ΦΠΑ και να τα δίνει.
-Απο τα υπολοιπα φορολογείται με 26% απο το 1ο ευρώ.



Δηλαδή κρατείται το 23% και από τα υπόλοιπα το 26% ? :O μάλλον δεν καταλάβαμε σωστά έτσι?
Ναι ΤΕΒΕ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δηλαδή κρατείται το 23% και από τα υπόλοιπα το 26% ? :O μάλλον δεν καταλάβαμε σωστά έτσι?
Ναι ΤΕΒΕ...
Σωστά καταλάβατε. Ορισμένοι ελεύθεροι επαγγελματίες δεν χρειάζεται να υποβάλουν ΦΠΑ (π.χ. ιατροί), αλλά δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο στους καθηγητές.

Ξέχασα και την εισφορά αλληλεγγύης 1%-3% του εισοδήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

asteraki29

Νεοφερμένος

Η asteraki29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Σωστά καταλάβατε. Ορισμένοι ελεύθεροι επαγγελματίες δεν χρειάζεται να υποβάλουν ΦΠΑ (π.χ. ιατροί), αλλά δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο στους καθηγητές.

Ξέχασα και την εισφορά αλληλεγγύης 1%-3% του εισοδήματος.

Δηλαδή σου μένουν λιγότερα από τα μισά? :O
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Γιατί δεν πάει να δουλέψει μαύρα?Εδώ στη Θεσσαλονίκη οι περισσότεροι καθηγητές-καθηγήτριες που κάνουν ιδιαίτερα δεν κόβουν αποδείξεις.Ούτε αυτή που μου έκανε αγγλικά ούτε αυτή που μου κάνει γαλλικά.Και από γνωστούς και συμμαθητές απ όσο ξέρω το ίδιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ίσως επειδή αυτό είναι παράνομο και κλεψιά; Μπορεί η κοπέλα να έχει συνείδηση. Δεν είναι κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δηλαδή σου μένουν λιγότερα από τα μισά? :O
- Πιθανόν οι καθηγητές για τις υπηρεσίες τους να μην χρειάζεται να δηλώνουν ΦΠΑ. Δεν το γνωρίζω. Σε αυτή τη περίπτωση το 23% του ΦΠΑ το γλυτώνει.
- Μέχρι και πέρσυ υπήρχε το αφορολόγητο των 5000 ευρώ για τους ελεύθερους επαγγελματίες. Σου πέρνανε το 20% από το υπόλοιπο ετήσιο εισόδημα. Δυστυχώς σύμφωνα με δημοσιέυματα αυτό φέτος θα αλλάξει και θα φορολογείσαι με 26% από το πρώτο ευρώ.

- Αν η ξάδελφη σου προσφέρει μαθήματα στα σπίτια των μαθητών της υπάρχει και η δυνατότητα του εργόσημου αντί για ΤΕΒΕ(1200 ευρώ το εξάμηνο). Ψάξτε το ή συμβουλευτείτε κάποιο λογιστή.

Γιατί δεν πάει να δουλέψει μαύρα?Εδώ στη Θεσσαλονίκη οι περισσότεροι καθηγητές-καθηγήτριες που κάνουν ιδιαίτερα δεν κόβουν αποδείξεις.Ούτε αυτή που μου έκανε αγγλικά ούτε αυτή που μου κάνει γαλλικά.Και από γνωστούς και συμμαθητές απ όσο ξέρω το ίδιο...
Από τα 26 σου σταματά να είσαι έμμεσα ασφαλισμένος από τους γονείς σου και από τα 30 δεν σε ασφαλίζει ούτε ο ΟΑΕΔ. Επίσης όσο μικρότερος μαζεύεις ένσημα για την σύνταξη σου τόσο καλύτερα. Τέλος είναι εντελώς άκυρο κάποιος να δουλεύει 20 και βάλε χρόνια ως καθηγητής και να μην μπορεί να το αποδείξει ως προυπηρεσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top